همه چیز درباره آیفون ۱۱

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام: باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد

دبیر مجمع تشخیص مصلت نظام در دومین کنفرانس حکمرانی و سیاستگذاری عمومی درباره چالش‌های حکمرانی در کشور صحبت کرد و تاکید کرد که باید در تمام زمینه‌های سیاسی، اقتصادی و... بیشتر از نخبگان جامعه استفاده کرد. «محسن رضایی» با اشاره به مبحث سیاست گذاری باز آن را برخاسته از ادبیات کارآفرینی دانست و معتقد است که مطالعه روی حکمرانی و نحوه آن توسط دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌ها امری ضروری برای آینده کشور است.

رضایی باور دارد که ارائه الگوی جدیدی از حکمرانی در جهان توسط دولت ایران به وجود آمده که بنمایه آن از فرهنگ و هویت و مذهب کشور نشات می‌گیرد:

«برای دستیابی به اهداف بزرگ در آینده نیازمند به تعامل بیشتر با مردم داریم و باور داریم که مردم و نخبگان باید نقش بیشتری در حکمرانی پیدا کنند.»

استفاده از نخبگان در مسائل کشور

او با ذکر اینکه در نیروهای مسلح و در همه حوزه‌های دفاعی تفکر آمریکایی و گدایی فناوری را کنار گذاشته‌ایم به مبحث سیاستگذاری باز اشاره کرد و خاستگاه آن را از ادبیات کارآفرینی دانست و تاکید کرد که با توجه به اهمیت این موضوع، ده سال پیش با پیشنهاد جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف هسته اولیه پژوهشکده سیاستگذاری شریف در کشور کاشته شد:

«انگیزه پژوهشکده حکمرانی و سیاستگذاری عمومی خیلی زود مورد حمایت ما و دانشگاه قرار گرفت و هیئت امنای مشترکی از مجمع و دانشگاه برای آن در نظر گرفته شد. خوشحالم بگویم که امروز ده سال از تاسیس این پژوهش گذشته است.»

رضایی معتقد است که باید درهای بیشتری را به روی نخبگان باز کرد و از سرمایه عظیم آنها استفاده کرد او می‌گوید. مردم وقتی مجلس  دولت و شورای شهر انتخاب می‌کنند، تازه شروع کار صورت گرفته و باید بعد از این انتخابات‌ها هم از این سرمایه‌های ملی استفاده شود: «ما هنوز نمیدانیم درست نمی‌دانیم که چگونه مردم باید در اقتصاد و مسائل مهم کشور شرکت کنند.»

به گفته دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، مهمترین مشکل کشور در حال حاضر کارآمدی است. او اذعان دارد که کشور ما در تمام زمینه‌ها در این ۴۰ سال پیشرفت داشته و با اینکه در برخی بخش‌ها پیشرفت معجزه‌گونه‌ای صورت گرفته ولی در بخش‌هایی هم پیشرفت درستی نداشتیم:

«چگونه مایی که در زمینه موشک سازی بیشترین تحریم را داشتیم توانستیم به خوبی پیشرفت کنیم اما در مبحثی چون خودروسازی که کمترین تحریم را داشتیم، نتوانستیم پیشرفت کنیم؟»

استفاده از نخبگان در مسائل کشور

به گفته رضایی تغییرات مکرر دولت‌ها و مجالس را یکی از چالش‌های حکمرانی کشور دانست و انتقاد کرد که تا یک مجلس یا دولت سیاست‌هایی در زمینه‌های مختلف اقتصادی و سیاسی و فناوری ارتباطات و ... گرفته می‌شود، نمایندگان تغییر پیدا می‌کنند و با نگرشی کاملا متفاوت نسبت به این سیاست‌ها وارد موضوع می‌شوند.

رضایی می‌گوید که هشتاد درصد سیاست‌های کلی که بر اساس پژوهشات مختلف در نظام تصمیم گرفته شده به سرانجامی نرسیده و تحقق پیدا نکرده است: «اگر این اسناد عملی می‌شد وضعیت اقتصادی به مراتب بهتری در کشور داشتیم.»

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تاسیس سامانه اطلاعات و رصد راهبردی اجرای سیاست‌های کلی را یکی از الزامات اجرایی فرایند باطراحی یاست‌گذاری در مجمع تشخیص معرفی کرد و در خاتمه صحبت‌های خود از کتاب ده سال پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف رونمایی کرد.

مطالب مرتبط

استارتاپ ویکند جوانان 19 و 20 شهریور در دبیرستان البرز تهران برگزار می شود

چند سالی است که تب استارتاپ ها در ایران بسیار داغ شده و رویدادهای زیادی برای گسترش آگاهی جامعه از فضای استارتاپی برگزار می گردد که از مهم ترین آن ها می توان به استارتاپ ویکند اشاره کرد. استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی‌ـ‌تجربی (Experiential Education) در سراسر دنیاست که در انتهای هفته برگزار می‌شود.در این... ادامه مطلب

تعداد کاربران تلفن هوشمند در ایران به 40 میلیون نفر می رسد

تلفن هوشمند امروزه یکی از مهمترین ابزارهای مورد استفاده در کارهای روزمره انسان به شمار می رود. ارتباطات با مخاطبان و آشنایان، انجام کارهای مالی و بانکی، مرور اینترنت، دریافت اخبار و اطلاعات روزانه و استفاده از اپلیکیشن های کاربردی، تنها بخشی از اموری است که می توان توسط یک اسمارت فون، در طول روز... ادامه مطلب

ناحیه نوآوری دانشگاه شریف به سیلیکون ولی ایران مبدل خواهد شد

در حاشیه رویداد «ناحیه نوآوری شریف» که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، پیروز حناچی شهردار تهران و محمود فتوحی رئیس دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، سه تفاهم نامه همکاری در راستای اهداف پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف امضا شد. ستاری در این رویداد تاکید داشت که حضور استارت آپ‌ها در سطح... ادامه مطلب

در IT Weekend پنجم دانشگاه شریف مطرح شد؛ چگونه کسب و کارمان به موفقیت برسد؟

پنجمین رویداد IT Weekend دانشگاه شریف به همت دانشگاه صنعتی شریف و با همکاری مرکز نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه و حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مرکز تحقیقات و مخابرات کشور، سازمان نظام صنفی رایانه ای برگزار شد و میزبان افرادی چون رییس سازمان فناوری اطلاعات و افراد موفقی در اکوسیستم استارت آپی... ادامه مطلب

نخستین مانکن رباتیک به دست دانش آموختگان دانشگاه شریف ساخته شد

جمعی از اعضای هیئت علمی و دانش آموختگان دانشگاه صنعتی شریف، موسوم به شرکت دانش بنیان «رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)» ساعاتی پیش از جدیدترین دستاورد خود که البته گزینه ای عجیب هم به نظر می رسد پرده برداشتند.این گروه مانکنی به نام «روما» را طراحی کرده اند که قادر است اندام بالاتنه... ادامه مطلب

آغاز ثبت نام مسابقه اسپاگتی دانشگاه شریف از 25 مرداد ماه

دانشگاه شریف 7 شهریور ماه، مسابقه‌ کد نویسی مبهم به نام «اسپاگتی» را برگزار می‌کند تا مهارت شرکت کنندگان را در نوشتن کدهای ناخوانا یا به اصطلاح برنامه نویسان همان کد کثیف (Dirty Code) تخمین بزنند.ثبت نام این مسابقه از تاریخ 25 مرداد ماه آغاز می‌شود و دانشجویان و برنامه نویسان می‌توانند جهت شرکت در... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x