وعده سازمان حمایت برای اعلام قیمت پراید و پژو و سمند برخلاف رای خودروسازان

وعده سازمان حمایت برای اعلام قیمت پراید و پژو و سمند برخلاف رای خودروسازان

اخیرا سازمان حمایت از مصرف کنندگان در قالب اخطاری به افزایش قیمت خودسرانه توسط خودروسازان هشدار داد. اخطار این سازمان به ماجرای افزایش قیمت خودروهای اعلام شده توسط ایران خودرو و سایپا مربوط می شود. این دو شرکت با انتشار لیست جدید محصولات خود، قیمت تعدادی از خودروهای خود را افزایش دادند. به نحوی که ایران خودرو در ۲ دی ماه امسال قیمت جدید ۵ خودروی خود شامل هایما اس ۵، پژو۲۰۷ دستی، پژو پارس اتوماتیک، دانگ فنگ اچ ۳۰ کراس و دنا پلاس را اعلام کرد.

افزایش قیمت خودرو

علاوه بر این در ۸ دی ماه هم این شرکت خودروساز در ادامه تغییرات قیمت انواع محصولات خود قیمت‌ های جدید دنا و سوزوکی را اعلام کرد. شرکت سایپا هم در ۶ دی ماه امسال قیمت جدید ۴ خودروی سراتو ۱۶۰۰ آپشنال، سراتو ۲۰۰۰ آپشنال، چانگان و پراید ۱۵۱SE را منتشر کرد.

البته شرکت های خودروسازی خصوصی نیز از این قافله عقب نمانده و آن ها نیز محصولات خود را گران کرده اند. افزایش قیمت این خودروها توسط شرکت‌ های خودروسازی در حالی انجام شده که سازمان حمایت با ارسال نامه ‌ای به آنها اخطار داده است.
جالب است که بسیاری از خودروسازان که به بهانه نبود قطعه از تحویل خودروهای پیش فروش شده به مشتریان خود سرباز می زدند این روزها با افزایش قیمت خودرو ها، طرح های فروشی با تحویل فوری ارائه می دهند.
براساس نامه اخطاری سازمان حمایت به شرکت‌ های خودروساز هنوز قیمت‌ های این دو شرکت با ضابطه های قیمت گذاری سازمان حمایت تطبیق داده نشده و بر همین اساس نباید اجرایی شود و عملا افزایش قیمت خودرو ها قانونی نیست.

از طرف دیگر خبر می رسد که با توجه ‌به اصرار خودروسازان و قطعه‌ سازان در ماه ‌های گذشته، بارها خبر "افزایش قیمت خودرو ظرف روزهای آینده" منتشر شده است، با این حال هنوز نشانی از اجرای آن دیده نمی‌ شود. این بار اما خبر کمی جزئی و دقیق ‌تر است.
مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولید‌کنندگان از اعلام سیاست‌ های وزارت صنعت در مورد قیمت خودرو های مشمول قیمت گذاری و سایر خودروها در ۵ شنبه این هفته ۱۳ دی ماه خبر داد.
تاکید بر لزوم افزایش قیمت خودرو به ‌عنوان راهکاری کلیدی برای نجات صنعت خودرو موضوعی است که فعالان این صنعت به آن اشاره دارند.قیمت خودرو

عباس تابش با اشاره به اینکه کلیه سیاست‌ های وزارت صنعت در مورد قیمت خودرو های مشمول قیمت گذاری به زودی اعلام خواهد شد، اظهارداشت: در این سیاست گذاری توجه جدی به حقوق مصرف کنندگان شده است.
مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌ کنندگان و تولید‌کنندگان در خصوص وضعیت تحویل خودروهای هاوال H2 به مشتریان نیز گفت: تعهدات شرکت در مورد این خودرو ۲۳۰۰ دستگاه است اما موجودی شرکت فقط ۴۰۰ دستگاه بوده و امکان تولید هم نیست.
او ادامه داد: در سیاست ‌گذاری جدید برای مشتریان هاوال که هنوز خودرو‌های خود را تحویل نگرفته تناسبی ایجاد کرده ایم تا حقوق آنها تأمین و رضایت آنها بدست آید.

این موارد در شرایطی مطرح می شود که خودروسازان از اساس با اعمال نظر سازمان حمایت یا شورای رقابت در خصوص قیمت تمام شده خودروهای خود موافق نیستند و طی ماه های اخیر بارها به آزادسازی قیمت خودروهای تولیدی تا حاشیه بازار تاکید کرده اند. حتی کار به جایی رسیده که سخنگویان خودروسازان از ورشکستگی کامل صنعت خودرو در صورت قیمت گذاری توسط شورای رقابت خبر دادند، اما حالا به نظر می رسد که در نهایت تلاش خودروسازان به جایی نرسیده و سازمان حمایت به جای شورای رقابت در تعیین قیمت خودروهای تولیدی تا محدوده ۶۰ میلیون تومان اعمال نظر خواهد کرد.

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato