دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد

دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی درباره چالش‌های حکمرانی در کشور صحبت کرد و تاکید کرد که باید در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و... بیشتر از نخبگان جامعه استفاده کرد. «محسن رضایی» با اشاره به مبحث سیاست گذاری باز آن را برخاسته از ادبیات کارآفرینی دانست و معتقد است که مطالعه روی حکمرانی و نحوه آن توسط دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌ها امری ضروری برای آینده کشور است.

رضایی باور دارد که ارائه الگوی جدیدی از حکمرانی در جهان توسط دولت ایران به وجود آمده که بنمایه آن از فرهنگ و هویت و مذهب کشور نشات می‌گیرد:

«برای دستیابی به اهداف بزرگ در آینده نیازمند به تعامل بیشتر با مردم داریم و باور داریم که مردم و نخبگان باید نقش بیشتری در حکمرانی پیدا کنند.»

استفاده از نخبگان در مسائل کشور

او با ذکر اینکه در نیروهای مسلح و در همه حوزه‌های دفاعی تفکر آمریکایی و گدایی فناوری را کنار گذاشته‌ایم به مبحث سیاستگذاری باز اشاره کرد و خاستگاه آن را از ادبیات کارآفرینی دانست و تاکید کرد که با توجه به اهمیت این موضوع، ده سال پیش با پیشنهاد جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هسته اولیه پژوهشکده سیاستگذاری شریف در کشور کاشته شد:

«انگیزه پژوهشکده حکمرانی و سیاستگذاری عمومی خیلی زود مورد حمایت ما و دانشگاه قرار گرفت و هیئت امنای مشترکی از مجمع و دانشگاه برای آن در نظر گرفته شد. خوشحالم بگویم که امروز ده سال از تاسیس این پژوهش گذشته است.»

رضایی معتقد است که باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد و از سرمایه عظیم آنها استفاده کرد او می‌گوید. مردم وقتی مجلس  دولت و شورای شهر انتخاب می‌کنند، تازه شروع کار صورت گرفته و باید بعد از این انتخابات‌ها هم از این سرمایه‌های ملی استفاده شود: «ما هنوز نمیدانیم درست نمی‌دانیم که چگونه مردم باید در اقتصاد و مسائل مهم کشور شرکت کنند.»

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهمترین مشکل کشور در حال حاضر کارآمدی است. او اذعان دارد که کشور ما در تمام زمینه‌ها در این ۴۰ سال پیشرفت داشته و با اینکه در برخی بخش‌ها پیشرفت معجزه‌گونه‌ای صورت گرفته ولی در بخش‌هایی هم پیشرفت درستی نداشتیم:

«چگونه مایی که در زمینه موشک سازی بیشترین تحریم را داشتیم توانستیم به خوبی پیشرفت کنیم اما در مبحثی چون خودروسازی که کمترین تحریم را داشتیم، نتوانستیم پیشرفت کنیم؟»

استفاده از نخبگان در مسائل کشور

به گفته رضایی تغییرات مکرر دولت‌ها و مجالس را یکی از چالش‌های حکمرانی کشور دانست و انتقاد کرد که تا یک مجلس یا دولت سیاست‌هایی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فناوری ارتباطات و ... گرفته می‌شود، نمایندگان تغییر پیدا می‌کنند و با نگرشی کاملا متفاوت نسبت به این سیاست‌ها وارد موضوع می‌شوند.

رضایی می‌گوید که هشتاد درصد سیاست‌های کلی که بر اساس پژوهشات مختلف در نظام تصمیم گرفته شده به سرانجامی نرسیده و تحقق پیدا نکرده است: «اگر این اسناد عملی می‌شد وضعیت اقتصادی به مراتب بهتری در کشور داشتیم.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاسیس سامانه اطلاعات و رصد راهبردی اجرای سیاست‌های کلی را یکی از الزامات اجرایی فرایند باطراحی یاست‌گذاری در مجمع تشخیص معرفی کرد و در خاتمه صحبت‌های خود از کتاب ده سال پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف رونمایی کرد.

مطالب مرتبط

حضور ۱۹ دانشگاه ایران میان هزار دانشگاه برتر جهان در رشته آمار و ریاضیات

پایگاه رتبه‌بندی و آمار گروه رسانه‌ای تایمز در بررسی خود بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته آمار و وریاضیات را معرفی کرد. این پایگاه یکی از مهمترین نظام‌های رتبه‌بندی بین‌المللی است که دانشگاه‌های جهان را رتبه‌بندی می‌کند.مؤسسه تایمز با جمع‌آوری اطلاعات حاصل از بزرگ‌ترین بررسی جهانی بر اساس نقطه نظرات اعضای علمی و آکادمیک برجسته در دانشگاه‌ها، فهرست... ادامه مطلب

کاران رسماً شروع به کار کرد؛ یک موتور جستجوی کاریابی برای استخدام

صنعت اشتغال در کشور یک صنعت ۵ میلیارد دلاری است و پلتفرم «کاران» با راه‌اندازی موتور جستجوی آگهی‌های شغلی و دیگر ویژگی‌های مربوط به کاریابی قصد دارد تا به رشد این صنعت و کاهش میزان بیکاری در کشور کمک کند.به گزارش دیجیاتو، «بهناز آریا» قائم مقام گروه کهکشان که در محصول کاران سرمایه‌گذاری کرده در... ادامه مطلب

مدیرعامل علی بابا: استارتاپ‌ها می‌توانند از پدیده فرار مغزها جلوگیری کنند

سومین کنفرانس ملی کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف صبح امروز (۳ دی) برگزار شد و در آن درباره آینده کارآفرینی در ایران سخنرانی‌های متعددی مطرح شد؛ مدیرعامل گروه علی بابا نیز در حاشیه این کنفرانس، در گفتگو با دیجیاتو ضمن تاکید بر رسالت این شرکت برای جذب نخبگان دانشگاهی، تاکید کرد که اکوسیستم استارت‌آپی ایران باید... ادامه مطلب

مرکز رشد و نوآوری دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقیقات با همراهی پارادایس هاب افتتاح شد

مراسم افتتاح مرکز رشد و نوآوری واحد علوم و تحقیقات که به همت پارادایس هاب و دانشگاه آزاد اسلامی تاسیس شده، عصر امروز در کتابخانه مرکزی این واحد دانشگاهی برگزار شد. در این مراسم تاکید شد که این اولین گام دانشگاه آزاد برای تاسیس سلسله مراکز «سرای نوآوری» بوده و این مجموعه قصد دارد با... ادامه مطلب

خدمات امنیتی بیشترین نرخ اشتغال را در کشور دارند

آخرین آمارهای رسمی منتشر شده، حاکی از آن است که بیشترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان مربوط به رشته‌های معماری و ساختمان، هنر، علوم زیستی، فرآوری و ساخت و ارتباطات و فناوری اطلاعات است و بیشترین نرخ اشتغال در کشور مربوط به خدمات امنیتی، دامپزشکی، علوم تربیتی، روزنامه نگاری و اطلاع رسانی است.هر سال گروه جدیدی از... ادامه مطلب

مدرسه تابستانی فناوری با تقدیر از ۷ وب‌سایت و ۵ بازی رایانه‌ای دانش‌آموزی پایان یافت

مراسم اختتامیه اولین مدرسه تابستانی فناوری اطلاعات با معرفی ۷ وب سایت و ۵ بازی رایانه‌ای و تقدیر از دانش آموزان طراح برگزار شد. در این مراسم «امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و «علی وحدت» رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، «مشکات اسدی» مشاور مشارکت زنان رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران و «فرحناز مینایی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟