آیا حوزه آی‌تی با کمبود نیروی متخصص مواجه است؟

در حالی که تقاضا در حوزه طراحی و توسعه اپلیکیشن روز به روز افزایش پیدا می کند، تیم های توسعه نرم افزار با این روند هماهنگ نیستند و مشکل اصلی به کمبود نیروی انسانی ماهر در زمینه توسعه اپ بر می گردد.

این نتیجه پرسشنامه‌ای است که 3300 مدیر حوزه آی‌تی را مورد بررسی قرار داده و OutSystems انجام و آنالیز آن را به عهده داشته است. کمبود مهارت توسعه‌دهندگان چندین سال است که به عنوان یک مشکل بزرگ خود را نشان داده و تحقیق اخیر هم بهبودی در روند سابق نشان نمی‌دهد.

دگرگونی‌های زیاد ناشی از رشد تکنولوژی، تقاضا برای توسعه در حوزه اپلیکیشن و نرم‌افزار را افزایش داده چرا که مدیران تجارت برای بهبود تجربه کاربری و رقابت با کسب و کارهای دیگر به داده‌ها و آنالیز آن‌ها نیاز داشته و به همین دلیل امروزه خلا توسعه دهندگان مجرب بیشتر احساس می‌شود.

malltina

توسعه دهنده

بر اساس آماری که از این حوزه منتشر شده، 65 درصد از توسعه دهندگان قول تحویل 10 اپلیکیشن یا بیشتر را در سال 2019 داده‌اند، 38 درصد می‌توانند 25 اپ یا بیشتر آماده کنند و فقط 15 درصد برای آماده سازی 100 اپ یا بیشتر اعلام آمادگی کرده‌اند.

با این اوصاف در حالی که تقاضا برای تولید اپلیکیشن بالاست، تیم‌های توسعه دهنده نمی‌توانند پاسخگوی این تقاضا باشند. تنها 36 درصد از سازمان‌های مورد بررسی در این تحقیق، تیم توسعه‌دهندگانشان را در سال جدید گسترش داده‌اند.

با این حال تیم‌های توسعه دهنده در زمینه طراحی، ساخت، تست و تحویل اپ عملکرد رو به رشدی داشته‌اند. 61 درصد مدیران آی‌تی اعلام کرده‌اند که طراحی هر اپلیکیشن به صورت میانگین 4 ماه یا کمتر برای آن‌ها طول می‌کشد در حالی که سال قبل 54 درصد مشاغل چنین عملکردی داشته‌اند. اما با وجود این نقطه مثبت، هنوز هم عقب افتادگی در برنامه‌ها یک مشکل اساسی برای این تیم‌ها محسوب می‌شود.

دو سوم متخصصان این حوزه ابراز کرده‌اند که 1 اپ از برنامه عقب هستند و 19 درصد آن‌ها بیشتر از 10 اپ عقب افتاده دارند. در این میان فقط 39 درصد تیم‌ها اعلام کردند که وضعیت برنامه‌های عقب افتاده‌شان نسبت به سال قبل بهتر شده است و 50 درصد گفته‌اند که با همان روند پارسال کارشان را ادامه می‌دهند.

توسعه دهنده

مساله اصلی پیدا کردن نیروی کار لازم برای پر کردن این خلا است با این حال صاحبان مشاغل می‌گویند که یافتن نیروی متخصص اصلا کارراحتی نیست و نیروها باید زمان قابل توجهی را برای آموزش صرف کنند. در این شرایط تربیت متخصصان در حوزه‌های توسعه وب، توسعه موبایل و توسعه API و backend از اولویت بیشتری برخوردارند.

تیم تحقیق به عنوان راهکار، رفتن به سمت پلتفرم‌های کم‌کد را پیشنهاد می‌کند که باعث می‌شود کاربران طراحی و توسعه اپ‌ها را خودشان به عهده بگیرند. علاوه بر این استفاده از متدها و تکنولوژی‌های مرتبط که بتواند بازدهی توسعه‌دهندگان را افزایش دهد نیز راه حل دیگری برای این مساله تلقی می‌شود.

اما مهم‌ترین راهکار این است که مدیران برای آموزش کارمندان خود پا را فراتر گذاشته و توسعه‌دهندگان را با آموزش‌ها و تکنولوژی‌های جدید به روز نگاه دارند چرا که این موضوع قطعا منجر به بالاتر رفتن بهره‌وری آن‌ها خواهد شد.

مطالب مرتبط

RedMonk فهرست برترین زبان‌های برنامه‌نویسی را منتشر کرد؛ سقوط جاوا به رتبه سوم بعد از ۸ سال

شرکت RedMonk لیست برترین زبان‌های برنامه نویسی در سه ماهه دوم ۲۰۲۰ را منتشر کرد. در این جدول جاوا برای اولین بار از سال ۲۰۱۲ جایگاه خود در بین دو زبان برنامه نویسی برتر را از دست داد و پایتون بالاتر از آن در رتبه دوم قرار گرفت.شرکت RedMonk لیست برترین زبان‌های برنامه نویسی را با... ادامه مطلب

سازمان IEEE لیست برترین زبان‌های برنامه‌نویسی ۲۰۲۰ را منتشر کرد؛ پایتون در صدر

مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک (IEEE) پایتون را برای سومین سال متوالی به عنوان زبان برنامه نویسی برتر در سال ۲۰۲۰ انتخاب کرد. در رده بندی این سازمان جاوا و C به ترتیب در رده‌های دوم و سوم قرار گرفته اند.مؤسسه مهندسان برق و الکترونیک محبوبیت ۵۵ زبان برنامه نویسی را به کمک ۱۱ معیار... ادامه مطلب

جوملا ۴.۰ در راه است؛ نگاهی به ویژگی‌های جدید نسخه بتا

چند وقت پیش نسخه بتای جوملا ۴.۰ منتشر شد که بهترین نسخه این سیستم مدیریت محتوا محسوب می‌شود. در ادامه نگاهی به ویژگی‌های جدید آن خواهیم داشت.به گزارش جوملا، در این نسخه کاربران با روش جدیدی می‌توانند محتوای خود را تولید و مدیریت کنند. در این نسخه یک پلتفرم پایدار، قابل اطمینان، امن و تجهیزات... ادامه مطلب

هسته وردپرس ۵.۵ با سایت مپ گوگل یکپارچه می‌شود

بیش از یکسال است که گوگل از همکاری خود با تیم وردپرس برای اضافه کردن قابلیت تولید سایت مپ‌ XML به هسته آن خبر داده و در نهایت شاهد چنین موضوعی در وردپرس ۵.۵ خواهیم بود.«پاسکال بیرچلر» از گوگل در سایت وردپرس اعلام کرده:«در وردپرس ۵.۵ ویژگی جدیدی قرار دارد که عملکردهای پایه و قابل... ادامه مطلب

چرا توسعه‌دهندگان باید به چند زبان مسلط باشند؟

در حال حاضر بسیاری از برنامه نویسان در یک زبان مهارت دارند و شاید حتی علاقه‌ای به زبان دیگری نداشته باشند. اگر در این دسته قرار می‌گیرید، باید در رویه خود تجدیدنظر کنید و سایر زبان‌های برنامه‌ نویسی را نیز یاد بگیرید و قادر به برنامه نویسی چند زبانه باشید، چرا که در آینده شرکت‌ها... ادامه مطلب

پدر لینوکس دیگر برنامه نویسی نمی‌کند؛ توروالدز: حالا کارم نه گفتن است

شاید با خود فکر کنید «لینوس توروالدز»، خالق لینوکس همواره در حال کدنویسی است اما وی اخیرا اعلام کرده که دیگر برنامه‌نویسی نمی‌کند و اکثر زمان خود را در ایمیل‌ها می‌گذارند.به گزارش Softpedia، توروالدز در مصاحبه‌ای اعلام کرده که ایمیل می‌خواند و ایمیل می‌نویسد و دیگر کدنویسی انجام نمی‌دهد. وی گفته:«بیشترین کدها را درون ایمیل خود می‌نویسم،... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟