گرانی کاغذ برای روزنامه و کتاب؛ نگاهی به فرصت تازه برای نشر دیجیتال

برخی روزنامه‌های کشور در سال جدید با قیمتی دو برابر روی دکه‌های مطبوعاتی قرار گرفتند. کتاب‌های چاپ شده در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۷ مقدار تیراژی داشتند که تعداد آن به سختی از ۵۰۰ جلد بیشتر بود و قیمت یک کتاب چهارصد صفحه‌ای هم نزدیک به ۵۰ هزار تومان رسید. این روزها حتی اگر به بسیاری از رستوران‌ها سر بزنید، قیمت منوی خود را با توجه به گرانی‌های اخیر تغییر داده‌اند ولی این تغییرات را با ماژیک روی منو نوشتند و زمانی که علت این کار را جویا شوید می‌گویند: «کاغذ بسیار گران شده است.»

گرانی کاغذ در چند ماه اخیر بیداد می‌کند و بازار نشر کشور در خطر بزرگی قرار گرفته است. کارشناسان پیش بینی می‌کنند نمایشگاه کتاب پیش رو، کمترین استقبال را نسبت به سال‌های گذشته داشته باشد چرا که کتاب عملا از سبد خرید کالای بسیاری از مردم حذف شده است. گرانی کاغذ و کمیاب بودن انواع خاصی از آن، باعث می‌شود که یک راه گریز به ذهنمان برسد: نشر دیجیتال. اما آیا نشر دیجیتال می‌تواند جایگزین کاغذ باشد؟

آینده کتاب الکترونیک در ایران

«محمد صدوقی» مدیرعامل طاقچه نیز در گفتگو با دیجیاتو می‌گوید که در دنیا قیمت کتاب بیشتر مرتبط با محتوا و نویسنده آن است تا بخاطر عوامل مربوط به چاپ آن، اما در ایران مساله قیمت کاغذ اصلی‌ترین موضوع است. او با تایید این مساله که قیمت نسخه‌های الکترونیکی کتاب‌ها به تبع گران شدن نسخه فیزیکی کتب، کمی بالا رفته به دیجیاتو می‌گوید:

«اما باید بدانیم در دنیا تفاوت قیمت چندانی بین نسخه الکترونیکی و چاپی وجود ندارد. کتب الکترونیکی در ایران در ابتدای کار با قیمت بسیار پایین وارد شد تا این فرهنگ در بین مردم جا بیفتد.»

۱۵ میلیارد تومان گردش سالانه بازار نشر الکترونیک کشور است

صدوقی باور دارد که سال ۹۸ سالی برای بزرگ شدن نشر الکترونیک در کشور خواهد بود و معتقد است که سهم بازار کاغذی نیز همچنان محفوظ باقی خواهد ماند. به گفته او در اواخر سال ۹۷ چهار پلتفرم مهم عرضه کتاب صوتی و الکترونیکی (کتابراه، نوار، فیدیبو، طاقچه) در ماه یک میلیارد تومان فروش داشته‌اند:

«بازار نشر الکترونیک با احتساب تمامی سایت‌ها سالانه ۱۵ میلیارد تومان است و این رقم در سال جدید نیز بزرگتر خواهد شد و یک رشد سه برابری را خواهیم داشت. بین ۵۰ تا ۷۰ درصد این مقدار نیز برای ناشرین خواهد بود و این موضوع می‌تواند کمک بزرگی برای این اصناف باشد. ضمنا ما در تلاش هستیم از عرضه غیر قانونی کتاب جلوگیری کنیم تا حق و حقوق مولفین و ناشرین حفظ شود.»

آینده کتاب الکترونیک در ایران

او گران شدن نسخه چاپی کتب را فرصتی مناسب برای تعدیل شدن قیمت‌های نسخه الکترونیکی می‌داند و باور دارد که این کالای دیجیتال در حال حاضر قیمت واقعی خودش را ندارد: «البته یادمان نرود پلتفرم‌ها صرفا مشاور دهنده قیمت‌ها هستند.»

صدوقی پیامدهای گران شدن هزینه‌های چاپ را در دو دسته مثبت و منفی برای نشر دیجیتال قرار می‌دهد. او خبر از استقبال بیشتر ناشرین به بازار چاپ الکترونیک می‌دهد و می‌گوید که بسیاری از ناشران محتوای کتاب‌ها را آماده دارند ولی به علت گرانی کاغذ، از چاپ آن صرف نظر کرده و رو به نشر الکترونیکی آن آورده‌اند. به گفته مدیر عامل طاقچه مردم کالای فرهنگی را زودتر از هر کالای دیگری از سبد خانوار حذف می‌کنند و نگرانی خود را نسبت به حذف کتاب، چه فیزیکی و چه دیجیتالی، از سبد خانواده‌ها ابراز می‌کند: «ما سعی می‌کنیم که هر دو طرف یعنی هم ناشران و هم مردم را در نظر بگیریم تا این تهدید تبدیل به فرصت شود.»

بازار چاپ فیزیکی و نشر الکترونیک مکمل یکدیگر هستند

«نوا صفایی» در بازار نشر کشور فعالیت می‌کند و معتقد است که بازار دیجیتال نمی‌تواند جایگزین صنعت چاپ شود اما تاکید دارد هر دوی این بازارها مکمل یکدیگر خواهند بود. او با اشاره به بازار بین‌المللی و آمریکا به دیجیاتو می‌گوید:

«بزرگترین بازار نشر و کتاب متعلق به آمریکاست و سالیان سال است که غول‌های بزرگی چون آمازون وارد این فضا شدند اما با وجود پیشرفت‌های متعدد هنوز نتوانستند به طور علنی و عملی جایگزین بازار کتاب‌های چاپی در این کشور شوند؛ با این وجود مردم کتابخوان به نظرات کاربران آمازون،گودریدز و امثالهم و همچنین میزان فروش نسخه‌های الکترونیک توجه ویژه‌ای دارند.»

آینده کتاب الکترونیک در ایران

نسخه الکترونیکی جراید پرفروش‌تر خواهند شد

او علت این عدم موفقیت صد در صدی را بیشتر در سلیقه عاشقان کتاب می‌داند و باور دارد که مشکلاتی اعم از عدم توانایی فروش، تبادل و قرض دادن کتب فیزیکی و همچنین گران بودن دستگاه‌های کتابخوان از دیگر دلایلی است که مارکت جهانی همچنان روی صنعت چاپ پافشاری کرده است. صفایی در پاسخ به این سوال که بازار نشر دیجیتال در مورد جراید چه کار می‌تواند بکند می‌گوید:

«در مورد جراید اوضاع فرق دارد. باید گفت که رسانه‌های برخط و دیجیتال عملا جایگزین روزنامه ها شدند و تنها پس از انتشار چند دقیقه از روزنامه، تمامی اخبار روزنامه‌ها را در خود جای می‌دهند. خود جراید نسخه آنلاینشان را از ساعات بامدادی در وبسایت‌ها قرار می‌دهند. این حرف بدان معنا نیست که روزنامه و روزنامه نگاری بسته شده، اتفاقا در دوران اخبار مینی مال و سریع امروزی، گزارشات تحلیلی روزنامه‌ها بسیار حائز اهمیت است اما تصور می‌کنم فروش نسخه‌های دیجیتال روزنامه‌ها بخت و اقبال بهتری نسبت به بازار کتاب داشته باشد، هرچند خوانش روزنامه در دسکتاپ یا موبایل به مراتب سخت‌تر از خوانش یک کتاب است اما با این وجود قیمت تمام شده نسخه دیجیتالی و راحتی در دسترس بودن مردم را به سمت خواندن نسخه‌های الکترونیکی جراید می‌برد.»

malltina

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

نحوه پنهان‌سازی شماره تلفن در اسنپ

ممکن است هر فردی به دلایل مختلف نخواهد شماره تلفن خود را در اختیار دیگران بگذارد، اما گاهی برای استفاده از اپلیکیش‌های مختلف این کار اجتناب‌ناپذیر است. اگر جزو آن دسته از کاربرانی هستید که شماره تلفن همراه را جزیی از اطلاعات شخصی خود قلمداد می‌کنید، می‌توانید از قابلیت «تماس امن» اسنپ استفاده کنید.روابط عمومی اسنپ... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟