اپل رسما مک او اس کاتالینا را معرفی کرد

نسخه جدید سیستم عامل دسکتاپی اپل با نام مک او اس کاتالینا معرفی شد. اپل رسما این آپدیت جدید را در جریان کنفرانس توسعه دهندگان خود (WWDC2019) رونمایی کرد. قابلیت مهم و اصلی کاتالینا یا همان macOS 10.15 اضافه شدن پشتیبانی از اپ های آیپد است. این پروژه که پیشتر با اسم رمز مارزیپان شناخته می شد حالا کاتالیست خوانده می شود و روش جدیدی را در اختیار توسعه دهندگان قرار می دهد که اپ های آیپد را به مک پورت کنند. توسعه دهندگان همچنین میتوانند با کمک Xcode اپ های آیپد را برای استفاده در مک او اس کاتالینا بهینه سازی کنند.

در جریان کنفرانس امشب مشخص شده که توییتر قصد دارد اپ ویژه iOS خود را به مک بیاورد و Atlassian نیز از ارائه اپ Jira iPad برای مک او اس کاتالینا خبر داد. مشخص نیست که چه تعداد از توسعه دهندگان در وهله نخست از امکان پورت کردن اپ ها به مک او اس استقبال خواهند کرد اما اپل توسعه دهندگان را تشویق کرده که اپ های آیپد خود را به مک بیاورند. امروز اپل تنها سه اپ را با چنین قابلیتی به نمایش گذاشت.

مک او اس کاتالینا همراه با نسخه جدید اپل موزیک، Podcasts و اپل تی وی ارائه شده است که همگی جایگزین اپ های قدیمی آیتونز شده اند. به لطف تغییرات اعمال شده اپل موزیک حالا شباهت زیادی به آیتونز پیدا کرده و کلیه بخش های اضافه از آن حذف شده اند. اپل تی وی نیز دیگر سایدباری ندارد و از پخش محتوای 4K HDR با دالبی ویژن و دالبی اتمس پشتیبانی می کند.

مک او اس کاتالینا

اگر همواره امید داشتید از آیپد به همراه مک خود استفاده کنید اپل به این خواست شما پاسخ داده و در جریان کنفرانس امشب قابلیتی به نام Sidecar را معرفی کرده که به شما امکان می دهد از آیپد به عنوان نمایشگر ثانویه برای مک استفاده کنند. گزینه های شخص ثالث محبوبی نظیر Luna و Duet Display مدت هاست که از این قابلیت روی مک او اس پشتیبانی می کنند اما اپل حالا آن را به صورت بومی ارائه کرده است.

مک او اس کاتالینا

به این ترتیب حالا میتوانید از آیپد به عنوان نمایشگر ثانویه برای مک کمک بگیرید و حتی با استفاده از اپل پنسل و آیپد با اپ های نقاشی ویژه مک کار کنید. اپ هایی نظیر Final Cut Pro X، ادوبی ایلاستریتور و iWork نیز بطور کامل از Sidecar پشتیبانی می کنند و بدون هیچ نقصی روی آن اجرا می می شوند.

کاتالینا همچنین روش جدید برای کنترل مک از طریق صدا دارد که جامعه هدف آن را افراد توانیاب تشکیل می دهند اما همه می توانند از آن برای کنترل مک خود استفاده نمایند؛ صرفا کافیست روی صندلی خود تکیه دهید و با آن حرف بزنید.

 

در کنار این قابلیت های مهم اپل همچنین اپ های Find My Friends و Find My iPhoneرا با یکدیگر ادغام کرده و در قالب یک اپ واحد به نام Find My روی iOS و macOS در اختیار کاربرانش قرار داده است. یک قفل فعالسازی هم در بروز رسانی جدید به سیستم های مک می آید تا اگر مک شما به سرقت رفت امکان استفاده از آن وجود نداشته باشد. اپلیکیشن فوتوز نیز در مک او اس کاتالینا به روز رسانی شده و نمای مرور تازه ای دریافت کرده است. اپلیکیشن Notes نیز حالا یک نمای گالری جدید دارد. ریماندرز نیز با برخی تغییرات و به روز رسانی ها در طراحی همراه شده است.

آپدیت مک او اس کاتالینا یکسال بعد از آن ارائه می شود که اپل از macOS 10.14 با نام موهاوی با مد نمایش تاریک، اپل نیوز و اپ استور باز طراحی شده رونمایی کرد. این نسخه از سیستم عامل مک را میتوان بهبودی قابل توجه نسبت به نسل قبل خواند. اگر توسعه دهندگان از پشتیبانی کاتالیست در آن برای پورت کردن اپ های آیپد به macOS کمک بگیرند آنگاه میتوان کاتالینا را یکی از بزرگ ترین و مهم ترین به روز رسانی های ارائه شده برای سیستم عامل دسکتاپی اپل خواند.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟