جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

جهرمی خطاب به صدا و سیما: شرکتهای ارزش افزوده مجوزی از وزارت ارتباطات ندارند

دیروز در بخشی از اخبار ۲۰:۳۰ تلویزیون ملی اعلام شد که شرکت‌های ارزش افزوده و شرکت‌هایی که با کد USSD سر و کار دارند، مجوز خود را از سمت وزارت ارتباطات می‌گیرند و صدا و سیما با پخش این خبر، توپ تخلف در انتخابات برترین‌های جام جم را بار دیگر به میدان تحت ریاست وزیر ارتباطات انداخت. «محمد جواد آذری جهرمی» اما هم در مصاحبه خبری اخیر خود با رسانه‌ها و هم در طی توییتی، این موضوع را تکذیب کرده و صریحا اعلام کرده که شرکتهای ارزش افزوده و USSD مجوزی از وزارت ICT ندارند و فعالیت آنها مطابق قانون تجارت است.

شرکتهای ارزش افزوده

جهرمی در توییت خود نوشته که «شرکتهای ارزش افزوده و USSD مجوزی از وزارت ICT ندارند و فعالیت آنها مطابق قانون تجارت است، اگر آنگونه که در بخشهای خبری دیشب سیما طرح شد، فعالیت آنهاباید بااخذ مجوز ازوزارت ICT باشد، مطابق مصوبه ۱۹۲ کمیسیون تنظیم مقررات، تبلیغ یا فعالیت آنها سریعا در صداوسیما متوقف گردد.» توییت او بیشتر شبیه به نامه‌ای اداری می‌ماند که خطاب به صدا و سیما نوشته شده ولی نباید فراموش کرد به گفته او، مجوزها هیچ ربطی به وزارت ارتباطات ندارند.

مصوبه ۱۹۲ کمیسیون تنظیم مقررات درباره دﺳﺘﻮراﻟﻌﻤﻞ ﻧﺤﻮه ﺗﺒﻠﻴﻐﺎت و اطلاع‌رسانی دارﻧﺪﮔﺎن ﭘﺮواﻧﻪ ارا ﻳﻪ ﺧﺪﻣﺎت ارتباطی و ﻓﻨﺎوری اﻃﻼﻋﺎت بوده و در آن ریز شرایط تبلیغات در تمامی پلتفر‌م‌ها من جمله صدا و سیما آورده شده است: « ﭘﺮواﻧﻪ ﻣﻮﻇﻔﻨﺪ در ﺗﺒﻠﻴﻐﺎت رادیویی و تلویزیونی ﺧﻮد، ﻛﻠﻴﻪ دارﻧﺪﮔﺎن ﺧﻼﺻﻪ ﻣﻮﺿﻮع ﭘﺮواﻧﻪ و ﻣﺮﺟﻊ ﺻﺪور آن را اﻋﻼم ﻛﻨﻨﺪ.» در انتهای همین مصوبه نیز تاکید شده که «ﺗﺨﻠﻒ از اﺟﺮای مفاد این دستورالعمل به منزله عدم ایفای تعهدات پروانه‌ای خواهد بود.»

شرکتهای ارزش افزوده

جهرمی پیش‌تر درباره نحوه تخلفی که در صدا و سیما صورت گرفته به روزنامه همشهری گفته بود که مردم نگران بدافزارها و حریم شخصی‌شان نباشند و نحوه این تخلف را چنین تشریح کرده بود:

«وقتی که مشترک کد ستاره را می‌گیرد، فارغ از اینکه عدد بعد آن چه باشد، به سمت گذرگاهی در اپراتور تلفن همراه یا اصطلاحا USSD Gateway هدایت می‌شود. بعد از اینکه اطلاعات به این گذرگاه می‌رسد، این گیت‌وی مثل یک مسیریاب عمل می‌کند و براساس کدی که بعد از ستاره گرفته شده، بسته‌ها به سمت کد مورد اشاره هدایت می‌شوند. بعد از این کد دستوری می‌تواند مربع بیاید که به‌معنای خاتمه دستور است یا می‌تواند یک ستاره دیگر بیاید. ستاره بعدی به‌معنای آن است که شرکت دارنده کد دستوری دارای زیرمجموعه‌هایی است و آن هم می‌تواند به‌عنوان مسیریاب عمل کرده و اطلاعات را برای نفر یا بخش بعدی ارسال ‌‌کند.

ما در این قضیه رأی‌گیری آنلاین پس از گزارش‌هایی که از طرف مردم داده شد، 3گذرگاه را شاهد بودیم. یکی خود ستاره۳ که کد دستور اصلی بوده است و بعد ستاره بعدی که به سمت سیستم نظرسنجی که در سازمان صدا‌و‌سیما مستقر است، می‌رود. ما آمار این 3 گیت‌وی را کنار هم گذاشتیم. آمار اپراتورها همان تصویر اولی بود که ابتدا منتشر شد و مردم دیده‌اند که نشان‌دهنده روند و سیر معمولی است. به‌صورت معمول وقتی برنامه‌ها پخش می‌شود، این روند به پیک می‌رسد و زمانی که خبری از پخش نیست، سیر عادی دارد. آن چیزی که وارد سیستم رأی‌گیری شده هم بررسی کردیم. وقتی سیستم رأ‌ی‌گیری دریافتی دارد، به مشترک پیامک می‌زند. این همان پیامک‌هایی است که عده زیادی از مردم با انتشار آنها گلایه داشتند که رأی نداده‌اند اما چنین پیامک‌هایی را دریافت کرده‌اند.»

به گفته جهرمی، پیگیری در این رابطه وظیفه پلیس و دستگاه قضایی است. پلیس براساس شواهد فنی باید گزارش خود را به مرجع قضایی بدهد و براساس قانون در این رابطه تصمیم‌گیری شود: «ما ولایت بر چیزی داریم که مجوزش را داده‌ایم اما جایی که ما مجوزی برایش نداده‌ایم، در حیطه وظایف ما نیست. شاکی قاعدتا صدا‌و‌سیما باید باشد و باید شکایت انجام دهد. پلیس و دستگاه قضایی هم مسئول رسیدگی هستند.»

شرکتهای ارزش افزوده

جهرمی بعد از گذشت یک سال هنوز «بیشتر درباره توسکا» ننوشته است

آنطور که به نظر می‌رسد سیستم اپراتورها و بخش ارتباطات به‌درستی عمل کرده و کاربر را از وارد‌شدن شماره‌اش در این سیستم مطلع کرده است و باید نشانه‌های این تخلف را در بخش‌های دیگری جستجو کرد.

سامانه ستاره ۳ مربع که متعلق به شرکت توسکا است؛ شرکتی که وزیر ارتباطات حدود یک سال پیش قول افشاگری درباره آن را داده بود و تاکنون این وعده را عملی نکرده است. او چندی پیش به خبرنگار دیجیاتو درباره چرایی عدم توضیح درباره توسکا نیز پاسخ شفافی نداد.

گفتنیست پیش‌تر در طی یک سری اخبار جنجال دیگر پیرامون عملکرد پیام‌رسان‌های داخلی، بخش خبری ۲۰:۳۰ و وزیر ارتباطات دچار اختلافاتی شده بودند و حالا دوباره آتش این اختلافات گر گرفته است.

مطالب مرتبط

راه اندازی کمپینی برای افزودن اموجی زنان محجبه به یونیکد

هر سال که می گذرد، به تعداد و تنوع اموجی های در دسترس اهالی وب افزوده می شود، اما هنوز گروه هایی هستند که جایشان در میان اموجی ها همچنان خالیست. از جمله زنان محجبه و مردان مسلمان. به تازگی کمپینی تشکیل شده که هدفش افزودن این موارد به فهرست اموجی ها است.در هفته گذشته... ادامه مطلب

تخفیف 50 درصدی در هزینه‌های ارتباطاتی دانشگاه‌ها

وزیر ارتباطات طی مراسمی از وجود ظرفیت هایی مطلوب برای اشتغال فارغ التحصیلان در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد و توضیحاتی پیرامون ایجاد شرایط مناسب برای دانشگاه‌ها جهت استفاده از فضای مجازی ارائه نمود.محمد جواد آذری جهرمی از وضعیت نامناسب اتصال دانشگاه‌ها به فضای ارتباطی کشور اظهار نارضایتی نمود و هزینه‌ های پرداختی بابت... ادامه مطلب

آپدیت پیام رسان تلگرام برای ویندوز موبایل با قابلیت های جدید منتشر شد

تلگرام اپلیکیشن پیام رسان مخصوص ویندوز موبایل را به روز رسانی کرد. در این آپدیت که نسخه 1.29.0 محسوب می شود، ویرایشگر تصویر جدیدی تعبیه گشته که قابلیت هایی همچون اسنپ چت و واتس اپ را برای کاربران به ارمغان می آورد.در فهرست تغییرات این آپدیت می خوانیم: ادیتور عکس جدید نسخه 2.0: با استفاده... ادامه مطلب

انتشار تصویری از Moto E3؛ موبایل اقتصادی جدیدی از موتورولا در راه است [بروز رسانی شد]

«اوان بلس» که با نام کاربری «evleaks@» در توییتر فعالیت می کند، امروز تصویر تازه ای از یک موبایل متعلق به موتورولا منتشر کرده و آن را به Moto E3 نسبت داده است. در این میان اطلاعات سخت افزاری به بیرون راه نیافته و صرفا به نظر می رسد که این محصول، یکی از اقتصادی ترین... ادامه مطلب

برخی کاربران از بروز مشکل در دوربین آیفون ۷ پلاس خود خبر می دهند

اپل در سال جاری برای اولین بار دوربین اصلی نسخه پلاس آیفون هایش را با ماژولی مجهز به لنز دوگانه روانه بازار کرده است. بهره مندی از دو لنز متفاوت به کاربران این موبایل ها امکان می دهد تا از دو برابر زوم اپتیکال و امکان ثبت تصاویر با پس زمینه تار (افکت بوکه) بهره مند... ادامه مطلب

اسمارت ریموت، کنترل همه لوازم خانگی هوشمند شما را بر عهده می گیرد

اگر تا بحال رویای خاموش کردن لامپ های منزل با استفاده از ریموت کنترل تلویزیون خود را داشته اید باید بگوییم که رویای شما به زودی به حقیقت بدل می شود.این وعده ایست که یک شرکت فرانسوی به نام Sevenhugs داده و باور دارد با استفاده از وسیله ای به نام اسمارت ریموت قابل تحقق است... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x