راه‌اندازی پنجره واحد صدور مجوزهای كشور برای تسهیل روند دریافت مجوزها

«امیر ناظمی» معاون وزیر ارتباطات در اینستاگرام خود خبر از راه‌اندازی «پنجره واحد صدور مجوزهای کشور» داد تا کسب و کارها برای دریافت مجوز و آغاز به کار خود با پروسه‌های اداری طولانی مدت مواجه نشوند.

ناظمی در این مورد توضیح داد که زیرساخت کامل برای اینکه هر مجوز دولتی و صنفی از طریق این سامانه ارائه شود، فراهم است: «ما به قدر سهم خود این راه سخت را آغاز کرده‌ایم، از امروز هیچ دستگاه حاکمیتی بهانه‌ای برای شفافیت در مجوزدهی نخواهد داشت!»

در همین مورد «محمد علی دهقان» معاون وزیر اقتصاد، نقشه راه را شامل ۵ محور اصلی می‌داند و می‌گوید وزارت اقتصاد به دنبال طراحی سامانه‌ای است که تنها یکبار اطلاعات هویتی افراد را بخواهد. ضمن آنکه هر استعلامی تا زمانی که تغییر نکرده نیاز به اخذ اطلاعات جدید نداشته باشد و در عین حال، همه فعالان اقتصادی کشور برای دریافت مجوز تنها به یک محل مراجعه داشته باشند: «مجوزها باید استاندارد باشند و ساختار مشخصی داشته باشند و از سویی مشخص باشد چه دستگاهی مجوز را صادر کرده و زمان مورد نیاز برای صدور مجوز نیز روشن باشد.»

او در ادامه اضافه کرد که بیش از ۸ هزار رسته صنفی و ۳ میلیون واحد صنفی فعال وجود دارد که این بخش ۵۵ درصد استعلامات کشور را به خود اختصاص داده است:

«امروز گام مهمی برداشته شد و تمام درخواست های اصناف از طریق درگاه ملی مجوزها پیگیری و صادر خواهد شد. تاکنون ۳۲ هزار و ۶۰۰ درخواست مجوز در سامانه ثبت و ۹ هزار و ۷۰۰ مجوز نیز صادر شده است. گان بعدی در سال بعد کاهش تعداد مجوزها خواهد بود.»

«سيدحسين ميرشجاعيان» معاون اقتصادی وزير امور اقتصادی و دارايی نیز در گفتگو با ایرنا طراحی پنجره واحد صدور مجوزهای كشور را موجب حذف مجوزهای غيرضروری و الكترونيكی شدن امور راه اندازی دانست و اعلام کرد پنجره واحد مجوزهای كشور سه زيرسامانه دارد كه اكنون تكميل شده‌اند؛ همچنين سامانه‌های «دادور» و «ياور» هفته گذشته به بهره برداری رسيدند:

«سامانه دادور امكان دريافت، انعكاس، پيگيری و رسيدگی به شكايت‌ها‌ی متقاضيان مجوزهای كسب و كار در كشور را فراهم می‌سازد. به اين ترتيب اين متقاضيان در صورت مواجه با مشكل در فرآيند صدور مجوز، می‌توانند از اين طريق شكايت خود را مطرح كنند. سامانه دادور در همه استان‌های كشور پياده‌سازی شده است و اكنون مردم می‌توانند شكايات خود را در زمينه تعلل در صدور مجوزهای كسب و كار در آن ثبت و پيگيری كنند.»

پنجره واحد صدور مجوزهای كشور

او درباره «ياور» نيز گفت که اين سامانه «ميز خدمت مشاوره كسب و كار» به شمار می‌رود و می‌تواند متقاضيان ايجاد مشاغل جديد را راهنمايی كند. ميرشجاعيان معتقد است هدف اصلی، الكترونيكی شدن صدور مجوزهاست تا متقاضيان بدانند اگر مجوزی صادر نشده، به دليل موافقت نكردن كدام دستگاه بوده است. معاون وزير اقتصاد يادآور شد که طبق بررسی‌های انجام شده ۴۶ دستگاه در صدور مجوزهای كسب و كار در كشور دخيل هستند:

«متاسفانه با هم در تعامل دو به دو قرار داشته و امور آنها غيرالكترونيكی، دستی و كاغذی انجام می شود و در نتيجه امور صدور مجوز زمان بر شده و مردم بين دستگاه‌ها پاسكاری می‌شوند. معاونت اقتصادی، روی پروژه ايجاد پيشخوان مجوزهای كشور متمركز شده است تا فرآيند صدور مجوزها را الكترونيكی كند. سيستمی كه طراحی می‌شود بايد قابليت پايش و نظارت را داشته باشد.»

به گفته معاون وزير اقتصاد، «سام» سومين سامانه مرتبط با امور كسب و كار و صدور مجوزهاست كه وظيفه ساماندهی امور مجوزها را عهده دار خواهد بود. ضمن آنکه سامانه ديگری طراحی شده که «نما» نام دارد و نقشه ملی استعلام‌ها و وضعيت شناسه‌ها را نشان می‌دهد.

مطالب مرتبط

با اجرای «طرح افق» بازار موبایل در ایران شفاف می‌شود

نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» با حضور اعضای انجمن واردکنندگان موبایل و چند تن از کارشناسان سامانه همتا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست اعلام شد که طرح افق قرار بوده از ابتدای فروردین ۹۹ اجرا شود تا بازار موبایل رنگ شفافیت را به خود ببیند اما... ادامه مطلب

سامانه همتا: اگر به واردات آیفون ادامه دهیم در تامین خوراک مردم به مشکل می‌خوریم

نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» با حضور اعضای انجمن واردکنندگان موبایل و چند تن از کارشناسان سامانه همتا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. «حسین یوسفیان» نماینده‌ی سامانه همتا در این نشست خبری، اعلام کرد که در سال ۹۸ نیم میلیارد یورو صرف واردات آیفون به شکل مسافری و رسمی شده... ادامه مطلب

انجمن واردکنندگان موبایل: دولت می‌خواست واردات گوشی بالای ۱۵۰ یورو را ممنوع کند

نشست خبری «کالبدشکافی تبصره منع واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو» ظهر امروز با حضور اعضای انجمن واردکنندگان موبایل و چند تن از کارشناسان سامانه همتا با حضور اصحاب رسانه برگزار شد. در این نشست اعلام شد که طرح محدودیت در واردات گوشی بالای ۳۰۰ یورو به نفع بازار موبایل کشور و مردم است. همچنین «حسین غروی رام»،... ادامه مطلب

تهدید وزارت ارتباطات برای همراه اول و ایرانسل؛ جریمه ۲ میلیاردی و کاهش مدت پروانه

دعوای وزارت ارتباطات و دو اپراتور اصلی ایران به نقطه حساسی رسیده است. «حسین فلاح جوشقانی»، معاون وزیر و رییس سازمان رگولاتوری، اعلام کرده که همراه اول و ایرانسل باید قیمت بسته‌های اینترنت را به حالت قبلی برگردانند و خسارت مشترکان را نیز جبران کنند؛ در غیر این صورت جریمه ۲ میلیارد تومانی در انتظار... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: قوه قضاییه برای فیلتر اینستاگرام به جمع بندی نرسیده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرد که نه قوه قضاییه و نه عقل جمعی کشور به چنین جمع‌بندی نرسیده است که اینستاگرام فیلتر شود.«محمدجواد آذری جهرمی» در مصاحبه‌ای که با رادیو تهران داشته درباره آینده شبکه‌های اجتماعی و به‌طور مشخص شبکه اینستاگرام که از معدود پلتفرم‌های بین‌المللی فیلتر نشده در ایران است، گفت: «من... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: زورمان به اپراتورها می‌رسد و قیمت بسته‌ها به قبل بازخواهد گشت

وزیر ارتباطات پس از تغییر در بسته‌های اینترنت همراه اول و ایرانسل، در مصاحبه‌ای رادیویی نسبت به این تغییرات به شدت انتقاد کرد. او ضمن انتقاد از روند افزایشی نرخ بسته‌های اینترنتی موبایل و اقدام اپراتورها نسبت به آن، گفت که شرایط باید طی ۱۰ روز به حالت قبلی برگردد. او تاکید کرد که «زور... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟