افزایش شمار قربانیان تصادفات رانندگی در سال 97؛ آیا فریاد رسی هست؟

ظاهرا حتی علیرغم چند برابر شدن میزان ترافیک و افزایش نظارت پلیس بر سرعت حرکت خودروها، روند افزایش شماره قربانیان حوادث رانندگی همچنان ادامه دارد. براساس آمار بیشتر تصادفات رانندگی در نتیجه بی دقتی و بی‌توجهی و سهل انگاری راننده صورت می‌گیرد که ضایعات جبران ناپذیری به وجود می‌آورد.
تعداد زیادی از تصادفات ناشی از انحراف به چپ و انحراف به راست خودروهاست و رانندگان این نوع خودرو بدون توجه به اینکه ممکن است خودروی از جهت راست و چپ می‌آید به یکباره بدون زدن چراغ راهنما فرمان را می‌چرخانند.

آمارهای پزشکی قانونی نشان می‌دهد که به صورت مداوم، هر ماه صدها نفر در هزاران حادثه رانندگی کشته می‌شوند.
سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد از ابتدای فروردین تا پایان دی ماه امسال 14 هزار و 685 نفر در حوادث رانندگی فوت کردند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (با 14 هزار و 570 نفر)، هشت دهم درصد افزایش یافته است.
به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، از مجموع 14 هزار و 685 نفر که در حوادث رانندگی 10 ماهه امسال جان خود را از دست داده‌اند، 11 هزار و 512 نفر مرد و سه هزار و 173 نفر زن بودند.

بیشتر مرگ‌ها، در جاده های برون شهری

بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی، جاده های برون شهری با 9 هزار و 407 کشته، جاده های درون شهری با سه هزار و 579 نفر و جاده های روستایی با 978 نفر، به ترتیب نقاطی بودند که بیشترین فوتی‌ها در آنها رخ داده است.
همچنین 165 نفر از جان باختگان حوادث رانندگی در جاده های اختصاصی و 556 مورد نیز در دسته بندی سایر، قرار گرفته است.

مستر بلیط

حوادث رانندگی

استان فارس، دارای بالاترین آمار جان باختگان حوادث رانندگی

استان فارس با هزار و 179 کشته در حوادث رانندگی 10 ماهه امسال، بالاترین میزان تلفات را ثبت کرده است و پس از فارس، استان تهران با هزار و 100 و خراسان رضوی با 972 کشته قرار دارند.

استان ایلام، دارای کمترین فوتی

در گزارش پزشکی قانونی آمده است، استان ایلام با 125 کشته در 10 ماهه امسال، کمترین میزان فوتی ها حوادث رانندگی را ثبت کرده است و کهگیلویه و بویراحمد با 164 و اردبیل با 191 کشته در همین مدت زمان، استان‌هایی هستند که کمترین این آمار را داشتند.

افزایش 9.8 درصدی مصدومان حوادث رانندگی

در این گزارش آمده است: در 10 ماهه امسال، 315 هزار و 92 مصدوم حادثه رانندگی به مراکز پزشکی قانونی مراجعه کردند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته، (287 هزار و 86 مورد) 9.8 درصد افزایش دارد.حوادث رانندگی

افزایش 3.1 درصدی مرگ های حوادث رانندگی در دی ماه امسال

بر اساس گزارش پزشکی قانونی، در دی ماه امسال، هزار و 160 نفر در تصادفات رانندگی جان خود را از دست دادند که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (هزار و 125 نفر) 3.1 درصد رشد را نشان می دهد. از مجموع هزار و 160 کشته تصادفات دی ماه، 936 مرد و 224 زن بودند.

رشد 19.8 درصدی مصدومان در دی ماه

همچنین آمار مراجعان مصدومیت های ناشی از حوادث رانندگی در دی ماه امسال، 28 هزار و 514 مورد بود که این آمار نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته (23 هزار و 792 مورد) 19.8 درصد رشد داشته است.
دلایل آمار بالای تصادف‌های جاده‌ای در ایران، بارها در رسانه‌ها و توسط مقام‌ها و ارگان‌های دولتی اعلام شده است. بیش از 90 درصد جاده‌های ایران دو بانده است، که باعث می‌شود خطر در رانندگی بالا برود و کوچکترین انحراف به فاجعه بینجامد. پلیس ایران، خودروهای بی‌کیفیت، رانندگی در حالت خستگی و سرعت غیرمجاز را از دلایل عمده مرگ در جاده‌ها اعلام کرده است.

نوروز پر حادثه در راه است

واقعیت این است که متاسفانه در طول چند سال اخیر، وضعیت راه های کشور بهبود محسوسی نداشته است، کیفیت خودروها افزایش نیافته و اکثریت قریب به اتفاق خودروهای حاضر در خیابان ها و جاده ها از نظر مشخصات ایمنی در رده های بسیار ضعیف و خطرناک قابل دسته بندی هستند. در این میان شاید فرهنگ رانندگی و نظارت پلیس نسبت به ده یا پانزده سال قبل بهبود یافته باشد اما واقعیت آن است که با توجه به افزایش تعداد خودروها در کل کشور، شمار تصادفات رو به ازدیاد است و با توجه به سطح ایمنی خودروها، این تصادفات متاسفانه به تلفات منجر می شوند. بنابراین به نظر می رسد که در وضعیت فعلی کشور، به جز توصیه به رانندگی محتاطانه و دست به دعا شدن، راهکار دیگری برای کاهش تلفات حوادث رانندگی وجود نداشته باشد.

برچسب ها

مطالب مرتبط

ارتباط مصرف سوخت بیشتر با مرگ و میر کمتر؛ ادعای مضحک دولتمردان ترامپ

یکی از موضوعاتی که به خصوص بعد از سرکار آمدن دولت ترامپ پیوسته در حوزه صنعت خودروسازی و محیط زیست مطرح می شود میزان مصرف سوخت خودروها و قوانین مربوط به آن هاست. تا پیش از آمدن ترامپ قرار بر این بود که خودروسازان در مسیر رسیدن به استانداردهای جدید مصرف سوخت  وسایل نقلیه حرکت کرده... ادامه مطلب

اوضاع وخیم خودروسازی؛ از کاهش 72 درصدی تیراژ تا زمین گیر شدن 90 هزار دستگاه خودرو در کف کارخانه ها

اخیرا تولید خودرو در کشور کاهش یافته ضمن آنکه درصد قابل توجهی از خودروها نیز به دلیل کسری قطعه، ناقص تولید شده و در کف کارخانه ‌ها متوقف می‌ شوند. در حالی که تورم و عدم ثبات قیمت ها هر روز باعث کاهش ثبات در اقتصادی کشور می شود. در چنین شرایطی تامین قطعات یدکی... ادامه مطلب

قطعه ‎سازان دست به دامن مجلس ‎شدند؛ اخرین امید برای حفظ هزاران شغل تولیدی

با اعمال تحریم ها، تامین مواد اولیه و سایر پیش نیازها برای تولید قطعات در داخل با مشکل روبرو خواهد شد و این موضوع قطعا به پیکره صنعت قطعه سازی لطمات جبران ناپذیری وارد خواهد کرد که در نهایت منجر به کاهش تیراژ خودرو، کاهش کیفیت محصولات تولیدی ، بالارفتن بی حد و حصر قیمت ها و... ادامه مطلب

مقاومت دولت در برابر افزایش قیمت خودرو، گران شدن بنزین و آزاد سازی واردات خودرو

صدای فریاد قطعه سازان از تورم، بیکاری و عدم تامین قطعات اولیه حالا به آسمان هفتم رسیده و انجمن مربوطه مستقیما در این رابطه به رئیس جمهور نامه نوشته اند. خودروسازان نیز ماه هاست که خود را زیان ده می دانند و خواهان افزایش قیمت خودرو به میزان دو برابر (رسیدن به نزدیکی قیمت های... ادامه مطلب

تفاهم نامه یک میلیارد دلاری سایپا با هولدینگ کره ای امضا شد

صنعت خودروسازی این روزها به یک کسب و کار بین المللی مبدل شده و حتی خودروسازان داخلی نیز پس از یک دهه کوبیدن بر طبل تولید ملی، به این نتیجه رسیدند که چاره ای جز همکاری های وسیع بین المللی برای بقا در این صنعت وجود ندارد. حالا پس از گذشت قریب به شش ماه از... ادامه مطلب

پشت پرده کشمکش بی پایان بانک مرکزی و خودروسازان برای ارائه تسهیلات ارزی

در حال حاضر عمده خریداران خودروهای دو شرکت ایران خودرو و سایپا همچنان با تأخیر در تحویل محصولات رو به رو هستند که شرکت در نهایت به آنها وعده تحویل خودرو در ماه های آینده را داده است. عدم تحویل خودرو های صفر به خریداران از سوی خودروسازان مشکلی است که از ماه‌های گذشته گروه زیادی... ادامه مطلب

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x