پژو 301 ایرانیزه در راه است؛ تلاش ایران خودرو برای تولید مستقل یکی از محصولات پژو

پژو 301 ایرانیزه در راه است؛ تلاش ایران خودرو برای تولید مستقل یکی از محصولات پژو

پس از قصه پر غصه تولید و تحویل پژو ۲۰۰۸ که برای ماه ها به سوژه داغ و تلخ صنعت خودروسازی تبدیل شده بود، حالا به نظر می رسد که ایران خودرو به کلی عطای همکاری و مشارکت با پژو را به لقایش بخشیده و در تلاش است تا سدان اقتصادی پژو ۳۰۱ را به شکل مستقل راهی بازار کند.

طی دو روز گذشته خبرهای زیادی در رابطه با تلاش ایران خودرو برای داخلی سازی و تولید بدون وابستگی پژو ۳۰۱ منتشر شده است و حتی این احتمال مطرح شده که فارغ از نظر پژو، ایران خودرو این محصول تازه را بدون لوگو و نشان کمپانی فرانسوی راهی بازار کند تا قدرت خود برای تولید یک محصول مدرن را بدون وابستگی به طرف خارجی به اروپایی ها یادآور شود.

با این وجود باید گفت که پژو ۳۰۱ از نظر پلت فرم با پژو ۲۰۶ و ۲۰۰۸ و ...یکسان است و با توجه به سابقه تولید ۱۷ ساله پژو ۲۰۶ در خطوط تولید ایران خودرو، تامین قطعات بدنه و تولید شاسی و ...برای این خودرو از عهده مهندسان ایرانی بر می آید، اما آنچه که می تواند چالش ساز باشد، تبدیل موتور خانواده TU5 -که در دور قبلی تحریم ها داخلی سازی شد- به موتورهای پیشرفته تر سری EC5 است که علیرغم مشابهت ساختاری، از بازدهی بالاتری برخوردار بوده و از سرسیلندر و قطعات الکترونیکی متفاوتی بهره می برد.

ابهام بعدی نیز به توانایی ایران خودرو برای تامین گیربکس شش سرعته اتوماتیک این خودرو بدون کمک گرفتن از پژو مربوط می شود که تاحدی سخت به نظر می رسد. البته باید گفت که شاخه چینی پژو، یعنی کمپانی دانگ فنگ، همچنان با ایران خودرو در ارتباط است و ادامه تولید دانگ فنگ H30 کراس در شرایط سخت فعلی نیز شاهدی بر همین مدعاست. از این رو با توجه به تولید پژو ۳۰۱ و سیتروئن الیز (دوقلو سیتروئن نشان همین خودرو) توسط چینی ها، تامین برخی از قطعات مورد نیاز از کشور اژدهای زرد، چندان دور از ذهن به نظر نمی رسد.

بنابراین طبق اطلاعات فعلی می توان گفت که علیرغم شدت تحریم ها، ایران خودرو برای عرضه نسخه داخلی سازی شده پژو ۳۰۱ مصمم است و براساس پیش بینی ها، این خودرو در نیمه دوم سال جاری معرفی خواهد شد. هرچند خبرهایی مبنی بر برنامه ریزی ایران خودرو در راستای جایگزینی این محصول در بلند مدت به جای پژو ۴۰۵ و پژو پارس منتشر شده است اما باید منتظر ماند و دید که قیمت گذاری نهایی این خودرو به چه ترتیب تعیین خواهد شد، چراکه براساس قیمت گذاری خودروهایی نظیر پژو ۲۰۷ صندوق دار و دانگ فنگ S30 (نسخه صندوق دار H30 کراس)، عرضه پژو ۳۰۱ با ارقامی کمتر از ۱۵۰ میلیون تومان دور از ذهن به نظر می رسد و این رقم نیز اختلافی دوبرابری با نرخ های فروش فعلی پژو پارس و پژو ۴۰۵ دارد.

برای آگاهی از مشخصات فنی و بررسی پژو ۳۰۱ به این لینک مراجعه فرمایید.

نظرات ۱۶
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato