مخالفت سازمان‌های مختلف انگلستان با پروتکل اینترنت امن در مرورگر فایرفاکس

یک گروه از سرویس‌دهنده‌های اینترنتی به خاطر پشتیبانی مرورگر فایرفاکس از استاندارد امنیتی DNS، به موزیلا لقب «تبهکار اینترنتی» داده‌اند.

در واقع اتحادیه سرویس‌دهندگان اینترنتی انگلیس (ISPA) که گروه بازرگانی برای سرویس‌دهندگان اینترنت انگلستان است، اعتقاد دارند که این استاندارد امنیتی به کاربران اجازه می‌دهد قوانین فیلترینگ انگلستان و کنترل والدین را دور زده و از قوانین امنیتی این کشور تخطی کنند.

بر اساس قوانین انگلستان، ISP ها می‌توانند به خاطر محتوای ناقض کپی رایت یا نشان تجاری، سایت‌ها را فیلتر کنند. همچنین اگر محتوای سایتی ترویج کننده تروریسم یا دربرگیرنده عناوین سو استفاده از کودکان باشد به لیست سایت‌های ممنوعه اضافه خواهد شد. گفته شده که با روش رمزگذاری DNS کار فیلتر کردن سایت‌ها برای ISP ها سخت‌تر می‌شود.

Mobit

مرورگر فایرفاکس

در این موضوع البته فقط ISPA نیست که چنین عقیده‌ای دارد، بلکه آژانس جاسوسی انگلستان یعنی GCHQ و همچنین Internet Watch Foundation که وظیفه حفظ و نگهداری لیست بلاک اینترنت را برعهده دارد هم در این موضوع با آن هم عقیده هستند.

موزیلا سال گذشته اعلام کرده بود که قرار است پروتکل DNS روی HTTPS یا همان DoH را برای برخی از کاربران به صورت آزمایشی فعال کند. این شرکت در رابطه با بازخوردهایی که از این سازمان‌ها گرفته چنین اعلام کرد:

ما از اینکه یک اتحادیه مرتبط با ISP کارمان برای نوسازی و بهبود زیرساخت قدیمی اینترنت را به این شکل بد جلوه داده، ناامید و متاسف هستیم.

برخلاف نظراتی که در مورد کار ما وجود دارد، یک DNS اختصاصی‌تر کار فیلترینگ یا کنترل‌های والدین را در انگلستان با مشکل مواجه نمی‌کند. در حال حاضر ما پتانسیل‌های کار با شرکای اروپایی برای فراگیرتر کردن DoH را مورد بررسی قرار داده‌ایم.

البته موزیلا اولین شرکتی نیست که تصمیم به راه‌اندازی DoH گرفته است. سال گذشته Cloudflare با انتشار یک نسخه موبایل از سرویس DNS 1.1.1.1 خود، پشتیبانی از DoH را ممکن ساخت.

موزیلا هنوز تاریخ راه‌اندازی نهایی سرویس DoH برای مرورگر فایرفاکس را اعلام نکرده است.

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟