منبع انرژی جدید برای گرمایش منازل: گرمای تونل های مترو

حضور پر تعداد افراد، قطارها و دستگاه های الکترونیکی، تونل های مترو را تبدیل به مکان هایی بسیار گرم کرده است و از نظر تئوری، اگر قادر به جمع آوری این گرما باشیم با یک منبع انرژی دست نخورده طرفیم.

محققان دانشگاه پلی تکنیک لوزان با محاسبه مقدار هوای گرم جابجا شده در تونل های مترو، یک سیستم بازیابی گرمای ژئوترمال طراحی کرده اند که قادر به سرد و گرم کردن چندین هزار واحد مسکونی در مجاورت این تونل ها است.

این سیستم تا یک قرن عمر خواهد کرد

هوای موجود در تونل های مترو و ایستگاه ها، گرما را از چندین منبع مختلف دریافت می کند: گرمایی که از زمین بلند می شود، گرمایی که از ترمز کردن و شتاب گرفتن قطارها حاصل می شود، حرارتی که توسط وسایل الکترونیکی مانند چراغ ها تولید می شود و گرمای ساطع شده توسط بدن مسافران. اگر تمام آن ها را با هم جمع کنیم با مقدار قابل توجهی از انرژی روبرو می شویم که تاکنون هیچ کس به فکر استفاده از آن نیفتاده بود.

محاسبه مقدار گرمای موجود در هوای تونل های مترو کار بسیار سختیست، اما به نظر محققان آزمایشگاه مکانیک خاک دانشگاه پلی تکنیک لوزان راه حل مسئله را یافته اند. این تیم مدلی توسعه داده که به شکل دقیقی قادر است ضریب انتقال گرما در محیط تونل را محاسبه کند.

تونل های مترو

این فرمول مهم می تواند برای بازیافت انرژی اضافه موجود در تونل های مترو و انتقالش به سطح برای گرمایش یا سرمایش منازل اطراف استفاده شود. طرز کار این تکنولوژی هم شباهت زیادی به سیستم مورد استفاده در یخچال ها دارد. لوله های پلاستیکی حاوی مایعات انتقال دهنده گرما مانند آب در بدنه تونل نصب خواهند شد، با حرکت آب سرد در این لوله ها و جذب گرمای موجود در تونل، آب گرم پس از رسیدن به سطح برای گرم کردن منازل استفاده خواهد شد. این مایع در تابستان هم گرمای جذب شده از منازل را به زمین باز می گرداند.

به گفته این گروه نصب و راه اندازی این سیستم بسیار ساده و ارزان خواهد بود و احتمالا تا یک قرن هم عمر خواهد کرد. با این حال لوله ها آسیب پذیر ترین بخش این سیستم خواهند بود و نیاز است هر 25 سال تعویض شوند.

محققان برای آزمایش این سیستم، نمونه ای از آن را در یکی از تونل های مترو در دست توسعه شهر لوزان نصب و فواید آن برای شهر را محاسبه کردند. به گفته آن ها:

«نصب این سیستم در 50 الی 60 درصد مسیر تعیین شده، انرژی لازم برای گرمایش 1500 منزل استاندارد 80 متر مربعی، یا چهار هزار خانه با سیستم عایق استاندارد را تامین خواهد کرد. مهاجرت از سیستم های گرمایشی گازی نیز می تواند دی اکسید کربن منتشر شده توسط شهر را تا دو میلیون تن در سال کاهش دهد.»

این تنها تلاش برای استفاده از انرژی های هدر رفته در تونل های مترو نیست، چند سال قبل نیز محققان سعی داشتند انرژی آزاد شده بر اثر ترمز قطارها در مترو لندن را به شبکه برق بازگردانند.

مطالب مرتبط

مترو سواری رایگان برای چینی هایی که چهره شان را در سیستم نظارتی ثبت کنند

چین سیستم تشخیص چهره جدیدی را معرفی کرده است که به مسافران مترو این کشور امکان می دهد تنها با چهره خود هزینه سفر را پرداخت کنند. این فناوری که توسط غول صنعت تکنولوژی چین یعنی Tencent طراحی و ساخته شده به افراد بالای ۶۰ سال امکان می دهد که از برخی ورودی های ایستگاه های... ادامه مطلب

متروی نیویورک و معضلی به نام ایرپادهای گم شده

رها شدن تعداد زیادی ایرپاد در مسیر رفت و آمد قطارهای متروی شهر نیویورک سبب تاخیر در رسیدن قطارها شده و مسئولین این شهر را وادار به انتشار اعلامیه کرده است.قطارهای خطوط 4 و 5 و 6 متروی شهر نیویورک اخیراً با تاخیر به ایستگاه ها می رسند. علت دیر رسیدن قطارها رها شدن تعداد... ادامه مطلب

نگاهی به تاریخچه مترو؛ از اولین مترو جهان تا مدرن‌ترین

از اولین مترو در جهان که در لندن واقع شده تا شلوغ ترین در پکن، آغاز تمامی متروها با ایده رها شدن از مشکلات خیابان های شلوغ روی زمین همراه بوده است. در ادامه این مطلب مروردی داریم بر 9 مورد از قدیمی ترین خطوط متروی جهان.لیست را با مدرن ترین ها آغاز می کنیم... ادامه مطلب

خرید آنلاین بلیت متروی پایتخت از سامانه تهران من محقق شد

شهروندان تهرانی از این پس می‌توانند برای خرید بلیت تک سفره مترو به سامانه «تهران من» مراجعه کنند تا برای خرید بلیت در صف‌های طولانی معطل نشوند.خرید بلیت تک سفره مترو، امکانی است که به تازگی در سامانه تهران من افزوده شده است. اگر سفرهای روزانه شما با مترو زیاد است و هر روز در صف... ادامه مطلب

ایستگاه مترو چینی از تشخیص چهره برای فروش بلیط استفاده می‌کند

تصور کنید که دیر به ایستگاه قطار رسیده‌اید و اصلاً زمانی برای خرید بلیط یا شارژ کردن بلیط الکترونیک خود ندارید اما جای نگرانی نیست چرا که بلیط به صورت خودکار خریداری شده و نیازی نیست کلاً وقت خود را برای این مسئله تلف کنید. این رویایی است که یک ایستگاه مترو در چین، قصد... ادامه مطلب

دیجی کالا و فیدیبو «فیدیباکس» را معرفی کردند؛ کتابخانه رایگان دیجیتال در متروی تهران

اگر گذرتان به برخی ایستگاه‌های مترو مثل تئاتر شهر، شهرک اکباتان، میدان ولیعصر و... بیفتد با دستگاهی چسبیده به دیوار روبرو می‌شوید که روی آن نوشته‌هایی درباره داشتن کتاب رایگان حک شده است. این دستگاه‌ها محصول جدیدیست از شرکت فیدیبو که نزدیک به یک سال است با سرمایه‌گذار اصلی خود یعنی دیجی‌کالا، توانسته اسم و... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟