18 نکته که بهتر است پیش از تجربه Metro Exodus یاد بگیرید

این نکات از گیم‌پلی شروع شده و حتی بخش‌هایی از داستان را نیز پوشش می‌دهد. خود بازی به بسیاری از این موارد اشاره می‌کند اما احتمالش زیاد است که متوجه آن‌ها نشوید. همچنین باید اشاره کنیم که اگر Metro Exodus را در حالت Ranger Hardcore شروع کنید، تمامی المان‌های رابط کاربری بازی خاموش شده و خود باید از پیش با مکانیزم‌های گیم‌پلی آشنا شوید.

سلاح‌های دشمنان را برای اتچمنت‌ها، تجهیزات و مهمات اضافه باز کنید

علاوه بر برداشتن آیتم‌ها و تجهیزاتی که با کشتن دشمنان از آن‌ها رها می‌شود، شما همچنین می‌توانید سلاح‌های آن‌ها را باز کرده و در نتیجه اتچمنت‌ها و تجهیزات بیشتری کسب کنید. این اتچمنت‌ها از سر لوله گرفته تا قنداق و چشمی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند چرا که سلاح‌های شما تقریبا بدون آن‌ها کارایی چندانی ندارند. همچنین باز کردن سلاح‌ها مهمات بیشتر و موادی برای ساخت و ‌ساز هم در اختیارتان قرار می‌دهد.

سلاح‌ها و Loadout را تنها می‌توانید در میزکار و کارگاه‌های پایگاه بازی تعویض کنید

سیستم ساخت و ساز Metro Exodus ممکن است در نگاه اول از این حیث که چه کارهایی می‌توانید انجام دهید و چه کارهایی نمی‌توانید، پیچیده و سخت باشد. برای مثال سلاح‌هایی را که با خود حمل می‌کنید، تنها می‌توانید در کارگاه‌ها (Workbenchّ) داخل و نزدیک پایگاه اصلی یعنی آرورا (Aurora) تعویض کنید. اگر برایتان سوال شده بود که چرا در اواسط مراحل نمی‌توانستید این کار را انجام دهید، حالا علت آن را می‌دانید.

مهمات و گلوله‌ها را نیز تنها در همان کارگاه‌ها می‌توانید بسازید

اگر می‌خواهید برای سلاح‌های اصلی بازی گلوله بسازید، حتما باید به سراغ کارگاه‌ها یا همان Workbenchها بروید. البته که مهمات در محیط بازی هم پیدا می‌شود اما بسیار مهم است که پیش از شروع یک مرحله به تجهیزات کامل و کافی مجهز شوید.

با قابلیت‌های کوله‌پشتی خود بیشتر آشنا شوید

به خاطر داشته باشید که کوله‌پشتی شما امکان ساخت توپ‌های آهنی برای سلاح Tikhar و تیر برای کمان Helsing را در اختیارتان قرار می‌دهد. بنابراین حتی اگر مهمات شما تموم شود، همچنان سلاح نسبتا قدرتمندی برای کشتن دشمنان خواهید داشت. جعبه‌های کمک اولیه و فیلترها را نیز می‌توان با کمک کوله‌پشتی ساخت. بنابراین تا زمانی که مواد مورد نیاز را همراه داشته باشید، خیالتان از نوار سلامتی راحت است.

کاربرد دیگر کوله‌پشتی این است که به شما اجازه می‌دهد تا اتچمنت‌های سلاح را نیز تعویض کنید و در نتیجه در موقعیت‌های خاص می‌توانید سلاح‌های خود را متناسب با هدف تنظیم کند. برای مثال اگر درگیر مبارزه‌ای از راه دور شدید، ایده خوبی است که تفنگ خود را به دوربینی با بزرگنمایی بیشتر مجهز کنید.

تمیز کردن تفنگ‌ها بسیار مهم است

درست مثل Red Dead Redemption 2، تفنگ‌های Metro Exodus هم به ندرت کثیف و آلوده می‌شوند و برای همین باید مراقب تمیز کردن آن‌ها باشید. از لحاظ ظاهری روی سلاح‌ها خون و گِل می‌شیند و یک نوار هم وضعیت آن‌ها را نشان می‌دهد تا بدانید باید چه زمانی آن را به یکی از کارگاه‌ها و میزکار‌ ببرید.

برای تمیز کردن تفنگ‌ها احتیاج به مواد شیمایی خاصی ندارید، بنابراین هر زمانی که توانستید آن‌ها را تمیز کنید. سلاحی که کثیف باشد، بارها گیر کرده و یا داغ می‌شود که در هنگام مبارزات شما را حسابی در خطر خواهد انداخت.

اسلات و جایگاه سوم برای تیروکمان و سلاح Tikhar است، از آن حتما استفاده کنید

در حالی که برای سلاح‌های اصلی بازی تنها دو جایگاه دارید، جایگاه سوم مخصوص سلاح بادی تیخوار و تیروکمان هلسینگ است. تیخوار قطعا قدرتمندترین سلاح بازی نیست اما با یک نشانه‌گیری خوب می‌توانید مقادیر نسبتا زیادی آسیب به حریف بزنید و همچنین برای موقعیت‌های مخفی‌کاری نیز بسیار توصیه می‌شود از آنجا که هیچ صدایی ندارد. کمان هلسینگ نیز شرایط مشابهی دارد که آن را کمی دیرتر در بخش داستانی پیدا می‌کنید.

قدرت کمان هلسینگ بیشتر از تیخوار است اما بدیهتا سرعت شلیک پایین‌تری دارد. اگر می‌خواهید کمی مهمات ذخیره نگه دارید، بهتر است از این دو سلاح استفاده کنید چرا که هر لحظه و هر جا می‌توانید با کوله‌پشتی خود مهمات آن‌ها را بسازید.

از جنگیدن با موجودات جهش‌یافته در فضاهای باز پرهیز کنید

در فصل‌ها و بخش‌های جهان‌باز Metro Exodus، قادر هستید تا به اختیار خود در محیط بازی گشت و گذار کنید. اما باید توجه داشته باشید که موجودات جهش‌یافته نیز در دنیای بازی جولان می‌دهند و می‌توانند در گروه‌های نسبتا بزرگ به شما حمله کنند.

بنابراین تا جایی که امکان دارد از مبارزه با آن‌ها پرهیز کنید چرا که مجبور هستید مهمات زیادی را هدر دهید و موجودات جهش‌یافته هم مثل انسان‌ها نیستند که با کشتن‌ آن‌ها مهمات و تجهیزات به دست آورید. در ضمن فرار کردن از آن‌ها نیز کار آسانی نیست چون تنها مدت کوتاهی می‌توانید بدوید.

روزها را بخوابید، مخفی‌کاری در شب راحت‌تر است

با معرفی سیستم چرخه روز و شب در Metro Exodus محدوده دید شما به طور قابل توجهی در محیط‌های باز تغییر می‌کند. برای آن‌هایی که تمایل بیشتری به مخفی‌کاری دارند، توصیه می‌کنیم شب هنگام به بخش‌های مهم و پر از نگهبان بازی سر بزنید چرا که تاریکی شب یکی از بهترین همراهان و دوستانی است که می‌توانید داشته باشید

همچنین از یاد نبرید که ساعت آرتیوم، شخصیت اصلی بازی، به شما اطلاع می‌دهد که توسط دشمنان لو رفتید یا خیر. تخت‌هایی در پایگاه‌های بین راهی بازی وجود دارد که به شما اجازه می‌دهد بین روز و شب جا به جا شوید بدون آنکه عواقبی در انتظارتان باشد.

ماسک گاز و شمارشگر گایگر آن جانتان را نجات می‌دهد

ماسک گاز آرتیوم واقعا می‌تواند جان شما را نجات دهد و بنابراین باید به خوبی بدانید که چه موقع از آن استفاده کنید. اگر متوجه شدید که آرتیوم برای نفس کشیدن تقلا می‌کند، هر جایی که بودید به سرعت ماسک را بگذارید. همچنین فیلترهای هوا نیز تنها برای مدتی کارایی دارند و هر زمان که صدای بیپ شنیدید، باید فیلتر را عوض کنید.

آخرین نکته‌ای که برای زنده ماندن در دنیای آخرالزمانی مترو لازم است بدانید: به صدای شمارشگر گایگر حتما توجه کنید. در شرایط رادیواکتیو متوسط برای مدتی می‌توانید زنده بمانید اما هر زمان که آرتیوم سرگیجه گرفت و دیدش تار شد، به سرعت خود را به منطقه‌ای امن برسانید.

ماموریت‌های فرعی بازی جایزه‌های مختلفی را به دنبال دارد

مراحل فرعی بازی که روی نقشه با علامت سوال مشخص شده‌اند؛ هم بخش‌های جالبی از داستان را کامل می‌کنند و هم تجهیزات پرکاربرد و خوبی را در اختیارتان قرار می‌دهند. برای مثال در بخش Volga، پسر شما یا همان دوک (Duke) به پایگاهی اشاره می‌کند که گشتن آن احتمالا ارزش آن را دارد. اگر شما گروگان‌هایی را که در آنجا اسیر شده‌اند، نجات دهید، آن‌ها کلیدی را در اختیارتان قرار می‌دهند که بعدها و جلوتر در همان ماموریت به پیدا کردن چند دوربین دید در شب پرکاربرد منتهی می‌شود.

شاید پیدا کردن خرس عروسکی چندان در نبردها کارایی خاصی برایتان نداشته باشید اما انجام دادن یکی دیگر از مراحل فرعی بازی که به نجات بچه‌ای به نام ناستیا (Nastya) منجر می‌شود، امتیاز اخلاق یا همان Morality آرتیوم را افزایش می‌دهد.

به صحبت‌های بقیه توجه کنید

دیالوگ‌ها در Metro Exodus نقش مهمی را ایفا می‌کنند. بیشتر این دیالوگ‌ها در خدمت روایت داستان است اما گاهی اوقات اشاره‌هایی به پاداش‌هایی می‌شود که می‌تواند به پیشروی بهتر شما در بازی کمک کند. برای مثال در یکی از مراحل بازی در صحرا کاسپین، دمیر (Damir)، همراه شما در آن مرحله، اشاره می‌کند که به افراد بی‌گناه و بی‌طرف شلیک نکنید اما مجاز هستید که آدم‌های بد را یکی از پس دیگری به آن دنیا بفرستید.

اگر به حرف دمیر گوش دهید، امتیاز اخلاق دیگری می‌گیرید که می‌تواند حوادث آینده بازی را تحت تاثیر قرار دهد. در موردی دیگر، یکی از اعضای قبیله در مرحله تایگا (Taiga) از شما می‌خواهد که به او و قبیله‌اش آسیبی نرسانید. دوباره اگر این بار هم به خواسته او احترام بگذارید، امتیاز اخلاق دیگری دریافت خواهید کرد.

گاهی اوقات نیز برخی از کاراکترها به موقعیت‌های مهمی در نقشه بازی اشاره می‌کنند که با علامت سوال مشخص شده‌اند. بدون شک بهتر است آن مناطق را نیز زیر و رو کنید.

غلاف کردن سلاح‌ها ممکن است نتایج جالبی را به دنبال داشته باشد

مانند برخی از بازی‌های شوتر دیگر، Metro Exodus نیز به شما اجازه می‌دهد تا سلاح‌های خود را غلاف کنید. در حالی که ما از نتایج این کار در تمامی موقعیت‌ها بازی اطلاعی نداریم اما گاهی اوقات غلاف کردن سلاحتان به نتیجه‌ای جالب ختم می‌شود. چند مورد از این مثال‌ها مربوط به ماهیگرانی در منطقه ولگا می‌شود که اگر سلاح در دست به سمت آن‌ها نزدیک شوید، عکس‌العمل منفی و بدی از خود نشان می‌دهند.

در یکی دیگر از مراحل بعدی بازی در صحرای کاسپین، نشانه‌گیری شما باعث شکل گرفتن یک درگیری مسلحانه تمام عیار می‌شود که بهتر است از پیش آمدن آن جلوگیری کنید. همچنین در مرحله تایگا، همانطور که در مورد بالا توضیح داده شد به شما غیر مستقیم اطلاع می‌دهد که باید سلاحتان را در غلافش قرار دهید.

اگر به اندازه کافی دشمنان را بکشید، بقیه تسلیم می‌شوند

یکی از ویژگی‌های جالب و قابل توجه Metro Exodus، نحوه واکنش دشمنان نسبت به خشونت و قدرت شماست. در برخی موقعیت‌های خاص پیش می‌آید که بعد از کشتن تعداد زیادی از دشمنان، اعضای باقی مانده تسلیم می‌شوند. آن‌ها سلاح‌هایشان را روی زمین گذاشته، دست‌هایشان را بالا برده و از شما التماس می‌کنند تا به آن‌ها صدمه‌ای نزنید.

همیشه هم لازم نیست همه چیز به کشت و کشتار ختم شود

برخی از بخش‌های بازی شما را وادار می‌کند تا تمامی موجودات جهش‌یافته و یاغی‌ها را از بین ببرید تا بتوانید در بازی پیشروی کرده و به قسمت‌های بعدی برسید. اما به یاد داشته باشید که در Metro Exodus همیشه هم مجبور نیستید دست به ماشه برده و آن را بچکانید. البته منظورمان استفاده از روش‌های غیر کشنده یا مخفی‌کاری نیست.

با اعضای گروه خود در طول بازی در تماس باشید

در سراسر بخش‌های مترو آئورا و بین ماموریت‌‌ها، اعضای گروه و دوستان شما در حال استراحت یا تعامل با یکدیگر هستند. با این افراد می‌توانید هم صحبت شوید یا به داستان‌‌هایشان گوش دهید. این تعامل‌های زیبا یکی از بهترین ویژگی‌های Metro Exodus است که شاید در نگاه اول چندان به چشم نرسند. اما دیدن این صحنه‌ها باعث می‌شود به داستان بازی نزدیک‌تر شوید چرا که تقریبا تمامی کاراکترها بامزه، خاص و دارای شخصیت‌هایی جالب هستند.

در برخی از موارد حتی‌ می‌توانید در کنار آنا (Anna)، همسر آرتیوم، بنشینید و به صحبت‌های او در مورد احساساتش گوش دهید. شاید این لحظات کمی شما را از اکشن سریع بازی دور کنند اما بدون شک ارزشش را دارند.

دفترچه خاطرات آرتیوم را بخوانید و به ایستگاه‌های رادیویی گوش دهید

با پیشروی در بازی،‌ آرتیوم دفترچه خاطراتش را از توصیف مکان‌هایی که در آن بوده، دشمنانی که با آن‌ها جنگیده و وسایلی که پیدا کرده، پر می‌کند. همچنین او در همین دفترچه در مورد هم‌تیمی‌هایش، شخصیت و انگیزه آن‌ها می‌نویسد. تمامی این خاطرات باعث می‌شوند تا با کاراکترهایی که همراهشان هستید، بیشتر آشنا شوید.

علاوه بر دفترچه خاطرات، رادیویی هم در بازی وجود دارد که می‌توانید به ایستگاه‌های مختلف آن گوش دهید. برخی از این کانال‌ها اطلاعات مهمی را در مورد رویداد‌های بازی و دنیای آن در اختیارتان قرار می‌دهند. برخی از آن‌ها نیز ترانه‌های بی‌نظیری را پخش می‌کنند که با اتمسفر بازی سنخیت جالبی دارند.

اگر پایان خوب برای بازی می‌خواهید، شخصیت خوبی باشید

از قبل مشخص شده بود که Metro Exodus پایان‌های مختلفی دارد اما اگر تصمیم دارید تا پایان خوبی را تجربه کنید، باید حواستان به موقعیت‌هایی باشد که امتیاز اخلاق (Morality) را برای شما به دنبال دارد. همانطور که در بخش‌های قبلی اشاره شد، پیشروی بدون خشونت در برخی از بخش‌های بازی و رفتار خوب با مردم این امتیازها را برایتان رقم می‌زند.

سوت قطار را به صدا در آورید

مورد آخر این لیست در واقع هیچ کمکی به شما در بازی نمی‌کند اما به اندازه کافی جالب و خاص است که بهتر باشد آن را از دست ندهید. اگر به بخش جلوی قطار آئورا بروید، می‌توانید دسته سوت قطار را بکشید و آن را به صدا در آورید.

اگر نکته کاربردی و مهم دیگری به ذهنتان می‌رسد که عقیده دارید در لیست بالا آورده نشده، حتما آن را در قسمت نظرات با ما و دیگر خواننده‌ها به اشتراک بگذارید.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟