سرمایه‌گذاری سداد در فینوتک؛ آغازی برای گسترش بانکداری باز در ایران

«سید علی بدیعی»، مدیرعامل فینوتک از سرمایه‌گذاری شرکت داده ورزی سداد در فینوتک می‌گوید. بدیعی در گفتگو با دیجیاتو خبر می‌دهد که توافقات بین شرکت داده ورزی سداد و شرکت ارتباط فردا (مالک فینوتک) نهایی شده و از نظر عملیاتی، تا پیش از پایان سال جاری، پیاده‌سازی نهایی انجام خواهد شد:

«سرمایه‌گذاری از طرف شرکت داده ورزی سداد روی فینوتک انجام شده و این مشارکت قطعی است. در این همکاری تمام APIهای سداد، وارد بستر فینوتک و تجاری‌سازی می‌شود. در حال حاضر نمی‌توانیم مبلغ این سرمایه‌گذاری را اعلام کنیم.»

او همچنین خبر می‌دهد که ارتباط نزدیک شرکت داده ورزی سداد با بانک ملی ایران، مانع از همکاری پلتفرم فینوتک با سایر بانک‌ها نمی‌شود:

«اساسا با APIهای یک بانک نمی‌توان به مزایای واقعی بانکداری باز دست پیدا کرد. ارزش بخش عمده‌ای از سرویس‌های بانکی در تجمیع‌شان متبلور می‌شود، کما اینکه بسیاری از فینتک‌ها تا پیش از فینوتک مجبور می‌شدند جهت راه‌اندازی برخی از سرویس‌ها با تمام بانک‌ها جهت دریافت سرویس‌ها وارد مذاکرات طاقت فرسا شوند.»

بدیعی همچنین در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه با توجه به این سرمایه‌گذاری می‌توان نتیجه گرفت که بانک‌های کشور، بانکداری باز را پذیرفته‌اند، می‌گوید:

«در مذاکراتی که با بانک‌ها داریم به وضوح می‌بینیم که کانسپت بانکداری باز توسط بسیاری از بانک‌های کشورمان پذیرفته شده است. این علاقه به حدی است که خود بانک‌ها در بسیاری موارد برای استفاده از این خدمات ابراز تمایل می‌کنند. اتفاقی که امروز افتاده بزرگ‌تر از مشارکت فینوتک و سداد است. به نظر می‌رسد به نوعی اصل مفهوم بانکداری باز با چنین مشارکت‌هایی تایید می‌شود. این اتفاق بزرگی است و امیدواریم در آینده نه‌چندان دور شاهد اثبات مالی این موضوع نیز باشیم.»

مدیرعامل فینوتک همچنین اشاره می‌کند که فینوتک هم‌اکنون درآمدزایی دارد و با بزرگ‌تر شدن این پلتفرم، بانک‌های همکار فینوتک نیز این درآمدزایی را حس خواهند کرد. وی عقیده دارد که این اتفاقی است که در آینده‌ای نزدیک رخ خواهد داد.

بدیعی همچنین در خصوص مزیت فینوتک برای مشتریان نهایی و کسب‌وکارها که با استفاده از APIهای این پلتفرم به بانک‌ها متصل می‌شوند، می‌گوید:

«در حال حاضر بانک‌های زیادی از فینوتک استفاده می‌کنند. سرویس‌هایی که داریم به صورت استاندارد از بانک‌ها گرفته می‌شود و در اختیار مشتریانی قرار می‌گیرد که عمدتاً کسب‌وکارها هستند. در واقع این کسب‌وکارها APIهای بانکی را دریافت و از آنها در سیستم خودشان استفاده می‌کنند. به این شکل عملاً می‌توان گفت بانک را در سرویس خودشان خواهند داشت. مشتریان حقیقی نیز زمانی از این خدمات استفاده می‌کنند که کسب‌وکارها، سرویسی را پیاده‌سازی کنند که مشتری بتواند از آن بهره بگیرد. در این حالت، سرویس‌های سه طرفه این امکان را به وجود می‌آورد که فرد حقیقی دسترسی را به کسب‌وکار بدهد و تعامل سه طرفه‌ای بین بانک، کسب‌وکار و فرد حقیقی شکل بگیرد.»

لازم به اشاره است که فینوتک بر خلاف رویه معمول در بانک‌ها، از مشتری خود درآمدزایی می‌کند و این درآمد را با بانک‌ها تسهیم می‌کند؛ رویه‌ای که در جهان مرسوم بوده اما سیستم بانکداری کشور به دلایلی موفق به کسب درآمد از سرویس‌های خود نشده است. فینوتک که اکنون دو سال و نیم از آغاز به کارش سپری می‌شود، اکنون ۶۲ عدد API باز بانکی و غیر بانکی (سرویس‌های بورسی و مرتبط با بازار سرمایه) و غیر مالی (سرویس‌های دولت الکترونیک و شهرداری) را هم به مرور به پلتفرم خود اضافه کرده است.

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟