اصلاحات گسترده در دیوار با آغاز احراز هویت آگهی‌ دهندگان خودرو و املاک

دیوار به عنوان پربازدیدترین سایت انتشار آگهی ایران، خبر می‌دهد که قیمت‌ها را به دسته‌بندی خودرو و املاک برگردانده است. این بازگشت البته با تغییرات دیگری همراه شده تا این پلتفرم بتواند «دلالان اخلال‌گر» را حذف کند.

دیوار در بیانیه‌ رسمی که امروز (۲۱ اردیبهشت) منتشر کرده، خبر می‌دهد که با همکاری‌های فنی سازمان فناوری اطلاعات ایران، از این پس آگهی‌دهندگان در دسته خودرو و املاک احراز هویت خواهند شد.

احزار هویت قرار است از طریق سامانه‌ شاهکار (شبکه احراز هویت کاربران ایران) انجام شود؛ سامانه‌ای که به تازگی درهای آن به روی کسب‌وکارهای خصوصی در حال باز شدن است. دیوار در همین رابطه در بیانیه‌اش می‌گوید:

«با استفاده از سامانه‌ شاهکار، از این پس در دو دسته‌بندی خودرو و املاک، کد ملی درج‌‌کنندگان آگهی با کد ملی مالک شماره موبایلی که از طریق آن ثبت آگهی صورت گرفته، تطبیق داده خواهد شد. در فاز اول -در صورت صحت اطلاعات وارد شده- تطبیق آن در صفحات آگهی نمایش داده می‌شود. این امر باعث خواهد شد خریداران نیز مطمئن شوند که آگهی‌دهنده، اطلاعات هویتی خود را به درستی اعلام کرده است. در فازهای بعدی سخت‌گیری‌های بیشتری در زمینه‌ تشخیص هویت آگهی‌دهندگان اعمال خواهد شد و امیدواریم این راهکار بدون اخلال در فعالیت عموم کاربران، منجر به کوتاه شدن دست تبانی‌گرانی شود که با سیم‌کارت‌های بی‌هویت اقدام به درج آگهی غیر واقعی با هدف ایجاد التهاب در بازار و یا کلاهبرداری می‌کنند.»

دیوار همچنین خبر از وجود یک دوره آزمایشی می‌دهد که در آن قیمت‌ها از سوی اتحادیه صنف دارندگان نمایشگاه‌ها و فروشندگان خودرو اعلام می‌شود. بنابراین در دوره آزمایشی، سقف قیمت پیشنهادی برای آگهی‌های خودرو اعمال خواهد شد. دیوار امیدوار است که «این محدودیت به جلوگیری از قیمت‌گذاری‌های کاذب و بازگشت رونق به آن کمک کند» و از طرفی می‌گوید که این امر نیازمند همکاری مستمر و سازنده این اتحادیه در روزهای آینده است.

اما در دسته بندی املاک، دیوار در شهر‌های بزرگ اطلاعات معاملات انجام شده را که از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام می‌شود را به تفکیک مناطق در اختیار بازدیدکنندگان قرار خواهد داد: «امیدواریم ارائه‌ این اطلاعات، تصمیم‌گیری در خصوص قیمت ارائه‌شده را برای کاربران ساده‌تر کند. اثرگذاری این اطلاعات منوط به به‌روزرسانی مرتب و افزایش دقت در جمع‌آوری آن از سوی نهادهای مسئول است.»

دیوار همچنین خبر می‌دهد که این اصلاحات در حالی انجام می‌شوند که درج آگهی برای عموم مردم رایگان باقی خواهد ماند. اما از طرفی، سخت‌گیری‌هایی هم وجود خواهد داشت. در این بیانیه می‌خوانیم:

«درج آگهی برای عموم مردم رایگان باقی می‌ماند. در عین حال سخت‌گیری‌های بیشتری از جمله در اعمال هزینه‌ ثبت آگهی برای کسانی که بیش از حد مورد نیاز عموم، اقدام به درج آگهی می‌کنند، اعمال خواهد شد. امیدواریم که این راهکار نظر ریاست اتحادیه‌های خودرو و املاک را که امکان درج مکرر آگهی رایگان توسط اخلال‌گران را عاملی برای افزایش قیمت‌ها می‌دانستند، تأمین و در عین حال رضایت عموم مردم را در دریافت خدمات رایگان و با کیفیت جلب کند.»

پلتفرم دیوار البته اگرچه از نقش خود در دامن زدن به فضای دلالی و قیمت‌سازی به ویژه در بازار خودرو ابراز تاسف می‌کند و می‌گوید که در تلاش است تا دست اخلال‌گران را از پلتفرم خود کوتاه کند، اما از طرفی در بیانیه‌اش مواردی را ذکر می‌کند که دور از واقعیت نیستند و در رسیدنِ جامعه به وضعیت فعلی نقش بسیار پررنگ‌تری داشته‌اند. دیوار در همین رابطه می‌نویسد:

«برهم خوردن تناسب عرضه و تقاضا ناشی از محدودیت‌های تولید و ممنوعیت واردات خودرو به کشور و هجوم نقدینگی به بازار خودرو از مهمترین دلایل التهاب این بازار عنوان شده است. از دیگر سو، بازار مسکن بر اساس گزار‌ش‌های بانک مرکزی، در ماه‌های پایانی سال گذشته شاهد کاهش ۴۹ درصدی معاملات در شهر تهران بوده است. این شرایط ویژه اقتصادی، فرصت را برای تبانی و قیمت‌سازی‌ در بازار خودرو -به‌ویژه خودروهایی که عرضه محدودتری داشته‌اند- و بازگشت رکود به بازار مسکن فراهم کرد.»

از سوی دیگر دیوار می‌گوید که هیچ مرجع رسمی در کشور، مسئولیت قیمت‌گذاری روی این دو کالای اساسی را برعهده نمی‌گیرد، اما دست‌کم دیوار تلاش دارد تا با این اصلاحات، «مانع شکل‌گیری فضای تبانی در پلتفرم خود شود».

همه این‌ها در حالیست که باید توجه داشت، رایگان باقی ماندن خدمات دیوار، پس از شروع به احراز هویت برای آگهی‌دهندگان دسته خودرو و املاک یک اتفاق مهم و البته پرهزینه است. «حسام آرمندهی»، هم‌موسس وب‌سایت دیوار و کافه‌بازار، ۲۷ اسفند ۹۷ در یک نشست خبری اعلام کرده بود که برای استعلام هر کد ملی در سامانه شاهکار، باید ۳۸۵ تومان پرداخت شود و همین مسئله می‌تواند یک هزینه ۱۰ میلیارد تومانی را به این پلتفرم تحمیل کند.

اکنون اگرچه دیوار صرفاً در بخش خودرو و املاک آگهی‌دهندگان را با شاهکار احراز هویت می‌کند، اما این دو بخش از پرمخاطب‌ترین آگهی‌های دیوار با ۲۳ میلیون کاربر هستند. اکنون باید دید که دیوار در آینده چه تصمیمی برای این هزینه خواهد گرفت؛ آیا آن را به آگهی‌دهندگان منتقل می‌کند یا همچنان خودش به پرداخت این هزینه اقدام خواهد کرد.

می‌توانید متن کامل بیانیه دیوار را اینجا بخوانید.


مطالب مرتبط

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

آغاز به کار «دیوار فروشگاه‌ها»: شعبه‌ای آنلاین برای تمام کسب‌وکارهای خرد فیزیکی

مدیرعامل دیوار با اشاره به قابلیت دیوار فروشگاه‌ها که به تازگی در این پلتفرم راه‌اندازی شده تاکید دارد که آنها در این راه جدید نظارت و دقت بیشتری روی خرید و فروش‌ها دارند. او باور دارد که دیوار فروشگاه‌ها می‌تواند یک شعبه آنلاین از هر مغازه‌ای در سراسر پایتخت باشد و نوید این موضوع را... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

ایجاد بازار سیاه خودرو در اینستاگرام و تلگرام؛ حذف قیمت‌ها با خریداران واقعی چه می‌کند؟

حذف قیمت آگهی‌های مسکن و خودرو از کل اینترنت، مخصوصاً سایت‌های خرید و فروش اینترنتی، شرایط پیچیده‌ای را در بازار به وجود آورده و باعث شده تا هر دو قشر خریداران و فروشندگان دچار یک سردرگمی شدید شوند. از سوی دیگر این اتفاق شرایطی بسیار مطلوب را برای واسطه‌ها جهت ایجاد بازار سیاه فراهم می‌کند؛... ادامه مطلب

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر چگونه استارتاپ‌ها را پذیرش می‌کند؟

کار کردن روی ایده‌های استارتاپی همواره یکی از چالش‌برانگیز‌ترین کارهاست. حالا تصور کنید ایده شما در حوزه بهداشت و سلامت، آموزش، محیط زیست و آب و انرژی است. همان طور که می‌دانید جذب سرمایه برای این ایده‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و احتمالا چند راه بیشتر پیش رو ندارید: یا اینکه بخشی از سهامتان را... ادامه مطلب

تاریخ درباره نتیجه اخراج کارکنان در زمان بحران چه می‌گوید؟

دنیای فناوری این روزها شاهد تعدیل هزاران نیرو در شرکت‌های بزرگ و کوچک داخلی و خارجی است. شرکت‌ها در بیانیه از تاثیرات منفی بحران کرونا بر کسب و کار و تعدیل از سر ناچاری سخن به میان می آورند اما با نگاهی به سابقه IBM طی بحران «رکورد بزرگ» می بینم که اخراج نیروها همیشه... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟