دانشمندان: برای نجات گونه‌های در معرض انقراض باید گربه ها را حذف کرد

دانشمندان: برای نجات گونه‌های در معرض انقراض باید گربه ها را حذف کرد

حیواناتی مانند گربه های ولگرد از مهم ترین عوامل کاهش جمعیت گونه های جانوری در معرض خطر به خصوص در جزیره ها هستند که به گفته دانشمندان، برای حفظ جانوران در خطر انقراض، باید جمعیت حیواناتی همچون گربه های ولگرد کنترل شود.

بر اساس آمارهای منتشر شده از سوی محققان فرانسوی دانشگاه جزیره Reunion، حیواناتی مانند گربه، خوک، خدنگ و بز که معمولاً همراه با انسان به سرزمین های جدید رفته اند، با شکار جانوران بومی و تخریب زیستگاه آنها، موجب انقراض گونه های آسیب پذیر می شوند و حذف آنها تنها از ۱۶۹ جزیره، بقای ۹.۴ درصد از گونه های در معرض خطر را تضمین خواهد کرد.

بیش از ۳۶ درصد از حیوانات در حال انقراض در جزیره‌ها زندگی می‌کنند

جالب است بدانید که بیش از ۴۶۵ هزار جزیره روی کره زمین وجود دارد که تنها ۵.۳ درصد از مساحت خاکی آن را تشکیل می دهند. با این وجود از سال ۱۵۰۰ میلادی به بعد ۷۵ درصد از گونه های منقرض شده جانوری شامل انواع پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران، در این مناطق منقرض شده اند و هم اکنون نیز بیش از ۳۶ درصد حیوانات در حال انقراض در جزایر زمین زندگی می کنند.

گربه

محققان معتقدند تنها با حذف جانوران مهاجمی مانند گربه ها می توان به حفظ گونه های آسیب پذیر کمک کرد و از همین رو، با بررسی داده های مربوط به ۱۱۸۴ گونه مهره دار در معرض خطر و ۱۸۴ گونه مهاجم که در ۱۲۷۹ جزیره مختلف زندگی می کنند، ۲۹۲ جزیره را به عنوان مکان هایی که با حذف حیوانات غیر بومی، جانوران بومی آنها از خطر انقراض حفظ می شوند را نشانه گذاری کرده و ۱۰۷ جزیره از این تعداد (که در ۳۴ کشور مختلف وجود دارند) را در لیست کنترل جمعیت فوری قرار داده اند.

لازم به ذکر است که در میان گونه های مهاجم، گربه ها به دلیل طبیعت شکارچی و چابکشان بیشتر از بقیه برای جانوران کوچک و خزندگان در حال انقراض خطرناک هستند و در کنار موش ها، به عنوان آسیب زننده ترین جانوران غیر بومی در جزایر مختلف شناسایی می شوند.

گفتنی است در صورت پذیرش نتایج پژوهش و آماده سازی زیرساخت های لازم، فرآیند حذف حیوانات مهاجم از جزایر در معرض خطر از سال ۲۰۲۰ میلادی آغاز خواهد شد.

نظرات ۸

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato