ترامپ در انتقاد از برنامه‌های ناسا: ماه بخشی از مریخ است

ترامپ در انتقاد از برنامه‌های ناسا: ماه بخشی از مریخ است

ترامپ نه تنها علاقه‌ای به بازگشت انسان به ماه ندارد، بلکه عملی شدن سفر به مریخ را ترجیح می‌دهد. این خلاصه توییتی است که رئیس جمهور آمریکا منتشر کرده و در آن نه فقط نظرش درباره سفر به ماه را بیان نموده، بلکه ماه را هم بخشی از مریخ دانسته است.

پس از سال‌ها تلاش کاخ سفید برای راه‌اندازی پروژه بازگرداندن انسان به ماه، حالا به نظر می‌رسد رئیس جمهور آمریکا چندان رغبتی برای انجام این پروژه ندارد. او ترجیح می‌دهد «ناسا به جای هدر دادن پول برای بازگشت به ماه و تکرار یک پروژه قدیمی که ۵۰ سال پیش انجام شده، باید تمام تلاش خود را روی مریخ (که ماه بخشی از آن است)، صنایع دفاعی و دانش بگذارد».

سفر به ماه

مخالفت ناگهانی ترامپ با این پروژه در حالی اتفاق افتاده که اولین مجوز فضایی صادر شده توسط ترامپ مرتبط با همین موضوع بوده و او پیشتر موافقت خود را با آن اعلام کرده بود. چند ماه پیش هم مایک پنس معاون ترامپ از ناسا خواست که پروژه ماه را با تمام قوا دنبال کند. پافشاری ترامپ به همین جا ختم نشده و ماه گذشته او ۱.۶ میلیارد بودجه اضافه درخواست کرد تا ناسا بتواند سفر به ماه را با موفقیت به انجام برساند.

سفر به ماه

اما نکته دیگری که باعث سر و صدای این توییت شده، اظهارنظر عجیب ترامپ در مورد ماه و مریخ است. او گفته که ماه بخشی از مریخ بوده و همین جمله او جنجال زیادی به راه انداخته است. البته احتمالاً منظور ترامپ این بوده که سفر به ماه پیش‌زمینه‌ای برای اکتشاف مریخ خواهد بود، همان چیزی که ناسا هم می گوید. با این حال استفاده از عبارات عجیب و مبهم کافیست تا دانش نجوم رئیس جمهور آمریکا از سوی اهالی وب و رسانه های مختلف به سخره گرفته شود.

هنوز مشخص نشده که ترامپ چرا ناگهان نظر خود را در مورد سفر به ماه را تغییر داده و چنین توییتی منتشر کرده است. در پی این تغییر موضع ناگهانی، ناسا اعلام کرد که قرار است روند تجاری‌سازی ایستگاه فضایی بین‌المللی را آغاز کرده و توریست به این مرکز بفرستد. اظهارات ناسا به همین مورد ختم نشد و جف دویت مدیر مالی ارشد ناسا در مورد پروژه سفر به ماه در کانال‌ فاکس که ترامپ هم از مخاطبان آن است در مورد برنامه‌ها برای بازگشت به ماه و تجاری سازی ISS سخن گفت.

سفر به ماه

در میان این هیاهو، کاخ سفید هم از نظر ترامپ پشتیبانی و با انتشار توییتی اعلام کرده که همواره از ایده سفر به مریخ حمایت می‌کند و این روند را در آینده هم ادامه خواهد داد. جیم برایدنشتاین مدیر ناسا هم گفت که ماموریت ماه در واقع زمینه‌ای برای فراهم آوردن تجربیات لازم به منظور اکتشاف مریخ خواهد بود. مریخ‌نوردهای کنجکاوی و اینسایت با همراهی مریخ‌نورد ۲۰۲۰ که به زودی روی سطح این سیاره فرود خواهد آمد، شاهدی برای اثبات این مدعا هستند.

حالا با وجود حواشی و گمانه‌زنی‌هایی که این توییت به بار آورده باید دید که آیا ترامپ واقعا قصد کنار کشیدن از پروژه سفر به ماه را دارد یا اینکه این صحبت‌ها هم در ادامه همان روند توییت‌های عجیب و نامفهوم رئیس جمهور آمریکا منتشر شده است.

نظرات ۱۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato