جدیدترین اخبار و مقالات دنیای بازی و سینما در ویجیاتو

عضو اتاق بازرگانی تهران: پل رابط بین استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای سنتی خواهیم بود

«مجید حسینی نژاد»، عضو اتاق بازرگانی تهران و هم‌موسس علی بابا باور دارد که مجموعه‌ای از فعالان حوزه فاوا که وارد اتاق بازرگانی تهران شده‌اند توانایی ارتباط دادن بخش سنتی و استارت آپی را دارند. او معتقد است که شرکت‌های بزرگ برای ایجاد این همکاری علاقه دارند و باید یک نیروی محرک در این میان به این علاقه جامه واقعیت ببخشد.

حسینی نژاد، رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وعده‌های پیشین خود در گفتگویش با دیجیاتو تاکید می‌کند که همچنان بر سر این وعده‌ها مانده و او و همراهانش با ایجاد کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال سعی در عملی کردن وعده‌های خود دارند:

«پل رابط بین کسب‌وکارهای سنتی و کسب‌وکارهای مدرن از ما باید آغاز شود. واقعیت این است با ترکیب این دو تجارت می‌توان درآمدهای کلانی ایجاد کرد و حتی مدل‌های تجاری جدیدی خلق نمود. دانش جوانان امروزی می‌تواند برای کسب‌وکارهای سنتی درآمدزا باشد و ما باید کاری کنیم مدیران و مجموعه‌های بزرگ سنتی به جوانان هجده نوزده ساله ایمان بیاورند و بدانند که درآمد و دانش از داخل خوابگا‌‌ه‌های دانشجویی هم پیدا می‌شود.»

کسب و کارهای سنتی و استارت آپ‌ها

حسینی نژاد خبر می‌دهد او و دیگر اعضای اتاق همچون «فرزین فردیس» و «شهاب جوانمردی» ماموریت‌های جدیدی را در دل کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال ایجاد کرده‌اند و در آن اولین ماموریت خود را چنین تعریف کردند: «با همین اعضای اتاق که که چندین هزار عضو دارد کار را شروع کنیم؛ یعنی اینکه همین اعضا را با فرصت‌های داخل استارت آپ‌ها آگاه کنیم و آنها را از تهدیدات عدم تحول و وارد نشدن به این اکوسیستم باخبر سازیم.»

حسینی نژاد همچنین می‌گوید که تیم آنها سعی دارد بسترهایی را فراهم کند تا اعضای اتاق با جامعه استارت آپی آشنا شوند و از داخل این اکوسیستم آگاهی پیدا کنند. او در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت‌های خیلی بزرگ سنتی نظیر فولاد مبارکه و شرکت‌های خودروسازی آیا حاضر به ورود به این اکوسیستم هستند یا خیر، به دیجیاتو می‌گوید:

«اگر منظورتان این است که آیا ما اعضای اتاق توانایی‌اش را داریم تا این عزیزان را به این وادی سوق دهیم باید بگویم بله، می‌توانیم و امید بسیاری داریم که شاهد حضور این شرکت‌ها و مشارکت آنها به اشکال مختلف در اکوسیستم استارت آپی باشیم. این فضاها باید در استارت آپ زندگی کنند و از فواید آن بهره مند شوند؛ این قول ماست و در این چهار سال محقق خواهد شد.»

عضو کمیسیون گردشگری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا این تفکر که استارت آپ‌ها حل‌ کننده همه مشکلات اقتصادی کشور هستند درست است یا خیر به دیجیاتو می‌گوید:

«اگر باور داشته باشیم که تحول اقتصاد می‌تواند کمک حال وضعیت آن باشد؛ پس این تفکر چندان بیراه نیست. بزرگ شدن، بهتر شدن و اصلاح اقتصاد حاکم فعلی چیزی را حل نمی‌کند و همچنان همه چیز شبیه به قبل خواهد بود چرا که نشات گرفته از گذشته خواهد بود. به نظر من چیزی که ما را به سمت توسعه می‌برد، تحول است و این عامل تحول از طریق استارت آپ‌ها محقق خواهد شد.»

کسب و کارهای سنتی و استارت آپ‌ها

حسینی نژاد با اشاره به این موضوع که بخش سنتی را باید همراه ساخت وگرنه بعید است که خودشان از طریق درست به این سمت کشیده شوند اعلام می‌کند که آنها اگر وارد این اکوسیستم نشوند تبدیل به خاطره و حذف خواهند شد. او معتقد است ورود بخش سنتی به روند کسب‌وکارهای نوپا یک رابطه برد-برد را تشکیل می‌دهد و با اشاره به موضوع گردشگری که در آن سابقه طولانی دارد می‌گوید:

«ما در علی بابا توانسته‌ایم هم در زمینه بلیت و هم گردشگری و اقامت به جایگاه خوبی برسیم. شاهد این موضوع هستیم که در حوزه گردشگری و پرواز همچنان بازیگران سنتی فعالیت دارند ولی وجود ندارند؛ این جمله یعنی در دوران شیب منحنی محصولشان هستند. بخش سنتی گردشگری آینده‌ای ندارد و نهایتا تا چند سال دیگر زنده می‌ماند ولی در نهایت از بین خواهد رفت.»

حسینی نژاد باور دارد که بخش سنتی دارای پتانسیل‌هایی است که شاید خودشان هم فعلا از آن آگاه نباشند ولی با مشورت و همکاری با اکوسیستم استارت آپی شاید این موضوعات کشف و بهره‌برداری شود: «شکل جدید و یا بیزینس مدل جدیدی خلق خواهد شد.» او معتقد است که وظیفه اتاق بازرگانی گفتگو با این کسب و کارها و گوشزد این مساله به آنها است که عملکردشان تا به امروز عالی بوده ولی برای آینده راه، کافی نیست: «آنها لازم نیست که تیم استارت آپی جدیدی تشکیل دهند چرا که خروجی نخواهد داشت؛ تیم‌ها و افراد حاذق بسیاری هستند که با ارتباط گرفتن بین این دو می‌توان شاهد پیشرفت هر دو تیم سنتی و مدرن بود.»

حسینی نژاد در پاسخ به این پرسش که دیگر وعده او پیش از انتخابات مبنی بر ارتقای فرهنگ سازمانی و کاری به کجا خواهد رسید نیز به دیجیاتو گفت: «این موضوع هم فراموش نشده و این ارتقا از دل خود اتاق بازرگانی تهران به وجود خواهد آمد. اعضا با آمدن به اتاق متوجه این تغییر رفتار سازمانی و شغلی شده‌اند و ما هم آنها را تشویق به تغییر فرهنگ و رفتار سازمانی می‌کنیم. خود من شخصا چند روزی را در هفته به آموزش گرفتن و آموزش دادن درباره موضوعاتی چون توسعه فردی می‌پردازم.»

مطالب مرتبط

اطلاعات جمعی از ثروتمندان و صاحبات قدرت چینی در توئیتر منتشر شد؛ مدیرعامل علی بابا در لیست

بنابر گزارش سایت Tech In Asia روز پنجشنبه هفته گذشته یکی از اکانت های توئیتر به صورت عمومی اطلاعات شخصی ثروتمندان و صاحبات قدرت در چین را منتشر کرد. عکس ها و اسکرین شات های منتشر شده توسط اکانت @shenfenzheng (به معنای شناسایی شخصی) حاوی اطلاعات و داده های حساس این افراد شامل شماره شناسایی... ادامه مطلب

آیا زورق و علی‌بابا با هم ادغام می‌شوند؟

شنیده‌های غیر رسمی حاکی از آن است که مجموعه‌های «علی‌بابا» و «زورق» که از بزرگترین‌ سایت‌های خدمات آنلاین خرید و فروش بلیت هواپیما و رزوراسیون هتل هستند، قصد اتحاد و ادغام شدن با یکدیگر را دارند؛ شایعه‌ای که به نظر می‌رسد ریشه آن به علاقه‌مندی شرکت «سرآوا پارس» (سرمایه‌گذار دیجی‌کالا، کافه بازار، آواتک و...) به... ادامه مطلب

نخستین چیپ هوش مصنوعی علی بابا سال آینده به بازار می آید

علی بابا که میتوان آن را آمازون چین نامید قصد دارد واحد مستقلی برای تولید چیپ راه اندازی کند و نخستین چیپ استنتاجی مبتنی بر هوش مصنوعی خود را تا نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی وارد بازار کند. علی بابا در نظر دارد از این چیپ در ماشین های خودران، شهرهای هوشمند و بخش لوجستیک... ادامه مطلب

بازی تاج و تخت؛ جانشین پروری چه جایگاهی در استارت‌آپ‌های ایرانی دارد؟

این روزها اگرچه واژه «جانشین» پیش از هر چیز یادآور بازی تاج و تخت و دودمان‌های تاریخی است اما این فرهنگ توانایی کمک به استارت‌آپ‌ها را هم دارد. جانشین پروری اصطلاح نسبتا جدیدی در عرصه مدیریت است که شاید کمتر در فضای مدیریت ایرانی کمتر به اهمیت آن توجه شده باشد. همانطور که از اسم آن برمی‌آید، جانشین... ادامه مطلب

علی بابا اپلیکیشن پیام رسان خود را برای مصارف تجاری راه اندازی کرد

گروه تجاری علی بابا که با مسئولیت محدود اداره می شود و به عنوان بزرگترین کمپانی تجارت الکترونیک نیز شناخته می شود، در حال آزمایش اپلیکیشن پیام رسان جدیدی برای موبایل بوده که آن طور که به نظر می رسد، مصارف تجاری خواهد داشت. یکی از سخنگویان این کمپانی، روز گذشته گفته بود که آنها به... ادامه مطلب

علی بابا در تخفیف های «روز مجردها» موفق به رکوردشکنی شد

هلدینگ علی بابا طی فستیوال «روز مجردها» که جمعه گذشته برگزار شد، توانست به رکورد فروش 120.7 میلیارد یوانی (برابر با 17.73 میلیارد دلار) دست یابد که البته رشد خرید محصولات از سوی مردم، کاهشی چشمگیر را در مقایسه با بازه زمانی مشابه در سال قبل داشت چرا که مردم به دنبال تخفیف های بیشتر و برچسب... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x