نخستین کپسول هایپرلوپ TT برای آزمایش میدانی آماده شد

حدود پنج سال از تأسیس شرکت HyperloopTT با تمرکز بر فناوری حمل و نقل هایپرلوپ در ایالات متحده می گذرد و حالا به نظر می رسد که تلاش های کمپانی مذکور به بار نشسته و نخستین کپسول حمل سرنشین آن به مرحله آزمایش میدانی رسیده است.

هرچند فعالیت هایپرلوپ TT در سال های نخست بیشتر محدود به تحقیق و توسعه بود، اما در هشت ماه اخیر برونداد کمپانی برای سرمایه گذاران ملموس تر بوده و پس از تکمیل اولین کپسول کاربردی در اسپانیا و راه اندازی مرکز تست در تولوز فرانسه، حالا کپسول مذکور به محل تست رسیده و آماده پشت سر گذاشتن نخستین آزمایش های ایمنی و کارایی است.

هایپرلوپ

البته شرکت های توسعه دهنده فناوری هایپرلوپ نگاه ویژه ای هم به خاورمیانه دارند؛ به عنوا مثال HyperloopTT تصمیم دارد یک مسیر ۱۰ کیلومتری را در ابوظبی بنا کند و در ادامه این تونل را تا دوبی و حتی ریاض (تقریباً ۱۰۰۰ کیلومتر دورتر) گسترش دهد.

HyperloopTT در آینده دوبی را به ریاض متصل خواهد کرد

جالب است بدانید که در یک سیستم هایپرلوپ تکمیل شده، کپسول حامل سرنشینان در تونل هایی با فضای داخلی نزدیک به خلاء به صورت مغناطیسی معلق شده و با سرعتی بالاتر از ۱۰۰۰ کیلومتر در ساعت حرکت خواهد کرد. هرچند هیچکدام از شرکت های توسعه دهنده فناوری هایپرلوپ تا کنون چنین رکوردی را ثبت نکرده اند و در بهترین حالت حتی به سرعت ۵۰۰ کیلومتر در ساعت نیز دست نیافته اند.

هایپرلوپ

لازم به ذکر است که کپسول HyperloopTT از آلیاژی تحت عنوان Vibranium (برگرفته از نام فلزی خاص در دنیای مارول) ساخته شده و با طول ۳۲ متر، وزنی در حدود ۵ تن دارد.

گفتنی است کمپانی آمریکایی سال گذشته از آماده شدن کپسول سرنشینان برای تست در سال ۲۰۱۹ خبر داده بود و حالا دیرک آلبورن مدیر عامل این شرکت، آغاز بهره برداری تجاری از سیستم حمل و نقل خود را در سال ۲۰۲۲ عنوان کرده بود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟