جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

رویداد کارآفرینی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات دانش آموزان برگزار شد

رویداد کارآفرینی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات دانش آموزان برگزار شد و در آن دانش آموزان چهار مدرسه برتر کشور پروژه های خود را ارائه کردند. معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از سخنرانان اصلی این رویداد بودند که به آینده روشن در دستان دانش آموزان تاکید داشتند.

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در ابتدای این مراسم با اشاره به آینده پیش روی دانش آموزان کشور، آنها را امید آینده ایران خواند:

«دنیا را باید جور دیگری برای آینده برنامه ریزی کرد و دیگر هدف دانش آموزان فقط دکتر و مهندس شدن نباید باشد بلکه می‌توان به موضوع کارآفرینی نیز توجه کرد. دو مهارت کلیدی تفکر انتقادی و کارآفرینی از جمله مواردی هستند که در ورود به زندگی آینده هر فرد نقش بسزایی دارند.»

ناظمی با اشاره به ورود به قرن پانزدهم شمسی تاکید کرد که باید مهارت‌های جدید زیستن را آموخت. او با اشاره به حمایت وزارت آموزش و پرورش، شهرداری‌ تهران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که برگزاری چنین مراسم‌هایی ادامه خواهد داشت.

«محمد باقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی کشور نیز تاکید کرد که تفکر درست از همین سن آغاز می‌شود و بهترین سن یادگیری را همین دوران دانست:

«طبق تحقیقاتی که ما انجام دادیم بیش از ۴۰ درصد دانش آموزان دبستانی حاضر وارد مشاغلی خواهند شد که اصلا امروزه وجود ندارد. این موضوع نشان از عصر تغییرات و دگرگونی‌ها می‌دهد و باید در برابر این تغییرات برنامه‌های مدونی داشت.»

اثنی عشری با اشاره به سال ۱۳۷۴ که موبایل وارد کشور شد اعلام کرد که این تغییرات در حوزه ICT باعث بروز دگرگون‌های زیادی خواهد شد و دوران امروزی نیز با حضور اینترنت متحول شده است. او دعوت کرد که نسل جدید به بازدید از نمایشگاه الکامپ که در روزهای پایانی تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد بپردازند.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات کشور در گفتگو با دیجیاتو ضمن اشاره به استقبال خوب دانش آموزان از این دوره از رویداد، تاکید کرد که وزارت ارتباطات هم دانش آموزان دختر و هم پسر را در نظر گرفته و رویدادهای مجزایی برای آنها در نظر گرفته است. ناظمی در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا باید فرزندان نسل آینده ایران همگی انسان‌های فنی باشند تا بتوانند موفق باشند یا خیر می‌گوید:

«ما در وزارت ارتباطات نیز چنین رویکردی را نداریم و با این حرف مخالفیم. در کنار تمام کلاس‌های کدنویسی که برقرار می‌کنیم کلاس‌های کارآفرینی داریم چرا که بدون علوم انسانی چرخ علوم فنی نمی‌چرخد. ما این کلاس‌ها را موازی یکدیگر برقرار می‌کنیم و قصد داریم در آینده برنامه انیمیشن را اضافه کنیم که آن را هم فقط در حوزه فنی انیمیشن قرار نمی‌دهیم بلکه تمامی جنبه‌های ساخت یک انیمیشن از محتوا تا اجرا را در نظر خواهیم گرفت.»

او با رد این مساله که تنها فرزندان مسلط به امور فنی آینده درخشانی خواهند داشت افزود: «این نگاه اشتباه است و باید عوض شود.»

ایده‌های دانش آموزان نسل جدید هم در نوع خود جالب بود. به عنوان مثال این تیم در حال توسعه اپلیکیشنی برای یافتن دی جی مناسب جهت برگزاری مراسمات و مهمانی‌ها بود.

«محمد جعفر نعناکار»، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات نیز در گفتگو با دیجیاتو ضمن رد این فرضیه تاکید دارد که علوم انسانی و علوم فنی مکمل یکدیگر هستند:

«فرایند ایجاد کسب و کار عوامل مختلفی دخیل هستند. اتفاقا بخش عمده‌ای که منجر به موفقیت خواهند شد عوامل علوم انسانی مانند بازارشناس، جامعه شناس، روانشناس و مدیریت دخیل هستند. کسانی که روی این علوم تسلط داشته باشند و بدانند که کدام محصول برای کدام جامعه با توجه به عرف و هنجارها همخوانی دارد موفق هستند.»

نعناکار باور دارد که علوم فنی به هیچ وجه نمی‌تواند بدون علوم انسانی کار خودش را بکند و عقیده دارد که عکس این موضوع می‌تواند رخ بدهد: «علوم انسانی در نهایت بدون علوم فنی می‌تواند راه خود را ادامه دهد ولو کمی سخت‌تر ولی ناشدنی نیست.»

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات کشور باور دارد اگر یک جامعه فقط فنی باشد و نگاه به علوم انسانی مغفول بماند، محصولاتی در آن ایجاد می‌شود که یا به درد جامعه نمی‌خورد یا لااقل به آن توفیقی که باید برسد نمی‌رسد. او به دیجیاتو می‌گوید:

«یادمان نرود که کشورهای پیشرفته در علوم فناوری در دنیا معمولا در علوم انسانی نیز ید طولانی دارند و بسیار پیشرفته هستند. کشوری در دنیا نیست که گام‌های توسعه را درست و دقیق برداشته باشد اما در علوم انسانی کاری نکرده باشد. از آنسو متاسفانه در کشورهای در حال توسعه علوم انسانی نادیده گرفته می‌شود و همین موضوع منجر به این می‌شود که از لحاظ علمی دستاورد دارند اما کلیت جامعه پله‌های ترقی را طی نمی‌کند و درجا می‌زند.»

مطالب مرتبط

انجام عملیات های مراقبتی در فضاهای بسته با پهپاد های خودران ممکن شد [تماشا کنید]

به تازگی دو شرکت اروپایی با همکاری یکدیگر موفق شده‌اند که نخستین سیستم پهپاد های مراقبتی خودران دنیا را برای استفاده در فضاهای بسته توسعه دهند.این پهپاد‌های خودران قادرند مسیری از پیش تعیین شده را در راهرو‌ها و اتاق‌های ساختمان طی کنند و تمامی اتفاقات رخ داده در این مسیر را تحت نظر قرار دهند. این ماشین‌ها... ادامه مطلب

جیتکس از الکامپ الگو گرفته است؟

«جیتکس» به عنوان بزرگترین جشنواره کامپیوتر و  ICT در خاورمیانه شناخته می شود و اکنون قدمت آن به ۳۵ سال می رسد. بر اساس آخرین آمار، در سال ۲۰۱۵ این نمایشگاه در مساحتی معادل ۸۴ هزار متر مربع برگزار شد و بیش از ۴۲۰۰ مشارکت کننده از ۱۴۰ کشور جهان در آن حضور داشتند. این... ادامه مطلب

تاریخچه بکارگیری نمایشگرهای لمسی در خودروها؛ وقتی آمریکایی ها در اوج بودند

امروزه بسیاری از اتومبیل های با سیستم اطلاع رسانی-سرگرمی (موسوم به Infotainment) مجهز به نمایشگر لمسی به فروش می رسند. شاید در ابتدا فکر کنید تلفن های همراه هوشمند، پایه گذار ایده کنترل امکانات و تجهیزات مختلف با یک نمایشگر لمسی بوده اند، اما در حقیقت اینگونه نیست، زیرا زمانی که خودروسازان به آزمایش نمایشگرهای لمسی... ادامه مطلب

در ادامه موج هک شدن وبسایت های ایرانی، چند سایت قوه قضائیه نیز هک شده اند

پس از هک شدن سایت مرکز آمار ایران و سایت سازمان ثبت اسناد کشور، چند سایت مرتبط با قوه ی قضائیه نیز هدف حمله ی هکر یا هکر های عربستانی قرار گرفتند. سایت های اداره کل امور مترجمان رسمی قوه قضائیه به آدرس ekfam.ir و اداره ی حقوقی این قوه به آدرس edarehoquqy.ir از جمله قربانیان این حمله... ادامه مطلب

اپل مدیر پیشین فایر تی وی آمازون را به استخدام خود در آورد

بر اساس گزارشی که Bloomberg منتشر کرده، اپل با تمرکز روی متحول ساختن اپل TV اقدام به استخدام «تیموثی توئردال» رئیس پیشین فایر تی وی آمازون کرده است تا در بهبود اوضای تجارت اپل TV به آنها کمک کند.«توئردال» از سال 2013 تا دسامبر سال گذشته در سمت رئیس بخش Fire Tv آمازون مشغول به کار بوده... ادامه مطلب

کمپانی دل تبلت Venue 10 7000 را معرفی کرد

کمپانی دل که کمی قبل تر و در جریان برگزاری CES 2015 از تبلت Venue 8 7000 پرده برداشته بود امروز نیز تبلت جدیدی با عنوان Venue 10 7000 که از نمایشگری ۱۰ اینچی بهرمند است را معرفی نموده. این محصول از اواخر ماه جاری به بازار عرضه خواهد شد؛ مدل پایه اش ۴۹۹ دلار قیمت دارد و... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x