همه چیز درباره آیفون ۱۱

دادستان کل کشور: دنبال این نیستیم سایتی را ببندیم؛ اما باید پیشگیری کنیم

به تازگی رییس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه اعلام کرد که هیچ کس فضای مجازی را ببندد. او تاکید کرده بود که صرفا نظارتی روی فضای مجازی در حال شکل گیری است تا تبدیل به مکانی برای فحشا و شایعه‌پراکنی نشود. چندی پس از این سخنرانی، دادستان کل کشور هم به شایعات فیلتر شدن اینستاگرام پاسخ داده و تاکید کرده که «دنبال این نیستیم جایی را ببندیم.» این دو اظهارات اخیر نشان می‌دهد که موضع قوه قضاییه نسبت به اینستاگرام تاحدی تغییر پیدا کرده است.

حجت‌الاسلام «محمد جعفر منتظری» دادستان کل کشور در جمع روسای دادستان‌های سراسر کشور با اشاره به اینکه فضای مجازی به بستری برای وقوع جرم تبدیل شده است، اظهار کرد:

«به برخی از مسئولان امر اعلام کردم که اگر می خواهید ببینید مردم چه آسیب‌هایی از فضای مجازی می‌ببینند سری به دادسرای مبارزه با جرایم رایانه‌ای بزنید. چند روز پیش یکی از مسئولین انتظامی به من پیامک داده بود که چه مقدار مراجعه کننده به پلیس فتا داریم. وقتی می‌بینیم اکثر جرایم بستری به نام فضای مجازی دارد، نباید پیشگیری کنیم؟ آیا این وظیفه شرعی و قانونی ما نیست؟‌»

قوه قضاییه به فیلترینگ اینستاگرام

منتظری با طرح این پرسش که آیا امروز مساله فیلتر و فیلترینگ جزو ضروریات زندگی ما است که بخشی از افکار مردم را به این سمت متمرکز کنیم، تاکید کرد که گفتن جملاتی مانند فیلترینگ به تاریخ پیوست مشکلی از جامعه را حل نمی‌کند: «بسیاری از کشورها بحث محدود کردن را جزو برنامه‌هایشان گذاشتند و اینطور نیست که فضای مجازی رها باشد.»

دادستان کل کشور باور دارد که کنترل فضای مجازی با مسدود کردن وبگاه‌ها برای مردم دو امر کاملا مجزا هستند و مورد اول در بسیاری از کشورها در حال اجراست. او مواردی چون توهین‌ها به مقدسات و آموزش‌های مسایل ضد امنیتی، بی هویت کردن نسل جوان را جزو موضوعاتی خواند که در فضای مجازی به جریان افتاده و باید جلوی آنها ایستاد. او درباره فیلتر کردن گفت:

«فیلتر کردن یعنی راه قتلگاه را برای عده ای ببندیم، اگر قبول ندارید که فضای مجازی قتلگاه است صراحتا بگویید. اگر قبول داریم باید بنشینیم و به فکر درمان باشیم و پیشگیری را به کار ببندیم‌ و جاده سالمی را پیشنهاد دهیم.»

قوه قضاییه به فیلترینگ اینستاگرام

منتظری با تاکید بر اینکه نه دنبال این هستیم جایی را ببندیم و نه اینکه جا می‌زنیم اظهار داشت: «ما می‌گوییم باید فضای سالمی در اختیار مردم باشد» او همچنین از وزارت ارتباطات گله و گرد گفت:

«مطالبه‌ام از وزارت ارتباطات هم این است که چرا مصوبات شورای عالی فضای مجازی را اجرا نمی‌کنند؟ ما بررسی کردیم و دیدیم مصوبات اجرا نشده است. اینها نشان می‌دهد اراده جدی برای این کار وجود ندارد.»

گفتنیست چندی پیش رییس جمهوری کشورمان نیز اظهارات تندی نسبت به فیلترینگ داشت و بانیان آن را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفته بود که فیلترینگ باعث ضرر همگان شده و تدبیر درستی نبوده است.

مطالب مرتبط

مهلت آذر ماه به پایان رسید، تلگرام‌های غیررسمی همچنان فعال هستند

چند ماه از فیلترینگ تلگرام می‌گذرد و کلاینت‌های غیر رسمی این پیام‌رسان در ایران همچنان فعالیت می‌کنند. دو عنوان تلگرام طلایی (طلاگرام) و هاتگرام بیشتر از بقیه نمونه‌ها عضو دارند و تعداد کاربرانشان به گفته مسئولان مختلف به حدود ۳۰ میلیون کاربر می‌رسد. در اواخر شهریور ماه اعلام شد که مهلت فعالیت این دو برنامه... ادامه مطلب

اینترنت تاریک در انتظار کودکان با ترویج فیلترشکن‌ها

وزیر ارتباطات چندی پیش در مورد فراگیر شدن فیلترشکن‌ها پس از فیلترینگ تلگرام، و خطرات آنها هشدار داده بود اما اکنون «علیرضا رحیمی» نماینده مجلس و عضو هیات رییسه فراکسیون امید، از زاویه دیگری به موضوع نگاه کرده و ترویج استفاده از فیلترشکن‌ها در ایران را برای قشر نوجوان مخرب دانسته است.رحیمی در همین رابطه گفته... ادامه مطلب

احتمال رفع فیلترینگ یوتوب و بلاگ اسپات در دانشگاه های کشور

فیلترینگ اینترنت به دلایل مختلف تقریباً در تمامی کشورهای دنیا وجود داشته و دولت ها با استفاده از آن، دسترسی به بخشی از محتویات اینترنتی را برای شهروندان خود محدود می کنند. اما بعضی از وبسایت ها نیز هستند که به دلیل ماهیت خود، کاربردی دو گانه داشته و بسته به نوع استفاده می توانند... ادامه مطلب

معاون حقوقی رییس جمهور: حکم فیلترینگ تلگرام مبنای قانونی ندارد

معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به ابعاد حقوقی فیلترینگ، اعلام کرد که قضا اصولاً یک امر موردی است و فیلترینگ با حکم قضایی جنبه سیاستگذاری برای کشور را پیدا می‌کند. بر همین اساس او معتقد است که فیلترینگ این‌چنینی مبنای قانونی ندارد.«لعیا جنیدی» در گفتگوی خود با همشهری تاکید کرده که تصمیم در مورد فیلترینگ... ادامه مطلب

سازمان هواپیمایی کشوری: 57 سایت مجوز فروش بلیت آنلاین را دارند

مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری با تأکید براینکه هیچ سایت دارای مجوز فروش بلیت هواپیما به درخواست سازمان هواپیمایی فیلتر نشده است، اعلام کرده که این سازمان درخواستی برای مسدودسازی سایت‌های دارای مجوز نداشته و فقط سایت‌‌های بدون مجوز فیلتر شده‌اند.«رضا جعفرزاده» به گفته‌های معاون دادستان کل کشور اشاره کرد و گفته که یک مقابله... ادامه مطلب

حسن روحانی: با فیلترینگ تلگرام کام مردم را تلخ نکنید

حسن روحانی، رییس جمهوری در دیدار با جمعی از مدیران ارشد کشوری، در واکنش به خبرهای مطرح شده درخصوص احتمال فیلتر تلگرام اعلام کرد:«بنای نظام بر رفع انحصار از فضای پیام رسان‌ها بوده است نه فیلتر و بستن فضای مجازی. کام مردم را با اینگونه حرفها تلخ نکنید و در این بحران بیکاری در کشور... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۷

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x