وزیر ارتباطات: با طرح سروا داده‌های دولتی تبدیل به داده‌های ملی شد‌ه‌اند

وزیر ارتباطات در همایش روز جهانی ارتباطات اعلام کرد که امروزه با یک برنامه مدون دو و نیم ساله با همکاری سندیکای مخابرات ایران توانسته به خودکفایی هفتاد درصدی در توسعه تجهیزات مخابرات برسد. او همچنین به چند پروژه جدید از جمله طرح سروا اشاره کرد که همگی در راستای کمک به جامعه استارت آپی ایران شکل گرفته است.

«محمدجواد آذری» جهرمی شعار کاری امسال وزارت ارتباطات  را رونق تولید و گسترش خدمات دیجیتال معرفی کرد و تاکید کرد که این موضوعات اهداف اصلی وزارت ارتباطات است. جهرمی اذعان داشت که شرکت‌های تولیدکننده تجهیزات مخابراتی در سال گذشته از نظر میزان فروش با رشد روبرو بودند و حالا هفتاد درصد دستگاه‌های مخابراتی در داخل کشور تولید خواهند شد. به گفته جهرمی این آمار در پهن باند موبایل به سی درصد رسیده که رشد قابل توجهی است ولی راضی کننده نیست.

جهرمی در ادامه صحبت‌های از پروژه سروا صحبت کرد و آن را آزادسازی داده‌های دولتی و تبدیل آنها به داده‌های ملی تشبیه نمود. او تاکید کرد داده‌هایی که سالیان سال توسط بخش‌های مختلف دولت جمع آوری شده حالا در پروژه‌ای جدید به اسم «سروا» به دست استارت آپها می‌رسد تا بتوانند با آن کسب‌وکار راه بیندازند:

«دولت باید به کسب‌وکارهای نوپا کمک کند. اگر یک سایتی که خدمات فروش آگهی می‌گذارد و عده‌ای کلاهبردار هم در این میان دست به سودجویی می‌زنند، آن استارت آپ باید چه کار کند؟ دولت باید در این میان نقش خودش را ایفا کند. تصدیق هویت با رعایت حریم خصوصی مردم یکی از همین کارهاست تا امنیت بیشتری ایجاد شود.»

جهرمی باور دارد که توسعه خدمات دیجیتال اگر گسترش پیدا کنند، مشکلات هم گسترش پیدا می‌کند و در نتیجه ممکن است اختلال هم بیشتر شود: «هر یک از بخش‌ها و کسب‌وکارها دچار اختلال شود، زندگی روزمره مردم را به مخاطره می‌اندازد. ما باید امنیت‌ این کسب‌وکارها را تامین کنیم. پروژه دیگر ما یعنی دژفا که با دویست میلیارد بودجه تامین شده، گام بلندی است برای تامین امنیت زیرساخت‌های اطلاعات کشور.»

جهرمی افزود: «سال گذشته میزان شناسایی حملات سایبری به زیر ساخت‌های ما و کسب‌وکارهای ایرانی زیر یک میلیون بوده در حالی که سال پیش از آن بیش از ۳۰ میلیون بوده، این یعنی سی برابر رشد و البته همچنان باید بدانیم در برابر حملات مصون نیستیم.»

وزیر ارتباطات برگزاری جلسات با سازمان نصر و تنظیم برنامه بیستون را نیز طرحی برای رونق اقتصاد دیجیتال کشور خواند و اعلام کرد که ۲۰ خرداد سه بسته حمایتی دولت در این زمینه نی زاعلام خواهد شد: «بسته اشتغال دولت و بسته نوآفرین و بسته توانمندسازی کسب‌وکارها به صورت منطقه‌ای این حمایت ها نام دارد.»

وزیر ارتباطات با اشاره به ۷۲۰۰ روستا که به خدمات پهن باند موبایل مجهز شدند، اعلام کرد فاصله پنج برابری مصرف شهرها نسبت به مناطق روستایی به زیر ۲.۵ برابر رسیده و شکاف دیجیتال نصف شده است: «این مصداق عدالت اجتماعی در زمینه توسعه دیجیتال است.»

به گفته جهرمی شبکه ملی اطلاعات سه لایه دارد: خدمات زیرساخت و محتوا. او باور دارد که توسعه بخش زیرساخت با وزارت ارتباطات است و این موضوع یک سند دارد که تک تک وظایف آنها در آن مشخص است؛ وظایفی که به زعم او بیش از ۸۰ درصدش انجام شدند.

جهرمی تاکید دارد که وزارت ارتباطات مسئول همه اتفاقاتی که در کشور رخ می‌دهد نیست:

«پرداخت الکترونیک به وجود می‌آید نباید وزارت ارتباطات را بانک مرکزی بدانیم و یا طرح سلامت دیجیتال که پیش می‌آید نباید وزارت ارتباطات را متولی بهداشت بدانیم. در مورد موقوع جرم نیز همین است و نباید وزارت ارتباطات را مسئول همه چیز دانست. هر بخشی مسئولیت خودش را دارد.»

او تاکید می‌کند که اگر وزارت ارتباطات به صورت آتش به اختیار وارد حوزه کودک شده، به خاطر مسئولیت اجتماعی‌ بوده است: «اگر مخالف ورود ما به حوزه تولید محتوا هستند، ما کنار می‌رویم اما بیایند بگویند آنها چکار کردند؟»

به گفته وزیر ارتباطات کشورمان تاکنون ۱۴۲ آزمایش انجام داده شده که اگر اینترنت جهانی روی ما قطع شود، اینترنت ما پابرجا خواهد ماند یا خیر که تمامی آزمایشات نیز موفق آمیز بوده است:

«ما زیرساخت‌ها را مهیا کردیم اما مسئولیت‌های دیگر به دستگاه‌های دیگر دولت و حاکمیت است؛ آنها باید قوانین و مقررات خودشان را در این حوزه تدوین کنند.»

جهرمی تاکید می‌کند که وزارت ارتباطات مسئولیت‌هایی هم دارد و این حرف‌ها بدان معنا نیست که این سازمان  به کل مسئولیتی در قبال مشکلات پیش آمده را بر عهده نگیرد. او به جلساتی که میان آنها و ناجا و دیگر سازمان‌ها برگزار شده اشاره می‌کند و تاکید دارد که آنها سعی دارند این جلسات پابرجا بماند تا توان نهادها بالاتر برود:

«باید ناجا را توانمند کنیم تا کسی نتواند با استفاده از یک سایت اینترنتی، جو روانی را به هم بزند و قیمت‌ها را دستکاری کند. اگر توان انتظامی ناجا بالا نرود، کسب‌وکار است که به مشکل می‌خورد.»

جهرمی باور دارد باید به جای مچ‌گیری از یکدیگر، به همدیگر کمک کنیم تا بتوانیم به توسعه و رشد در همه موارد برسیم: «همه ما تهدیدات تحریم را به فرصت تبدیل خواهیم کرد و این موضوع می‌تواند فرصتی باشد برای برهم زدن یک جانبه گرایی.»

مطالب مرتبط

ناآرامی‌های آمریکا عرضه نسخه بتای اندروید ۱۱ را به تعویق انداخت

گوگل قصد داشت در روز ۱۴ خرداد ماه،‌ در یک رویداد پخش زنده قابلیت‌های جدید اندروید ۱۱ را معرفی کند اما به دنبال برخی مشکلات،‌ مراسم رونمایی به تعویق افتاده است.حساب کاربری رسمی توسعه‌دهندگان اندروید در توییتر اعلام کرده که با این که برای اعلام جزئیات بیشتری از اندروید ۱۱ هیجان دارند اما در حال... ادامه مطلب

افشای مشخصات سری گلکسی نوت ۲۰؛ دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی و فوکوس لیزری

با نزدیک شدن به زمان معرفی سری گلکسی نوت ۲۰ سامسونگ، گمانه‌زنی‌ها در رابطه با مشخصات فنی آن نیز افزایش می‌یابد. اکنون با توجه به چندین منبع می‌توان تا حدودی به ظرفیت باتری و ترکیب دوربین‌های این دو گوشی پی برد.بر اساس پایگاه داده 3C چین، می‌دانیم که مدل باتری به کار رفته در گلکسی... ادامه مطلب

نابودی هزاران دوچرخه الکتریکی سالم توسط اوبر خشم کاربران را برانگیخت

اوبر پس از فروش بخش «Jump» خود به استارتاپ حمل و نقل «Lime» در اوایل ماه جاری میلادی، هزاران دوچرخه و اسکوتر برقی به ارزش میلیون‌ها دلار را به مراکز اسقاط فرستاد.اوبر اعلام کرده در طی توافقی که با Lime انجام داده، مدل‌های قدیمی که موردنیاز این استارتاپ نیستند را بازیافت می‌کند. این استارتاپ به... ادامه مطلب

گوگل قرارداد ۲۰۰۰ کارمند پاره وقت را به بهانه کاهش درآمدها فسخ کرد

کمپانی گوگل اعلام کرده به دلیل شیوع ویروس کرونا و کاهش درآمدها از طریق تبلیغات، قرارداد ۲۰۰۰ کارمند موقت و قراردادی خود را فسخ خواهد کرد. این اقدام در راستای گزارش مدیر ارشد مالی گوگل در ماه گذشته به منظور کاهش نرخ استخدام است.بر اساس گفته‌های روت پورات (Ruth Porat) مدیر ارشد مالی گوگل، «مواجه... ادامه مطلب

رونمایی سامسونگ از لپ‌تاپ گلکسی بوک اس با پردازنده لیک‌فیلد اینتل و پشتیبانی از LTE

تابستان سال گذشته سامسونگ از لپ‌تاپ گلکسی بوک اس رونمایی کرده بود. اولین سری این لپ‌تاپ به پردازنده‌های کوالکام سری اسنپدراگون 8cx مجهز شده بود اما مدل جدید از پردازنده لیک‌فیلد اینتل بهره می‌برد.گلکسی بوک اس سامسونگ اولین لپ‌تاپی است که از پردازنده‌های نسل لیک‌فیلد بهره می‌برد. سری لیک‌فیلد اولین پردازنده‌های هیبریدی اینتل به حساب... ادامه مطلب

ترامپ به همکاری آمریکا با سازمان جهانی بهداشت پایان داد

رئیس جمهور آمریکا روز گذشته به روابط مالی این کشور با سازمان جهانی بهداشت پایان داد. بر اساس گفته‌های ترامپ، این سازمان نتوانسته شیوع همه‌گیری ویروس کرونا را مدیریت کند و در عین حال با چین همکاری کرده تا از نشر اطلاعات موثق جلوگیری شود. از این پس، آمریکا حمایت‌های مالی خود را به دیگر... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟