ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

شوخ طبعی
علمی

شوخ طبعی می‌تواند نشانه هوش باشد

آیا تا به حال این اتفاق برایتان افتاده که ناگهان در جلسه کاری بسیار مهمی، یاد یک شوخی یا جوک بیفتید و مجبور شوید تمام انرژی خود را صرف کنید تا قهقهه سر ندهید؟ آیا ...

امین قیاسی
نوشته شده توسط امین قیاسی | ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۰

آیا تا به حال این اتفاق برایتان افتاده که ناگهان در جلسه کاری بسیار مهمی، یاد یک شوخی یا جوک بیفتید و مجبور شوید تمام انرژی خود را صرف کنید تا قهقهه سر ندهید؟ آیا پس از رخ دادن اتفاقات ناگوار یا عجیب، سریعاً شوخی بامزه یا مسخره‌ای در این‌باره به ذهن شما خطور می‌کند و نمی توانید جلوی خنده خود را بگیرید. برخی افراد از اینکه چنین ذهن شوخ طبعی دارند یا در مواقع عجیب ناگهان به خنده می‌افتند، حس خوبی ندارند اما نیازی نیست که چنین تفکری در پیش بگیرند چرا که شوخ طبعی می‌تواند نشانه هوش باشد و اثبات شده که افراد شوخ طبع و بامزه، IQ بالاتری نسبت به دیگران دارند.

شوخ طبعی

اصلاً نیازی نیست که از خندیدن در این مواقع خجالت بکشید یا تصور کنید که یک روان‌پریش با مغزی پیچیده هستید. بر اساس تحقیقات صورت گرفته شوخ طبعی و توانایی خندیدن به موقعیت‌های تلخ یا موضوعاتی که تابو به شمار می‌روند، می‌تواند نشانی از بالابودن IQ یا هوش فرد باشد.

بد نیست بدانید که یک سبک از کمدی با نام کمدی سیاه یا کمدی تلخ در دسته بندی‌های ادبیات و هنر وجود دارد که به شوخی با مسائلی نظیر مرگ، جنگ، خشونت و ... می‌پردازد که جز دسته‌ی تابو‌ها به شمار می‌رود. محققان اثبات کرده‌اند افرادی که می‌توانند این دسته شوخی‌ها را درک کنند و به آنها بخندند، در واقع هم از ثبات احساسی بیشتری برخوردارند و هوش کلامی یا غیر کلامی بیشتری دارند.

شوخ طبعی
«جرج کارلین» یکی از بهترین کمدین‌های حوزه طنز تلخ

در این آزمایش‌ها، یک دسته از شوخی‌ها با مزمون کمدی سیاه مقابل داوطلبان قرار گرفت و آنها مجبور شدند به سوالاتی درباره‌ این جوک‌ها پاسخ دهند. محققان با بررسی پاسخ داوطلبین متوحه می‌شدند که آنها تا چه حد این شوخی را متوجه شده‌اند. پس از این بررسی مشخص شد افرادی که از IQ بیشتری برخوردار بودند و مدرک تحصیلی بالاتری داشتند، راحتر از دیگران کمدی تلخ را درک کرده و به آن خندیده بودند.

محققان با اضافه کردن نتایج این بررسی به تحقیقات مشابه، نتیجه گرفتند که پردازش موقعیت‌های طنز، کمدی تلخ، فعالیت فکری بیشتری می‌طلبد و به همین دلیل است که افراد باهوش راحت‌تر با این مدل شوخی‌ها کنار می‌آیند و قوه شوخ طبعی آنها کمی به رنگ سیاه متمایل است.

شوخ طبعی

پس بار دیگر که در موقعیت‌ ناخوشایندی نظیر مراسم ختم یا در بیمارستان، شوخی تلخی به ذهنتان آمد، خجالت نکشید و آن را در موقعیتی مناسب بیان کنید؛ شاید اطرافیانتان هم باهوش باشند و بتوانند به این شوخی بخندند تا کمی از غم و اندوهشان کاسته شود.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (2 مورد)
 • Unconventional_NyTro
  Unconventional_NyTro | ۲۰ اسفند ۱۳۹۷

  سلام

  کلا طنز از اتفاقات تلخ و چیزهای زشت زندگی هست البته با شوخ طبعی اشتباه نگیرید البته اینم یجور طنز هست ولی 99 درصد طنز از بدبختی های زندگی هست
  برای نمونه
  کسی که می خوره زمین بهش می خندیم، کسی که حرفی میزنه توی جمع ولی حرفش اشتباه میشه و یک نفر زایش می کنه توی جمع بهش می خندیم، کسی که خودشو مسخره نشون بده برای بقیه بهش می خندیم ، به کسی که کودن باشه می خندیم ، کسی که میاد بعضی از بدبختی زندگیش می گه بهش می خندیم
  همینا در حالت معمولی خنده دار نیستند
  اما موقع اجرای یک برنامه طنز خنده دار میشن
  اون 1 درصد هم ماله همون شوخ طبعی هست البته بازم از نوع سالم و درستش

  • امین قیاسی
   امین قیاسی | ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

   تمام مطلب نوشته شده بدین دلیل بود که ما این عذاب وجدان برای شوخ طبعی رو از بقیه بگیریم و بگذاریم از زندگی لذت ببرن. اینکه شما به راحتی هر تفکر و شوخطبعی رو مارک می‌کنین و بهش لقب بد یا خوب میدین باعث میشه که آدمها روز به روز غمگین تر بشن. خواهشا به همین راحتی قضاوت نکنین. بگذارین مردم از شوخی ها لذت ببرن. در ضمن من خودم به شدت مخالف مسخره کردن و تحقیر دیگران هست و فرهنگ قلدر پروی رو زیر سوال میبرم اما طنز تلخ با این قضیه فرق داره. مثال بارزش میتونه خندین از یک اتفاق جالب تو مجلس ختم باشه!

مطالب پیشنهادی