سامانه خودران «اتوپایلوت» تسلا چطور کار می‌کند؟

کمپانی تسلاموتورز سامانه رانندگی خودران خود موسوم به اتوپایلوت را در سال 2014 میلادی معرفی نمود. این سیستم مجموعه‎ای از دوربین‎ها، رادار، حسگرهای اولتراسونیکِ تعبیه شده در اطراف خودرو و برخی تجهیزات نوین و تکنولوژیک کمک راننده را برای فعال‎سازیِ حداقل قابلیت رانندگی خودران، شامل می‌شود.

در اصل، سیستم اتوپایلوت ابتدا به عنوان بخشی از پکیج تکنولوژیک خودروی تسلا مدل S ارائه شد که امروزه پای آن به کلیه محصولات دیگر شرکت تسلا نظیر مدل X و مدل 3 باز شده است.

تسلا

با آنکه شرکت تسلا با اضافه نمودن قابلیت‎های جدید، سیستم خودران اتوپایلوت را طی این سال‌ها به‎روز رسانی کرده اما همچنان توانایی سیستم رانندگی خودکار تسلا جای بحث و کار بیشتر دارد.

به دلیل بروز یک سری تصادفات که حین وقوع آنها سامانه اتوپایلوت تسلا در حال کار بوده است، کارشناسان ادعا می‎کنند برخی مالکین خودروهای این شرکت بیش از حد روی قابلیت خودران کمپانی تسلا حساب باز کرده‎اند؛

آنها اعتقاد دارند که این طرز فکر اشتباه می‎تواند به دلیل استفاده از واژه «اتوپایلوت (راننده خودکار)» باشد که تصوراتی اشتباه را در ذهن رانندگان خودروهای تسلا پدید آورده و موجب شده آنها احساس نمایند که خودرویشان قادر است به طور کاملا اتوماتیک حرکت نماید، در حالی که واقعیت این است که محصولات تسلا هنوز به طور کامل خودران نبوده و به نظارت دقیق انسان در حین روشن بودن سامانه اتوپایلوت نیاز دارند.

با این حال شرکت تسلا ادعا می‎کند که سیستم اتوپایلوت احتمال وقوع تصادفات را تقلیل داده و ریسک آنها را کاهش می دهد.

اخیرا کادیلاک یک سیستم نیمه خودران برای رانندگی در بزرگراه موسوم به سوپر کروز را در مدل XT5 خود ارائه نموده که رانندگی بدون نیاز به دست را فراهم کرده است؛ البته یک دوربین کوچک مادون قرمز به طور پیوسته چشمان راننده را پایش می‎نماید تا از توجه کامل وی نسبت به مسیر پیش روی خودرو و هوشیار بودن راننده اطمینان حاصل کند.

محدودیت ها و قابلیت‎های سامانه اتوپایلوت

به واسطه بکارگیری مجموعه‌ای از حسگرها، سیستم پایه اتوپایلوت می‎تواند فاصله ایمن خود را نسبت به سایر خودروها با اعمال خودکار فشار بر پدال‎های گاز و ترمز حفظ نموده و خودرو را در مرکز جاده، بین خطوط راهنمایی نقش بسته بر سطح مسیر و اعمال جهات صحیح به سیستم فرمان خودرو، نگاه دارد.

این سطح پایه از فناوری خودران اگر به صورت استاندارد و پیش فرض در خودرو نصب شده باشد، معادل 3 هزار دلار و در صورتی که بعدا به خودرو اضافه شود، حدود 4 هزار دلار هزینه در بر خواهد داشت.

سیستم اتوپایلوت تسلا به حضور دستان راننده بر روی فرمان یا حداقل در نزدیکی آن نیاز دارد تا در شرایط لزوم، راننده فورا کنترل خودرو را بر عهده بگیرد.

این سیستم برای تشخیص دستان راننده، هنگام چرخش فرمان از فناوریِ مقاومت نوریِ تشخیص دهنده استفاده می‎نماید.

تسلا

راننده در صورت لزوم با دریافت هشدارهای صوتی و بصری در مورد به دست گرفتن کنترل خودرو آگاه خواهد شد؛ در صورت نادیده گرفته شدن این هشدارها از سوی راننده، سیستم نهایتا خود را به صورت خودکار غیرفعال می کند.

سیستم اتوپایلوت تسلا رسما سطح دو رانندگی خودکار را ارائه می دهد. سطح یک ابتدایی‎ترین حالت رانندگی خودکار و سطح پنج پیشرفته‎ترین وضعیت رانندگی خودکار بر طبق استانداردهای اداره امنیت بزرگراه های ایالات متحده محسوب می‌شود. در سطح پنچ خودرو کاملا بدون نیاز به راننده خواهد بود.

در سطح دو اتوپایلوت تسلا، راننده همچنان بایستی حواسش به جاده باشد. برای مثال در این سطح، اتوپایلوت قادر به پیش‎بینی حرکات ناگهانی دیگر رانندگان و خطرات احتمالی ناشی از آنها نبوده و راننده بایستی کاملا آماده‌ی به دست گرفتن کنترل خودرو باشد.قیمت این نسخه از اتوپایلوت معادل پنج تا هفت هزار دلار اعلام شده است.

برخی قابلیت‌های دیگر نظیر نویگیت، در اتوپایلوت تسلا نوعی از رانندگی خودکار را از حالت on-ramp به حالت off-ramp مهیا می‌سازد که توانایی عبور از تقاطع‎ها، تعویض خودکار لاین و سبقت گرفتن از خودروهایی که با سرعت آهسته‎تر حرکت می‎نمایند را شامل می‎شود.

همچنین این سیستم قابلیت پارک خودکار در جای‎پارک‎های موازی یا عمودی را دارا بوده و امکان فراخوان خودرو به وسیله یک دکمه روی ریموت، از داخل پارکینگ‎ها و گاراژها با یک فاصله معین نیز در آن وجود دارد.

طبق نقل قول وب سایت تسلا، تمامی محصولات این خودروساز سخت‎افزار مورد نیاز برای یک رانندگی کاملا خودکار در تمامی شرایط را دارا هستند، اما این سطح هنوز از نظر نرم افزاری قابل دسترسی نیست. تسلا می گوید: به نظر ما کیفیت رانندگی سامانه خودکار بایستی حداقل دو برابر سطح توانایی یک راننده متوسط باشد تا بتوان به آن اعتماد نمود.

البته تسلا طی روزهای اخیر یک به‎روز رسانی برای سامانه اتوپایلوت را ارائه کرده است که قابلیت رانندگی نیمه خودکار در سطح خیابان‎های شهری، واکنش به چراغ‎های راهنمایی و علائم توقف را به اتوپایلوت اضافه خواهد نمود و مراحل بالاتر نیازمند تکمیل فرایند تولید انبوه چیپست جدید تسلا است که در محصولات آتی این خودروساز به کار گرفته می شوند.

به هر روی تسلا امیدوار است که در آینده نه چندان دور به سامانه رانندگی کاملا خودکار دست یابد. البته پروسه کسب مجوزهای لازم برای این تکنولوژی احتمالا بیش از آنچه تسلا گمان می‌کند، به درازا خواهد کشید.

hamrah-mechanic malltina

مطالب مرتبط

اولین تصاویر رسمی از شاسی بلند الکتریکی لوسید موتورز منتشر شد

استارتاپ لوسید موتورز بالاخره پس از انتظاری چند ساله، از نسخه نهایی سدان Air رونمایی کرد. این خودرو که طی مراسمی آنلاین معرفی شد، از مشخصات بسیار خوبی برخوردار بوده و جدی‌ترین رقیب تسلا مدل S محسوب می‌شود.اما در مراسم رونمایی Air، لوسید موتورز با انتشارتصاویری وعده داد تا در آینده نزدیک یک شاسی‌بلند برقی... ادامه مطلب

بیل گیتس از احتمال عدم عرضه سمی تراک تسلا و هواپیمای جت الکتریکی می‌گوید

بیل گیتس در سالیان گذشته علاوه بر حمایت از نام تسلا و ایلان ماسک در مواردی به انتقاد صحبت‌ها و حتی رفتار شرکت او پرداخته است. با گسترش ویروس کرونا این انتقادات به طور فزاینده ای افزایش یافته است.بیل گیتس به مدد شهرت و ثروت افسانه‌ای خود در تلاش است تا به یاری بزرگ‌ترین مشکلاتی... ادامه مطلب

شارژ رایگان خودروهای برقی به خاطر باگ ایستگاه سوپرشارژر تسلا [تماشا کنید]

بروز خطا در برخی از ایستگاه‌های شارژ سریع خودروهای تسلا در اروپا، برق رسانی رایگان به خودروهای رقیب را امکان پذیر کرد.ایستگاه‌های V3 Supercharger تسلا از استاندارد CCS برای شارژ خودروهای برقی این شرکت در اروپا استفاده می‌کنند. بسیاری از خودروهای برقی از همین استاندارد و کانکتور مشابه استفاده می‌کنند، اما این به معنی سازگاری آنها... ادامه مطلب

واکنش تند ماسک به نظرات منفی گیتس در مورد ماشین‌های الکتریکی

ماسک در واکنش به صحبت‌های گیتس در مورد ناکارآمد بودن خودروهای الکتریکی سنگین مدعی شد که مدیرعامل سابق مایکروسافت از این فناوری سر در نمی‌آورد.گیتس مدتی قبل با انتشار پستی در وبلاگ شخصی خود توضیحاتی را در مورد فناوری فعلی و آینده ماشین‌های الکتریکی ارائه کرد. از این نظر وی توسعه باتری‌‌های ارزان و بهینه‌تر... ادامه مطلب

امکان تشخیص تابلوی محدودیت سرعت با جدیدترین آپدیت تسلا

تسلا اخیرا با ارائه یک آپدیت نرم‌افزاری، محصولات خود را به چند قابلیت جدید و جالب مجهز کرده است. دستیار سرعت (Speed Assist) یکی از این قابلیت‌ها است که به مدل‌های تولیدی شرکت تسلا اجازه می‌دهد توانایی تشخیص تابلوهای محدودیت سرعت را داشته باشند.آپدیت جدید تسلا با کد 2020.36 شناخته می‌شود. در اطلاعیه مربوطه، خودروساز... ادامه مطلب

پولستار 2 در برابر تسلا مدل 3؛ نبرد اروپا و آمریکا در دنیای خودروهای برقی

سرانجام بعد از مدت‌ها چشم انتظاری می‌توانیم پولستار 2 و تسلا مدل 3 را رودروی یکدیگر قرار دهیم. مسئله‌ای که پس از رونمایی از پولستار 2 در نمایشگاه ژنو سال 2019 منتظر آن بودیم.هر دو خودرو به بسته عملکرد بالا به ارزش 5 هزار پوند مجهز هستند. در نتیجه بهای نهایی آنها برابر با 55... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟