تولد مجدد تک شاخ افسانه ای جگوار؛ XJ13 با نام LM69 پا به صحنه می گذارد

تولد مجدد تک شاخ افسانه ای جگوار؛ XJ13 با نام LM69 پا به صحنه می گذارد

تولد مجدد تک شاخ افسانه ای جگوار؛ XJ13 با نام LM69 پا به صحنه می گذارد

تیم اتومبیل رانی انگلیسی Ecurie Ecosse از مدل جدید (رپلیکا) یک محصول مسابقه ای جگوار که قرار بود در کلاس پرتوتایپ رقابت های لمانز حضور داشته باشد با نام LM69 پرده برداری کرده است.

این مدل به دلیل تغییرات در قوانین رقابت های لمانز هرگز در این مسابقات شرکت نکرد و در سال ۱۹۷۱ میلادی در دستان مهندس آن یعنی نورمن دیویس تصادف سنگینی را تجربه کرد. در آن سال جگوار برای بازسازی این مدل در حدود ۱۰۰۰ پوند هزینه کرد.

برخلاف مدل اصلی که تنها یک نسخه از آن ساخته شده بود این تیم انگلیسی قصد دارد ۲۵ دستگاه از LM69 را به صورت دست ساز تولید کند. برای این خودروی تاریخی رقم ۷۵۰ هزار پوند در نظر گرفته شده است.

همانند مدل اصلی در این خودرو نیز یک موتور V-12 مجهز به ۴ کاربراتور در زیر یک پوشش شیشه ای درست پشت سر راننده قرار گرفته است. این موتور حجمی برابر با ۵.۳ لیتر دارد. مدل اصلی توانایی تولید حداکثر قدرت ۵۰۲ اسب بخار را داشت و توانایی رسیدن به حداکثر سرعت ۲۶۰ کیلومتر بر ساعت را نیز داشت. جالب است بدانید می توان موتوری تا ظرفیت ۷.۳ لیتر را نیز در این مدل قرار دارد.

در LM69 تا جای ممکن سعی شده تا زبان طراحی مدل اصلی رعایت شود و شکل کلی خودرو وفادار به طرح طراح اصلی آن یعنی مالکولم سایر باقی بماند. مهندسان این خودرو نیز فن آوری جدیدی به این مدل اضافه نکرده اند تا همان حس و حال مدل اصلی تداعی شود.

اما عملکرد خودرو به لطف استفاده از لاستیک های بزرگ تر و قطعات به روز در موتور و همچنین بدنه با متریال سبک تر افزایش پیدا کرده است.

LM69

مدل اصلی هرگز ارزش گذاری دقیقی نشده است اما طبق شایعات پیشنهاد خرید ۷ میلیون پوندی آن در سال ۱۹۹۶ رد شده است. رقمی در حدود ۳ برابر ارزش یک فراری ۲۵۰ GTO که امروزه با قیمتی بیش از ۵۰ میلیون دلار با ارزش ترین خودروی جهان محسوب می شود. در حال حاضر این خودروی تاریخی در موزه تاریخ مسابقات اتومبیل رانی کشور انگلستان نگه داری می شود.

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟ ورود با گوگل

Digiato

ورود با گوگل