دیسپلی پورت 2.0 معرفی شد؛ پشتیبانی از نمایشگرهای 16K و سازگاری با نسل قبل

دیسپلی پورت 2.0 معرفی شد؛ پشتیبانی از نمایشگرهای 16K و سازگاری با نسل قبل

دیسپلی پورت 2.0 معرفی شد؛ پشتیبانی از نمایشگرهای 16K و سازگاری با نسل قبل

استاندارد دیسپلی پورت ۲.۰ با پشتیبانی از نمایشگرهای ۱۶K معرفی شد.

استاندارد قبلی دیسپلی پورت نسخه ۱.۴ با پهنای باند ۲۵.۹۲ گیگابیت بر ثانیه در سال ۲۰۱۶ معرفی شده بود. دیسپلی پورت ۲.۰ تنها روی یک اتصال پهنای باندی حدوداً ۳ برابر (۷۷.۴ گیگابیت بر ثانیه) را ارائه می کند. به لطف همین موضوع از نمایشگرهای ۱۶K با رزولوشن ۱۵۳۶۰ در ۸۴۶۰ پیکسل و نرخ رفرش ۶۰ هرتز پشتیبانی می کند.

به نظر می رسد حتی برای سال ها شاهد بهره بردن از مزایای این رزولوشن نخواهیم بود. البته این موضوع به این معنی نیست که در حال حاضر از مزایای دیسپلی پورت ۲.۰ بهره نخواهیم برد. دستگاه های سازگار با این نسخه می توانند از ۳ نمایشگر یا تلویزیون ۴K با نرخ رفرش ۹۰ هرتز پشتیبانی کنند. علاوه بر این امکان پشتیبانی از دو نمایشگر ۸K با نرخ رفرش ۱۲۰ هرتز وجود دارد.

واقعیت مجازی هم از مزایای استاندارد جدید بهره مند خواهد شد و دستنگاه های آتی می توانند از دو نمایشگر ۴K با نرخ ۱۴۴ هرتز پشتیبانی کنند. به این ترتیب برای اولین بار محتوای با کیفیت UltraHD به واقعیت مجازی می آید.

دیسپلی پورت 2.0

انتظار می رود اولین محصولات سازگار با این استاندارد در سال ۲۰۲۰ روانه بازار شوند. از آنجایی که استاندارد دیسپلی پورت ۲.۰ با استانداردهای قبلی سازگار خواهد بود و از درگاه های USB-C و تاندربولت هم پشتیبانی خواهد کرد، گمان می رود در تجهیزات متعددی ارائه شود.

اما شاید سال ها و شاید هم یک دهه طول بکشد که شاهد به دست گرفتن بازار از سوی نمایشگرهای ۱۶K باشیم. به این ترتیب اگر در حال حاضر از یک نمایشگر ۴K بهره می برید، فکر کنار گذاشتن آن و انتخاب یک جایگزین ۱۶K تا سال ها منطقی نخواهد بود. علاوه بر این انتظار می رود در ابتدا شاهد بهره مندی تجهیزات حرفه ای از این استاندارد باشیم و مدت ها پس از آن تجهیزات برای استفاده عام، با دیسپلی پورت ۲.۰ روانه بازار شود.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل