همه چیز درباره آیفون ۱۱

گزارش جهان دیجیتال ۲۰۱۹: رشد ۷ میلیونی کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران

گزارش مشترک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی «Hootsuite» و شرکت تبلیغاتی «We Are Social» موسوم به «جهان دیجیتال ۲۰۱۹» (Global Digital 2019) به تازگی منتشر شده است که لابه‌لای آن می‌توان آمارهای جدید و مهمی را درباره وضعیت دیجیتالی ایران نیز پیدا کرد. آمار این گزارش مربوط به ژانویه ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۱۹ (دی و بهمن سال ۱۳۹۷) است. این گزارش می‌گوید که ایران در این بازه زمانی ۱۶ میلیون کاربر جدید اینترنت و ۷ میلیون کاربر جدید شبکه‌های اجتماعی داشته است.

اینترنت

در این گزارش جمعیت ایران ۸۲.۳ میلیون نفر ذکر و گفته شده است که ۷۲.۹ میلیون کاربر از اینترنت در کشورمان استفاده می‌کنند. در واقع ۸۹ درصد از جمعیت ایران، کاربر اینترنت هستند. تعداد کاربرانی که دسترسی به اینترنت پهن‌باند موبایل دارند نیز به ۶۳.۶ میلیون کاربر رسیده است که ۷۷ درصد جمعیت کل ایران است.

رشد سرعت اینترنت موبایل به احتمال زیاد یکی از عوامل اصلی گسترش شبکه‌های اجتماعی مخصوصاً از طریق ابزارهای همراه است. این گزارش می‌گوید که میانگین سرعت اینترنت موبایل در ایران ۳۰.۵ مگابیت بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته رشدی ۷۵ درصدی داشته. همچنین ۵۹ درصد از ارتباطات موبایل در ایران تحت پوشش 3G و 4G هستند. از سوی دیگر میانگین سرعت اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ۱۲.۸ مگابیت بر ثانیه ثبت شده که در مقایسه با سال قبل، ۳۶ درصد افزایش داشته.

شبکه‌های اجتماعی

از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین آمارهای این گزارش مربوط به رشد استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. ۴۷ میلیون کاربر در ایران از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و این عدد حمایت از نفوذ ۵۷ درصدی این شبکه‌ها در میان مردم ایران دارد. از سوی دیگر ۴۱ میلیون کاربر صرفاً از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

اما در مجموع رشد دیجیتالی سالانه‌ی ایران نشان می‌دهند که ایران از ژانویه ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۱۸، تعداد ۱۶ میلیون کاربر اینترنت جدید داشته که این یک رشد ۲۹ درصدی بوده است. از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی هم رشدی ۱۸ درصدی را ثبت کرده‌اند و در این بازه زمانی ۷ میلیون کاربر جدید به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفته‌اند.

سایت‌ها و سرچ‌ها

لیست ۲۰ سایت پرمخاطب ایران در نمودار فوق قابل مشاهده است. هرچند گزارش مورد بحث این لیست را از آمار الکسا استخراج کرده که در مورد صحت آن همیشه در ایران گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود داشته است. بر اساس همین آمار گوگل در رتبه اول است، اما رتبه نخستین سایت ایرانی به آپارات می‌رسد و دیجی‌کالا در رتبه بعدی قرار گرفته است.

تصویر فوق نیز لیستی است از ۲۰ واژه یا عبارتی است که ایرانیان بیشتر در گوگل به دنبال آنها بوده‌اند. دانلود، فیلم و عکس جستجوشده‌ترین واژه‌های کاربران ایرانی بوده‌اند که نشانه‌ای است از علاقه بیش از حد به دانلود، حتی پس از بهبود نسبی سرعت اینترنت در چند سال گذشته.

فاکتورهای مالی

یکی از قسمت‌های مهم گزارش مشترک «Hootsuite» و «We Are Social» مربوط به فاکتورهای مالی است که می‌گوید ۹۴ درصد از مردم ایران در نهادهای مالی دارای حساب هستند. ۹.۱ درصد کارت اعتباری دارند و ۲۶ درصد از طریق یک حساب موبایلی امور مالی خود را پیش می‌برند.

اما نکته مهم اینجاست که به گفته گزارش، ۴۶ درصد از مردم ایران یا خرید آنلاین دارند و یا قبض‌های خود را به شکل آنلاین پرداخت می‌کنند. این درصد بالا، به احتمال زیاد مربوط به پرداخت قبوض به شکل آنلاین است چرا که کارشناسان مختلف می‌گویند که سهم خرده فروشی آنلاین در ایران از کل خرده فروشی، کمتر از ۲ درصد است.

این بخش از گزارش همچنین می‌گوید که ۵۲ درصد از مردان و ۴۱ درصد از زنان در ایران تراکنش‌های مالی آنلاین انجام می‌دهند.

آمارهای جهانی

اما آمارهای جهانی چه می‌گویند؟ این گزارش داده‌های مختلفی را در مورد جمعیت جهان، کاربران اینترنت در جهان و همچنین شبکه‌های اجتماعی یا پلتفرم‌های مورد علاقه کاربران بیان می‌کند.

از جمعیت ۷.۶۷ میلیارد نفری جهان، ۵.۱۱ میلیارد نفر به موبایل دسترسی دارند که یک ضریب نفوذ ۶۷ درصدی است. تعداد کاربران اینترنت اما به ۴.۳۸ میلیارد نفر می‌رسد که یک ضریب نفوذ ۵۷ درصدی را نشان می‌دهد. شبکه‌های اجتماعی نیز با ضریب نفوذی ۴۵ درصدی نسبت به جمعیت جهان، ۳.۴۸ میلیارد کاربر دارند. کاربرانی که از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند نیز ۳.۲۵ میلیارد نفر هستند.

این آمارها بیان‌گر این است که جمعیت جهان از ابتدای ۲۰۱۸ تا ابتدای ۲۰۱۹، رقمی معادل ۱.۱ درصد یعنی به اندازه ۸۴ میلیون نفر رشده کرده است. رشد کاربران موبایل ۲ درصد یعنی ۱۰۰ میلیون بوده است. اینترنت با رشدی ۹.۱ درصدی ۳۶۷ کاربر جدید پیدا کرده است و شبکه‌های اجتماعی نیز با رشد ۹ درصدی موفق به جذب ۲۸۸ میلیون کاربر جدید شده‌اند.

فیسبوک، یوتوب و واتس‌اپ به ترتیب ۳ شبکه اجتماعی هستند که کاربران در سطح جهانی بیشترین استقبال را از آنها دارند. فیسبوک با ۲ میلیارد و ۲۷۱ میلیون کاربر، یوتوب با یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون کاربر و در نهایت واتس‌اپ با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه، سه جایگاه نخست را در اختیار گرفته‌اند.

در میان شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌هایی که در ایران شناخته‌شده‌تر هستند، ایسنتاگرام با یک میلیارد کاربر در رتبه ششم و توییتر با ۳۲۶ میلیون کاربر فعال ماهانه در رتبه‌ی دوازدهم است.

نقشه فوق نیز نشان می‌دهد که هر پیام‌رسان در کدام مرز جغرافیایی طرفداران بیشتری دارد. بیشتر نقاط جهان کاربر پیام‌رسان واتس‌اپ هستند اما ایران تلگرام را انتخاب کرده است و همین نقشه به صراحت نشان می‌دهد که ایران بزرگ‌ترین پایگاه تلگرام در جهان است.

نکته جالب‌تر اینکه وی‌چت با بیشتر از یک میلیارد کاربر، صرفا در چین سلطه دارد. اما در نهایت این بازی در سطح جهانی، رقابتی میان واتس‌اپ و پیام‌رسان فیسبوک است که هر دو متعلق به یک شرکت هستند.

نسخه کامل این گزارش از این لینک قابل مشاهده است.

برچسب ها

مطالب مرتبط

انتشار شماره تلفن ۴۲۰ میلیون کاربر فیسبوک در فضای آنلاین

دیتابیسی ناامن حاوی شماره موبایل بیش از ۴۱۹ میلیون کاربر فیسبوک اخیرا در فضای آنلاین کشف شده است که طبق اعلام فیسبوک هیچیک از اکانت های موجود در این شبکه اجتماعی با کمک این اطلاعات هک نشده اند.یک محقق امنیتی به نام Sanyam Jain به تازگی سرور میزبانی کننده از این شماره تلفن ها را در... ادامه مطلب

گزارش آماری کافه بازار از بهار ۹۷ منتشر شد

کافه بازار با انتشار گزارش وضعیت عملکرد خود در سه ماه ابتدایی سال ۹۷ خبر از استقبال گسترده کاربران از «برنامه‌های آنی» می‌دهد؛ به گونه‌ای که فقط در ماه خرداد، این نوع برنامه‌ها توسط کاربران این پلتفرم بیشتر از ۷ میلیون بار باز شده‌اند.نکته قابل توجه اما در این گزارش‌های فصلی، اعلام نوع و مدل... ادامه مطلب

کاربران شبکه‌های اجتماعی پزشکان فراری از کارت‌خوان را هدف گرفتند

بیش از نصف بودجه دولت باید از طریق اخذ مالیات به منظور توسعه و اداره کشور تامین شود. همین جمله کافیست تا بفهمیم مالیات دادن تا چه حد مهم است و زمانی که در فضای مجازی موضوعی درباره فرار مالیاتی یک پزشک مطرح می‌شود، موجی را علیه پزشکانی که تخلف مالیاتی انجام می‌دهند را راه... ادامه مطلب

گزارش وضعیت اینترنت در سه‌ماهه چهارم 2018؛ تعداد افراد آنلاین به 4.2 میلیارد نفر رسید

دو موسسه آماری Hootsuite و We Are Social اخیراً گزارشی از وضعیت اینترنت در سه ماهه پایانی 2018 منتشر کرده اند. در این گزارش آمده که طی اکتبر 2018، بالغ بر 4.2 میلیارد نفر در سراسر جهان مشغول استفاده از اینترنت بوده اند که 7 درصد از همین آمار در اکتبر 2017 بیشتر است.در بخشی... ادامه مطلب

ناگت مرغ به بهانه ای برای رکورد شکنی تعداد ریتوییت در توییتر تبدیل شد

زمانی که سلفی معروف الن در رویداد اسکار سال 2014 توانست به رکورد بیشترین ریتوییت ثبت شده دست پیدا کند، این سؤال مطرح شد که دیگر چه مسئله ای وجود دارد که می تواند بازخوردی بالاتر از این کسب کند؟ این سؤال تاکنون یک پاسخ داشته است و آن هم ناگت مرغ است!همانطور که پیش... ادامه مطلب

کلمه عبور میلیون‌ها کاربر اینستاگرام در دسترس کارمندان فیسبوک قرار گرفت [به روز رسانی]

گزارش شده که کلمه عبور میلیون‌ها کاربر اینستاگرام به صورت متن ساده ذخیره شده و افرادی که به سیستم‌ها داخلی خاصی دسترسی داشته باشند، می‌توانند از این پسورد‌ها سؤ استفاده کنند.ماه پیش گزارش شده بود که این اتفاق برای تنها ده هزار کاربر اینستاگرام رخ داده و فیسبوک نیز این مسئله را تایید کرده بود... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x