فیسبوک صدها حساب‌کاربری ایرانی «غیرقابل اعتماد» را حذف کرد

فیسبوک صدها حساب‌کاربری ایرانی «غیرقابل اعتماد» را حذف کرد

فیسبوک صدها حساب‌کاربری ایرانی «غیرقابل اعتماد» را حذف کرد

فیسبوک بیش از ۲۶۰۰ حساب کاربری منتسب به ایران، روسیه، مقدونیه و کوزوو را به خاطر آنچه «رفتارهای هماهنگ غیر قابل اعتماد» خوانده، حذف کرده است.

طبق اعلام این شبکه اجتماعی ۲۶۳۲ صفحه، گروه و اکانت از فیسبوک و اینستاگرام حذف شده اند که در این بین مجموعا ۵۱۳ اکانت به ایران و ۱۹۰۷ اکانت به روسیه تعلق داشتند. فیسبوک مدعی است اکانت های منتسب به ایران خود را به عنوان نماینده گروه های سیاسی و رسانه های دیگر جا زده اند تا روی دیدگاه های شهروندان در خاورمیانه و شمال آفریقا تاثیرات دلخواه بر جا بگذارند.

به گفته این شرکت اغلب حساب های کاربری حذف شده نه بخاطر محتوا و بلکه به خاطر رفتارهای مشکوک هماهنگ حذف شده‌اند. طی سال‌های اخیر این شبکه اجتماعی به دلیل عدم تعهد کافی به مبارزه با رفتارهای افراطی و عملیات‌های تبلیغاتی مورد انتقاد قرار گرفته است.

فیسبوک
ظاهرا حساب‌های وابسته به روسیه به طور عمده به خاطر پخش هرزنامه‌های هماهنگ حذف شده‌اند.

پیش از این هم فیسبوک برخی از حساب‌های وابسته به ایران را در ماه ژانویه حذف کرده بود. اخیرا هم این سایت مدعی شده که در ۲۴ ساعت اول پس از فاجعه کشتار مسلمانان در نیوزیلند، ۱.۵ میلیون ویدیوی مربوط به لحظات ترور را از پلتفرم خود پاکسازی کرده است.

هم راستا با این اقدامات، قرار است طی آینده‌ای نزدیک شاهد قابلیت جدیدی در واتس‌اپ باشیم که با اخبار جعلی مقابله می‌کند. بر اساس این ویژگی کاربر می‌تواند از میزان ارسال یک پیغام آگاه شده تا بهتر بتواند درباره‌ی‌ این پیام قضاوت کند.

به طور کلی این پلتفرم به خاطر مشکل حفاظت از حریم خصوصی کاربران و فروش اطلاعات آن‌ها مورد انتقادات شدیدی قرار گرفته است. پیش از این هم یک مشکل در اپلیکیشن فیسبوک باعث شده بود تا ۲۰ هزار نفر از کارمندان این کمپانی به پسوردهای ۲۰۰ الی ۶۰۰ میلیون نفر از کاربران فیسبوک و اینستاگرام  دسترسی پیدا کنند.

نظرات ۵

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل