همه چیز درباره آیفون 13
سیستم آموزش عالی ایران در قعر جدیدترین رتبه‌بندی U21

سیستم آموزش عالی ایران در قعر جدیدترین رتبه‌بندی U21

یونیورسیتاس ۲۱ در جدیدترین ارزیابی خود از سیستم آموزش عالی کشورهای مختلف، ایران را در جایگاه ۴۸ قرار داده که تنها ۲ پله با آخرین کشور فاصله دارد. در صدر این فهرست نیز آمریکا، سوییس، بریتانیا و سوئد به چشم می خورند.

رتبه ایران نسبت به سال‌های قبل ۷ پله افت کرده است

یونیورسیتاس ۲۱ (U21) شبکه ای بین المللی از ۲۱ دانشگاه های معتبر است که حدود دو دهه قبل با هدف اشتراک منابع، همکاری و تبادل دانش بین اعضای آن تاسیس شد. امروزه این شبکه شامل نیم میلیون دانشجو و ۴۰ هزار نفر عضو هیئت علمی است و با بیش از ۲ میلیون نفر فارغ‌التحصیل فعال در ارتباط است. 

جدیدترین رتبه بندی یونیورسیتاس ۲۱ سیستم آموزش عالی ۵۰ کشور مختلف را بر اساس ۲۴ معیار و ۴ موضوع محوری منابع، محیط، ارتباطات و خروجی یا دستاوردها رتبه بندی کرده است. در محاسبات این شبکه برای خروجی ۴۰ درصد و برای هریک از سه موضوع دیگر ۲۰ درصد از امتیاز نهایی در نظر گرفته شده است.

در بین ۵۰ کشوری که از قاره های مختلف انتخاب شده اند، آمریکا، سوییس و بریتانیا جایگاه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده و پس از آنها کشورهای سوئد، دانمارک، سنگاپور، استرالیا و فنلاند به چشم می خورند. در ارزیابی یونیورسیتاس ۲۱ پایین ترین رتبه های سیستم آموزش عالی نیز به تایلند، مکزیک، ایران، هند و اندونزی اختصاص دارد.

تفاوت رتبه بندی یونیورسیتاس ۲۱ با دیگر فهرست ها در این است که مطالعات این شبکه کل سیستم آموزش عالی را از جنبه های مختلف بررسی کرده و از رتبه بندی جداگانه دانشگاه ها خودداری می کند. پروفسور «دیوید ایستوود»، رییس یونیورسیتاس ۲۱ درباره اهمیت این لیست می گوید:

این شاخص ها از مقایسه های معمولی فراتر رفته و اهداف کلی آموزش عالی را منعکس می کنند. رتبه بندی ما برای سیاستگذاران، روزنامه نگاران و مسئولان دانشگاه منبع ارزشمندی به شمار می رود.

نکته حائز اهمیت اینجاست که رتبه ایران در این فهرست نسبت به سال ۲۰۱۲  هفت پله تنزل پیدا کرده است.

نظرات ۱۱
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato