گزارش جهان دیجیتال ۲۰۱۹: رشد ۷ میلیونی کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران

گزارش مشترک پلتفرم مدیریت شبکه‌های اجتماعی «Hootsuite» و شرکت تبلیغاتی «We Are Social» موسوم به «جهان دیجیتال ۲۰۱۹» (Global Digital 2019) به تازگی منتشر شده است که لابه‌لای آن می‌توان آمارهای جدید و مهمی را درباره وضعیت دیجیتالی ایران نیز پیدا کرد. آمار این گزارش مربوط به ژانویه ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۱۹ (دی و بهمن سال ۱۳۹۷) است. این گزارش می‌گوید که ایران در این بازه زمانی ۱۶ میلیون کاربر جدید اینترنت و ۷ میلیون کاربر جدید شبکه‌های اجتماعی داشته است.

اینترنت

در این گزارش جمعیت ایران ۸۲.۳ میلیون نفر ذکر و گفته شده است که ۷۲.۹ میلیون کاربر از اینترنت در کشورمان استفاده می‌کنند. در واقع ۸۹ درصد از جمعیت ایران، کاربر اینترنت هستند. تعداد کاربرانی که دسترسی به اینترنت پهن‌باند موبایل دارند نیز به ۶۳.۶ میلیون کاربر رسیده است که ۷۷ درصد جمعیت کل ایران است.

رشد سرعت اینترنت موبایل به احتمال زیاد یکی از عوامل اصلی گسترش شبکه‌های اجتماعی مخصوصاً از طریق ابزارهای همراه است. این گزارش می‌گوید که میانگین سرعت اینترنت موبایل در ایران ۳۰.۵ مگابیت بر ثانیه است که نسبت به سال گذشته رشدی ۷۵ درصدی داشته. همچنین ۵۹ درصد از ارتباطات موبایل در ایران تحت پوشش 3G و 4G هستند. از سوی دیگر میانگین سرعت اینترنت پهن‌باند ثابت نیز ۱۲.۸ مگابیت بر ثانیه ثبت شده که در مقایسه با سال قبل، ۳۶ درصد افزایش داشته.

شبکه‌های اجتماعی

از سوی دیگر یکی از مهم‌ترین آمارهای این گزارش مربوط به رشد استفاده از شبکه‌های اجتماعی است. ۴۷ میلیون کاربر در ایران از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند و این عدد حمایت از نفوذ ۵۷ درصدی این شبکه‌ها در میان مردم ایران دارد. از سوی دیگر ۴۱ میلیون کاربر صرفاً از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

اما در مجموع رشد دیجیتالی سالانه‌ی ایران نشان می‌دهند که ایران از ژانویه ۲۰۱۸ تا ژانویه ۲۰۱۸، تعداد ۱۶ میلیون کاربر اینترنت جدید داشته که این یک رشد ۲۹ درصدی بوده است. از سوی دیگر شبکه‌های اجتماعی هم رشدی ۱۸ درصدی را ثبت کرده‌اند و در این بازه زمانی ۷ میلیون کاربر جدید به سراغ شبکه‌های اجتماعی رفته‌اند.

سایت‌ها و سرچ‌ها

لیست ۲۰ سایت پرمخاطب ایران در نمودار فوق قابل مشاهده است. هرچند گزارش مورد بحث این لیست را از آمار الکسا استخراج کرده که در مورد صحت آن همیشه در ایران گمانه‌زنی‌های مختلفی وجود داشته است. بر اساس همین آمار گوگل در رتبه اول است، اما رتبه نخستین سایت ایرانی به آپارات می‌رسد و دیجی‌کالا در رتبه بعدی قرار گرفته است.

تصویر فوق نیز لیستی است از ۲۰ واژه یا عبارتی است که ایرانیان بیشتر در گوگل به دنبال آنها بوده‌اند. دانلود، فیلم و عکس جستجوشده‌ترین واژه‌های کاربران ایرانی بوده‌اند که نشانه‌ای است از علاقه بیش از حد به دانلود، حتی پس از بهبود نسبی سرعت اینترنت در چند سال گذشته.

فاکتورهای مالی

یکی از قسمت‌های مهم گزارش مشترک «Hootsuite» و «We Are Social» مربوط به فاکتورهای مالی است که می‌گوید ۹۴ درصد از مردم ایران در نهادهای مالی دارای حساب هستند. ۹.۱ درصد کارت اعتباری دارند و ۲۶ درصد از طریق یک حساب موبایلی امور مالی خود را پیش می‌برند.

اما نکته مهم اینجاست که به گفته گزارش، ۴۶ درصد از مردم ایران یا خرید آنلاین دارند و یا قبض‌های خود را به شکل آنلاین پرداخت می‌کنند. این درصد بالا، به احتمال زیاد مربوط به پرداخت قبوض به شکل آنلاین است چرا که کارشناسان مختلف می‌گویند که سهم خرده فروشی آنلاین در ایران از کل خرده فروشی، کمتر از ۲ درصد است.

این بخش از گزارش همچنین می‌گوید که ۵۲ درصد از مردان و ۴۱ درصد از زنان در ایران تراکنش‌های مالی آنلاین انجام می‌دهند.

آمارهای جهانی

اما آمارهای جهانی چه می‌گویند؟ این گزارش داده‌های مختلفی را در مورد جمعیت جهان، کاربران اینترنت در جهان و همچنین شبکه‌های اجتماعی یا پلتفرم‌های مورد علاقه کاربران بیان می‌کند.

از جمعیت ۷.۶۷ میلیارد نفری جهان، ۵.۱۱ میلیارد نفر به موبایل دسترسی دارند که یک ضریب نفوذ ۶۷ درصدی است. تعداد کاربران اینترنت اما به ۴.۳۸ میلیارد نفر می‌رسد که یک ضریب نفوذ ۵۷ درصدی را نشان می‌دهد. شبکه‌های اجتماعی نیز با ضریب نفوذی ۴۵ درصدی نسبت به جمعیت جهان، ۳.۴۸ میلیارد کاربر دارند. کاربرانی که از طریق موبایل از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند نیز ۳.۲۵ میلیارد نفر هستند.

این آمارها بیان‌گر این است که جمعیت جهان از ابتدای ۲۰۱۸ تا ابتدای ۲۰۱۹، رقمی معادل ۱.۱ درصد یعنی به اندازه ۸۴ میلیون نفر رشده کرده است. رشد کاربران موبایل ۲ درصد یعنی ۱۰۰ میلیون بوده است. اینترنت با رشدی ۹.۱ درصدی ۳۶۷ کاربر جدید پیدا کرده است و شبکه‌های اجتماعی نیز با رشد ۹ درصدی موفق به جذب ۲۸۸ میلیون کاربر جدید شده‌اند.

فیسبوک، یوتوب و واتس‌اپ به ترتیب ۳ شبکه اجتماعی هستند که کاربران در سطح جهانی بیشترین استقبال را از آنها دارند. فیسبوک با ۲ میلیارد و ۲۷۱ میلیون کاربر، یوتوب با یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون کاربر و در نهایت واتس‌اپ با یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون کاربر فعال ماهانه، سه جایگاه نخست را در اختیار گرفته‌اند.

در میان شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌هایی که در ایران شناخته‌شده‌تر هستند، ایسنتاگرام با یک میلیارد کاربر در رتبه ششم و توییتر با ۳۲۶ میلیون کاربر فعال ماهانه در رتبه‌ی دوازدهم است.

نقشه فوق نیز نشان می‌دهد که هر پیام‌رسان در کدام مرز جغرافیایی طرفداران بیشتری دارد. بیشتر نقاط جهان کاربر پیام‌رسان واتس‌اپ هستند اما ایران تلگرام را انتخاب کرده است و همین نقشه به صراحت نشان می‌دهد که ایران بزرگ‌ترین پایگاه تلگرام در جهان است.

نکته جالب‌تر اینکه وی‌چت با بیشتر از یک میلیارد کاربر، صرفا در چین سلطه دارد. اما در نهایت این بازی در سطح جهانی، رقابتی میان واتس‌اپ و پیام‌رسان فیسبوک است که هر دو متعلق به یک شرکت هستند.

نسخه کامل این گزارش از این لینک قابل مشاهده است.

مطالب مرتبط

تهدید وزارت ارتباطات برای همراه اول و ایرانسل؛ جریمه ۲ میلیاردی و کاهش مدت پروانه

دعوای وزارت ارتباطات و دو اپراتور اصلی ایران به نقطه حساسی رسیده است. «حسین فلاح جوشقانی»، معاون وزیر و رییس سازمان رگولاتوری، اعلام کرده که همراه اول و ایرانسل باید قیمت بسته‌های اینترنت را به حالت قبلی برگردانند و خسارت مشترکان را نیز جبران کنند؛ در غیر این صورت جریمه ۲ میلیارد تومانی در انتظار... ادامه مطلب

رگولاتوری: تخلف اپراتورها حذف بسته‌های پرمصرف بود نه افزایش قیمت

مدیرکل دفتر حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری اعلام کرد افزایش تعرفه‌ای در بسته‌های اینترنتی اپراتورها صورت نگرفته بود و تنها برخی از بسته‌های پرمصرف از درگاه‌ آنها حذف شده است. این در حالیست که برخی از بسته‌های اینترنتی اپراتورها به گفته کاربران در فضای مجازی افزایش قیمتی ۵۰ درصدی را تجربه کرده بود.در یکی دو... ادامه مطلب

افزایش قیمت و حذف بعضی بسته‌های بلند مدت اینترنت ایرانسل و همراه اول

دو اپراتور همراه اول و ایرانسل تغییراتی در بسته‌های اینترنت خود داده‌اند. این تغییرات باعث شده است تا برخی از بسته‌ها افزایش قیمت پیدا کنند و برخی دیگر نیز که نزد کاربران محبوب بودند، مانند بعضی بسته‌های بلند مدت، به شکل کامل حذف شوند. این تغییر در پایان هفته انجام و باعث شد کاربران زیادی... ادامه مطلب

اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای ای‌نماد الزامی شد

مرکز توسعه تجارت الکترونیکی در اطلاعیه‌ای از لزوم اعلام به روز قیمت و موجودی کالا در فروشگاه‌های اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی خبر داده است.با تشدید نوسانات ارزی این اتفاق که از یک فروشگاه اینترنتی خرید کنید و سپس آن کالا به بهانه‌های مختلف از سوی فروشنده برای شما ارسال نشود و یا اعلام شود... ادامه مطلب

رییس رگولاتوری: تعرفه VDSL گران نخواهد بود؛ راه‌اندازی ۵ میلیون پورت تا پایان سال

وزارت ارتباطات به دنبال آن است تا VDSL به شکل گسترده‌تری در اختیار کاربران قرار گیرد و همین مسئله سوالاتی را درباره قیمت این سرویس و تفاوت بهای آن با ADSL به وجود آورده است. حالا کاربران این دغدغه را دارند که استفاده از اینترنت پرسرعت ثابت چه هزینه‌هایی برای آنها به جای خواهد گذاشت.... ادامه مطلب

توییتر قبل از ری‌توییت مقالات کاربر را به خواندن آن‌ها تشویق می‌کند

بسیاری از کاربران توییتر بدون خواندن مقالات آن‌ها را ری‌توییت کرده و در برخی موارد موجی از گفتگوهای جنجالی و خشن را به راه می‌اندازند. توییتر برای جلوگیری از این اتفاق در حال آزمایش قابلیت جدیدی برای کاربران اندروید است که کاربر را پیش از ری‌توییت کردن مقاله به خواندن آن تشویق می‌کند.به کمک این... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟