افزایش شمار قربانیان تصادفات رانندگی در سال 97؛ آیا فریاد رسی هست؟

افزایش شمار قربانیان تصادفات رانندگی در سال 97؛ آیا فریاد رسی هست؟

ظاهرا حتی علیرغم چند برابر شدن میزان ترافیک و افزایش نظارت پلیس بر سرعت حرکت خودروها، روند افزایش شماره قربانیان حوادث رانندگی همچنان ادامه دارد. براساس آمار بیشتر تصادفات رانندگی در نتیجه بی دقتی و بی‌توجهی و سهل انگاری راننده صورت می‌گیرد که ضایعات جبران ناپذیری به وجود می‌آورد.
تعداد زیادی از تصادفات ناشی از انحراف به چپ و انحراف به راست خودروهاست و رانندگان این نوع خودرو بدون توجه به اینکه ممکن است خودروی از جهت راست و چپ می‌آید به یکباره بدون زدن چراغ راهنما فرمان را می‌چرخانند.

آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد که به صورت مداوم، هر ماه صدها نفر در هزاران حادثه رانندگی کشته می‌شوند.
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر در حوادث رانندگی فوت کردند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (با ۱۴ هزار و ۵۷۰ نفر)، هشت دهم درصد افزایش یافته است.
به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، از مجموع ۱۴ هزار و ۶۸۵ نفر که در حوادث رانندگی ۱۰ ماهه امسال جان خود را از دست داده‌اند، ۱۱ هزار و ۵۱۲ نفر مرد و سه هزار و ۱۷۳ نفر زن بودند.

بیشتر مرگ‌ها، در جاده های برون شهری

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، جاده های برون شهری با ۹ هزار و ۴۰۷ کشته، جاده های درون شهری با سه هزار و ۵۷۹ نفر و جاده های روستایی با ۹۷۸ نفر، به ترتیب نقاطی بودند که بیشترین فوتی‌ها در آنها رخ داده است.
همچنین ۱۶۵ نفر از جان باختگان حوادث رانندگی در جاده های اختصاصی و ۵۵۶ مورد نیز در دسته بندی سایر، قرار گرفته است.

حوادث رانندگی

استان فارس، دارای بالاترین آمار جان باختگان حوادث رانندگی

استان فارس با هزار و ۱۷۹ کشته در حوادث رانندگی ۱۰ ماهه امسال، بالاترین میزان تلفات را ثبت کرده است و پس از فارس، استان تهران با هزار و ۱۰۰ و خراسان رضوی با ۹۷۲ کشته قرار دارند.

استان ایلام، دارای کمترین فوتی

در گزارش پزشکی قانونی آمده است، استان ایلام با ۱۲۵ کشته در ۱۰ ماهه امسال، کمترین میزان فوتی ها حوادث رانندگی را ثبت کرده است و کهگیلویه و بویراحمد با ۱۶۴ و اردبیل با ۱۹۱ کشته در همین مدت زمان، استان‌هایی هستند که کمترین این آمار را داشتند.

افزایش ۹.۸ درصدی مصدومان حوادث رانندگی

در این گزارش آمده است: در ۱۰ ماهه امسال، ۳۱۵ هزار و ۹۲ مصدوم حادثه رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، (۲۸۷ هزار و ۸۶ مورد) ۹.۸ درصد افزایش دارد.حوادث رانندگی

افزایش ۳.۱ درصدی مرگ های حوادث رانندگی در دی ماه امسال

بر اساس گزارش پزشکی قانونی، در دی ماه امسال، هزار و ۱۶۰ نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (هزار و ۱۲۵ نفر) ۳.۱ درصد رشد را نشان می دهد. از مجموع هزار و ۱۶۰ کشته تصادفات دی ماه، ۹۳۶ مرد و ۲۲۴ زن بودند.

رشد ۱۹.۸ درصدی مصدومان در دی ماه

همچنین آمار مراجعان مصدومیت های ناشی از حوادث رانندگی در دی ماه امسال، ۲۸ هزار و ۵۱۴ مورد بود که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (۲۳ هزار و ۷۹۲ مورد) ۱۹.۸ درصد رشد داشته است.
دلایل آمار بالای تصادف‌های جاده‌ای در ایران، بارها در رسانه‌ها و توسط مقام‌ها و ارگان‌های دولتی اعلام شده است. بیش از ۹۰ درصد جاده‌های ایران دو بانده است، که باعث می‌شود خطر در رانندگی بالا برود و کوچکترین انحراف به فاجعه بینجامد. پلیس ایران، خودروهای بی‌کیفیت، رانندگی در حالت خستگی و سرعت غیرمجاز را از دلایل عمده مرگ در جاده‌ها اعلام کرده است.

نوروز پر حادثه در راه است

واقعیت این است که متاسفانه در طول چند سال اخیر، وضعیت راه های کشور بهبود محسوسی نداشته است، کیفیت خودروها افزایش نیافته و اکثریت قریب به اتفاق خودروهای حاضر در خیابان ها و جاده ها از نظر مشخصات ایمنی در رده های بسیار ضعیف و خطرناک قابل دسته بندی هستند. در این میان شاید فرهنگ رانندگی و نظارت پلیس نسبت به ده یا پانزده سال قبل بهبود یافته باشد اما واقعیت آن است که با توجه به افزایش تعداد خودروها در کل کشور، شمار تصادفات رو به ازدیاد است و با توجه به سطح ایمنی خودروها، این تصادفات متاسفانه به تلفات منجر می شوند. بنابراین به نظر می رسد که در وضعیت فعلی کشور، به جز توصیه به رانندگی محتاطانه و دست به دعا شدن، راهکار دیگری برای کاهش تلفات حوادث رانندگی وجود نداشته باشد.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato