شرکت‌های حاضر در نظام صنفی رایانه‌ای به دنبال آغاز فعالیت در عراق هستند

نشست ویژه اعضای سازمان نظام‌صنفی رایانه‌ای با وزیر ارتباطات عراق امروز برگزار شد و تعدادی از مدیران کسب‌وکارهای ایرانی ظرفیت‌های خود را برای ایجاد یک همکاری مشترک با عراق و سایر کشورها به نمایش‌ گذاشتند.

«نعیم ثجیل یسر»، وزیر ارتباطات عراق در این رویداد با اشاره به ظرفیت‌های قوی ایران در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، گفت: «می‌توانیم با همکاری ایران پروژه و طرح‌های مشترک و مختلفی را در حوزه فناوری اطلاعات، فیبر نوری و پهنای باند داشته باشیم. به دلیل تخریب‌های به وجود آمده توسط داعش، در عراق پروژه‌های زیرساختی زیادی وجود دارد که باید بازسازی شوند. من این موارد را با وزیر ارتباطات ایران نیز در میان گذاشته بودم.»

او ادامه داد: «ایران پیشرفت‌های زیادی داشته است و سعی می‌کنیم پروژه‌های مختلفی را با همکاری هم آغاز کنیم. آرزو دارم شرکت‌های ایرانی در عراق فعال شوند و برای این همکاری باید کمیته‌ای تشکیل شود.»

با این حال «محمدباقر اثنی عشری»، رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در گفتگو با دیجیاتو و در پاسخ به این سوال که ظرفیت‌های ارائه شده از سوی کسب‌وکارهای ایرانی برای وزیر ارتباطات عراق، چقدر در حقیقت اجرایی می‌شد و به ثمر خواهد رسید، گفت:

«وزیر ارتباطات عراق کسی نیست که بخواهد مشتری ما باشد و بخواهیم با هم تعاملات تجاری داشته باشیم. برنامه ما این بود تا ذهنیتی از توان‌مندی‌های شرکت‌های ایرانی در ذهن ایشان ایجاد کنیم تا بتوانیم در آینده، تعاملات مستقیمی با افراد مرتبط داشته باشیم. هدف ما بیشتر ایجاد یک تاثیر کلی بود.»

«رسول سراییان»، دبیرکل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در این مراسم، هدف را معرفی ظرفیت‌ها و قابلیت‌های شرکت‌های خصوصی ایرانی به وزیر ارتباطات عراق بیان کرد و خبر داد که این سازمان به دنبال شناسایی موقعیت سرمایه‌گذاری مشترک بین شرکت‌های ایرانی و عراقی در بازار ایران، عراق یا به شکل بین‌المللی است.

او خبر داد که سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اکنون در مباحث آموزش، فناوری مالی (فین‌تک)، تجارت الکترونیکی، سلامت الکترونیکی و نرم‌فزار فعال است و سپس آمارهایی در خصوص وضعیت ایران در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات ارائه داد. او با معرفی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای، خبر داد که این سازمان بیشتر از ۱۵ هزار عضو دارد و حدود ۷ هزار شرکت نیز در آن فعال هستند. از سوی دیگر او تعداد فروشگاه‌ها را نیز ۲۳۰۰ عدد اعلام کرد و گفت ۶ هزار و ۳۰۰ شخص حقیقی در کل کشور در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای عضو هستند. به گفته او سازمان نظام صنفی رایانه‌ای ۳۱ کمیسیون تخصصی دارد که اعضا در آنها مشارکت می‌کنند.

«شهاب جوانمردی»، مدیرعامل هلدینگ فناپ و عضو هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور نیز خبر داد که باید به حوزه فین‌تک توجه ویژه‌ای کرد چراکه این حوزه، کمک می‌کند تا بقیه صنایع توسعه پیدا کنند. به گفته او استارت‌آپ‌ها، بانک‌ها، موسسات مالی، بیمه‌ها، مجموعه‌های تخصصی پرداخت الکترونیکی، سرمایه‌گذاران خطرپذیر و شتابدهنده‌ها بخش اصلی شکل‌دهنده‌ی این اکوسیستم هستند:

«حوزه فین‌تک، یکی از حوزه‌هایی است که می‌تواند به شکلی بسیار سریع، در کشورهای در حال توسعه باعث ایجاد رشد در کارآفرینی، خدمات‌رسانی و زیرساخت‌ها شود. در ایران بیش از ۳۴۰ میلیون کارت بانکی صادر شده است. در سه ماهه اول ۲۰۱۵، حجم‌تراکنش‌های مالی پرداخت الکترونیک در ایران نسبت به GDP کشور ۱۰۹ درصد بوده ولی عملاً با توسعه زیرساخت‌های پرداختی، در سه ماهه اول ۲۰۱۸ بیشتر از ۱.۳ برابر GDP گردش تراکنش روی سامانه شاپرک ثبت شده است.»

به گفته جوانمردی مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در ایران که در عراق هم وجود خواهد داشت، موضوع تراست به مجموعه‌های ارائه دهنده سرویس و سپس حوزه رگولیشن است که معمولاً عقب‌تر از تکنولوژی حرکت می‌کند و می‌تواند جلوی توسعه خدمات و سرویس‌ها را بگیرد:

«با توجه به تجربه‌ای که در سال‌های گذشته در شرکت‌های ایرانی داشته‌ایم و توانسته‌ایم توسعه زیرساختی پلتفرمی و سرویس‌دهی داشته باشیم، فکر می‌کنم بتوانیم همکاری‌های خوبی جهت انتقال تجربه و دانش، تعریف سرویس‌های مشترک و سرمایه‌گذاری‌های مشترک با کشور عراق داشته باشیم.»

«حسام آرمندهی»، موسس و رییس هیات مدیره کافه بازار نیز در این رویداد از ویژگی‌های چند کسب‌وکار ایرانی در حوزه تجارت الکترونیکی گفت و آمارهای جدیدی را در مورد شرکت‌های دیجی‌کالا، کافه‌بازار، دیوار، باما و علی‌بابا ارائه کرد:

«اینکه فرد سوار یک خودروی مرسدس بنز شود لذت‌بخش است اما اینکه شما آلمانی باشید و این تجربه را کسب‌ کنید، جذاب‌تر است. تجربه‌هایی که در ایران داشتیم این بود که بسیاری از برندها شکل گرفتند و جایگزین برندهای آمریکایی و اروپایی شدند. بازار ایران به دلیل رگولاتوری و تحریم، شرایط سختی داشت. همین مسئله این فرصت را ایجاد کرد تا برخی برندها به شکل اورگانیک و بومی شکل بگیرند.»

او ابتدا به سراغ ارائه آمارهایی از دیجی‌کالا رفت و خبر داد که این فروشگاه آنلاین اکنون ۸ میلیون مشتری دارد که ۳ میلیون از این افراد، مشتری فعال به حساب می‌آیند. به گفته آرمندهی، دیجی‌کالا یک میلیون تنوع محصولی دارد و ماهانه از طریق وب‌سایت، موبایل و اپلیکیشن ۳۸ میلیون بازدید دریافت می‌کند.

او خبر داد که حالا ۱۵ هزار کسب‌وکار کوچک و بزرگ در دیجی‌کالا فعال هستند و معمولاً هر سبد سفارش دیجی‌کالا، ۳.۵ آیتم در خود دارد. آرمندهی می‌گوید مرکز پردازش دیجی‌کالا ظرفیت پردازش ۵۰۰ هزار کالا را دارد که اکنون روزانه این ظرفیت حدود ۱۵۰ هزار کالا است. ظرفیت نگه‌داری آیتم‌ها در انبار دیجیکالا نیز ۱۰ میلیون کالا ذکر شد.

حسام آرمندهی پس از دیجی‌کالا به سراغ ارائه آخرین‌ آمارها از کسب‌وکاری که خودش از موسسان آن بوده رفت. او گفت که کافه بازار از سال ۲۰۱۰ کار خود را آغاز کرد چراکه گوگل استفاده کاربران ایرانی از برخی خدماتش را محدود کرده بود. به گفته او، در کنار دسترسی برای کاربران ایرانی، هزاران شغل برای توسعه‌دهندگان ایرانی نیز ایجاد شد.

رییس هیات مدیره کافه بازار خبر می‌دهد که این پلتفرم ۳۹ میلیون کاربر دارد که ۸۰ درصد از آنها در یک ماه گذشته فعال بوده‌اند. ۹.۸ میلیون نفر نیز در ۸ سال گذشته از کافه‌بازار خرید داشته‌اند. تعداد کل اپلیکیشن‌های کافه بازار، ۱۶۵ هزار عدد ذکر شد. کافه بازار ۲۱ هزار توسعه‌دهنده ایرانی دارد و ۳۰ هزار بازی موبایل ایرانی در آن قرار گرفته است.

آرمندهی آمارهای سایت دیوار را نیز بیان کرد و گفت این سایت ماهانه ۲۱ میلیون بازدید دارد و در هر ماه، پذیرای ۱۰ میلیون آگهی است. دیوار ۴۰۰ هزار کسب‌وکار کوچک را نیز شناسایی کرده است که برای ارائه خدمات و محصولات خود از پلتفرم دیوار استفاده می‌کنند. او همچنین در خصوص آگهی‌های خرید و فروش خودرو در سایت‌های دیوار و باما گفت: «بر اساس آخرین آماری که از مراکز تعویض پلاک به دست آورده‌ایم، ۲۵ درصد خرید و فروش خودروهایی که در تهران انجام می‌شود از طریق سایت‌های اینترنتی از جمله باما، دیوار و سایر مجموعه‌هاست.»

آرمندهی نهایتا از علاقه شرکت‌های ایرانی حاضر در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برای همکاری با طرف عراقی خبر داد و گفت:

«ما خوشحال می‌شویم بتوانیم با انتقال تجربه و همکاری، به رشد تجارت الکترونیکی در منطقه و به شکل ویژه عراق کمک کنیم. این مسئله می‌تواند از طریق همکاری، هم‌فکری، پروژه مشترک یا هر شکل دیگری پیش برود و ما از آن استقبال می‌کنیم.»

مطالب مرتبط

امضای موافقتنامه تشکیل کنسرسیوم میان های وب و صاایران

شرکت دادگستر عصر نوین با انتشار اطلاعیه ای خبر از امضای موافقتنامه تشکیل کنسرسیوم میان این شرکت و شرکت صنایع مخابرات صاایران جهت اجرای پروژه یا پروژه ها در حوزه ارایه سرویس های ارتباطات سیار در قالب اپراتور مجازی تلفن همراه (MVNO) و رادیو ترانک عمومی داد. این شرکت که با سرمایه ۴۰۰ میلیارد تومانی در... ادامه مطلب

توسعه روش جدیدی برای کنترل ذهن موش توسط انسان

یک تیم تحقیقاتی چینی سیستم جدیدی توسعه دادند که می‌توان با کمک آن کنترل ذهن موش را در اختیار گرفت. این تیم یک سیستم اتصال بیسیم میان ذهن انسان و مغز موش برقرار کرده و بدین شکل انسان می‌تواند امواج ذهنی را به مغز موش مخابره کرده و حرکت این جاندار را داخل یک هزارتو... ادامه مطلب

مایکروسافت هدست هولولنز ۲ را معرفی کرد؛ اسنپدراگون ۸۵۵ و نمایشگر 2K

مایکروسافت چهار سال برای معرفی نسخه دوم هدست هولولنز کاربران را منتظر گذاشت و حالا می دانیم چه چیزی را برای آنها به ارمغان آورده است. هولولنز ۲ از نمایشگر با رزولوشن 2K، چیپست اسنپدراگون ۸۵۰ و واحد پردازش هولوگرافیک (HPU) با پردازنده کمکی هوش مصنوعی بهره می برد اما نکته عجیب اینجاست که با شبکه 4G... ادامه مطلب

اپل iOS 12.1.4 را عرضه کرد؛ حل مشکل شنود در فیس تایم

هفته‌ی گذشته از لحاظ امنیت یکی از هفته‌های سخت اپل تلقی می‌شد. به وجود آمدن باگ امنیتی بزرگ در اپلیکیشن فیس تایم به همه اجازه می‌داد تا پیش از پاسخگویی مخاطب صدای اطراف محیط را بشنوند؛ این مشکل تا حدی بزرگ بود که اپل مجبور به عذرخواهی شد. سپس مشکل بزرگ دیگر برخی اپلیکیشن‌های فیسبوک... ادامه مطلب

چرا امکان تولید کامپیوتر اپل در آمریکا وجود ندارد

اگر از فرایند ساخت آیفون ها و دستگاه های مک اطلاع دارید حتما می دانید که چرا ادعاهای ترامپ مبنی بر تولید کامپیوتر اپل در خاک آمریکا پوچ و توخالی است. اما برای آنکه این مساله برای همه روشن شود نیویورک تایمز روز گذشته گزارشی در مورد یک پیچ و فرایند ساخت آن و دیگر... ادامه مطلب

پورت USB 3.2 به کامپیوترهای دسکتاپ می‌آید

انجمن پیاده سازی USB موسوم به USB-IF که مسئولیت تعیین و توسعه ویژگی های این فناوری را بر عهده دارد، در نمایشگاه MWC 2019 از ارائه کنترلرهای سازگار با USB 3.2 در سال جاری خبر داد. افزایش کیفیت و رزولوشن تصاویر، ویدیوها و گیم های کامپیوتری به افزایش حجم فایل های مختلف منجر شده است. انتقال این فایل... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x