تشکیل شبکه جهانی مغز ها؛ پیش بینی دانشمندان از آینده انسان و ماشین

دانشمندان و محققان آینده نگر اعلام کرده اند که پیشرفت های به وجود آمده در کامپیوترها و بیوتکنولوژی عاقبت به مغز بشر راه می یابد و به شکل گیری شبکه جهانی مغزها می انجامد.

محققان در گزارشی که پیرامون همین موضوع در نشریه پیشگامان علوم اعصاب منتشر کردند خواستار گسترش همکاری های بین المللی با هدف پیش بینی پیشرفتهای مهم در دنیای «رابطهای کاربری مغزی و ابری» طی چند دهه آتی شدند.

دانشمندان مدعی شده اند که انسان با استفاده از نانوتکنولوژی، هوش مصنوعی و دیگر روش های رایانش سنتی در آینده می تواند مغز خود را بدون کمترین اختلالی به کامپیوترهای مبتنی بر کلاود متصل کند و به صورت آنی از اینترنت اطلاعات مورد نیازش را بگیرد.

شبکه جهانی مغزها

طبق گفته رابرت فریتاس جونیور مدیر ارشد این تحقیق، ناوگانی از نانوربات های کار گذاشته شده درون مغز انسان نقش رابط میان ذهن و ابررایانه ها را ایفا خواهند کرد تا دانلود گسترده اطلاعات به سبک «ماتریکس» را ممکن کنند.

این دستگاه ها در واقع عروق انسانی را ناوبری خواهند کرد و از مانع خون-مغز عبور می کنند و به صورت خودکار جای خود را میان آنها و حتی درون سلول های مغزی باز می کنند.

در مرحله بعد این نانوربات ها به صورت بیسیم اطلاعات انکد شده را به ابررایانه های مبتنی بر کلاود منتقل کرده یا از آنها داده می گیرند تا وضعیت مغز به صورت آنی پایش شود و دیتای لازم توسط آن استخراج گردد.

شبکه جهانی مغزها

البته این اینترفیس ها صرفا اتصال انسان به ماشین را بر عهده نخواهند داشت و آنطور که محققان می گویند شبکه ای از مغزها را تشکیل می دهند تا چیزی تحت عنوان «ابر مغز جهانی» ساخته شود که تفکر جمعی را ممکن خواهد نمود.

در واقع درست مانند آنچه در فیلم ماتریکس دیدیم کاربران می توانند از اینترفیس مغز به کامپیوتر برای دانلود فوری اطلاعات استفاده نمایند.

با این حال اما طبق گفته دانشمندان برای رسیدن به سطوح بالاتری از ارتباط مغز به کلاود، به پیشرفت های قابل توجهی در زمینه تکنولوژی و پزشکی نیاز است و کمترین پیشرفت در این زمینه ساخت و توسعه سیستم هایی است که انتقال بی نقص اطلاعات را ممکن کنند.

در این چالش دانشمندان نتنها باید پهنای باند لازم برای انتقال دیتای جهانی را پیدا کنند بلکه لازم است در رابطه با سازوکار تبادل داده با نورون ها از طریق دستگاه های کوچک کار گذاشته شده در مغز نیز به دانش خوبی دست پیدا کنند.

با این حال اما دانشمندان خاطرنشان کرده اند که حتی اگر تکنولوژی مورد بحث وجود داشته باشد باز هم وارد کردن نانوذرات تکنولوژیک به داخل سیستم ایمنی مغز می تواند کاری بسیار چالش برانگیز باشد.

به گفته یکی از پژوهشگران دست اندرکار این پروژه چنین کاری نیازمند تحلیل دقیق توزیع زیستی و سازگارپذیری زیستی نانوذرات است پیش از آنکه وارد بدن انسان شوند.ش

منبع:
dailymail
برچسب ها

مطالب مرتبط

توسعه نخستین چیپ ذهن خوان دنیا در چین

امروز در سومین کنگره جهانی هوش که در ساختمان شهرداری تیانجین در چین برگزار شد، از یک چیپ ذهن خوان رونمایی شد که قادر است پس از دریافت پالس های الکتریکی از قشر سطحی مغز، آنها را رمزگشایی کرده و به زبان قابل درک برای کامپیوتر ترجمه کند. به گفته سازندگان، چیپ مورد بحث که «Brain... ادامه مطلب

ساخت دستگاهی که سیگنال مغز را به گفتار تبدیل می کند

افرادی که بر اثر عارضه هایی چون سکته قدرت تکلم خود را از دست داده اند می توانند امیدوار باشند در آینده این قابلیت به آن ها برگردانده شود. بنا به گفته محققین این امکان توسط فناوری تبدیل سیگنال های مغز به گفتار محقق خواهد شد. دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با قرار دادن الکترودهایی در مغز چند... ادامه مطلب

بهترین راه برای جلوگیری از پیر شدن مغز چیست؟

همانطور که می‌دانید مغز‌های سالم نیز پیر می‌شوند و روند سالخوردگی مغز به عوامل بسیار زیادی وابسته است. برای مثال ممکن است مشکلاتی برای حافظه فرد پیش بیاید و در بدترین حالت شخص به بیماری فراموشی یا آلزایمر مبتلا گردد. تا به حال دانشمندان تحقیقات زیادی در این زمینه انجام داده‌اند تا ببینند بهترین راه برای... ادامه مطلب

یافته های جدید نشان می دهند تجربه نزدیک به مرگ بسیار شایع است

یک تحقیق تازه منتشر شده نشان می دهد تجربه نزدیک به مرگ اتفاقی بسیار شایع است. بر اساس یافته های این تحقیق از هر ده نفری که توسط حادثه ای جانشان تهدید شده بود، یک نفر دارای تجربه نزدیک به مرگ است. محققانی که این تحقیق را انجام داده اند می گویند این تجربیات شامل... ادامه مطلب

توسعه روش جدیدی برای کنترل ذهن موش توسط انسان

یک تیم تحقیقاتی چینی سیستم جدیدی توسعه دادند که می‌توان با کمک آن کنترل ذهن موش را در اختیار گرفت. این تیم یک سیستم اتصال بیسیم میان ذهن انسان و مغز موش برقرار کرده و بدین شکل انسان می‌تواند امواج ذهنی را به مغز موش مخابره کرده و حرکت این جاندار را داخل یک هزارتو... ادامه مطلب

انسان از چند درصد مغز خود استفاده می کند؟

احتمالا این فرضیه مشهور که انسان تنها از ۲۰ یا ۱۰ درصد مغزش استفاده می کند به گوش شما هم خورده است. بر اساس این افسانه همه می توانند با بکارگیری درصد بالاتری از مغز به نابغه و ابر قهرمان تبدیل شده یا مثل برخی کاراکترهای سینمایی توانایی خواندن ذهن دیگران را بدست آورند. افسانه ۱۰... ادامه مطلب

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x