انجمن بلاکچین ایران: نباید تعرفه برق بر مبنای نرخ صادراتی برای ماینرها لحاظ شود

در روزهای گذشته صنعت ماینینگ و استخراج ارزهای مجازی به عنوان یک صنعت پذیرفته شد و گام بزرگی برای به رسمیت شناخته شدن این فعالیت برداشته شد؛ با این حال همچنان نقص‌هایی در این حوزه وجود دارد که فعالان این صنعت را دچار نگرانی‌هایی می‌کند. انجمن بلاکچین ایران با انتشار بیانیه‌ای به چندی از این نگرانی‌ها اشاره کرده و خواستار توجه دولت به آنها شده است.

در این بیانیه به شرایط حساس اقتصادی و سیاسی کشور اشاره شده و تاکید شده که بهره‌گیری از ظرفیت‌های متخصصی داخلی از جمله مواردی است که حاکمیت به آن تاکید دارد. انجمن بلاکچین ایران همچنین تاکید کرده که با وجود به رسمت شناخته شدن صنعت ماینینگ همچنان  شاهد تعلل دستگاههای قانون گذار برای شفافیت و مدون کردن زمینه های مختلف این صنعت هستیم.

انجمن بلاکچین ایران اعلام کرده که از لحاظ حقوقی نبود قانون دال بر غیرقانونی بودن یک فعالیت نیست. این انجمن همچنین اعلام کرده که نسبت دادن القابی چون قاچاقچی انرژی و سودجو از سوی رسانه‌ ملی به فعالان این صنعت موضوع صحیحی نیست. در ادامه بیانیه انجمن آمده که مشکلات واردات دستگاه‌های ماینر نیز ربطی به فعالین این حوزه ندارد و این تعلل و سستی‌های دستگاه‌های دیگر بوده که زمینه ساز ورود ناصحیح تجهیزات به کشور شده است.

malltina

انجمن بلاکچین ایران همچنین اعلام کرده که با توجه به عمر کوتاه این صنعت و تغییر و تحولات روز افزون آن، دولت بهتر است که  قانون‌گذاری در این حوزه را دلسوزانه و زودتر انجام دهد:

«با توجه به فرصت کوتاه ، سرعت بالای پیشرفت این فناوری و تلاشهای کشورهای دیگر (گاها متخاصم) برای عدم ورود کارآفرینان ایرانی به این حوزه، انجمن بلاکچین ایران این حق را برای خود محفوظ می داند، از دادستان کل کشور برای بررسی این فرصت سوزی درخواست مساعدت نماید.»

تعرفه برق بر مبنای نرخ صادراتی

انجمن بلاکچین ایران همچنین با اشاره به ریسک‌های بالای این صنعت اذعان داشته که با عنایت به عمر کمتر از ۲ ساله تجهیزات ماینینگ، عوارض تعرفه برق و واردات و مالیات‌های احتمالی و.. ممکن است بازگشت سرمایه را در این ۲ سال از بین ببرد و مرگ این اقتصاد را به همراه داشته باشد:

«کارآفرینان این صنعت، بیگانه نیستند و نمی توان تعرفه برق بر مبنای ارز یک کشور خارجی یا نرخ صادراتی برای آنها در نظر گرفت، اینان پیشتازان عرصه های اقتصاد و فناوری، مجریان اوامر رهبری و زمینه سازان بهره مندی اقشار جامعه از فرصتهای برابرند. تعیین تعرفه برق خارج از مصوبات پیشین هئیت وزیران بشدت سبب توسعه رانت و گسترش فساد می‌شود. طبق آمار دقیق و اطلاعات علمی، صنعت استخراج رمز ارزها مسبب خاموشی های کشور نیست و پیش بینی پیک مصرف توسط مرکز آمار اقتصادی وزارت نیرو قبلا انجام شده است.»

طبق قانون و مصوبات وزارت نیرو در هیئت وزیران، در صورت عدم تطابق زمینه بهره برداری انشعابات با فعالیت در حال اجرا، وزارت نیرو موظف است مطابق ماده ۲-۴۵-۴ آئین نامه مشترکین و تعرفه های برق، فقط تعرفه جدید (حداکثر تعرفه سایر مصارف) را اعمال کند و حق جلوگیری از فعالیت صنعتی یا قطع موقت انشعاب را قانونا نخواهد داشت.

انجمن بلاکچین ایران نیز در بیانیه خود آورده که حداقل دو هزار و پانصد میلیارد تومان در این حوزه سمرایه‌گذاری شده و تعلل در تصمیم‌گیری و تعیین وضعیت این صنعت منجر به تحمیل خسارت جبران ناپذیری خواهد شد.

انجمن بلاکچین ایران معتقد است که این صنعت فرصتی است برای تامین منافع دولت و فعالین به صورت توامان، نوسازی و افزایش توان تولید صنعت برق و افزایش درآمدهای ارزی کشور: «ضرورت مشورت رو در رو بین فعالین و تیم های کارشناسی دستگاههای حاکمیتی مربوطه بصورت عیان و علمی بشدت احساس می شود.»

این انجمن در خاتمه بیانیه خود اعلام کرده که عدم شفافیت و فقدان دستورالعمل های منصفانه بابت ساماندهی فعالیت این حوزه در جهت بهره مندی عموم اقشار جامعه، به رغم تذکرهای شفاهی و رسانه ای که متخصصین امر در همایش ها، سمینارها و تریبون های فنی و عمومی به دستگاهها اطلاع رسانی کرده بودند باعث ایجاد مشکلاتی شده است: «این موضوع متاسفانه باعث برخوردهای سلیقه ای، کم لطفی و اجحاف به کارآفرینان این صنعت شده است.»

مطالب مرتبط

بیانیه مشترک MTN و ایرانسل: برنامه فوری برای خروج MTN از بازار ایران وجود ندارد

گروه MTN و ایرانسل با انتشار یک بیانیه خبری مشترک اعلام کردند که این گروه آفریقایی «هیچ برنامه قریب‌الوقوعی برای خروج از ایران ندارد». آخر هفته گذشته «راب شاتر» مدیرعامل MTN اعلام کرده بود که این گروه می‌خواهد فعالیت‌هایش را در قاره آفریقا متمرکز کند و به همین دلیل از خاورمیانه خارج خواهد شد. اما اکنون... ادامه مطلب

بررسی نماد «پرداخت»: آنچه درباره سهام شرکت به پرداخت ملت باید بدانید

پرداخت نام نماد شرکت به پرداخت ملت است که یکی از نمادهای ۱۸ گانه گروه رایانه در بازار دوم بورس ایران است. شرکت به پرداخت ملت به عنوان اسپانسر برخی از برنامه‌های تلویزیونی هم مطرح شده است. ارزش بازاری شرکت به پرداخت ملت در تیر ۹۹ بیش از ۷۶۰۰ میلیارد تومان با ۱ میلیارد و... ادامه مطلب

MTN‌ سهام خود را در گروه اسنپ می‌فروشد [بروز رسانی: پاسخ اسنپ]

به روز رسانی: ساعت ۲۱:۵۰ - ۱۹ مرداد: روابط عمومی اسنپ به دیجیاتو می‌گوید که شرکت MTN ایرانسل در حال حاضر قصد خروج از گروه سهام‌داران اسنپ را ندارد.با تصمیم گروه MTN برای خروج از ایرانسل و به طور کلی خروج از بازار خاورمیانه، این شرکت بزرگ مخابراتی اعلام کرده که قصد فروش سهام خود در گروه... ادامه مطلب

۲ حمله سایبری به «اتریوم کلاسیک» طی یک هفته؛ میلیون‌ها دلار به یغما رفت

هفته گذشته اتریوم کلاسیک با حمله ۵۱ درصد مواجه شد و حالا برای دومین بار، این شبکه مورد حمله مشابه قرار گرفته و حداقل ۴۰۰۰ بلاک بازنویسی شده‌اند.بر اساس گزارشی که توسط «الکسی استودنوف» از شرکت «Bitquery» منتشر شده، فرد مهاجم در حمله اول توانسته به ۸۰۷,۲۶۰ اتریوم دست پیدا کند. طبق تخمین این گزارش،... ادامه مطلب

گزارش عملکرد شرکت سرمایه‌گذاری توسعه کارآفرینی بهمن: یک راهنمای جذب سرمایه برای استارتاپ‌ها

شرکت سرمایه‌گذاری بهمن گزارش جامعی از عملکرد خود و سرمایه‌گذاری‌هایش در استارتاپ‌ها منتشر کرد. این شرکت که توسط جمعی از فعالان کارآفرینی فناورانه و نوآورانه به وجود آمده، گزارشی از وضعیت عملکرد منتشر ساخته که می‌تواند رهنمون بسیاری از تیم‌ها برای آشنا شدن با پروسه سرمایه‌گذاری و حواشی آن باشد. در این گزارش درباره این... ادامه مطلب

فناوری تلفن همراه در ایران ۲۶ ساله شد

بیست‌وشش سال از زمانی که سیم کارت به دست شهروندان ایرانی رسید، سپری می‌شود. در مرداد سال ۷۳، اولین شبکه ارتباطی تلفن همراه با ظرفیت ۹۲۰۰ مشترک، توسط ۱۷۶ فرستنده و گیرنده در ۲۴ ایستگاه رادیویی در تهران راه‌اندازی شد.به طور دقیق‌تر باید گفت که شرکت ارتباطات سیار ایران ۱۹ مرداد ۱۳۷۳، با واگذاری ۴... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۶

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟