اعتراض کارکنان چینی حوزه فناوری: بعد از ۱۲ ساعت کار باید در ICU بستری شویم

اعتراض کارکنان چینی حوزه فناوری: بعد از ۱۲ ساعت کار باید در ICU بستری شویم

کارمندان حوزه تکنولوژی در چین با تنظیم اعتراض نامه‌ای آنلاین به نام پروژه ۹۹۶ICU، به ساعات کاری غیر منصفانه حاکم بر این کشور معترض شده‌اند.

جک ما این سیاست کاری را یک نعمت خوانده

اولین جرقه های اعتراض کارمندان چینی با فعالیت عده ای از افراد ناشناس شروع شد که صفحه‌ای به نام ۹۹۶ICU به راه انداختند. در واقع عدد ۹۹۶ در نام این پروژه به ساعات کاری ۹ صبح تا ۹ شب طی ۶ روز هفته اشاره دارد که ذهن و بدن آنها را فرسوده کرده است.

پس از راه اندازی این اعتراض یک پروژه موازی به همان نام در سایت گیت هاب راه اندازی شد که WLB.ICU نام گرفت. wlb مخفف عبارت work-life balance است و اشاره به متعادل بودن ساعت کار دارد.

کارمندان معترض می گویند که بیشتر کارفرمایان همین ساعت کاری را از کارمندانشان انتظار دارند و نه تنها به کارکنان حقوق اضافه کاری پرداخت نمی کنند بلکه آن را به یک قانون نانوشته تبدیل کرده اند. ۹۹۶ICU در واقع به یک اصطلاح معروف بین کارمندان چینی اشاره می کند : ۶ روز هفته را از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب کار کن و بعد در ICU بستری شو.

برخی از شرکت هایی که به گونه ای در این ماجرا دخالت داشتند، در این اعتراض نامه معرفی شده اند و بین آنها نام وب سایت ۵۸ به چشم می خورد. این در واقع همان سایت تبلیغاتی است که با منتشر کردن آگهی های متعدد در سال ۲۰۱۶، باعث جا افتادن تفکر ۹۹۶ شده است.

این در حالیست که اخیرا جک ما، هم موسس وبسایت علی بابا از برنامه کاری ۹۹۶ به عنوان یک نعمت برای کارمندان جوان یاد کرده بود.

با نظر به اینکه مرورگرهای چینی دسترسی به این پروژه را ممنوع کرده اند، گروهی از کارمندان شرکت مایکروسافت، گوگل و گیت هاب با انتشار نامه ای به دفاع از این اعتراض نامه برخاستند. آنها از مایکروسافت و گیت هاب خواستند که پروژه ۹۹۶ICU را در این سایت مسدود نکنند تا اعتراض کارمندان چین بدون سانسور در تمام دنیا دیده شود.

نظرات ۸
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato