رویداد کارآفرینی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات دانش آموزان برگزار شد

رویداد کارآفرینی و برنامه نویسی در حوزه فناوری اطلاعات دانش آموزان برگزار شد و در آن دانش آموزان چهار مدرسه برتر کشور پروژه های خود را ارائه کردند. معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور از سخنرانان اصلی این رویداد بودند که به آینده روشن در دستان دانش آموزان تاکید داشتند.

«امیر ناظمی» رییس سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور در ابتدای این مراسم با اشاره به آینده پیش روی دانش آموزان کشور، آنها را امید آینده ایران خواند:

«دنیا را باید جور دیگری برای آینده برنامه ریزی کرد و دیگر هدف دانش آموزان فقط دکتر و مهندس شدن نباید باشد بلکه می‌توان به موضوع کارآفرینی نیز توجه کرد. دو مهارت کلیدی تفکر انتقادی و کارآفرینی از جمله مواردی هستند که در ورود به زندگی آینده هر فرد نقش بسزایی دارند.»

ناظمی با اشاره به ورود به قرن پانزدهم شمسی تاکید کرد که باید مهارت‌های جدید زیستن را آموخت. او با اشاره به حمایت وزارت آموزش و پرورش، شهرداری‌ تهران و معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد که برگزاری چنین مراسم‌هایی ادامه خواهد داشت.

«محمد باقر اثنی عشری» رییس سازمان نظام صنفی کشور نیز تاکید کرد که تفکر درست از همین سن آغاز می‌شود و بهترین سن یادگیری را همین دوران دانست:

«طبق تحقیقاتی که ما انجام دادیم بیش از ۴۰ درصد دانش آموزان دبستانی حاضر وارد مشاغلی خواهند شد که اصلا امروزه وجود ندارد. این موضوع نشان از عصر تغییرات و دگرگونی‌ها می‌دهد و باید در برابر این تغییرات برنامه‌های مدونی داشت.»

اثنی عشری با اشاره به سال ۱۳۷۴ که موبایل وارد کشور شد اعلام کرد که این تغییرات در حوزه ICT باعث بروز دگرگون‌های زیادی خواهد شد و دوران امروزی نیز با حضور اینترنت متحول شده است. او دعوت کرد که نسل جدید به بازدید از نمایشگاه الکامپ که در روزهای پایانی تیرماه سال جاری برگزار خواهد شد بپردازند.

امیر ناظمی، معاون وزیر ارتباطات کشور در گفتگو با دیجیاتو ضمن اشاره به استقبال خوب دانش آموزان از این دوره از رویداد، تاکید کرد که وزارت ارتباطات هم دانش آموزان دختر و هم پسر را در نظر گرفته و رویدادهای مجزایی برای آنها در نظر گرفته است. ناظمی در پاسخ به پرسش دیجیاتو مبنی بر اینکه آیا باید فرزندان نسل آینده ایران همگی انسان‌های فنی باشند تا بتوانند موفق باشند یا خیر می‌گوید:

«ما در وزارت ارتباطات نیز چنین رویکردی را نداریم و با این حرف مخالفیم. در کنار تمام کلاس‌های کدنویسی که برقرار می‌کنیم کلاس‌های کارآفرینی داریم چرا که بدون علوم انسانی چرخ علوم فنی نمی‌چرخد. ما این کلاس‌ها را موازی یکدیگر برقرار می‌کنیم و قصد داریم در آینده برنامه انیمیشن را اضافه کنیم که آن را هم فقط در حوزه فنی انیمیشن قرار نمی‌دهیم بلکه تمامی جنبه‌های ساخت یک انیمیشن از محتوا تا اجرا را در نظر خواهیم گرفت.»

او با رد این مساله که تنها فرزندان مسلط به امور فنی آینده درخشانی خواهند داشت افزود: «این نگاه اشتباه است و باید عوض شود.»

ایده‌های دانش آموزان نسل جدید هم در نوع خود جالب بود. به عنوان مثال این تیم در حال توسعه اپلیکیشنی برای یافتن دی جی مناسب جهت برگزاری مراسمات و مهمانی‌ها بود.

«محمد جعفر نعناکار»، مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات نیز در گفتگو با دیجیاتو ضمن رد این فرضیه تاکید دارد که علوم انسانی و علوم فنی مکمل یکدیگر هستند:

«فرایند ایجاد کسب و کار عوامل مختلفی دخیل هستند. اتفاقا بخش عمده‌ای که منجر به موفقیت خواهند شد عوامل علوم انسانی مانند بازارشناس، جامعه شناس، روانشناس و مدیریت دخیل هستند. کسانی که روی این علوم تسلط داشته باشند و بدانند که کدام محصول برای کدام جامعه با توجه به عرف و هنجارها همخوانی دارد موفق هستند.»

نعناکار باور دارد که علوم فنی به هیچ وجه نمی‌تواند بدون علوم انسانی کار خودش را بکند و عقیده دارد که عکس این موضوع می‌تواند رخ بدهد: «علوم انسانی در نهایت بدون علوم فنی می‌تواند راه خود را ادامه دهد ولو کمی سخت‌تر ولی ناشدنی نیست.»

مدیرکل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات کشور باور دارد اگر یک جامعه فقط فنی باشد و نگاه به علوم انسانی مغفول بماند، محصولاتی در آن ایجاد می‌شود که یا به درد جامعه نمی‌خورد یا لااقل به آن توفیقی که باید برسد نمی‌رسد. او به دیجیاتو می‌گوید:

«یادمان نرود که کشورهای پیشرفته در علوم فناوری در دنیا معمولا در علوم انسانی نیز ید طولانی دارند و بسیار پیشرفته هستند. کشوری در دنیا نیست که گام‌های توسعه را درست و دقیق برداشته باشد اما در علوم انسانی کاری نکرده باشد. از آنسو متاسفانه در کشورهای در حال توسعه علوم انسانی نادیده گرفته می‌شود و همین موضوع منجر به این می‌شود که از لحاظ علمی دستاورد دارند اما کلیت جامعه پله‌های ترقی را طی نمی‌کند و درجا می‌زند.»

بلیط هواپیما

مطالب مرتبط

حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی» صدا و سیما در یوتیوب مسدود شد

گوگل برای ششمین بار حساب کاربری شبکه «پرس تی‌وی»، از کانال‌های برون‌مرزی صدا و سیما را به خاطر نقض قوانین مسدود کرد.پرس تی‌وی کانال انگلیسی زبان صدا و سیما است که برنامه‌های خود را برای مخاطبان خارج از کشور پخش می‌کند. کانال رسمی این شبکه در یوتیوب از ساعاتی قبل مسدود شده و گوگل دلیل آن را «نقض... ادامه مطلب

انتشار جزئیات دو گوشی صاایران با برند ویرا؛ تشابه با موبایل‌ چینی حاشیه‌ساز شد

تصاویری از دو مدل گوشی صاایران که چندی پیش خبر تحویل آن به ایرانسل توسط وزیر ارتباطات منتشر شده بود، رسانه‌ای شده است. این محصول قرار است با برند «ویرا» وارد بازار شود. اما به نظر می‌رسد طراحی و مشخصات این گوشی، شباهت زیادی به یکی از محصولات کمتر شناخته‌شده‌ی چینی دارد.دوشنبه گذشته وزیر ارتباطات و... ادامه مطلب

مبین‌نت نماینده همراه اول در ارائه خدمات سازمانی شد

پیرو مذاکرات و توافقات انجام‌ شده بین مبین‌نت و همراه‌اول، بزرگترین اپراتور ارتباطی کشور نمایندگی بازاریابی، فروش و پشتیبانی محصولات و خدمات سازمانی (B2B) خود را به مبین‌نت واگذار کرد. همچنین اعلام شد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.این توافق با رویکرد ارائه‌ خدمات تخصصی مدیریت‌شده (Managed Services) فعالیت‌های مبین‌نت... ادامه مطلب

رویداد سکوی پرتاب ۱۰۰ استارتاپ: ۷ میلیارد سرمایه برای ۳۰ استارتاپ موفق جمع‌آوری شد

رویداد سکوی پرتاب صعود تابستانه مجموعه ۱۰۰ استارتاپ با معرفی ۳۰ استارت‌آپ موفق در جذب سرمایه به پایان رسید. مدیر ارتباطات و رسانه ۱۰۰ استارت‌آپ خبر داده در پایان یک روز رقابت بین ۶۰ تیم استارت‌آپی، نزدیک به ۷ میلیارد تومان سرمایه گذاری قطعی شد.از بین حدود ۷۰۰ طرح ارسال شده به این مجموعه استارت‌آپی،... ادامه مطلب

تفاهم فاوای شهرداری، همراه اول و مبین‌نت: مشارکت برای تحقق «تهران هوشمند»

تفاهم‌نامه همکاری‌ در زمینه‌ توسعه زیست‌بوم نوآوری شهری و راهکارهای شهر هوشمند میان سازمان فاوای شهرداری تهران، شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) و شرکت ارتباطات مبین‌نت به امضا رسید. در این نشست همراه اول اعلام کرد که مبین‌نت بازوی اجرایی این اپراتور برای توسعه اینترنت اشیاء خواهد بود.تفاهم‌نامه همکاری بین این سه مجموعه برای توسعه... ادامه مطلب

علی‌رغم مخالفت کارشناسان، احراز هویت کاربران پلتفرم‌های آگهی به زودی آغاز می‌شود

معاونت امور فضای مجازی در دادستانی کل کشور، با تاکید بر احراز هویت در پلتفرم‌های آگهی آنلاین خبر داده که این پلتفرم‌ها از ابتدای مهر ملزم به احراز هویت کاربران و کالاهای ارائه شده در دو حوزه خودرو و مسکن هستند. به نظر می‌رسد نظرات سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شورای اجرای فناوری اطلاعات درباره توقف... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟