طرح نوآفرین با حضور معاون اول رییس جمهور رونمایی شد

طرح نوآفرین که در روزهای پایانی اردیبهشت ماه در هیات دولت به تصویب رسید، دیروز (۱۹ تیر) در مراسمی با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس جمهور و «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات رونمایی شد. سایت نوآفرین هم در دسترس علاقمندان به کارآفرینی، تیم‌های استارت‌آپی و همچنین شتابدهنده‌ها قرار گرفت تا بتوانند استفاده از آن را آغاز کنند.

جزییات نوآفرین

«امیر ناظمی»، رییس سازمان فناوری در این مراسم با توضیح کاملی از طرح نوآفرین، برنامه‌های این سازمان برای حمایت از کسب‌وکارهای نوپا را ارائه داد و در چند بخش به توضیح این طرح نوآفرین پرداخت. با این طرح، دیگر پدیده‌ای به اسم فضای کار اشتراکی از سوی سازمان امور مالیاتی یا تامین اجتماعی به رسمیت شناخته می‌شود و حالا این سازمان‌ها درک می‌کنند که هر میز، می‌تواند یک شرکت باشد: «همین مشکلات باعث می‌شد تا فضاهای کار اشتراکی شکل نگیرند که حالا در این آیین نامه، این مشکلات رفع شده است.»

به گفته ناظمی در مراحل اولیه، استارت‌آپ‌ها از ثبت شرکت خود امتناع می‌ورزند چراکه از مسائل و مشکلات مالیاتی می‌ترسند اما این طرح یک فرصت ۳ ساله به آنها برای برخی معافیت‌ها می‌دهد: «این طرح می‌گوید اگر تا ۳ سال درآمدتان کمتر از ۵۰۰ میلیون تومان بود معافیت مالیاتی و بیمه‌ای دریافت می‌کنید. در واقع این طرح، ترس‌ها را در سقف تراکنشی مشخص کنترل می‌کند و اجازه آزمون و خطا را می‌دهد تا ایده‌ها شکل بگیرند.»

رییس سازمان فناوری می‌گوید بر اساس آیین نامه نوآفرین صندوقی به وجود خواهد آمد که صندوق‌های خطرپذیر یا شتابدهنده‌ها می‌توانند بذر اولیه را به عنوان وام بگیرند، اما به گروه استارت‌آپی به عنوان سرمایه‌اولیه پرداخت کنند: «در واقع شتابدهنده از دولت وام می‌گیرد ولی سرمایه‌گذاری را برای استارت‌آپ‌ها به شکل خطرپذیر انجام می‌دهد.»

از سوی دیگر ناظمی خبر داد که بر اساس طرح نوآفرین یک استارت‌آپ اگر در سال جدید، تا ۵۰ درصد از متوسط نیروی کار سال گذشته خود را به مجموعه اضافه کند، سهم بیمه کارفرمایی از منابع دولتی پرداخت خواهد شد. او همچنین خبر از ایجاد زیرساخت فنی تحت عنوان «ایران ابر» داد که در ۱۸ مرکز داده در استان‌های مختلف قرار دارند و به یک فضای ابری مجهز می‌شوند. این کار با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی می‌شود و هدف سرویس دهی به استارت‌آپ‌ها این خدمات ابری به است.

ناظمی می‌گوید در نهایت سه سناریو برای یک استارت‌آپ‌ که مورد حمایت قرار گرفته قابل تصور است: «یا شرکت می‌خواهد ادامه فعالیت دهد که ما در برنامه پارک اقتصاد دیجیتال آن را ادامه خواهیم داد؛ برنامه‌ای که جزییاتش در آینده نزدیک اعلام می‌شود. حالت دیگر این است که استارت‌آپ‌ می‌خواهد IPO شود یا به سمت دانش بنیان شدن پیش می‌رود که تغییراتی در آیین نامه دانش بنیان هم داده‌ایم که حالت دانش بنیان نوع ۲ ایجاد شده است. حالا هر شرکت یا اپلیکیشنی که بیشتر از ۱۰ هزار کاربر داشته باشد به شکل اتوماتیک دانش بنیان نوع ۲ خواهد بود و نیاز به ارزیابی فردی هم ندارد.»

جهرمی: می‌خواهیم مسیر را هموار کنیم

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات هم در این رویداد اعلام کرد که ریسک‌های کارآفرینی به اندازه کافی زیاد هستند و دولت با این طرح تلاش کرده‌ است تا شرایط و مسیر را به شکل بهتری هموار کند:

«کاری که در ابتدای دولت دوازدهم شروع کردیم، این بود که با طراحی یک زیست بوم مناسب، شرایطی را به وجود بیاوریم که آینده کسب‌وکار قابل پیش بینی باشد. شما مطمئن نبودند که اگر امروز کسب‌وکاری راه‌اندازی می‌کردید، فردا اگر یک ارگان دولتی از شما شکایت کند چه اتفاقی می‌افتد. کسی بدون اینکه توجه کند که شما کسب‌وکار هستید، فکر می‌کرد همه چیز یک سایت است و به راحتی می‌توان مجموعه را توقیف کرد. هنوز هم چالش داریم اما واقعاً دیدگاه‌ها تغییر کرده است.»

جهرمی در رابطه با نوآفرین نیز به جمع کارآفرینان گفت: «شما باید بدانید در هر مرحله، دولت چه حمایتی از شما می‌کند و چه حمایتی نمی‌کند. اگر تکلیف روشن باشد بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید. ما شرایطی را فراهم می‌کنیم که ادامه راه را برای شما قابل پیش‌بینی کنیم. می‌دانیم مشکل زیاد و مسیر غیر هموار است، همه کسب‌وکارها خاطرات شیرین ندارند. اکوسیستم استارت‌آپی خاطرات تلخ دارد و باید کمک کنیم این خاطرات کاهش پیدا کنند.»

جهانگیری: شما متفاوت هستید

در پایان این رویداد، معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری هم به سخنرانی پرداخت. او که در طول مراسم چند بار به شکل مستقیم و غیر مستقیم از سوی کارآفرینانی مانند «مجید حسینی نژاد»، بنیان‌گذار علی بابا مورد انتقاد قرار گرفته بود، در همان ابتدا گفت که در طول عمر کاری‌اش صدها جلسه با کارآفرینان مختلف داشته است اما آنچه در بین جمع کارآفرینان استارت‌آپی دیده و شنیده برایش متفاوت بوده است.

جهانگیری گفت که ایران منابع بسیاری دارد که مهم‌ترین‌اش سرمایه انسانی است. این همان چیزیست که در بین انواع تحریم‌ها، امکان تحریم ندارد. او همچنین تاکید کرد وزارت ارتباطات باید نقشه راه مشخصی برای فضای کسب‌وکار دیجیتالی کشور داشته باشد: «مهمترین کاری که باید در دولت و وزارت ارتباطات انجام شود این است که نقشه راه مطمئنی برای ایران دیجیتال و هوشمند فراهم شود.»

مطالب مرتبط

جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به مجلس معرفی شد

امروز حسن روحانی، رییس جمهور ایران در نامه ای به مجلس شورای اسلامی، لیست وزرای پیشنهادی خود برای کابینه دولت دوازدهم را ارائه کرد. در میان این لیست، نام محمدجواد آذری جهرمی به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به چشم می‌خورد؛ شخصی که در ابتدای دهه ۶۰ چشم به جهان گشوده و ۳۶ سال... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: یکی از پیام‌رسان‌ها به جای حل مشکل، فرافکنی می‌کند

مدیرعامل سروش بعد از شکایت‌هایی که نسبت به کم‌لطفی اپراتورها و دولت نسبت به حمایت آنها داشت، مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان فناوری ارتباطات و همچنین دولتمردان قرار گرفته و خود وزیر ارتباطات نیز امروز در حاشیه مراسم شرکت مخابرات نسبت به توییت‌های «میثم سیدصالحی» واکنش نشان داده است. «محمدجواد آذری جهرمی» تاکید کرده که... ادامه مطلب

وزیر ارتباطات: رفع فیلتر توییتر در سراسر کشور پیگیری می شود

وزیر ارتباطات با حضور در برنامه «حالا خورشید» شبکه سوم سیما از شرایط کشور و رویکرد دولت نسبت به کسب و کار های نوپا، اشتغال جوانان و رفع فیلتر توییتر سخن گفت. محمد جواد آذری جهرمی در گفتگو با رضا رشیدپور اظهار داشت که دولت در حال پیگیری رفع فیلتر توییتر است و این موضوع در... ادامه مطلب

جهرمی: پلیس راهور با آزادسازی اطلاعات به کسب‌و‌کارهای حمل‌و‌نقل هوشمند کمک کند

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در بازدید از مرکز کنترل هوشمند ترافیک تهران با اشاره به اینکه کار بزرگی برای هوشمند سازی مدیریت ترافیک تهران انجام شده است، تاکید کرد پلیس راهور می‌تواند با در اختیار قرار دادن شاخص‌های به دست آمده در این مرکز به رشد و توسعه کسب و کارهای حوزه حمل و... ادامه مطلب

موبایل‌های در گمرک مانده یک قدم به عرضه در بازار نزدیک‌تر شدند

در کارگروه تنظیم بازار تلفن همراه مقرر شد تا ستاد مبارزه با قاچاق کالا و سایر دستگاه‌های مربوطه هرچه سریع‌تر نسبت به رفع توقیف موبایل‌های وارداتی اقدام کنند. در این کارگروه که با میزبانی وزیر صنعت معدن و تجارت و با حضور وزیر ارتباطات و فن آوری اطلاعات برگزار شد، درباره گوشی‌های موجود در انبارها و... ادامه مطلب

با تحریم‌های آمریکا اپلیکیشن‌های ایرانی از App Store و Google Play حذف شدند

رئیس سازمان فناوری اطلاعات دلیل حذف شدن اپلیکیشن‌های کسب‌وکارهای نوپای ایرانی از فروشگاه App Store یا Google Play را تحریم‌های آمریکا عنوان کرد و گفت که این اقدامات قهری یک‌جانبه، حق توسعه را به‌طور اعم و توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات را به‌طور اخص مورد تهدید قرار می‌دهد. «امیر ناظمی» در شصت و سومین نشست سطح... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x