اولین شکست چینی ها در دادگاه؛ کپی بودن لندویند X7 اثبات شد

اولین شکست چینی ها در دادگاه؛ کپی بودن لندویند X7 اثبات شد

شبیه سازی یا بهتر بگوییم کپی کاری چینی ها از محصولات مختلف شهرتی جهانی دارد و به نوعی شناسنامه صنعت این کشور را شکل داده است البته خود چینی ها مشکلی با این قضیه ندارند و حتی به آن افتخار نیز می کنند.
یکی از بخش هایی که چینی ها هنر در آن کپی برداری خود را در آشکارترین شکل ممکن به نمایش می گذارند، صنعت خودرو و محصولات کمپانی های مربوط به آن است که حتما با توجه به حضور مدل های متنوع چینی در کشورمان، نمونه های مختلفی را از نزدیک مشاهده کرده اید.

دادگاهی در چین کارخانه جیانگ‌ لینگ موتور را به خاطر کپی کردن یکی از محصولات لندروور محکوم کرد و به این شرکت دستور داده است که علاوه بر پرداخت غرامت، ساخت و فروش مدل‌هایی از لندویند X7 خود را متوقف کند.
بنا بر حکم دادگاه، لندویند پنج مشخصه اصلی رنج‌روور ایووک را کپی کرده و مشتریان را به اشتباه انداخته است.
لندویند X7 از سال ۲۰۱۴ به بازار عرضه شد و از مدل‌های پرفروش کارخانه است. شرکت سازنده این خودرو چینی را با قیمتی معادل ۱۹ هزار دلار در چین می‌فروشد که بسیار ارزان‌تر از ایووک ۵۶ هزار دلاری است.

خودرو چینی

البته همه می‌دانیم که در کپی کاری چینی ها کیفیت مبحث چندان قابل توجهی نبوده و خودرو چینی کپی کاری در برابر کیفیت محصول اصلی، حرفی برای گفتن ندارد.
این اولین بار است که یک خودروساز خارجی توانسته رقیب چینی خود را در دادگاهی در چین محکوم کند.
کپی از محصولات خودروسازان خارجی بین کارخانه‌های چینی رایج است، شکایت‌های این خودروسازان برای حفظ حقوق معنوی خود تاکنون نتیجه‌ای نداشته و دادگاه‌های چین معمولا به برائت طرف چینی رای می دهند.
با اوج‌گیری جنگ تجاری بین چین و آمریکا، برخی تحلیلگران محکوم کردن کپی کاری چینی در این کشور و صدور این حکم را با هدف جلب اعتماد بین‌المللی ارزیابی کرده‌اند.

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato