E3 2019 را در ویجیاتو زنده تماشا کنید

اضطراب، انتظار و تعجب؛ تحلیل واکنش کاربران توییتر فارسی به استعفای ظریف

در ساعات پایانی روز 6 اسفند ماه، محمدجواد ظریف در اینستاگرام عکس‌نوشته‌ای را منتشر کرد که از نوع طراحی و برش آن مشخص بود عجولانه ساخته و منتشر شده است. این پست اینستاگرامی شبهاتی پیرامون استعفای محمدجواد ظریف را در شبکه‌های مجازی به راه انداخت و با طلوع خورشید در هفتم اسفند ماه مشخص شد که شایعات حقیقت داشته و وزیر امور خارجه کشورمان متن استعفانامه خود را برای چندمین بار تقدیم ریاست جمهوری کرده است؛ متنی که البته ساعاتی پیش به طور رسمی از سوی «حسن روحانی» رد شد.

فارغ از ابعاد سیاسی ماجرا، در اتفاقی که افتاد نقش شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر و اینستاگرام را نباید نادیده گرفت؛ شبکه‌هایی که وزیر امور خارجه در آنجا برای اولین بار خبر استعفای خود را داد و بسیاری از دولتمردان نیز در همین شبکه‌های اجتماعی درباره استعفای وزیر نوشته‌هایی را منتشر کردند؛ عده‌ای مخالف و عده‌ای هم موافق.

استعفای محمدجواد ظریف

وزیر امور خارجه کشورمان بعد از گذشت ۲۴ ساعت، با یک پست اینستاگرامی دیگر خبر داد که در سمت خود باقی می‌ماند.

در روز گذشته هشتگی تحت عنوان #ظریف_بمان از سوی کاربران توییتر فارسی ترند شد و در این پست‌ها تمامی کاربران اعم از شهروندان و سیاسیون مختلف از وزیر امور خارجه کشورمان درخواست کردند که در کنار مردم باشد و استعفا ندهد. با اینکه صدا و سیما و جراید در ۲۴ ساعت گذشته پر شده از اخبار استعفای محمدجواد ظریف و مصاحبه‌ها، تحلیل‌ها و یادداشت‌هایی هم در این باره منتشر شده است؛ اما بیشترین حجم اظهار نظرات سیاسیون و جامعه را در بین شبکه‌های اجتماعی می‌توان جستجو کرد. برای صحت این ادعا کافی است نگاهی به آمار دو هشتگ #ظریف_بمان  و #ظریف داشته باشیم.

سرویس پردازش هوشمند متن واکاویک این بررسی را برای دیجیاتو انجام داده است و جالب اینجاست که بیشترین واکنش کاربران توییتر فارسی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند، اضطراب بوده است. تحلیل واکاویک از نظرات کاربرانی که از این هشتگ استفاده کرده‌اند نشان می‌دهد که رویکرد‌ها به استعفای ظریف به این شرح بوده است:

  • اضطراب: ۳۴.۱ درصد
  • انتظار ۲۱.۸ درصد
  • تعجب ۲۸.۲ درصد
  • شادی ۲.۱ درصد
  • خشم ۱۳.۸ درصد

بر اساس آمار واکاویک، ۱۸ هزار و ۲۰۰ توییت با هشتگ ظریف بمان از سوی کاربران منتشر شده است. تعداد ری‌توییت‌ها ۱۳ هزار و ۹۰۰ عدد بوده است و در هر دقیقه، ۱۲۰ توییت با این هشتگ منتشر شده است. با هم نگاهی به برخی از این توییت‌ها می‌اندازیم:

بیشترین ری‌توییت

بازنشر یک انیمیشن کوتاه پیرامون نجات یک سرزمین، بیشترین ریتوییت را در بین کاربران داشته است.

یکی از بیشترین ریتوییت‌ها مربوط به این پست می‌شود.

سومین رتبه بیشترین ریتوییت‌ها به این توییت می‌رسد که از جمعیت کاربران دعوت کرد تا طوفان توییتری «ظریف بمان» را راه اندازی کنند.

بیشترین توییت

مردم بیشترین پاسخ و واکنش با این هشتگ را زیر آخرین پست توییتری جواد ظریف نوشتند.

رتبه دوم بیشترین پاسخ به یک توییت متعلق به توییت محمود صادقی، نماینده مجلس است.

در رتبه سوم بیشترین واکنش و پاسخ کاربران به این توییت بهروز نعمتی، یکی از نمایندگان مجلس برمی‌خوریم.

تاثیرگذارترین توییت

بر اساس آمار واکاویک، تاثیرگذارترین توییت مربوط به این توییت می‌شود.

تاثیرگذارترین توییت بعدی مربوط به خبری است که اعلام می‌کند هشتگ ظریف بمان، به رتبه اول ترند‌ها رسیده است.

مجموعه تلگرافی که در دانشگاه تهران فعالیت دارد و روزانه به تحلیل و ارائه آمار و ارقام فعالیت کاربران ایرانی در تلگرام می‌پردازد نیز این ابرواژه‌ها را به عنوان مهم‌ترین واژه‌های جستجو و تولید محتوای کاربران در این شبکه اجتماعی معرفی کرده است.

شبکه اجتماعی توییتر و اینستاگرام که بیشترین واکنشات در پی استعفای محمدجواد ظریف را داشته جزو شبکه‌هایی هستند که یا در کشور فیلتر هستند (توییتر) و یا از سوی برخی مسئولان حکومتی مورد انتقاد شدید قرار می‌گیرند. اما در عمل می‌بینیم که همین پلتفرم‌ها به مهم‌ترین بستر جریان‌سازی سیاسی کشور می‌شوند.

وزیر ارتباطات نیز بعد از رد استعفای وزیر چنین پستی را در اینستاگرام منتشر کرد.

جالب است بدانید که در بین دولتمردان خارجی هم افرادی بوده‌اند که از وزیر امور خارجه کشورمان خواسته‌اند که بماند و از مقام خود کناره‌گیری نکند؛ به عنوان مثال «تارو کونو» وزیر امور خارجه این کشور  در یک کنفرانس خبری هفتگی در توکیو اینگونه گفته بود «زمان زیادی از آخرین دیدارمان نمی‌گذرد و هنوز استعفای او توسط رئیس‌جمهور (ایران) تایید نشده است. این را می‌دانم که طبق قوانین ایران، دکتر ظریف هنوز وزیر خارجه است. من از او می‌خواهم (وزیر خارجه) بماند.»

مطالب مرتبط

توئیتر در صدد حذف محدودیت 140 کاراکتری برای سرویس خود است

براساس گزارشی تازه، کاربران توئیتر احتمالا به زودی می توانند در یک توئیت، بیش از 140 کاراکتر را تایپ نمایند. طبق گزارش سایت Re/Code این شبکه اجتماعی هم اکنون روی محصول تازه ای کار می کند که به کاربرانش امکان می دهد بیش از 140 کاراکتر را در توئیت های خود قرار دهند. در این گزارش... ادامه مطلب

گزارش مالی سه ماهه سوم توییتر: اخراج 350 نفر با وجود افزایش 8 درصدی درآمد

چند روز قبل به نقل از بلومبرگ خواندید که احتمالاً توئیتر دوباره دست به تعدیل نیرو زده و بخشی از کارکنانش را اخراج نماید. حال این موضوع به صورت رسمی تأیید شده و کمپانی فوق اعلام نمود 9 درصد از مجموعه کارمندان، یعنی تقریباً 350 نفر را از کار برکنار خواهد نمود. در گزارش مالی سه... ادامه مطلب

یک گام دیگر تا رفع فیلتر توییتر

امروز به جز اینستاگرام، تمام شبکه‌های اجتماعی خارجی پرطرفدار در ایران مسدود هستند. همین موضوع سبب شده تا در گذر زمان، کاربران ایرانی همواره کوچ دسته جمعی از پلتفرمی به پلتفرم بعدی را تجربه کنند که آخرین مورد آن، مهاجرت از وایبر به تلگرام بود. تکلیف کوچ بعدی مشخص نیست و هیچ‌کس نمی‌داند مقصد بعدی... ادامه مطلب

دونالد ترامپ مسدودیت های محتوا در توییتر و فیسبوک را خطرناک می داند

دونالد ترامپ معتقد است خاموش کردن صداها در سرویس هایی از جمله فیسبوک و توییتر برای این شبکه های اجتماعی خطرناک است. ترامپ در مصاحبه با رویترز اعلام کرده که صنعت رسانه های اجتماعی با افزایش مراقبت ها از سوی کنگره برای نظارت بر تبلیغات خارجی روبرو شده اند. دونالد ترامپ خود در توییتر حساب کاربری با بیش... ادامه مطلب

سرقت حساب های توییتر توسط هکرهای داعش برای تبلیغات

توییتر تلاش‌های زیادی داشته تا بتواند دست گروه‌های تروریستی را از صفحه‌ی مجازی خود کوتاه کند. اما وبسایت تک کرانچ به تازگی متوجه شده که طرفداران داعش با هک کردن اکانت‌های قدیمی توییتر سعی دارند به اشاعه‌ی ایدئولوژی خود در این صفحه‌ی مجازی بپردازند. بسیاری از حساب‌های کاربری به سرقت رفته مدت زیادی هیچ فعالیتی در... ادامه مطلب

توییتر از این پس با شفافیت بیشتری به گزارشات کاربران رسیدگی می کند

توییتر قصد دارد که در روند رسیدگی به گزارشات کاربران، شفافیت بیشتری به ارمغان آورد. در همین راستا ساعاتی پیش و با انتشار یک پست وبلاگی اعلام کرده که از این پس، برخورد صورت گرفته با توییت‌های گزارش شده توسط کاربران را برجسته‌تر از همیشه اطلاع‌‌رسانی خواهد کرد. به گفته سم تویزر، مدیر محصولات توییتر، هدف... ادامه مطلب

نظرات ۱۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x