دیجیاتو خبرنگار استخدام می‌کند

عضو اتاق بازرگانی تهران: پل رابط بین استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای سنتی خواهیم بود

«مجید حسینی نژاد»، عضو اتاق بازرگانی تهران و هم‌موسس علی بابا باور دارد که مجموعه‌ای از فعالان حوزه فاوا که وارد اتاق بازرگانی تهران شده‌اند توانایی ارتباط دادن بخش سنتی و استارت آپی را دارند. او معتقد است که شرکت‌های بزرگ برای ایجاد این همکاری علاقه دارند و باید یک نیروی محرک در این میان به این علاقه جامه واقعیت ببخشد.

حسینی نژاد، رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران با اشاره به وعده‌های پیشین خود در گفتگویش با دیجیاتو تاکید می‌کند که همچنان بر سر این وعده‌ها مانده و او و همراهانش با ایجاد کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال سعی در عملی کردن وعده‌های خود دارند:

«پل رابط بین کسب‌وکارهای سنتی و کسب‌وکارهای مدرن از ما باید آغاز شود. واقعیت این است با ترکیب این دو تجارت می‌توان درآمدهای کلانی ایجاد کرد و حتی مدل‌های تجاری جدیدی خلق نمود. دانش جوانان امروزی می‌تواند برای کسب‌وکارهای سنتی درآمدزا باشد و ما باید کاری کنیم مدیران و مجموعه‌های بزرگ سنتی به جوانان هجده نوزده ساله ایمان بیاورند و بدانند که درآمد و دانش از داخل خوابگا‌‌ه‌های دانشجویی هم پیدا می‌شود.»

کسب و کارهای سنتی و استارت آپ‌ها

حسینی نژاد خبر می‌دهد او و دیگر اعضای اتاق همچون «فرزین فردیس» و «شهاب جوانمردی» ماموریت‌های جدیدی را در دل کمیسیون اقتصاد نوآوری و تحول دیجیتال ایجاد کرده‌اند و در آن اولین ماموریت خود را چنین تعریف کردند: «با همین اعضای اتاق که که چندین هزار عضو دارد کار را شروع کنیم؛ یعنی اینکه همین اعضا را با فرصت‌های داخل استارت آپ‌ها آگاه کنیم و آنها را از تهدیدات عدم تحول و وارد نشدن به این اکوسیستم باخبر سازیم.»

حسینی نژاد همچنین می‌گوید که تیم آنها سعی دارد بسترهایی را فراهم کند تا اعضای اتاق با جامعه استارت آپی آشنا شوند و از داخل این اکوسیستم آگاهی پیدا کنند. او در پاسخ به این پرسش که آیا شرکت‌های خیلی بزرگ سنتی نظیر فولاد مبارکه و شرکت‌های خودروسازی آیا حاضر به ورود به این اکوسیستم هستند یا خیر، به دیجیاتو می‌گوید:

«اگر منظورتان این است که آیا ما اعضای اتاق توانایی‌اش را داریم تا این عزیزان را به این وادی سوق دهیم باید بگویم بله، می‌توانیم و امید بسیاری داریم که شاهد حضور این شرکت‌ها و مشارکت آنها به اشکال مختلف در اکوسیستم استارت آپی باشیم. این فضاها باید در استارت آپ زندگی کنند و از فواید آن بهره مند شوند؛ این قول ماست و در این چهار سال محقق خواهد شد.»

عضو کمیسیون گردشگری همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا این تفکر که استارت آپ‌ها حل‌ کننده همه مشکلات اقتصادی کشور هستند درست است یا خیر به دیجیاتو می‌گوید:

«اگر باور داشته باشیم که تحول اقتصاد می‌تواند کمک حال وضعیت آن باشد؛ پس این تفکر چندان بیراه نیست. بزرگ شدن، بهتر شدن و اصلاح اقتصاد حاکم فعلی چیزی را حل نمی‌کند و همچنان همه چیز شبیه به قبل خواهد بود چرا که نشات گرفته از گذشته خواهد بود. به نظر من چیزی که ما را به سمت توسعه می‌برد، تحول است و این عامل تحول از طریق استارت آپ‌ها محقق خواهد شد.»

کسب و کارهای سنتی و استارت آپ‌ها

حسینی نژاد با اشاره به این موضوع که بخش سنتی را باید همراه ساخت وگرنه بعید است که خودشان از طریق درست به این سمت کشیده شوند اعلام می‌کند که آنها اگر وارد این اکوسیستم نشوند تبدیل به خاطره و حذف خواهند شد. او معتقد است ورود بخش سنتی به روند کسب‌وکارهای نوپا یک رابطه برد-برد را تشکیل می‌دهد و با اشاره به موضوع گردشگری که در آن سابقه طولانی دارد می‌گوید:

«ما در علی بابا توانسته‌ایم هم در زمینه بلیت و هم گردشگری و اقامت به جایگاه خوبی برسیم. شاهد این موضوع هستیم که در حوزه گردشگری و پرواز همچنان بازیگران سنتی فعالیت دارند ولی وجود ندارند؛ این جمله یعنی در دوران شیب منحنی محصولشان هستند. بخش سنتی گردشگری آینده‌ای ندارد و نهایتا تا چند سال دیگر زنده می‌ماند ولی در نهایت از بین خواهد رفت.»

حسینی نژاد باور دارد که بخش سنتی دارای پتانسیل‌هایی است که شاید خودشان هم فعلا از آن آگاه نباشند ولی با مشورت و همکاری با اکوسیستم استارت آپی شاید این موضوعات کشف و بهره‌برداری شود: «شکل جدید و یا بیزینس مدل جدیدی خلق خواهد شد.» او معتقد است که وظیفه اتاق بازرگانی گفتگو با این کسب و کارها و گوشزد این مساله به آنها است که عملکردشان تا به امروز عالی بوده ولی برای آینده راه، کافی نیست: «آنها لازم نیست که تیم استارت آپی جدیدی تشکیل دهند چرا که خروجی نخواهد داشت؛ تیم‌ها و افراد حاذق بسیاری هستند که با ارتباط گرفتن بین این دو می‌توان شاهد پیشرفت هر دو تیم سنتی و مدرن بود.»

حسینی نژاد در پاسخ به این پرسش که دیگر وعده او پیش از انتخابات مبنی بر ارتقای فرهنگ سازمانی و کاری به کجا خواهد رسید نیز به دیجیاتو گفت: «این موضوع هم فراموش نشده و این ارتقا از دل خود اتاق بازرگانی تهران به وجود خواهد آمد. اعضا با آمدن به اتاق متوجه این تغییر رفتار سازمانی و شغلی شده‌اند و ما هم آنها را تشویق به تغییر فرهنگ و رفتار سازمانی می‌کنیم. خود من شخصا چند روزی را در هفته به آموزش گرفتن و آموزش دادن درباره موضوعاتی چون توسعه فردی می‌پردازم.»

مطالب مرتبط

چگونه استراتژی الیزابت هولمز او را میلیاردر کرد

در هر نسل، کار آفرینانی هستند که موفقیتشان سر به فلک می کشد. موفقیت را از ابعاد مختلف می توان بررسی کرد؛ بعضی جنبه مالی آن را مهم تر می دانند، بعضی کاربردی بودن و بعضی خدمت کردن به بشر را.از میان این افراد، یک گروه استثنایی وجود دارد: آن هایی که موفقیت کسب و کارشان... ادامه مطلب

معاون وزیر ارتباطات: تاکسی‌های اینترنتی باعث اصلاح سیستم سنتی شده‌اند

معاون وزیر ارتباطات کشور در نشست تخصصی جابجایی و حمل و نقل هوشمند تاکسی‌های اینترنتی را اصلاح‌کننده سرویس‌های سنتی دانست و حمایت خود را نسبت به این سامانه‌ها اعلام کرد. «نصرالله جهانگرد» همچنین باور دارد که شهرداری تهران هم باید از ظرفیت اینترنتی در سامانه‌های سنتی خود استفاده کند.جهانگرد باور دارد که تغییر الگوی سفرهای شهری... ادامه مطلب

ستاری: نسل جدید کارآفرینان، فرهنگ کسب و کار را متحول می‌کنند

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهوری تأکیدی ویژه بر نقش کسب‌وکارهای استارتاپی در ارتقای جامعه و تحول اقتصاد داشت و بر ضرورت ایجاد یک محیط مساعد برای کمک به بلوغ و رونق یافتن این کسب‌وکارها تاکید کرد.به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، «سورنا ستاری» با اشاره به شکل‌گیری یک حرکت... ادامه مطلب

بررسی دیجیاتو: فورد ماستنگ GT 2014 در تهران

در تاریخ صنعت خودرو اسطوره ها کم نیستند اما مدل های شاخص و اسپرتی که در طی چند نسل عملکرد موفقیت آمیزی را در بازار فروش تجربه کرده باشند، انگشت شمارند.فورد ماستنگ که در بدو پیدایش به عنوان یک خودرو اسپرت و اقتصادی به بازار معرفی شد بود، طی قریب به پنجاه سال گذشته از... ادامه مطلب

گزارش دیجیاتو از استارتاپ ویکند دانشگاه شریف

استارتاپ ویکند دانشگاه شریف از چهارشنبه فعالیت خود را آغاز کرد. بر اساس روال تمام استارتاپ ها، در روز اول شرکت کنندگان ایده های خود را مطرح کردند و تلاش نموندند با قانع کردن دیگر حاضرین، رای کافی را برای ایده خود کسب نمایند.پس از مشخص شدن ایده های برتر، تیم ها شکل گرفتند و... ادامه مطلب

جای خالی زنان کارآفرین در شورای عالی فضای مجازی

هرچقدر نقش فضای مجازی و استفاده از اپلیکیشن‌ها در زندگی روزمره مردم بیشتر می‌شود، تعداد زنان کارآفرین هم در همین عرصه نوظهور بیشتر می‌شود. تا آنجاکه برخی کاربران استارت‌آپ‌ها را به زنانه و مردانه تفکیک می‌کنند. در همین رابطه رئیس هیئت مدیره شبکه علمی ایران نیز بر حضور فعال کارآفرینان زن در لایه‌‌های مدیریتی کسب... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x