چرا گوگل از بازار تبلت کناره‌گیری کرد؟

چرا گوگل از بازار تبلت کناره‌گیری کرد؟

بخش سخت افزار گوگل به تازگی اعلام کرده تولید تبلت های اندروید را متوقف می کند و به جای آن تمرکزش را روی تولید لپ تاپ خواهد گذاشت. با توجه به اینکه تنها هشت ماه از معرفی تبلت پیکسل اسلیت می گذرد، این خبر کمی غافلگیر کننده است. اما اکر کمی از گذشته گوگل و تبلت ها اطلاع داشته باشید درک منطق این اقدام بسیار ساده خواهد بود، مخصوصا وقتی موفقیت کروم بوک ها را نیز در نظر بگیریم.

احتمالا بزرگترین مانع پیشرفت تبلت های گوگل کیفیت برنامه های آن ها است، زیرا توسعه دهندگان اندروید هیچگاه حاضر به بهینه‌سازی برنامه هایشان برای صفحات بزرگ نشدند.

تنها تبلت موفق گوگل نکسوس ۷ بود

می توان گفت تنها تبلت گوگل که از بهینه نبودن برنامه ها برای صفحه های بزرگ آسیب ندید نکسوس ۷ باشد که از تابستان ۲۰۱۲ تا اواسط سال ۲۰۱۵ به فروش می رسید. این تبلت با اندازه بسیار کوچکتر ار آیپد و برچسب قیمت کمتر از ۳۰۰ دلار منحصرا برای لذت بردن از محتوا طراحی شده بود، و اندازه اش آن را به همراهی ایده آل در سفرها برای تماشای فیلم، مطالعه، بازی کردن و گوش دادن به موسیقی تبدیل کرده بود.

تبلت های اندروید

فراموش کردن چنین اتفاقی در زمانه ای که موبایل های شش اینچی رایج‌ شده‌اند ساده است، اما سال ۲۰۱۲ که موبایل های ۴.۵ اینچی بزرگ محسوب می شدند داشتن یک تبلت هفت اینچی برای تماشای ویدئو بسیار لذت بخش بود. علاوه بر این تجربه استفاده از برنامه هایی که برای صفحات بزرگ بهینه نشده بودند در یک نمایشگر عمودی ۷ اینچی خیلی هم بد نبود، موضوعی که در نهایت مشخص شد همه به آن علاقه دارند.

اما کمبودهای اکوسیستم اندروید برای صفحه نمایش های بزرگ با معرفی نکسوس ۹ و پیکسل C در سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ بیشتر مشهود شد. هر دو این تبلت ها دارای صفحه نمایش هایی بزرگ و با کیفیت و سخت افزار قوی بودند اما برنامه ای برای استفاده از آن ها وجود نداشت. اوضاع برای پیکسل C بدتر هم بود زیرا این تبلت با صفحه کلید متصلش ۶۵۰ دلار قیمت داشت. سخت افزار این تبلت بسیار قوی بود اما به علت نبود قابلیت های نرم افزاری با اضافه شدن صفحه کلید فیزیکی کاربرد تبلت مذکور چندان تغییری نمی کرد.

تبلت های اندروید

زمانی که گوگل با تبلت ها درگیر بود، بازار کروم بوک هایش روز به روز پیشرفت می کرد. این دستگاه ها که در ابتدا لپ تاپ هایی ارزان و ضعیف و نیازمند اتصال دائمی به اینترنت بودند، از سال ۲۰۱۵ تبدیل به بازیگری اساسی در سیستم آموزش شدند. تا آن زمان سازنده ها هم شروع به توسعه کروم بوک هایی ارزان قیمت با صفحه نمایش های باکیفیت، عمر باتری طولانی و صفحه کلیدهای راحت کرده بودند؛ تمام قابلیت‌هایی که مصرف کننده ها از یک لپتاپ انتظار داشتند. وقتی هم که گوگل سال ۲۰۱۶ اعلام کرد پلی استور را به کروم بوک ها می‌آورد همه می دانستند بازار تبلت های اندروید در حال از بین رفتن است.

کروم بوک ها در سیستم های آموزشی بسیار موفق ظاهر شده اند

این اتفاقات با معرفی پیکسل بوک سال ۲۰۱۷ نیز به اوج رسید، زمانی که گوگل اقدام به ساخت و معرفی کروم بوکی کرد که ارزش مبلغ پرداختی را داشت. دستگاهی باکیفیت که به عنوان تبلت نیز قابل استفاده بود و با اینکه بهترین حالت استفاده از سیستم عامل کروم با صفحه کلید و ماوس بود، برخی برنامه ها همچنان از قلم استایلوس و صفحه نمایش لمسی بهره می بردند. با وجود برخی مشکلات، پلتفرم گوگل در حال تبدیل شدن به یک رقیب جدی برای سرفیس مایکروسافت و آیپدهای اپل بود.

تبلت های اندروید

اما گوگل باز هم نمی توانست از بازار تبلت های اندروید چشم پوشی کند و معرفی پیکسل اسلیت نیز مصداق این ادعاست. این تبلت دارای کیفیت ساخت عالی و سخت افزاری بسیار قدرتمند است اما به علت کاستی های نرم افزاری از آن استقبال چندانی نشد. در نتیجه از آن تنها می توان برای کارهایی چون تماشای ویدیو استفاده کرد، که با توجه به برچسب قیمت ۶۰۰ دلاری اش خرید یک آپید ۳۲۹ دلاری برای همچین کاری منطقی تر بنظر می رسد.

گوگل هیچ‌گاه نتوانست برای موفق شدن تبلت های اندروید کاری انجام دهد، اما در این راه تنها نیست. در حال حاضر تنها شرکت هایی که در این بازار موفق عمل می کنند مایکروسافت و اپل هستند. با این حال بهترین حالت استفاده از تبلت های مایکروسافت هم با صفحه کلید است و به نظر اپل تنها شرکتی است که توانسته تبلتی بسازد که استفاده از آن بدون کیبورد عجیب نیست. اگرچه این شرکت هم نسبت به پنج سال قبل آیپدهای بسیار کمتری می فروشد.

در نتیجه به نظر تبلت ها اگر هم زمانی موفق به پر کردن جای لپتاپ ها شوند، آن روز به هیچ عنوان نزدیک نیست. تصمیم گوگل هم بیشتر از اینکه پذیرش شکست باشد، هم جهت شدن با خواسته های کاربران است.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato