چرا خودروسازان نتوانستند فرمول 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار را اجرایی کنند

مجوز عرضه خودرو با قیمت 5 درصد کمتر از حاشیه بازار در شرایطی از سوی وزارت صمت به شرکت‌های خودروساز داده شد که به ‌نظر می‌رسد این شیوه قیمت گذاری خودرو چندان با اهداف مدنظر وزارت صنعت مبنی ‌بر تاثیرگذاری این روند بر سیر نزولی قیمت‌ها همخوانی نداشته است.
یک کارشناس خودرو دلیل تاخیر خودروسازان در ارتباط با فرمول جدید قیمت گذاری خودرو ها را محدودیت آن‌ها در واردات قطعه و ترس از سونامی انصراف متقاضیان دانست.
حسن کریمی سنجری  با اشاره به شرایط تحریمی و وابستگی خودروسازان به واردات قطعه اظهار کرد: در حال حاضر محصولات خودروسازان در بازه قیمتی بالای 45 میلیون تومان، به‌ دلیل وابستگی بالایی که به واردات قطعات دارند برای تولید با مشکل مواجه هستند و این موضوع را می‌توان به وضوح در کاهش تیراژ خودروسازی‌ها مشاهده کرد.او ادامه داد: شرکت‌های خودروساز نیازمند جذب منابع مالی هستند، فرمول جدید وزارتخانه در ارتباط با خودروهای بالای 45 میلیون این امکان را می‌تواند برای آنها فراهم کند اما این شرکت‌ها به‌ دلیل تعهدات معوقی که دارند قادر نیستند از این فرصت به نفع تجهیز منابع مالی خود استفاده کنند.
در شرایط فعلی اگر خودروسازان نتوانند عرضه را افزایش دهند، قیمت‌ها باز هم روند صعودی خواهند شد که همین مساله منجر به رکودی فراگیر در بازار می‌شود؛ چرا که در صورت وقوع این اتفاق در شرایطی که واسطه‌ها از بازار خارج شده‌اند، مصرف‌کنندگان واقعی نیز دیگر توان خرید با قیمت‌های بالاتر را ندارند.
کریمی علت دیگر تاخیر خودروسازان در قیمت‌ گذاری جدید را ترس از انصراف مشتریان دانست و افزود: در ارتباط با فرمول جدید قیمت گذاری خودرو ها باید مسئله افزایش قیمت و به تبع ترس خودروسازی‌ها از انصراف متقاضیان را نیز در نظر گرفت زیرا بخش عمده‌ای از نقدینگی این شرکت‌ها به واسطه پیش‌ فروش‌ها جمع شده و از این رو اگر با موج انصراف از طرف متقاضیان مواجه شوند، این امکان را ندارند که مبالغی را که به عنوان پیش پرداخت، دریافت کرده‌اند به آنها بازگردانند.

قیمت گذاری خودرو

بر این اساس، قیمت گذاری خودرو ها مطابق با فرمول 5 درصد زیر قیمت حاشیه بازار که قرار بود راه نجات بازار خودرو از قیمت‌های نجومی دلالان باشد هنوز از طرف خودروسازان اعمال نشده، در حالیکه طبق مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت خودروسازان می‌توانستند از ابتدای بهمن ماه سال اخیر محصولات خود را براساس این فرمول عرضه کنند، اما این موضوع نه تنها از سوی خودروسازان مورد بی‌توجهی قرار گرفته بلکه وزارتخانه مذکور نیز هیچ گونه نظارت و رسیدگی نسبت به تاخیر گروه‌های خودروسازی انجام نمی‌دهد.

در راستای مقابله با این گرانی ها و التهابات اخیر بازار خودرو در جلسه ای که کمیته خودروی وزارت صمت امروز برگزار کرد مصوب شد که سهم فروش فوری خودروسازها، 10 درصد افزایش یابد تا این افزایش فروش بتواند بازار خودرو را کمی آرام کند.

فروش فوری خودرو

در جلسه کمیته خودرو، بر این نکته تاکید شد که هرگونه افزایش قیمت خودروهای تولیدی، هیچ دلیل اقتصادی ندارد؛ زیرا تولید و تحویل خودروها بر اساس برنامه ادامه دارد و مردم به جوسازی دلالان در فضای مجازی توجه نکنند.
بر اساس تصمیم این کمیته، کسانی که قصد خرید محصولات ایران خودرو و سایپا را دارند می‌توانند با شرایط اعلام شده توسط خودروسازان اقدام به خرید خودرو نمایند.
در حالی که اسفند ماه سال گذشته با عرضه مداوم خودرو از سوی خودروسازان در طرح های فروش فوری خودرو ها، شاهد وضعیت آرامی در بازار بودیم، اما اکنون دوباره با یک بازار ملتهب روبه‌رو هستیم.
افزایش قیمت خودروها در روزهای اخیر در حالی است که خریداران هیچ گونه دلیل منطقی و اقتصادی برای چنین افزایش قیمتی پیدا نمی‌کنند؛ حال آنکه نرخ ارز نیز که فروشندگان معمولا به بهانه بالا رفتن آن قیمت خودروها را افزایش می‌دادند در روزهای گذشته نوسان چندانی نداشته است.

مطالب مرتبط

قیمت حدودی سایپا ساینا S و کوییک S مشخص شد؛ مشخصات فنی و آپشن های نوادگان تیبا

ساینا، محصولی نسبتا اقتصادی در سبد سایپا است که مشابهت فنی با تیبا دارد. پلت‌فرم مورد استفاده در ساینا، کاملا مشابه تیبا است و با کد X200 شناخته می‌شود، حالا با فیس لیفت مجدد ساینا، شاهد تولد مدلی تازه تحت عنوان ساینا S هستیم که طبیعتا قرار است با قیمت بالاتری نسبت به تیبا و ساینا... ادامه مطلب

افزایش قیمت خودرو ادامه دارد؛ قرعه کشی و حذف قیمت از سایت ها دردی از بازار دوا نکرد

افزایش قیمت در بازار خودرو دیگر موضوع تازه ای نیست، ظاهرا کار به جایی رسیده که مسئولان وزارت صنعت نیز پس از بیش از دوسال مقاومت، دریافته اند که صنعت نیم بند خودروسازای یارای مقابله با موج سنگین افزایش قیمت ها را ندارد و اخیرا مجوز افزایش فصلی قیمت خودرو را نیز صادر کرده اند،... ادامه مطلب

افزایش 109 میلیون تومانی قیمت وانت کاپرا رسما اعلام شد

بهمن موتور با اعلام جدیدترین قیمت وانت کارا 2000 تک کابین و دو کابین و اعلام شرایط فروش نقدی این خودرو در مرداد ماه به نشان داده است که افزایش قیمت ها حتی گریبان سنتی ترین خودروهای تولیدی جاده مخصوص را نیز می گیرد.وانت كارا 2000 که در واقع نسخه ایرانیزه شده از وانت مزدا... ادامه مطلب

ثبت نام سایپا: شرایط جدید پیش فروش محصولات سایپا

قرار بود با صدور مجوز افزایش قیمت و عرضه خودرو توسط خودروسازان با قیمت کمتر از 5 درصد قیمت بازار نه تنها قیمت‌ها در بازار کنترل شود، بلکه سودی که به جیب دلالان و مافیای خودرو می‌رود نیز به جیب خودروساز و مردم عادی بازگردد، اما همه این موارد و قولی که وزیر صنعت داد،... ادامه مطلب

شرایط فروش جک S5 اتوماتیک: پیش فروش با تخفیف 15 تا 20 میلیون تومانی ویژه مرداد 99

در این نوشتار ما به دنبال آنیم که شما را با جدیدترین شرایط فروش جک S5 و تغییرات قیمتی آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید: طرح جدید پیش فروش خودرو جک S5 ویژه مرداد 99 طرح جدید پیش فروش محصولات کرمان موتور ویژه اردیبهشت 99 قیمت جدید خودروی جک S5  ویژه فروردین ماه 99 شرایط... ادامه مطلب

افزایش قیمت خودرو در سکوت خبری؛ واکنشی به افزایش نرخ ارز

چندی پیش قطعه سازان اعلام کردند که با توجه به تغییرات نرخ ارز، هزینه تولید قطعات خودرو افزایش یافته و عملا تولید قطعات و ادامه کار برای آن ها براساس قراردادهای فعلی صرفه اقتصادی ندارد. بر همین اساس هفته گذشته نیز خودروسازان با افزایش قیمت در قراردادهای قطعه‌سازها موافقت کردند و در هفته جاری نیز... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟