رویداد کارآفرینی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات دانش آموزان برگزار شد

رویداد کارآفرینی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات دانش آموزان برگزار شد و در آن دانش آموزان چهار مدرسه برتر کشور پروژه های خود را ارائه کردند. معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از سخنرانان اصلی این رویداد بودند که به آینده روشن در دستان دانش آموزان تاکید داشتند.

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در ابتدای این مراسم با اشاره به آینده پیش روی دانش آموزان کشور، آنها را امید آینده ایران خواند:

«دنیا را باید جور دیگری برای آینده برنامه ریزی کرد و دیگر هدف دانش آموزان فقط دکتر و مهندس شدن نباید باشد بلکه می‌توان به موضوع کارآفرینی نیز توجه کرد. دو مهارت کلیدی تفکر انتقادی و کارآفرینی از جمله مواردی هستند که در ورود به زندگی آینده هر فرد نقش بسزایی دارند.»

ناظمی با اشاره به ورود به قرن پانزدهم شمسی تاکید کرد که باید مهارت‌های جدید زیستن را آموخت. او با اشاره به حمایت وزارت آموزش و پرورش، شهرداری‌ تهران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که برگزاری چنین مراسم‌هایی ادامه خواهد داشت.

«محمد باقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی کشور نیز تاکید کرد که تفکر درست از همین سن آغاز می‌شود و بهترین سن یادگیری را همین دوران دانست:

«طبق تحقیقاتی که ما انجام دادیم بیش از ۴۰ درصد دانش آموزان دبستانی حاضر وارد مشاغلی خواهند شد که اصلا امروزه وجود ندارد. این موضوع نشان از عصر تغییرات و دگرگونی‌ها می‌دهد و باید در برابر این تغییرات برنامه‌های مدونی داشت.»

اثنی عشری با اشاره به سال ۱۳۷۴ که موبایل وارد کشور شد اعلام کرد که این تغییرات در حوزه ICT باعث بروز دگرگون‌های زیادی خواهد شد و دوران امروزی نیز با حضور اینترنت متحول شده است. او دعوت کرد که نسل جدید به بازدید از نمایشگاه الکامپ که در روزهای پایانی تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد بپردازند.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات کشور در گفتگو با دیجیاتو ضمن اشاره به استقبال خوب دانش آموزان از این دوره از رویداد، تاکید کرد که وزارت ارتباطات هم دانش آموزان دختر و هم پسر را در نظر گرفته و رویدادهای مجزایی برای آنها در نظر گرفته است. ناظمی در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا باید فرزندان نسل آینده ایران همگی انسان‌های فنی باشند تا بتوانند موفق باشند یا خیر می‌گوید:

«ما در وزارت ارتباطات نیز چنین رویکردی را نداریم و با این حرف مخالفیم. در کنار تمام کلاس‌های کدنویسی که برقرار می‌کنیم کلاس‌های کارآفرینی داریم چرا که بدون علوم انسانی چرخ علوم فنی نمی‌چرخد. ما این کلاس‌ها را موازی یکدیگر برقرار می‌کنیم و قصد داریم در آینده برنامه انیمیشن را اضافه کنیم که آن را هم فقط در حوزه فنی انیمیشن قرار نمی‌دهیم بلکه تمامی جنبه‌های ساخت یک انیمیشن از محتوا تا اجرا را در نظر خواهیم گرفت.»

او با رد این مساله که تنها فرزندان مسلط به امور فنی آینده درخشانی خواهند داشت افزود: «این نگاه اشتباه است و باید عوض شود.»

ایده‌های دانش آموزان نسل جدید هم در نوع خود جالب بود. به عنوان مثال این تیم در حال توسعه اپلیکیشنی برای یافتن دی جی مناسب جهت برگزاری مراسمات و مهمانی‌ها بود.

«محمد جعفر نعناکار»، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات نیز در گفتگو با دیجیاتو ضمن رد این فرضیه تاکید دارد که علوم انسانی و علوم فنی مکمل یکدیگر هستند:

«فرایند ایجاد کسب و کار عوامل مختلفی دخیل هستند. اتفاقا بخش عمده‌ای که منجر به موفقیت خواهند شد عوامل علوم انسانی مانند بازارشناس، جامعه شناس، روانشناس و مدیریت دخیل هستند. کسانی که روی این علوم تسلط داشته باشند و بدانند که کدام محصول برای کدام جامعه با توجه به عرف و هنجارها همخوانی دارد موفق هستند.»

نعناکار باور دارد که علوم فنی به هیچ وجه نمی‌تواند بدون علوم انسانی کار خودش را بکند و عقیده دارد که عکس این موضوع می‌تواند رخ بدهد: «علوم انسانی در نهایت بدون علوم فنی می‌تواند راه خود را ادامه دهد ولو کمی سخت‌تر ولی ناشدنی نیست.»

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات کشور باور دارد اگر یک جامعه فقط فنی باشد و نگاه به علوم انسانی مغفول بماند، محصولاتی در آن ایجاد می‌شود که یا به درد جامعه نمی‌خورد یا لااقل به آن توفیقی که باید برسد نمی‌رسد. او به دیجیاتو می‌گوید:

«یادمان نرود که کشورهای پیشرفته در علوم فناوری در دنیا معمولا در علوم انسانی نیز ید طولانی دارند و بسیار پیشرفته هستند. کشوری در دنیا نیست که گام‌های توسعه را درست و دقیق برداشته باشد اما در علوم انسانی کاری نکرده باشد. از آنسو متاسفانه در کشورهای در حال توسعه علوم انسانی نادیده گرفته می‌شود و همین موضوع منجر به این می‌شود که از لحاظ علمی دستاورد دارند اما کلیت جامعه پله‌های ترقی را طی نمی‌کند و درجا می‌زند.»

مطالب مرتبط

وزیر ارتباطات: حملات سایبری هفته گذشته، اثر زیادی نداشت

وزیر ارتباطات با اشاره به آمادگی این وزارتخانه برای برگزاری انتخابات مجلس اعلام کرده که حملاتی که طی دو هفته گذشته رخ داده، با قدرت دفاعی دفع شد و اثر زیادی روی سیستم‌های اصلی کشور نداشته است.«محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه امروز هیئت وزیران در جمع خبرنگاران با اشاره... ادامه مطلب

ناظمی: کاهش کیفیت اینترنت ناشی از حمله سایبری گسترده به زیرساخت کشور است

از روز گذشته اختلال‌های بیشتری در دسترسی کاربران به اینترنت در داخل ایران مشاهده و گزارش شده است. «امیر ناظمی»، رئیس سازمان فناوری اطلاعات و معاون وزیر ارتباطات، تایید کرد که اختلال‌های اخیر ناشی از حمله سایبری به زیرساخت‌های کشور هستند و حاکمیت نقشی در کاهش کیفیت اینترنت نداشته است.این روزها از گوشه و کنار، اخباری... ادامه مطلب

توضیح سامسونگ ایران درباره چرایی تعلیق پرداخت ریالی در گلکسی استور

دقیقاً یک ماه پیش بود که سامسونگ در گلکسی استور، به کاربران ایرانی پیامی داد مبنی بر اینکه خدمات پولی این فروشگاه انتهای فوریه برای کاربران ایرانی غیرفعال می‌شود. در واقع، کاربران ایرانی گلکسی استور همچنان به اپلیکیشن‌ها و محتوای رایگان دسترسی دارند اما بخش «پرداخت ریالی» در این فروشگاه که یک مزیت بزرگ برای... ادامه مطلب

ناظمی: تحقق دولت الکترونیکی بدون همکاری با بخش خصوصی ممکن نیست

«رویداد ملی زمینه‌سازی مشارکت غیر دولتی در پروژه های دولت الکترونیکی» امروز (۱۴ بهمن) با تاکید بر لزوم همکاری دولت با بخش خصوصی برای محقق شدن دولت الکترونیکی در سالن شهید قندی وزارت ارتباطات برگزار شد. «امیر ناظمی»، رئیس سازمان فناوری و معاون وزیر ارتباطات، در این رویداد چرایی کاهش همکاری بخش خصوصی و دولتی... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری از نیاز ایران به ایجاد زیرساخت برای «اقتصاد پلتفرمی» می‌گوید

«امیر ناظمی» در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به دوره‌های مختلف اقتصاد کشور اشاره کرد و تاکید داشت که دوران امروزی درگیر یک نوع اقتصاد پلتفرمی و نو است که برای ایجاد زیرساخت و توسعه آن، نیازمند بازتعریف کلیه مفاهیم در جامعه و اقتصاد است.معاون وزیر ارتباطات از دورانی که در آن اقتصاد حول... ادامه مطلب

توضیح معاون وزیر ارتباطات درباره آینده اینترنت و شبکه ملی اطلاعات [تماشا کنید]

«امیر ناظمی»، معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات، امروز در حاشیه نشست خبری طرح «رتبه بندی مراکز داده در کشور»، به سوالات خبرنگاران درباره آینده شبکه ملی اطلاعات، پیام‌رسان‌ها و جویشگرهای بومی، و نسخه سفارشی سازی شده اندروید ایرانی پاسخ داد. خلاصه مهم‌ترین اظهارنظرهای ناظمی را می‌توانید در این ویدیو ببینید، هرچند در متن... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟