نتفلیکس تسلیم سعودی‌ها شد؛ حذف کمدی انتقاد از بن‌سلمان

نتفلیکس تسلیم سعودی‌ها شد؛ حذف کمدی انتقاد از بن‌سلمان

حذف یک برنامه کمدی در مورد بن سلمان، جنگ یمن و قتل خاشقچی، نتفلیکس را آماج انتقاد قرار داده است.

«حسن منهاج» کمدینی آمریکایی است که برنامه ای به نام «Patriot Act» را برای نتفلیکس اجرا می کند اما این کمپانی یکی از اپیزودهای Patriot Act را به درخواست دولت عربستان حذف کرده است.

منهاج در این برنامه چشم اندازهای سیاسی و بعضا فرهنگی روز را دنبال کرده و با زبان طنز آنها را به باد انتقاد می گیرد اما اپیزود دوم آن که در مورد «محمد بن سلمان»، ولیعهد عربستان سعودی، جنگ یمن و واکنش این کشور به قتل فجیع «جمال خاشقچی»، بود توسط نتفلیکس حذف شده اند. حسن منهاج در بخشی از استند اپ خود می گوید:

سعودی ها بهانه های زیادی را برای ناپدید شدن خاشقچی آوردند و فقط مانده بود بگویند او حین صخره نوردی مرده است.

ظاهرا این اقدام در پی اعتراض سعودی مبنی بر مغایرت برنامه مذکور با قوانین جرایم سایبری این کشور صورت گرفته است. قانون مد نظر سعودی ها صریحا هرگونه انتقاد از حکومت این کشور از طریق هر مدیوم رسانه ای را جرم می داند. نتفلیکس برای کاهش انتقادها این اپیزود را تنها برای مشترکان ساکن عربستان حذف کرده و کاربران دیگر هنوز به آن دسترسی دارند.حسن منهاجنتفلیکس مدعی است که اینکار برای احترام به قوانین داخلی کشورها صورت گرفته اما «دیدبان حقوق بشر» و برخی کارشناسان رسانه آنرا ضربه ای به آزادی بیان می دانند.

تاکنون سابقه نداشته که نتفلکس برنامه‌هایش را به خاطر اعتراض حکومت های خارجی حذف کند و حتی برای تحت فشار قرار نگرفتن از سوی دولت ها دیگر قید بازار دیجیتالی پر رونق چین را زده است.

حسن منهاج از کمدین های موفق به شمار می رود و قبلا جایزه جایزه Peabody را بدست آورده بود اما تا کنون به این اقدام واکنشی نشان نداده است.

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato