نقد و بررسی جدیدترین بازی‌ها، فیلم‌ها و سریال‌ها در ویجیاتو

کاسبی تازه واسطه گران بازار خودرو؛ ثبت‌نام خودرو های فروش فوری ایران خودرو و سایپا به شکل تضمینی

این روزها خودروسازان در حالی مدعی فروش فوری محصولاتشان هستند که بسیاری از متقاضیان خرید خودرو از عدم امکان ثبت نام در سایت شرکت‌های خودروساز گلایه‌ می‌کنند. این درحالیست که همواره شایعاتی مبنی بر اینکه افرادی خاص توانایی ثبت نام در وب سایت های فروش اینترنتی خودرو را دارند، شنیده می شد و حتی گمانه زنی هایی نیز مبنی بر وجود نوعی اطلاعات رانتی در این خصوص مطرح می شود که البته تاکنون مدارک مربوط به این اظهارات تاکنون هیچ گاه به شکل مستدلی ارائه نشده اند.

به هرحال واقعیت این است که بسیاری از افرادی که برای خرید خودرو به پایگاه‌های فروش اینترنتی خودروسازان مراجعه کرده اما در بهترین حالت حتی با داشتن اینترنت پرسرعت و سایر اسناد و مدارک مورد نیاز ثبت‌نام در مرحله ورود به درگاه پرداخت اینترنتی از ادامه ثبت‌نام بازمانده‌ و در نهایت قید خرید خودرو را زده یا در صورت داشتن تمکن مالی برای خرید خودروی مدنظر با قیمت‌های حاشیه بازار اقدام کرده باشید. این شرایط موجب رونق کسب‌و‌کارهای جدید در فضای مجازی شده است. مابه‌التفاوت چند ده میلیون تومانی نرخ مصوب تنظیم بازار و حاشیه بازار خودرو، بسیاری را به طمع کسب سود به سمت این بازار کشانده است.

چندی پیش در گزارشی از وجود روبات‌های ثبت‌نام و دسترسی خاص برخی افراد برای بهره‌مندی از رانت قیمت حاشیه بازار و تنظیم بازاری خبر داده شد؛ گزارشی که با تکذیب خودروسازان مواجه شد. حالا به ‌دنبال ادامه سکوت دستگاه‌های نظارتی، در 2‌ ماه اخیر برخی افراد با انتشار آگهی‌هایی در کانال‌های تلگرامی مدعی شده‌اند می‌توانند با دریافت هزینه،‌ متقاضیان خودروهای تنظیم‌ بازاری را در سامانه‌های فروش ثبت‌نام کنند.

بدون تردید، فاصله فاحش میان قیمت کارخانه و بازار خودروهای تولید داخل، اصلی‌ترین دلیل این هجوم گسترده نقدینگی به‌شمار می‌رود، چه آنکه در حال‌حاضر تحویل گرفتن خودرو با نرخ کارخانه، حداقل 10 میلیون تومان سود بی‌دردسر را به‌دنبال دارد.

جایگزینی فروش اعتباری با فوری- نقدی

درج آگهی تضمین ثبت‌نام در یکی از شبکه‌های فضای مجازی موجب شد تا در تماس تلفنی جزئیات این کسب‌و‌کار جدید را جویا شویم. فرد مدعی این شیوه ثبت‌نام گفت: «شیوه فروش فوری- نقدی خودروسازان به تازگی به فروش اعتباری تغییر کرده که همانند فروش فوری است و خودروسازان باید طی مدت یک ‌ماه خودروی ثبت‌نامی را با قیمت قطعی به مشتری تحویل دهند و در غیر این صورت باید 30 درصد سود تأخیر پرداخت کنند.»

او افزود: «تفاوت فروش نقدی قبلی با اعتباری جدید آن است که مثلا برای خرید خودروی پژو 207 با قیمت تنظیم بازاری 96 میلیون تومان، مشتری باید 86 میلیون تومان (با احتساب سود یکساله 12 میلیون تومان تسهیلات) را ابتدا پرداخت کند (معادل 80 درصد کل قیمت) 12 میلیون تومان باقیمانده هم در قالب یک چک برای سال آینده دریافت و پس از پاس ‌شدن آن سند خودرو که در رهن ایران خودرو‌ست، به مشتری منتقل می‌شود».

به گفته این واسطه ثبت‌نام خودرو با وجود این تسهیلات اختلاف قیمت خوب خودروهای تنظیم بازاری با حاشیه بازار موجب می‌شود تا مشتریان از این شیوه فروش خودرو  حتی با وجود پرداخت هزینه ثبت‌نام استقبال کنند.

ثبت‌نام تضمینی با هزینه 4 تا 6 میلیونی

مدیر کانال تلگرامی ثبت‌نام خودرو های تنظیم بازاری در مورد کم‌و‌‌کیف ثبت‌نام مشتریان به این شیوه، گفت: «معمولا 2 روز قبل از ثبت‌نام خودروسازان از کم‌وکیف قیمت و نوع محصولات خودروسازان مطلع می‌شویم و همه بخشنامه‌های مرتبط را در کانال تلگرامی برای اطلاع مشتریان درج می‌کنیم. همچنین به ‌دلیل ظرفیت محدود افراد ثبت‌نام‌ کننده باید مشتری حتما از چند روز قبل تماس بگیرد و برای ثبت‌نام رزرو کند.»

به گفته او، مشتریان با مراجعه حضوری به محل شرکت (حوالی میدان انقلاب) در روز و ساعت بازگشایی فروش اینترنتی، به ثبت‌نام اقدام و با رسیدن به درگاه بانکی، وجه خرید اعتباری این خودروها را از طریق کارت اعتباری و رمز دوم مشتری به حساب خودروسازان واریز و در ادامه برای ارائه چک یکساله باقیمانده وجه خودرو از طریق نمایندگی اقدام می‌کنند. بعد از اتمام ثبت‌نام، دستمزد دریافتی شرکت بابت ثبت‌نام خودرو های مختلف که بنا بر درجه سختی ثبت‌نام متفاوت است، دریافت می‌شود.

او افزود: «مثلا برای ثبت‌نام پژو 207 دنده‌ای قبلا 6 میلیون تومان دریافت می‌کردیم که اکنون با توجه به رکود بازار این رقم به 4 میلیون تومان کاهش یافته است. یا برای ثبت‌نام سمند ‌ای‌اف‌سون یا پژو پارس تی‌یو ‌5 که آخرین بار یک ماه پیش عرضه شد، حدود 6 میلیون تومان دریافت می‌شد.»

ثبت‌نام خودرو

به گفته او، با وجود این هزینه‌ها، تفاوت قیمت حاشیه بازار و تنظیم بازاری محصولات خودروسازان چنین هزینه‌هایی را پوشش می‌دهد به نحوی که با احتساب قیمت تنظیم‌بازاری 96 میلیون و 700 هزار تومانی پژو 207 دنده‌ای و پرداخت هزینه ثبت‌نام 4 میلیون تومانی ثبت‌نام، قیمت تمام ‌شده این خودرو برای مشتری به 100 میلیون تومان می‌رسد در حالی‌ که قیمت کنونی خرید و فروش این خودرو در حاشیه بازار 124 تا 125 میلیون تومان است.

دریافت هزینه بعد از دریافت پیامک ثبت نام از سوی خودروسازان

به نقل از روزنامه همشهری؛ مدیر کانال تلگرامی ثبت‌نام خودرو های تنظیم‌بازاری با بیان اینکه هزینه ثبت‌نام خودرو های تنظیم بازاری بعد از ارسال پیامک ثبت‌نام صورت می‌گیرد، در مورد تضمین موفقیت این شیوه ثبت‌نام، گفت: «اگرچه همواره ثبت‌نام و خریدهای اینترنتی مشکلات خاص خود را دارد، ولی ما به‌ دلیل در اختیار داشتن اینترنت بسیار پرسرعت و افراد مجربی که دستشان در ثبت‌نام تند است، معمولا در 90 درصد موارد ثبت‌نام موفق هستیم و ثبت‌نام 10 درصد باقیمانده نیز حتما در نوبت بعدی صورت می‌گیرد.»

او در مورد احتمال هک‌ شدن حساب بانکی کاربران به‌ دلیل ارائه رمز دوم در این شیوه ثبت‌نام، گفت: «اول اینکه این ثبت‌نام به ‌صورت حضوری و تنها با برداشت مبلغ تعیین ‌شده خودروهای تنظیم بازاری با مشارکت مشتری انجام می‌شود. از سوی دیگر سقف انجام تراکنش روزانه هر کارت بانکی 50 میلیون تومان است و امکان برداشت مبلغ بیشتر تا 12 شب وجود ندارد و مشتری می‌تواند رمز دوم کارت خود را تغییر داده یا حتی کارت را بسوزاند.»

اما علیرغم تمام این اظهارات، شیوه عملکرد این ثبت نام کنندگان تضمینی بسیار مشکوک به نظر می رسد و شایسته است تا نهاد های مربوطه با بررسی چنین مواردی، میزان صحت و سلامت روند ثبت نام خودروسازان را مورد بازبینی قرار دهند، چرا که از یک سو با تضییع حق گسترده و احتمالی مشتریان مواجه هستیم و از سوی دیگر با اعلام هر شرایط فروش، میلیارد ها تومان سود باد آورده به جیب ثبت نام کنندگان و واسطه گران این حوزه می رود که باعث تبعیض بوده و نارضایتی گسترده مصرف کنندگان را نیز به دنبال دارد.

مطالب مرتبط

چهار روز تا اعلام قیمت های جدید خودرو؛ اولین نشانه ها از تورم و التهاب مجدد بازار

اعلام قیمت جدید خودرو در بازار، این روز ها تبدیل به دغدغه ای عمومی شده است. در طول چند ماه اخیر قرار بود کمیسیون صنایع مجلس به صورت جدی موضوع افزایش قیمت خودرو را بررسی کند. معاون امور صنایع وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: قیمت نهایی خودروها شنبه و یکشنبه هفته آینده و با در... ادامه مطلب

کوچک شدن بازار خودرو جهان؛ نتیجه فعالیت سرویس های اوبر و لیفت

اگر اخیرا به این مسئله فکر کرده اید که با وجود سیستم هایی همچون اوبر و لیفت، خودروهای شخصی دیگر تبدیل به یک چیز اضافی خواهند شد و خرید خودرو مانند قبل الزامی نخواهدبود، باید بگویم که در این مسئله تنها نیستید. در تحقیقاتی که اخیرا صورت پذیرفته، استفاده از چنین خدماتی تاثیر زیادی بر خرید... ادامه مطلب

قطعه ‎سازان دست به دامن مجلس ‎شدند؛ اخرین امید برای حفظ هزاران شغل تولیدی

با اعمال تحریم ها، تامین مواد اولیه و سایر پیش نیازها برای تولید قطعات در داخل با مشکل روبرو خواهد شد و این موضوع قطعا به پیکره صنعت قطعه سازی لطمات جبران ناپذیری وارد خواهد کرد که در نهایت منجر به کاهش تیراژ خودرو، کاهش کیفیت محصولات تولیدی ، بالارفتن بی حد و حصر قیمت ها و... ادامه مطلب

شرایط فروش اقساطی بسترن B30 با قیمت پایه 124 میلیون تومان اعلام شد

گروه بهمن شرایط فروش اقساطی بسترن B30 ویژه دی ماه 97 را اعلام نمود. این فروش اقساطی با استفاده از تسهیلات اعتباری شرکت بهمن لیزینگ انجام می پذیرد. فروش اقساطی بسترن B30 به سه طریق 12، 24 و 36 ماهه صورت می پذیرد و ارائه یک ضامن معتبر نیز الزامی است. در زیر کاپوت بسترن B30 یک... ادامه مطلب

دستاورد سایپا پس از چهار ماه تاخیر؛ تحویل ساینا و تیبا به جای پراید 111

شاید با اعلام تحریم مجدد خودروسازان ایران توسط آمریکا، کمتر کسی فکرش را می کرد که حتی تولید پراید نیز از این تحریم های یک طرفه آسیب ببیند، اما حالا در شرایطی هستیم که خبر تحویل پراید (با پیشنهاد جایگزینی آن با تیبا و ساینا) با تاخیری چهار ماهه از سوی سایپا به شکل گسترده... ادامه مطلب

شرایط فروش DS7؛ لوکس ترین کراس اوور در قوانین جدید واردات خودرو

مدل پرچمدار DS7 سرانجام به ایران رسیده است و به تازگی شرکت آرین موتور تابان به عنوان نماینده رسمی کمپانی DS فرانسه در ایران، شرایط فروش DS7 Crossback را اعلام کرده است. در ابتدای فروش شما می توانید به صورت نقدی و یا مشارکتی خودرو را خریداری کنید و زمان تحویل با توجه به نوع خرید... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x