ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

زیردریایی هسته ای
تکنولوژی

زیردریایی هسته‌ای هند که به خاطر اشتباهی مضحک غرق شد

سه سال قبل نخست وزیر هند با غرور و افتخار فرمان پیوستن اولین زیردریایی اتمی بومی به ارتش این کشور را صادر کرد، با این حال زیردریایی میلیارد دلاری هندی‌ها به خاطر یک اشتباه مضحک غرق ...

سه سال قبل نخست وزیر هند با غرور و افتخار فرمان پیوستن اولین زیردریایی اتمی بومی به ارتش این کشور را صادر کرد، با این حال زیردریایی میلیارد دلاری هندی‌ها به خاطر یک اشتباه مضحک غرق شد.

زیردریایی جنگی ۶ هزار تنی «آی‌ان‌اس آریهانت» (INS Arihant) که ۲.۹ میلیارد دلار هزینه صرف توسعه آن شده، از راکتور هسته ای بهره برده و قابلیت حمل ۴ کلاهک هسته‌ای K-15 با برد ۳ هزار و ۵۰۰ کیلومتر را دارد. این کشور قبلا هم چندین زیردریایی معمولی داشت اما آنها هر از چند گاه باید به سطح می آمدند و اغلب اوقات هم در تعمیرگاه به سرمی بردند؛ آریهانت اما قرار بود شرایط را تغییر دهد. 

این جنگ افزار هسته ای مدت های مدیدی زیر آب می ماند و برای پیمایش مسافت های طولانی طراحی شده بود، با این حال یک اشتباه کودکانه برای مدت طولانی آن را از دور خارج کرد. پس از مدت ها بی خبری از آریهانت نشریه «هیندو» مدعی شد که پرسنل زیردریایی بستن یکی از دریچه ها را فراموش کرده اند و به همین سادگی نفوذ آب شور، موتور پیشرفته آن و برخی سیستم های دیگر را از کار انداخته است.

این اتفاق در سال ۲۰۱۷ و مدت کوتاهی پس از آغاز فعالیت زیردریایی در بندر رخ داده بود. غیبت آریهانت طی مجادلات سیاسی هند و چین باعث راه افتادن گمانه زنی هایی شد اما کسی خبر نداشت که چنین اشتباهی تنها زیردریایی هسته ای اقیانوس هند را از کار انداخته است.

آریهانت پس از تعمیر و بازسازی دوباره به ناوگان ارتش پیوسته و در مجادلات این کشور با پاکستان و چین تا حدی موقعیت آنها را بهبود بخشیده است. علی رغم مسلح بودن به موشک های هسته ای میان برد، هند متعهد شده که تنها در سناریوهای دفاعی آنها را وارد بازی کند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید
مجموع نظرات ثبت شده (10 مورد)
 • E.A
  E.A | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

  چ دهنی از اون خدمه سرویس شده ???

 • min
  min | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

  جهت اطلاع عزیزانی که به کشور پیشرفته هند میخندن؛ کشورهای اروپایی به گرد پای پیشرفت هند هم نمیرسن چه برسه به کشور عقب مونده ای مثل ایران.
  متاسفانه فقط یاد گرفتید به کشورها بخندید یا مسخره کنید و ادعای داشتن فلان موشک توخالی و.. ،
  ببینید دنیا به کجا رسید و ایران به کجا

  • molavy
   molavy | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

   حالت خوبه؟ ایران که موشک هاش آمریکا و اسراییل رو سوزونده جوری که روزی نیست که در موردش حرف نزنن اونوقت میگی توخالی

   • min
    min | ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

    منظورت از موشک ساندیس دیگه!؟

نمایش سایر نظرات و دیدگاه‌ها

مطالب پیشنهادی