در دمودی باشگاه کارآفرینی تیوان مطرح شد: لزوم تعامل بیشتر بین بازیگران اکوسیستم استارت آپی کشور

باشگاه کارآفرینی تیوان گزارشی از عملکرد و فعالیت های این باشگاه کارآفرینی را با حضور جامعه استارتاپی،کارآفرینی و سرمایه گذاران در قالب دمودی برگزار کرد.

این مراسم با سخنرانی «مهدی محمدی» دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه اقتصاد و دیجیتال و هوشمندسازی آغاز شد. محمدی با اشاره به جزیره‌ای بودن اکوسیستم استارت آپی ایران تاکید کرد که در تحلیل این جامعه می‌توان متوجه این موضوع شد که حلقه‌های اصلی اکوسیستم با یکدیگر ارتباط محدودی دارند:

«با مطالعه روی 566 استارتاپ در 40 شتاب دهنده و صندوق سرمایه گذاری به نتایج جالبی رسیدیم. نتایج حاصل از بررسی‌های تیم ما نشان می‌دهد که تراکم این شبکه استارت آپی چندان بالا نیست و حلقه‌هاای اکوسیستم ارتباط محدودی با هم دارند. بر اساس این شاخص بیشتر استارتاپ ها صرفا با یک شتاب دهنده ارتباط برقرار کرده ومیزان روابط پسا شتاب دهی در این شبکه بسیار پایین است.»

باشگاه کارآفرینی تیوان

محمدی باور دارد که این مشکل می‌تواند مربوط به عدم تمرکز دولت برای توسعه این اکوسیستم است.به عقیده او دولت باید در این زمینه فعالیت بیشتری کند و بدون دخالت مستقیم در رشد استارت آپ‌ها، یک زنجیره متصل را بین آنها خلق کند. محمدی همچنین به به اختلاف زیاد استارت آپ‌ها و استارت آپ‌های موفق در ایران اشاره کرد و گفت:

«اختلاف فاحشی میان تعداد استارتاپ ها و استارتاپ های موفق به جذب سرمایه توسط صندوق های سرمایه گذاری وجود دارد. این مساله نشان می دهد که بخش اساسی استارتاپ ها پس از خروج از مرحله شتاب دهی موفق به جذب سرمایه نشده و با شکست مواجه می شوند. به نظر می رسد دولت باید عنوان کنشگر اساسی در توسعه اکوسیستم استارتاپی بخش عمده ای از تمرکر خود را بر تسهیل فرآیند های مرتبط با جذب سرمایه قرار دهد.»

دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال در ادامه صحبت‌های خود تاکید کرد که نتایج تحقیقات آنها نشان می‌دهد که دو شتاب دهنده آواتک و ستاک(شریف) دارای بالاترین مقدار مرکزیت درجه و بینابینی هستند. نکته قابل توجه در این نکته است که شتاب دنده شریف هیچ مبلغی به عنوان پول در اختیار کسب‌وکارهای نوپا قرار نمی دهد و دارای بیشترین خروجی از منظر تعداد استارتاپ هاست. »

باشگاه کارآفرینی تیوان

محمدی با این جمع بندی به صحبت هایش پایان داد:« نکات کلیدی حاصل ار این تحلیل عبارت از این سه نکته اند: عدم شکل گیری شتاب دهنده ها و صندوق های تامین مالی تخصصی و متمرکز،سرمایه گذاری بر روی حوزه های تکراری و نوآوری های پایین و در نهایت ضعیف بودن سرمایه گذاری بر استارتارپ های فناور محور. در نتیجه تلاش ما در این راستاست با متنوع سازی اکوسیستم استارتاپی ایران با برنامه ای متفاوت گامی در جهت حل این بحران برداریم.»

در ادامه «محمدرضا سبحان» مدیر عامل باشگاه کارآفرینی تیوان گزارش مختصری از فعالیت های یک سال اخیر تیوان را ارایه داد و از سرمایه گذاران حوزه های مختلف دعوت به همکاری کرد. سبحان اعلام کرد که بیش از دو سال از فعالیت مجموعه آنها می‌گذرد و در این مدت ۷۰۰ نفر در تیوان مشغول به کار شدند و ۱۷۰ تیم تشکیل دادند:

«تعداد بالایی از این تیم ها رشد کرده و امروز در جایگاه خوبی هستند. ۳۰ درصد از ۱۰۰ درصد باشگاه‌های ما را خانم ها تشکیل می دهد. و این آمار نسبت به سال گذشته رشد دو برابری داشته و امیدواریم این آمار هر روز رشد بیشتری داشته باشد.»

باشگاه کاباشگاه کارآفرینی تیوانرآفرینی تیوان

او با اشاره به این نکته که تمرکز تیوان بیشتر بر آمورش است تاکید که آموزش تیم‌ها و برپایی رویدادهایی برای شبکه‌سازی بین تیم‌ها بهترین کاری است که آنها می‌توانند انجام دهند. او باور دارد که شبکه‌سازی‌ها نباید محدود به پایتخت باشد و این موضوع در شهرستان‌ها نیز باید بسط یابد

مدیرعامل تیوان با اشاره به این نکته که تحریم ها در کنار سختی ها فرصتی برای بزرگ و نوآور شدن بوده ادامه داد: «تلاش کردیم تحریم ها را به فرصت تبدیل کنیم قصد داریم فضای کاری اشتراکی بزرگی به اسم های‌وی ایجاد کنیم که به زودی افتتاح خواهد شد. به بهانه های‌وی سراغ صنایع بزرگ رفتیم و تعاملی با آنها ایجاد کردیم که ضمن پر کردن جای خالی نیروی فنی استارت آپی برای آنها برای پیشرفت خودمان نیز تلاش کنیم. معتقدیم ارتباط صنعت و استارتاپ ها دوسویه است و بر پایه منافع طرفین است. در های وی فضاهایی در اختیار شتاب دهنده ها صنایع و وی سی ها قرار خواهیم داد.»

او با اشاره به این موضوع که سعی تیوان بر این است که پلتفرم باشد به ایده زعفران قرمز اشاره کرد؛ ایده‌ای که به واسطه آن قرار است ارتباطی میان استارت آپ‌های دو کشور ایران و هند رخ دهد و می‌تواند منجر به صادرات تکنولوژی از ایران شود:«میدورایم با این حرکت دیوارهای تحریم را بشکنیم. ضمن اینکه باید بگوم حمایت های از جوانان افغان نیز انجام داده ایم.»

سبحان در خاتمه صحبت‌های خود به پروژه نوان اشاره کرد که در آن تیم تیوان با نوجوانان همکاری می‌کند و بستری برای فعالیت آنها می‌آفریند. مدیرعامل تیوان تاکید دارد که نوجوانان باید از همین سنین با فضای کسب و کاری آشنا شوند و مهارت های نرم زندگی را بیاموزند. به گفته سبحان پروژه نوان در آینده بسیار بزرگتر خواهد شد و اخبار مهمی از آن منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور در تابستان وارد بورس می‌شوند

«فرهاد دژپسند» وزیر اقتصاد و دارایی در جلسه‌ای با حضور مدیران پنج شرکت بزرگ اینترنتی ایران شامل دیجی کالا، کافه بازار، تپسی، فیلیمو و شیپور از همکاری برای عرضه سهام این شرکت‌ها به بورس خبر داد. به گفته وزیر اقتصاد، در مرحله نخست سهام اولین شرکت بزرگ اینترنتی ایران در هفته اول مردادماه سال جاری عرضه... ادامه مطلب

یک کارشناس بازار سرمایه: شرکت‌های فناوری آینده بورس ایران را در دست می‌گیرند

ورود استارتاپ‌ها به بورس جزو اخبار مهم این روزهای اکوسیستم استارتاپی ایران است و به نظر می‌رسد که تا پایان تابستان حداقل یکی دو مورد از این شرکت‌ها توسط تابلوهای فرابورس وارد بازار سرمایه شوند. با این وجود به نظر می‌رسد که سرمایه‌گذاری روی استارتاپ‌ها جنس متفاوتی از سایر شرکت‌های حاضر در بورس مانند شرکت‌های... ادامه مطلب

این آنتن برای استارتاپ‌ها زنده نیست: آنچه درباره تعامل صداوسیما و استارتاپ‌‌ها نمی‌دانید

با شیوع ویروس کرونا و بحرانی که در کشور پیش آمد، برخی استارتاپ‌ها توانستند به مردم در این شرایط کمک کنند و خدمات خودشان را بهتر و کاربردی‌تر به آنها ارائه کنند اما سنگ اندازی در برابر این کسب‌وکارهای نوپا در این شرایط هم ادامه داشت و این بار آن طرف ماجرا سازمان بزرگی به... ادامه مطلب

سرویس کسب درآمد از آپارات متحول می‌شود: چرخش تمرکز به سوی تولیدکنندگان محتوا

آپارات اعلام می‌کند که نحوه درآمدزایی تولیدکنندگان ویدیو را متحول ‌می‌کند. از زمان تاسیس تاکنون، این جدی‌ترین تلاش از سوی بزرگ‌ترین پلتفرم اشتراک ویدیو در ایران است تا تولیدکنندگان ویدیو را با خود همراه کند. با شرایط جدید آپارات، بین ۵۰ تا ۷۰ درصد از سود حاصل از نمایش تبلیغات، به تولیدکننده آن ویدیو خواهد... ادامه مطلب

مرکز فناوری سامسونگ امیرکبیر چگونه استارتاپ‌ها را پذیرش می‌کند؟

کار کردن روی ایده‌های استارتاپی همواره یکی از چالش‌برانگیز‌ترین کارهاست. حالا تصور کنید ایده شما در حوزه بهداشت و سلامت، آموزش، محیط زیست و آب و انرژی است. همان طور که می‌دانید جذب سرمایه برای این ایده‌ها کار چندان ساده‌ای نیست و احتمالا چند راه بیشتر پیش رو ندارید: یا اینکه بخشی از سهامتان را... ادامه مطلب

حرکت اول در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری کرد

شنیده می‌شود که «همراه اول»، توسط واحد سرمایه­ گذاری خطرپذیر خود موسوم به «حرکت اول»، در استارتاپ «همراه مکانیک» سرمایه‌گذاری قابل توجهی انجام داده است. همراه مکانیک استارتاپی است که از سال ۱۳۹۲ کارشناسی خودرو را به شکل منظم و ساختار یافته به کاربران ارائه می‌دهد.به گزارش دیجیاتو، مذاکره‌ی میان همراه مکانیک و حرکت اول... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟