ثبت بازخورد

لطفا میزان رضایت خود را از دیجیاتو انتخاب کنید.

واقعا راضی‌ام
اصلا راضی نیستم
چطور میتوانیم تجربه بهتری برای شما بسازیم؟

نظر شما با موفقیت ثبت شد.

از اینکه ما را در توسعه بهتر و هدفمند‌تر دیجیاتو همراهی می‌کنید
از شما سپاسگزاریم.

بدافزار اندروید
تکنولوژی

افزایش 50 درصدی حملات بدافزار موبایل در 2019؛ با مشهورترین بدافزارها آشنا شوید

محققان موسسه امنیتی چک پوینت هشدار داده اند که حملات سایبری علیه گوشی های هوشمند، به ویژه موبایل های اندرویدی نسبت به سال گذشته میلادی 50 درصد افزایش یافته است. در طول این مدت هکرها ...

محققان موسسه امنیتی چک پوینت هشدار داده اند که حملات سایبری علیه گوشی های هوشمند، به ویژه موبایل های اندرویدی نسبت به سال گذشته میلادی 50 درصد افزایش یافته است.

در طول این مدت هکرها توجه بیشتری به موارد نظارتی، تبلیغاتی و نیز سرقت گواهینامه ها نشان داده اند. بر اساس گزارش چک پوینت یکی از دلایل افزایش حملات سایبری، رواج بیش از پیش اپلیکیشن های بانکداری روی موبایل ها است و هکرها تلاش می کنند داده های مرتبط با پرداخت ها، اطلاعات لاگین و در نهایت سرمایه قربانیان را سرقت کنند.

به گفته یکی از محققان چک پوینت، نرم افزارهای تولید بد افزار در انجمن های زیر زمینی خرید و فروش می شوند. در بسیاری از موارد حملات بدافزارها روش توزیع مشابه با همان مواردی را در پیش می گیرند که کاربران کامپیوترها را آلوده می کند: اجرای اپلیکیشن به طور مخفیانه و در پس زمینه بدون اینکه کاربر متوجه شود.

بدافزار اندروید

اما برخی بدافزارهای اندروید برای پنهان کاری روش متفاوت تری را در پیش می گیرند.به عنوان مثال تروجان حوزه بانکی «آنوبیس» تنها زمانی شروع به کار می کند که حسگرهای حرکتی دستگاه، تکان خوردن گوشی را تشخیص دهند. با این استراتژی امکان شناسایی و تحلیل آن در محیط شبیه سازی شده و آزمایشگاهی غیر ممکن می شود. برخی دیگر قابلیت حفاظتی Google Protect اندروید را غیر فعال می کنند تا با خیال آسوده داده های بانکی کاربران را سرقت کنند.

در بین تمامی این بدافزارهای موبایل «تریادا» مشهورترین و البته یکی از پیشرفته ترین ها است؛ بدافزاری که به تنهایی مقصر 30 درصد از تمامی حملات در سطح جهان محسوب می شود. تریادا به هکرها دسترسی سوپر یوزر (یک دسترسی سطح بالا با قابلیت اجرای دستورات مدیریتی) را می دهد و به این ترتیب می توانند کنترل دستگاه را به دست بگیرند. عجیب تر اینکه حتی گزارش شده این بدافزار اندروید روی بیش از 20 هزار گوشی اقتصادی از پیش نصب شده است.

بدافزار اندروید

یکی دیگر از تهدیدهای معمول «لوتور» است که ابزاری برای سوء استفاده از آسیب پذیری های اندروید و ایجاد سطح دسترسی روت در گوشی قربانیان به حساب می آید. «حیداد» بدافزار دیگری است که اپلیکیشن های قانونی را مجدداً بسته بندی می کند. سپس این اپ ها در فروشگاه های اپلیکیشن ثالث منتشر شده و کاربران با نصب آنها با نمایش تبلیغات متعدد بمباران می شوند.

محققان هشدار داده اند که با مهاجرت عده زیادی از کاربران کامپیوترها و لپتاپ ها به سوی گوشی های هوشمند، هکرها هم توجه بیشتری به حوزه موبایل ها نشان داده اند.

دیدگاه‌ها و نظرات خود را بنویسید

مطالب پیشنهادی