جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

گزارش جهان دیجیتال ۲۰۱۹: رشد ۷ میلیونی کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران

گزارش مشترک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی «Hootsuite» و شرکت تبلیغاتی «We Are Social» موسوم به «جهان دیجیتال ۲۰۱۹» (Global Digital 2019) به تازگی منتشر شده است که لابه‌لای آن می‌توان آمارهای جدید و مهمی را درباره وضعیت دیجیتالی ایران نیز پیدا کرد. آمار این گزارش مربوط به ژانویه ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۱۹ (دی و بهمن سال ۱۳۹۷) است. این گزارش می‌گوید که ایران در این بازه زمانی ۱۶ میلیون کاربر جدید اینترنت و ۷ میلیون کاربر جدید شبکه‌های اجتماعی داشته است.

اینترنت

در این گزارش جمعیت ایران ۸۲.۳ میلیون نفر ذکر و گفته شده است که ۷۲.۹ میلیون کاربر از اینترنت در کشورمان استفاده می‌کنند. در واقع ۸۹ درصد از جمعیت ایران، کاربر اینترنت هستند. تعداد کاربرانی که دسترسی به اینترنت پهن‌باند موبایل دارند نیز به ۶۳.۶ میلیون کاربر رسیده است که ۷۷ درصد جمعیت کل ایران است.

رشد سرعت اینترنت موبایل به احتمال زیاد یکی از عوامل اصلی گسترش شبکه‌های اجتماعی مخصوصاً از طریق ابزارهای همراه است. این گزارش می‌گوید که میانگین سرعت اینترنت موبایل در ایران ۳۰.۵ مگابیت بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته رشدی ۷۵ درصدی داشته. همچنین ۵۹ درصد از ارتباطات موبایل در ایران تحت پوشش 3G و 4G هستند. از سوی دیگر میانگین سرعت اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ۱۲.۸ مگابیت بر ثانیه ثبت شده که در مقایسه با سال قبل، ۳۶ درصد افزایش داشته.

شبکه‌های اجتماعی

از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین آمارهای این گزارش مربوط به رشد استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. ۴۷ میلیون کاربر در ایران از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و این عدد حمایت از نفوذ ۵۷ درصدی این شبکه‌ها در میان مردم ایران دارد. از سوی دیگر ۴۱ میلیون کاربر صرفاً از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

اما در مجموع رشد دیجیتالی سالانه‌ی ایران نشان می‌دهند که ایران از ژانویه ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۱۸، تعداد ۱۶ میلیون کاربر اینترنت جدید داشته که این یک رشد ۲۹ درصدی بوده است. از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی هم رشدی ۱۸ درصدی را ثبت کرده‌اند و در این بازه زمانی ۷ میلیون کاربر جدید به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفته‌اند.

سایت‌ها و سرچ‌ها

لیست ۲۰ سایت پرمخاطب ایران در نمودار فوق قابل مشاهده است. هرچند گزارش مورد بحث این لیست را از آمار الکسا استخراج کرده که در مورد صحت آن همیشه در ایران گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود داشته است. بر اساس همین آمار گوگل در رتبه اول است، اما رتبه نخستین سایت ایرانی به آپارات می‌رسد و دیجی‌کالا در رتبه بعدی قرار گرفته است.

تصویر فوق نیز لیستی است از ۲۰ واژه یا عبارتی است که ایرانیان بیشتر در گوگل به دنبال آنها بوده‌اند. دانلود، فیلم و عکس جستجوشده‌ترین واژه‌های کاربران ایرانی بوده‌اند که نشانه‌ای است از علاقه بیش از حد به دانلود، حتی پس از بهبود نسبی سرعت اینترنت در چند سال گذشته.

فاکتورهای مالی

یکی از قسمت‌های مهم گزارش مشترک «Hootsuite» و «We Are Social» مربوط به فاکتورهای مالی است که می‌گوید ۹۴ درصد از مردم ایران در نهادهای مالی دارای حساب هستند. ۹.۱ درصد کارت اعتباری دارند و ۲۶ درصد از طریق یک حساب موبایلی امور مالی خود را پیش می‌برند.

اما نکته مهم اینجاست که به گفته گزارش، ۴۶ درصد از مردم ایران یا خرید آنلاین دارند و یا قبض‌های خود را به شکل آنلاین پرداخت می‌کنند. این درصد بالا، به احتمال زیاد مربوط به پرداخت قبوض به شکل آنلاین است چرا که کارشناسان مختلف می‌گویند که سهم خرده فروشی آنلاین در ایران از کل خرده فروشی، کمتر از ۲ درصد است.

این بخش از گزارش همچنین می‌گوید که ۵۲ درصد از مردان و ۴۱ درصد از زنان در ایران تراکنش‌های مالی آنلاین انجام می‌دهند.

آمارهای جهانی

اما آمارهای جهانی چه می‌گویند؟ این گزارش داده‌های مختلفی را در مورد جمعیت جهان، کاربران اینترنت در جهان و همچنین شبکه‌های اجتماعی یا پلتفرم‌های مورد علاقه کاربران بیان می‌کند.

از جمعیت ۷.۶۷ میلیارد نفری جهان، ۵.۱۱ میلیارد نفر به موبایل دسترسی دارند که یک ضریب نفوذ ۶۷ درصدی است. تعداد کاربران اینترنت اما به ۴.۳۸ میلیارد نفر می‌رسد که یک ضریب نفوذ ۵۷ درصدی را نشان می‌دهد. شبکه‌های اجتماعی نیز با ضریب نفوذی ۴۵ درصدی نسبت به جمعیت جهان، ۳.۴۸ میلیارد کاربر دارند. کاربرانی که از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند نیز ۳.۲۵ میلیارد نفر هستند.

این آمارها بیان‌گر این است که جمعیت جهان از ابتدای ۲۰۱۸ تا ابتدای ۲۰۱۹، رقمی معادل ۱.۱ درصد یعنی به اندازه ۸۴ میلیون نفر رشده کرده است. رشد کاربران موبایل ۲ درصد یعنی ۱۰۰ میلیون بوده است. اینترنت با رشدی ۹.۱ درصدی ۳۶۷ کاربر جدید پیدا کرده است و شبکه‌های اجتماعی نیز با رشد ۹ درصدی موفق به جذب ۲۸۸ میلیون کاربر جدید شده‌اند.

فیسبوک، یوتوب و واتس‌اپ به ترتیب ۳ شبکه اجتماعی هستند که کاربران در سطح جهانی بیشترین استقبال را از آنها دارند. فیسبوک با ۲ میلیارد و ۲۷۱ میلیون کاربر، یوتوب با یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون کاربر و در نهایت واتس‌اپ با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه، سه جایگاه نخست را در اختیار گرفته‌اند.

در میان شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌هایی که در ایران شناخته‌شده‌تر هستند، ایسنتاگرام با یک میلیارد کاربر در رتبه ششم و توییتر با ۳۲۶ میلیون کاربر فعال ماهانه در رتبه‌ی دوازدهم است.

نقشه فوق نیز نشان می‌دهد که هر پیام‌رسان در کدام مرز جغرافیایی طرفداران بیشتری دارد. بیشتر نقاط جهان کاربر پیام‌رسان واتس‌اپ هستند اما ایران تلگرام را انتخاب کرده است و همین نقشه به صراحت نشان می‌دهد که ایران بزرگ‌ترین پایگاه تلگرام در جهان است.

نکته جالب‌تر اینکه وی‌چت با بیشتر از یک میلیارد کاربر، صرفا در چین سلطه دارد. اما در نهایت این بازی در سطح جهانی، رقابتی میان واتس‌اپ و پیام‌رسان فیسبوک است که هر دو متعلق به یک شرکت هستند.

نسخه کامل این گزارش از این لینک قابل مشاهده است.

مطالب مرتبط

فریب آسان نسخه جدید سامانه تشخیص چهره ویندوز ۱۰ به وسیله یک عکس

آن طور که از شواهد امر بر می آید، سامانه جدید تشخیص چهره ویندوز 10 موسوم به «Windows Hello» هنوز آن چنان که باید امن نیست. چرا که در برخی دستگاه ها و علی رقم آپدیت ویندوز به آخرین نسخه همچنان می توان به کمک یک عکس به سادگی آن را فریب داد. گروه امنیتی آلمانی... ادامه مطلب

گوگل در صدد تصاحب کمپانی Lytro به مبلغ ۴۰ میلیون دلار است

بر اساس برخی گزارش ها کمپانی بزرگ گوگل قصد دارد برای توسعه فناوری های مرتبط با پردازش تصویر و واقعیت مجازی خود اقدام به خریداری دارایی های تکنولوژیکی استارتاپ Lytro به قیمت ۴۰ میلیون دلار کند. در گذشته بارها در خصوص استارتاپ مذکور و فناوری اختصاصی آن در عکاسی شنیده اید. به لطف دوربین های موسوم... ادامه مطلب

62 درصد از کاربران اپل واچ در پی خرید مدل جدیدتر این گجت هستند

یکی از متخصصان موسسه Fluent در پی نظرسنجی از کاربران آمریکائی از آنها خواست تا نظرات خود را در مورد اپل واچ که حدود یک سال از عرضه ی رسمی آن گذشته، اعلام کنند. آمار و ارقامی که از این تحقیق به دست آمده تا حدی عجیب و جالب هستند. به موجب نتیجه ی این نظرسنجی،... ادامه مطلب

قیمت احتمالی گلکسی نوت 9 سامسونگ مشخص شد [به روز رسانی]

در مرداد ماه شاهد رونمایی از گلکسی نوت 9 سامسونگ خواهیم بود و به تازگی گزارش شده که این گوشی احتمالاً برچسب قیمتی در حدود 1000 دلار خواهد داشت. همچنین گجت هایی که احتمالاً سامسونگ به رایگان به خریداران ارائه می کند نیز مشخص شده است. خریداران در اروپا باید بیش از 1000 یورو برای گلکسی... ادامه مطلب

یک گجت ۱۷۰ دلاری می تواند بین ۶ ثانیه الی ۱۷ ساعت، آیفون را رمزگشایی کند

مناقشه میان اپل و FBI در دو ماه گذشته سر و صدای بیش از اندازه زیادی به پا کرد و این سوال را مطرح نمود که آیا واقعا مقامات دولتی در صورت لزوم باید بتوانند به اطلاعات رمزگذاری شده دسترسی پیدا کنند یا خیر. همه مشکلات میان کمپانی و سازمان یاد شده از جایی آغاز شد که... ادامه مطلب

بیل گیتس با همکاری وزارت انرژی آمریکا راکتور هسته ای کوچک و ارزان می‌سازد

به تازگی گزارش شده بیل گیتس قصد دارد با همکاری وزارت انرژی آمریکا راکتور هسته ای کوچک و ارزانتری از نمونه‌های موجود تولید کرده و آن‌ را به بازار عرضه کند. طبق گفته‌ی مسئولین وزارت انرژی بر اساس این پروژه نسل جدیدی از راکتور‌های نمک گداخته در آینده‌ای نزدیک توسعه خواهد یافت که کارآیی بیشتری دارند و... ادامه مطلب

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x