تسلا مدل 3 در برابر تویوتا کرولا، کدام یک در دوره پنج ساله هزینه نگهداری کمتری دارد؟

تویوتا کرولا پرفروش ترین خودروی جهان به شمار می رود. نسل اول این اتومبیل جمع و جور ژاپنی در سال 1966 متولد شده و از آن تاریخ تاکنون در دوازده نسل مختلف به فروش رسیده است.

طبق آمار تویوتا توانسته در نیم قرن گذشته حدود 45 میلیون دستگاه کرولا به مشتریان خود تحویل دهد. استهلاک و هزینه نگهداری کم یکی از دلایل اصلی محبوبیت کرولا و دستیابی آن به این رکورد استثنایی بوده است.

hamrah-mechanic

حتما در جریان هستید که شرکت های خودروساز به پیروی از تسلا برنامه هایی را برای کنار گذاشتن مدل های بنزینی و تولید نمونه های الکتریکی تدوین کرده اند. به عبارت دیگر رفته رفته باید خود را برای خداحافظی با خودروهای درون سوز آماده کنیم.

از میان مدل های الکتریکی کنونی تسلا مدل 3 یکی از پر سر و صداترین ها است. این اتومبیل سبز از تقریبا تمامی بررسی ها سربلند بیرون آمده و پیشفرض های عمدتا منفی درباره خودروهای برقی را از بین برده است.

از همان ابتدای معرفی، مدل 3 با استقبال بالایی روبرو شده؛ طوری که این خودرو با کنار زدن تمامی نام های بزرگ موفق به کسب عنوان پرفروش ترین اتومبیل لوکس ایالات متحده در سال 2018 شد.

اگر چه تویوتا کرولا و تسلا مدل 3 وجه مشترکی با هم ندارند، اما آنها را می توان موفق ترین نمایندگان مدل های بنزینی و برقی دانست. با توجه به اینکه هزینه نگهداری پایین از رموز اصلی موفقیت کرولا بوده، یکی از نویسندگان نشریه آنلاین CleanTechnica آن را در برابر مدل موفق گروه برقی ها یعنی تسلا مدل 3 قرار داده و این دو خودروی کاملا متفاوت را از لحاظ هزینه نگهداری در یک بازه زمانی پنج ساله مقایسه کرده است.

Toyota-Corolla-White-versus-Tesla-Model-3

مسلما هزینه نگهداری در یک دوره پنج ساله می تواند از شخصی به شخص دیگر و یا منطقه ای به منطقه دیگر متفاوت باشد. از آنجایی که قیمت سوخت در ایالات متحده متفاوت بوده و به دلیل اینکه در حال حاضر هزینه شارژ خودروهای برقی بسته به مکان و سرعت شارژرها متغیر است، مقایسه هزینه نگهداری تویوتا کرولا و تسلا مدل 3 در چهار سناریو صورت گرفته؛ این سناریوها عبارتند از:

  • قیمت بالای سوخت، قیمت بالای الکتریسیته
  • قیمت پایین سوخت، قیمت پایین الکتریسیته
  • قیمت متوسط سوخت، قیمت متوسط الکتریسیته
  • قیمت بالای سوخت، قیمت پایین الکتریسیته

پیش از پرداختن به جزئیات باید گفت تسلا مدل 3 موجود در این مقایسه نسخه 39,900 دلاری Standard Range Plus است. تویوتا کرولا نیز در سه تریم L (ارزان ترین نسخه)، LE هیبریدی و XSE (کامل ترین نسخه) حضور دارد. این سه به ترتیب با قیمتی در حدود 20، 23 و 27 هزار دلار به فروش می رسند.

در جدول زیر می توانید مشخصات فنی مدل های مورد مقایسه را مشاهده فرمایید.

موتورقدرتمصرف سوخت
تسلا مدل 3 SR+

الکتریکی

201 اسب بخار

-

تویوتا کرولا L

1.8 لیتری 4 سیلندر

138 اسب بخار

شهر 7.8 و جاده 6.1 لیتر

تویوتا کرولا LE هیبریدی

1.8 لیتری هیبریدی

121 اسب بخار

4.5 لیتر در شهر و جاده

تویوتا کرولا XSE

2 لیتری 4 سیلندر

168 اسب بخار

شهر 8.4 و جاده 6.3 لیتر

سناریوی اول: قیمت بالای سوخت، قیمت بالای الکتریسیته

در این سناریو به طور میانگین قیمت هر گالن سوخت 5 دلار (هر گالن معادل 3.7 لیتر) و قیمت هر کیلووات الکتریسیته 0.20 دلار برای دوره پنج ساله محاسبه شده؛ همچنین فرض بر این است که مالک تسلا مدل 3 از هیچ یک از شارژرهای رایگان، پنل های خورشیدی و برق ارزان قیمت استفاده نمی کند.

همانگونه که در جداول زیر می توانید مشاهده فرمایید، در سناریوی این چنینی کرولای LE هیبریدی با تحمیل 30,052 دلار به صرفه تر از تسلا مدل 3 و دیگر تریم ها است. بر اساس تخمین ها سدان برقی آمریکایی در دوره پنج ساله 31,690 دلار هزینه به دنبال دارد. تویوتا کرولا L و XSE نیز به ترتیب نیازمند صرف 31,802 و 37,839 دلار هستند.

High Gas Price, High Electricity Price

سناریوی دوم: قیمت پایین سوخت، قیمت پایین الکتریسیته

برای این سناریو میانگین قیمت 2.10 دلار برای هر گالن سوخت و میانگین قیمت 0.07 دلار برای هر کیلووات ساعت الکتریسیته در نظر گرفته شده است. ذکر این نکته ضروری است که قیمت الکتریسیته حتی می تواند از رقم فوق نیز کمتر باشد، چرا که در ایالت هایی مثل فلوریدا برای تشویق مردم هیچ هزینه ای برای شارژ خودروهای برقی دریافت نمی شود.

با این حساب در برخی شرایط معین هزینه نگهداری اتومبیل های الکتریکی را می توان معادل صفر دانست. مساله دیگر اینکه در حال حاضر ارزان ترین سوخت در ایالت نیومکزیکو با قیمت 2.619 دلار (برای هر گالن) ارایه می شود، با این حال برای مقایسه در بهترین حالت ممکن برای مدل های بنزینی، میانگین رقم 2.10 دلار در 5 سال آینده پیشنهاد شده است.

تخمین های موجود نشان می دهند که در این سناریو تویوتا کرولا L و LE هیبریدی در وضعیت بهتری قرار می گیرند. این دو در یک بازه زمانی 5 ساله نیازمند هزینه هایی به ترتیب برابر با 24,786 و 25,869 خواهند بود. حال آنکه تسلا مدل 3 نسخه SR+ در این مدت 29,253 و نسخه XSE از کرولا 31,248 دلار از مالکین خود طلب خواهند کرد.

Low Gas Price, Low Electricity Price

سناریوی سوم: قیمت متوسط سوخت، قیمت متوسط الکتریسیته

در سناریوی سوم قیمت میانگین سوخت به ازای هر گالن 3.10 دلار و قیمت الکتریسیته به ازای هر کیلووات ساعت 0.13 دلار تجسم شده است.

محاسبات نویسنده CleanTechnica نشان می دهند که در سناریوی قیمت متوسط، باز هم کرولا L و LE هیبریدی به ترتیب با تحمیل 27,205 و 27,312 دلار کم هزینه تر از تسلا مدل 3 و کرولای XSE خواهند بود. در این سناریو هزینه نگهداری مدل 3 و کرولای XSE برابر با 30,378 و 33,521 دلار برآورد شده است.

Moderate Gas Price, Moderate Electricity Price

سناریوی چهارم: قیمت بالای سوخت، قیمت پایین الکتریسیته

در چنین سناریویی برای سوخت میانگین قیمت 5 دلار به ازای هر گالن و قیمت الکتریسیته 0.07 دلار به ازای هر کیلووات ساعت در نظر گرفته شده است. اگر این پیش بینی برای پنج سال آینده درست از آب دربیاید، در آن صورت تسلا مدل 3 نسخه SR+ با هزینه نگهداری 29,253 دلار به صرفه تر از سایر نسخه های کرولا خواهد بود.

تسلا مدل 3

جمع بندی

محاسبات CleanTechnica حکایت از آن دارند در صورت عدم استفاده از شارژرهای رایگان و نبود مشوق های دولتی، مدلی بنزینی مثل تویوتا کرولا هنوز به صرفه تر از مدلی برقی مثل تسلا مدل 3 است. البته باید این نکته را مد نظر داشت که اختلاف موجود در یک بازه 5 ساله چندان زیاد نیست، حال آنکه مدل 3 به لحاظ تکنولوژی، امکانات، ایمنی و عملکرد فنی در سطحی کاملا فراتر از تریم های گوناگون کرولا قرار دارد.

malltina

مطالب مرتبط

تسلا Model S Plaid با ۱۱۰۰ اسب بخار قدرت و شتاب زیر ۲ ثانیه معرفی شد

ایلان ماسک از جدیدترین مدل سدان پرچمدار تسلا به نام «تسلا Model S Plaid» رونمایی کرد که سال آینده میلادی وارد بازار می‌شود.این خودروی برقی در مقایسه با مدل‌های قبلی قدرت و برد بالاتری دارد و با هربار شارژ می‌توان حداقل تا ۸۳۶ کیلومتر با آن رانندگی کرد. در حالی که تسلا Model S Plaid... ادامه مطلب

سفارش 450 هزار عدد پمپ حرارتی برای تسلا مدل 3؛ خودروساز آمریکایی به دنبال تصرف بازار چین

طبق شایعاتی که پیرامون تولیدات سایت تولیدی تسلا در شانگهای چین منتشر شده این شرکت به تولید کننده پمپ حرارتی در نانجینگ، سفارش جدید 450 هزار عددی داده است و این سفارشات از ماه آگوست سال جاری در اختیار سایت تولیدی تسلا قرار گرفته است.برای اولین بار شرکت Aotecar به عنوان تولید کننده پمپ‌های مذکور... ادامه مطلب

ایلان ماسک: فناوری باتری تسلا تا سال ۲۰۲۲ به تولید انبوه نمی‌رسد

ایلان ماسک اعلام کرده فناوری باتری جدید تسلا تا سال ۲۰۲۲ آماده تولید انبوه نخواهد شد و این کمپانی همچنان به خرید باتری از شرکت‌های دیگر ادامه می‌دهد.طبق گفته ایلان ماسک در توییتر، فناوری جدید باتری تسلا که در رویداد «Battery Day» این کمپانی معرفی می‌شود، یک نمونه اولیه خواهد بود و امکان استفاده سریع... ادامه مطلب

بنیانگذار «نیکولا» در پی اتهام کلاهبرداری از مقام خود استعفا داد

به دنبال اتهام کلاهبرداری به شرکت جوان «نیکولا» و همچنین بازرسی احتمالی کیمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC)، موسس این کمپانی به نام «ترور میلتون» از مقام خود به عنوان رئیس هیئت مدیره کناره‌گیری کرد.میلتون در بیانیه خود اعلام کرده:«نیکولا در خون من جریان دارد و همیشه اینگونه خواهد بود. تمرکز باید روی کمپانی... ادامه مطلب

نگاهی به مشخصات قوای محرکه برقی Ultium جنرال موتورز

جنرال موتورز به طور رسمی از نسل جدید قوای محرکه برقی خود، Ultium که نیرورسان نسل بعدی محصولات برندهای زیر مجموعه این شرکت همچون کادیلاک Lyriq است پرده برداری کرد.جنرال موتورز قرار است از این پلت فرم ماژولار (تطبیق پذیر) برقی در محصولات متفاوتی همچون هامر برقی و کادیلاک Lyriq استفاده کند.به همین مناسب این... ادامه مطلب

با Sdream Ur 500X آشنا شوید؛ یک دوچرخه برقی متفاوت

اسکوترها و دوچرخه‌های الکتریکی این روزها بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند، چرا که در کنار پاک بودن، می‌توانند نقشی مثبت در کاهش حجم ترافیک شهرهای بزرگ ایفا کنند. افزایش استقبال از این وسایل نقلیه سبک، باعث شده هر از چند گاهی شاهد معرفی نمونه‌هایی خاص باشیم.دوچرخه برقی Ur 500X یکی از این موارد است که... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۴

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟