جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

نگاهی به بزرگترین سلاح‌های تاریخ

در طول تاریخ، جنگ افزار هایی ساخته شده اند که اگرچه مخرب ترین ها نبودند اما در نوع خود بزرگترین به حساب می آمدند. در این مطلب به بزرگترین سلاح های تاریخ نگاهی گذرا خواهیم داشت.

تانک Char 2C؛ بزرگترین تانک ساخته شده تاکنون

بزرگترین سلاح های تاریخ

این تانک فرانسوی که به نام FCM 2C هم شناخته می شد، در جنگ جهانی اول توسعه یافت. Char 2C از نظر ابعاد فیزیکی، بزرگترین تانک عملیاتی ساخته شده تاکنون است. این تانک عظیم بین سال های 1921 تا 1940 خدمت کرد و البته تنها 10 نمونه از آن ساخته شد. FCM 2C وزنی 69 تنی، طول 10.27 متر، عرض 3 متر و ارتفاع 4.09 متر داشت و به یک توپ 75 میلی متری در کنار 4 مسلسل 8 میلی متری مجهز شده بود.

نمونه های اولیه به یک موتور 220 اسب بخاری مجهز بودند که حداکثر سرعت 10 کیلومتر در ساعتی را ممکن می کرد. در نهایت اما به دلیل سرعت پایین و ابعاد بزرگ که آسیب پذیری تانک را افزایش می داد تولیدش متوقف شد.

خمپاره انداز 914 میلی متری مالِت و لیتل دِیوید

بزرگترین سلاح های تاریخ

خمپاره انداز بریتانیایی مالت توسط رابرت مالت طراحی شد. در سال های 1853 تا 1856 جنگ کریمه بین امپراتوری روسیه تزاری از یک سو و امپراتوری دوم فرانسه، امپراتوری بریتانیا، پادشاهی ساردنی و امپراتوری عثمانی از سوی دیگر در شبه جزیره کریمه رخ داد. خمپاره انداز مالت 42 تن وزن داشت و در ابتدا برای این جنگ طراحی شد اما ساخت تنها دو نمونه از آن در سال 1857 به پایان رسید. وزن هر گلوله مالت 1.27 تن بود.

بزرگترین سلاح های تاریخ

لیتل دیوید

لیتِل دیوید متعلق به ایالات متحده هم کالیبر 914 میلی متری مشابه داشت و برای آزمایش پرتاب بمب های هوایی در جنگ جهانی دوم به کار می رفت. این خمپاره انداز هیچ گاه برای استفاده در نبردها در نظر گرفته نشده بود. لیتل دیوید به لوله ای 6.7 متری مجهز شده بود و می توانست گلوله های 1.6 تنی را پرتاب کند. این توپ به گونه ای طراحی شده بود که کاملا افقی روی زمین قرار بگیرد تا مسلح کردن آن راحت تر باشد.

 M388 Davy Crockett

M388 Davy Crockett یک تفنگ بدون لگد بود که می توانست گلوله های هسته ای را پرتاب کند. تولید این سلاح از سال 1956 شروع و بین سال های 1962 تا 1968 آزمایش شد. ارتش در سال های 1961 تا 1971 این سلاح را تحویل گرفت.

بزرگترین سلاح های تاریخ

هر گلوله در حدود 34 کیلوگرم وزن، 28 سانتی متر قطر و 75 سانتی متر طول داشت. سر جنگی W54 هم 23 کیلوگرم به وزن آن اضافه می کرد. محل برخورد گلوله تابش مهلک معادل با 10 هزار رِم (واحد اندازه گیری  روی سلولهای زنده و ارگانیسم ها) را در محدوده ای 150 متری ایجاد می کرد و مدتی بعد هم تابش هایی با دوز مهلک 600 رم در فاصله 137 متر از مرکز برخورد از خود به جای می گذاشت. البته تمامی این موارد مهلک بستگی به جهت وزش باد هم داشت.

بزرگترین توپ از حیث کالیبر

بزرگترین سلاح های تاریخ

توپ تزار که در سال 1586 توسط «آندره چوخوف» ساخته شد با کالیبر 890 میلی متر و طول 5.94 متر، بزگترین توپ جهان است. این سلاح که در هیچ جنگی شرکت نداشته، اکنون در کاخ کرملین مسکو قرار دارد.

بمب تزار

بزرگترین سلاح های تاریخ

قدرتمندترین بمب هیدروژنی که تاکنون منفجر شده بمب تزار است؛ بمبی که در 30 اکتبر 1961 آزمایش شد و قدرتی 2500 برابر بمب اتمی هیروشیما یا به عبارتی معادل با 50 تا 58 میلیون تن تی ان تی داشت. بمب تزار گوی آتشینی به قطر 8 کیلومتر ایجاد کرد و هر آنچه در فاصله 35 کیلومتری محل برخورد بود با خاک یکسان شد.

تفنگ کالیبر 950

بزرگترین سلاح های تاریخ

تنها 3 عدد از این تفنگ توسط شرکت SSK ایالات متحده تولید شده و به کالیبر 950 و بزرگترین فشنگ ها مجهز است. در ویدیوی زیر می توانید لگد شدید این اسلحه را مشاهده کنید.

زیردریایی کلاس تایفون

بزرگترین سلاح های تاریخ

بزرگترین کلاس زیردریایی جهان که به نام «پروژه 941» یا «آکولا» هم شناخته می شود با طول 175 متری در جهان بی نظیر است. 6 فروند از این زیردریایی هسته ای ساخت شوروی در سال های 1980 تا 1988 وارد خدمت شدند اما اکنون همه آنها بازنشست و 3 نمونه هم اوراق شده اند.

برای اینکه خدمه، شرایط سخت زندگی در زیردریایی را فرموش کنند، تایفون به امکاناتی از جمله باشگاه ورزشی و استخر مجهز شده بود.

بزرگترین اسلحه ها با سنگین ترین گلوله های توپخانه

بزرگترین سلاح های تاریخ

توپ های آلمانی «شوئرر گوستاو» و «دورا»، 1350 تن وزن داشتند و در اواخر دهه 1930 میلادی ساخته شدند. هدف گوستاو نابودی استحکامات خط دفاعی ماژینو در فرانسه بود. دورا هم در محاصره استالینگراد به کار رفت. هر گلوله 800 میلی متری، 7 تن وزن داشت و می تواست هدف هایی در 47 کیلومتری را منهدم کند. توپ ها روی ریل های قوسی قرار داشتند و با حرکت دادنشان توسط دو لوکوموتیو امکان تغییر زاویه شان فراهم می شد.

گوستاو در نهایت به دست سربازان ایالات متحده افتاد اما دورا سرنوشت متفاوتی داشت. نیروی زمینی آلمان در سال 1945 برای جلوگیری از تصاحب دورا توسط ارتش سرخ، آن را نابود کرد.

هفت تیر نیترو اکسپرس زلیسکا 600

بزرگترین سلاح های تاریخ

بزرگترین هفت تیر ساخته شده است که البته با وزن حدود 6 کیلوگرمی در دست گرفتنش هم چندان آسان نیست. زلیسکا از گلوله های 600 نیترو اکسپرس استفاده می کند که در اوایل قرن 20 میلادی به طور گسترده برای از پای در آوردن فیل ها به کار می رفت.

پروژه بابِل

بزرگترین سلاح های تاریخ

پروژه تولید ابر سلاح صدام حسین بود که در سال 1988 آغاز و تنها 2 سال بعد معلق شد. دو توپ بابیلون (یا بابِل) 156 متر طول داشتند و وزن هر کدام در حدود 2100 تن بود. قرار بود این توپ ها توانایی پرتاپ گلوله ها به مدار زمین را داشته باشند البته هدف پروژه به طور دقیق مشخص نبود. در نهایت در سال 1990، «جرالد بول»، مهندس کانادایی که در این پروژه دخیل بود ترور شد و در 1991 و پس از جنگ خلیج فارس، سازمان ملل بخش های ساخته شده را که در اروپا در حال انتقال بود، متوقف و سپس نابود کرد. تصویر بالا مربوط به دو بخش از بابیلون است که به هم پیچ شده اند.

تانک Panzerkampfwagen VIII Maus

بزرگترین سلاح های تاریخ

این تانک سنگین ترین با بدنه ای کاملاً محافظت شده به حساب می آید. تانک فوق سنگین آلمانی 10.2 متر طول، 3.71 متر عرض، و 188 تن وزن دارد و تنها یک نمونه از آن ساخته شده است.

ساخت Maus در اواخر سال 1944 تکمیل شد. در ابتدا تولید 5 نمونه سفارش داده شده بود اما تنها دو بدنه به همراه یک برجک تولید شد. تانک غول آسای آلمانی پیش از اینکه آزمایش ها روی زمین توسط آلمان ها را سپری کند، به دست ارتش سرخ افتاد.

بزرگترین سلاح های تاریخ

از آنجایی که به شدت سنگین وزن بود امکان عبور از روی پل ها را نداشت. به این ترتیب به گونه ای طراحی شد که با استفاده از یک لوله تنفسی بتواند تا عمق 13 متری آب حرکت کرده و از رودخانه ها عبور کند.

منبع:
GIZMODO

مطالب مرتبط

فوجی فیلم دو دوربین میان رده از سری اکس معرفی کرد

فوجی فیلم امروز از دو دوربین جدید به نام های X100F و X-T20 رونمایی کرد که در واقع جایگزینی برای مدل های X100T و X-T10 محسوب می شوند.دوربین های تازه فوجی فیلم طراحی مشابه ای به نسل قبلی خود دارند و این بار صرفا حسگرها و پردازنده های تازه ای را همراه دارند که سال قبل در مدل های... ادامه مطلب

تصویر و مشخصات فبلت Mate 9 Pro هوآوی موسوم به لانگ آیلند فاش شد

طبق اخبار موجود، هوآوی در مراسم سوم نوامبر (سیزدهم آبان ماه) اقدام به رونمایی از دو تلفن همراه خواهد نمود، که هردوی آنها تا انتهای سال جاری میلادی به بازار راه پیدا می کنند و از نظر مشخصات سخت افزاری کمی با یکدیگر متفاوت هستند.اولین محصول، فبلت استاندارد میت 9 است که نام رمز «منهتن»... ادامه مطلب

سیناپتیکس سنسور اثر انگشت را با ترکپد لپ تاپ ادغام می کند

در سال جاری انتظار می رود که اپل دست به یک بروز رسانی گسترده برای مک بوک پروی خود بزند و یکی از ویژگی هایی که در مورد حضور آن در دستگاه یاد شده مورد توجه است، قابلیت «Touch ID» بوده که اینک در آیفون های شرکت مذکور یافت می شود.در حال حاضر، اپل سنسور بیومتریک... ادامه مطلب

نشانی های کوتاه شده وب اطلاعات کاربران را در معرض خطر قرار می دهند

پژوهشگران حوزه امنیت دریافته اند که URLهای کوتاه شده می توانند هدف حملات جستجوی فراگیر قرار گیرند و در نتیجه اطلاعات شخصی افراد را در اختیار هر موجودیتی قرار دهند که به آنها علاقمند است.این آسیب پذیری توسط دو کارشناس به نام های مارتین جورجیو و ویتالی اشماتیکو کشف شد که URL کوتاه شده شرکت... ادامه مطلب

تصاویر نگاه نزدیک به تلفن همراه ZTE Avid Plus

تلفن همراه دیگری که ZTE در نمایشگاه CES برایمان به ارمغان آورده، ZTE Avid Plus نام دارد و اگرچه مشخصات سخت افزاری آن تقریبا با ZTE Grand X3 برابر است اما هنوز قیمت آن از سوی شرکت اعلام نشده است.ZTE Avid Plus مجهز به یک گیگابایت رم، پردازنده اسنپدراگون ۲۱۰ و باتری ۲۳۰۰ میلی آمپری... ادامه مطلب

عملکرد قابل قبول پوکوفون F1 در تست مقاومت [تماشا کنید]

قیمت پایین پوکوفون F1 به عنوان پرچمدار جانبی شیائومی بسیاری را درباره کارایی و کیفیت آن مردد کرده بود اما این گوشی از مسلخ «زک نلسون» هم سربلند بیرون آمده است.در دورانی که بسیاری از موبایل های پرچمدار قیمتی حدود ۱۰۰۰ دلار و حتی بالاتر از آن پیدا کرده اند، طبیعی است که معرفی یک گوشی... ادامه مطلب

نظرات ۳

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x