همه چیز درباره آیفون 13
دانشمندان: صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز نیست

دانشمندان: صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز نیست

شما هم احتمالاً از دوران کودکی همواره با جمله «صبحانه مهم ترین وعده غذایی روز است» بزرگ شده اید و باور دارید میل نکردن این وعده، تأثیرات مخربی روی سلامتی شما خواهد داشت؛ اما نتایج به دست آمده از پژوهش های اخیر خلاف این امر را نشان می دهد.

بر اساس داده های به دست آمده از یک فراتحلیل (تحلیل نتایج چند پژوهش) که اطلاعات ۱۳ تحقیق مستقل را به صورت تصادفی مورد بررسی قرار داده، حذف وعده صبحگاهی از رژیم غذایی رابطه معناداری با افزایش وزن و چاقی ندارد.

در واقع نتایج تحقیقات صراحتاً نشان می دهند افرادی که صرف صبحانه را در رژیم غذایی خود رعایت می کنند، روزانه به طور میانگین ۲۶۰ کالری بیشتر از افرادی که روز خود را بدون مصرف مواد غذایی شروع می کنند، دریافت خواهند کرد. جالب اینکه صبحانه‌گریزها به صورت میانگین نیم کیلوگرم از صبحانه‌خورها کمتر وزن داشته اند.

صبحانه

در بین تحقیقاتی که مربوط به آهنگ سوخت و ساز بدن و تولید هورمون های مختلف بود نیز هیچ تفاوتی بین دو گروه مذکور وجود نداشت. همچنین دو پژوهشی که روی ترموجنسیس (فرآیند تبدیل کالری به گرما در بدن) تمرکز کرده بودند هم هیچ رابطه ای میان صرف صبحانه و بهبود فرآیند مذکور پیدا نشد.

در واقع تمام شواهد موجود نشان می دهند که خوردن صبحانه هیچ کمکی به کاهش وزن یا افزایش سوخت و ساز بدن نکرده و حتی ممکن است در بعضی موارد، در نتیجه رژیم های غذایی لاغری تأثیر منفی داشته باشد.

صبحانه خوردن با افزایش متابولیسم بدن رابطه مستقیمی ندارد

طبق اظهارات محققان پروژه که نتایج آن در ژورنال bmj نیز منتشر شده، هرچند خوردن صبحانه پیامدهای مثبتی مانند افزایش تمرکز و هوشیاری در کودکان دارد، اما بزرگسالانی که به دنبال کاهش وزن هستند نباید در این وعده غذایی زیاده روی کرده و تصور کنند کالری های دریافتی از صبحانه، منجر به افزایش وزن نخواهد شد.

اما چرا پیش از این تصور می شد خوردن صبحانه در کاهش وزن مؤثر است و افرادی که صبحانه نمی خورند به چاقی دچار می شوند؟ به گفته «تیم اسپکتر» از دانشگاه کینگز لندن، تصور مورد بحث به خاطر برداشت نادرست و تحلیل اشتباه از وضعیت سلامتی افراد به وجود آمده و در واقع رابطه علت و معلولی در این زمینه به درستی تبیین نشده است.

صبحانه

اسپکتر معتقد است افرادی که صبحانه نمی خورند معمولاً عادات ناسالم دیگری مانند پرخوری در طول روز یا الگوی خواب نامنظم نیز دارند که این عوامل منجر به اضافه وزن در آنها می شود. وی همچنین اظهار داشته که درآمد کم، رژیم غذایی ناسالم و عدم آموزش صحیح نیز مهم ترین مسائلی هستند که در میان افراد صبحانه‌گریز دیده می شوند.

گفتنی است افراد مختلف از نظر بیولوژیک منحصر به فرد هستند و نمی توان برای تمام انسان ها در زمینه رژیم غذایی یک نسخه واحد ارائه کرد؛ به همین خاطر باید در نظر داشت که خوردن صبحانه به صورت روزمره الزاماً تناسب اندام را تضمین نمی کند و در این زمینه سایر فاکتورها نیز باید مد نظر قرار گیرند.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato