دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد

دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی درباره چالش‌های حکمرانی در کشور صحبت کرد و تاکید کرد که باید در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و... بیشتر از نخبگان جامعه استفاده کرد. «محسن رضایی» با اشاره به مبحث سیاست گذاری باز آن را برخاسته از ادبیات کارآفرینی دانست و معتقد است که مطالعه روی حکمرانی و نحوه آن توسط دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌ها امری ضروری برای آینده کشور است.

رضایی باور دارد که ارائه الگوی جدیدی از حکمرانی در جهان توسط دولت ایران به وجود آمده که بنمایه آن از فرهنگ و هویت و مذهب کشور نشات می‌گیرد:

«برای دستیابی به اهداف بزرگ در آینده نیازمند به تعامل بیشتر با مردم داریم و باور داریم که مردم و نخبگان باید نقش بیشتری در حکمرانی پیدا کنند.»

استفاده از نخبگان در مسائل کشور

او با ذکر اینکه در نیروهای مسلح و در همه حوزه‌های دفاعی تفکر آمریکایی و گدایی فناوری را کنار گذاشته‌ایم به مبحث سیاستگذاری باز اشاره کرد و خاستگاه آن را از ادبیات کارآفرینی دانست و تاکید کرد که با توجه به اهمیت این موضوع، ده سال پیش با پیشنهاد جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هسته اولیه پژوهشکده سیاستگذاری شریف در کشور کاشته شد:

«انگیزه پژوهشکده حکمرانی و سیاستگذاری عمومی خیلی زود مورد حمایت ما و دانشگاه قرار گرفت و هیئت امنای مشترکی از مجمع و دانشگاه برای آن در نظر گرفته شد. خوشحالم بگویم که امروز ده سال از تاسیس این پژوهش گذشته است.»

رضایی معتقد است که باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد و از سرمایه عظیم آنها استفاده کرد او می‌گوید. مردم وقتی مجلس  دولت و شورای شهر انتخاب می‌کنند، تازه شروع کار صورت گرفته و باید بعد از این انتخابات‌ها هم از این سرمایه‌های ملی استفاده شود: «ما هنوز نمیدانیم درست نمی‌دانیم که چگونه مردم باید در اقتصاد و مسائل مهم کشور شرکت کنند.»

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهمترین مشکل کشور در حال حاضر کارآمدی است. او اذعان دارد که کشور ما در تمام زمینه‌ها در این ۴۰ سال پیشرفت داشته و با اینکه در برخی بخش‌ها پیشرفت معجزه‌گونه‌ای صورت گرفته ولی در بخش‌هایی هم پیشرفت درستی نداشتیم:

«چگونه مایی که در زمینه موشک سازی بیشترین تحریم را داشتیم توانستیم به خوبی پیشرفت کنیم اما در مبحثی چون خودروسازی که کمترین تحریم را داشتیم، نتوانستیم پیشرفت کنیم؟»

استفاده از نخبگان در مسائل کشور

به گفته رضایی تغییرات مکرر دولت‌ها و مجالس را یکی از چالش‌های حکمرانی کشور دانست و انتقاد کرد که تا یک مجلس یا دولت سیاست‌هایی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فناوری ارتباطات و ... گرفته می‌شود، نمایندگان تغییر پیدا می‌کنند و با نگرشی کاملا متفاوت نسبت به این سیاست‌ها وارد موضوع می‌شوند.

رضایی می‌گوید که هشتاد درصد سیاست‌های کلی که بر اساس پژوهشات مختلف در نظام تصمیم گرفته شده به سرانجامی نرسیده و تحقق پیدا نکرده است: «اگر این اسناد عملی می‌شد وضعیت اقتصادی به مراتب بهتری در کشور داشتیم.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاسیس سامانه اطلاعات و رصد راهبردی اجرای سیاست‌های کلی را یکی از الزامات اجرایی فرایند باطراحی یاست‌گذاری در مجمع تشخیص معرفی کرد و در خاتمه صحبت‌های خود از کتاب ده سال پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف رونمایی کرد.

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟