دبیر هیات مقررات‌ زدایی در سازمان نصر: ساماندهی کسب‌وکارها نیاز به رهبری واحد دارد

نشست مشترک اعضای کمیسیون تجارت الکترونیکی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و دبیر هیات مقررات‌زدایی دولت برگزار شد. در این نشست تاکید شد که برای ساماندهی کسب‌وکارهای فضای مجازی باید به یک رهبری واحد دست یافت و همچنین باید رویه‌های دست و پاگیر جلوی کسب‌وکارها را حل و فصل کرد. در این مراسم از سوی دبیر هیات مقررات زدایی اعلام شد که مقررات باید همپا با تکنولوژی بوجود بیایند.

در این نشست، اعضای کمیسیون تجارت الکترونیکی مشکلات و تجارب کسب‌وکارهای این حوزه را از اعمال رویه‌های دست و پا گیر و مشکل‌ساز بیان کرده و از هیات مقررات‌زدایی درخواست داشتند تا نسبت به رفع این مشکلات اقدام کند.

هیات مقررات‌زدایی دولت

«علی فیروزی» ضمن اشاره به اقدامات در حال انجام برای تسهیل فضای کسب‌وکارهای اینترنتی،‌ با تایید برخی از مشکلات مطرح شده تاکید کرد که برای حل این مشکلات تلاش‌های زیادی از سوی آنها انجام می‌شود:

«برخی از قوانین از زمانی که فضای مجازی وجود نداشت برجا مانده‌اند و تهدیدات و مشکلات را از دیدگاهی می‌بینند که متعلق به دوره‌ای است که دیگر وجود ندارد. مقررات باید همپا با تکنولوژی بوجود بیایند و نمی‌توان این همه تغییر و مدرن‌سازی را ندید و از آن آگاه نبود. اما خاصیت دولت این است که همیشه از استارت‌آپ‌ها عقب است. مساله‌ای که استارت‌آپ‌ها در لحظه با آن مواجه هستند از سیستم دولتی زمان زیادی برای شناسایی و رفع می‌گیرد.»

دبیر هیات مقررات‌زدایی همچنین با اشاره به مشکلات پیش روی برای حل این رویه‌های دردسرساز، اعلام کرد که تلاش‌های زیادی برای حل و فصل این موارد انجام شده اما راه طولانی است و همچنان ادامه دارد. فیروزی باور دارد که نقص‌هایی در این میان وجود دارد که مانع از تحقق رفع مشکلات به طور کامل می‌شود:

«مثلا با شکایت به دیوان عدالت اداری و در شرایط خاصی، برخی از مقرراتی را که ما برداشته‌ایم،‌ تا زمان صدور حکم نهایی به صورت موقت برگردانده می‌شوند. یا اینکه نسبت مقررات زایدی که برداشته می‌شوند به نسبت مقررات جدیدی که وضع می‌شوند و حتی بسیاری از آنها مورد تائید هیات مقررات‌زدایی هم نیستند، دارای حجم کمتری هستند. در نتیجه دائما در حال مشاهده ازدیاد مقررات و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها در کشور هستیم.»

فیروزی اضافه کرد که قوانین را می‌تواند تغییر داد اما گاهی مواقع مواردی وجود دارد که سلیقه‌ای عمل می‌شود و برخورد با آنها نیازمند فعالیت بیشتری است.

هیات مقررات‌زدایی دولت

«جعفر محمدی» دبیر کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نیز به مواردی اشاره کرد که دستگاه‌های دولتی با طرح ادعاهای بدون مستندات کافی مشکلات عدیده‌ای را برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کنند و اثبات درست نبودن مدعا زمان و هزینه زیادی را به کسب‌وکارها تحمیل می‌کند:

«موارد بسیاری پیش می‌آید که ادارات امور مالیاتی و بیمه شرکت‌ها را به دلیل ادعای تخلف‌، درگیر پرونده‌های تخلفاتی می‌کنند و شرکت‌ها هم پس از صرف وقت و هزینه زیاد تبرئه می‌شوند، اما خسارت این زمان و هزینه صرف شده هرگز جبران نمی‌شود و چون قانونی هم برای آن وجود ندارد، حجم این مدام در حال افزایش است.»

در انتهای این جلسه، محمدباقر اثنی عشری از کسب‌وکارها خواست تا قوانین و مقرراتی که مانع راه‌اندازی یا توسعه کسب‌وکارشان شده است را به همراه پیشنهادهای مشخص برای بهبود آنها را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کنند تا توسط این کمیسیون از هیات مقررات‌زدایی پیگیری شود.

برچسب ها
تور کیش

مطالب مرتبط

وزارت ارشاد: مصادیق صوت و تصویر فراگیر توسط مرکز ملی فضای مجازی ارائه شود

مدیرکل دفتر حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد از شورای عالی فضای مجازی خواست تا مصادیق صوت و تصویر فراگیر ارائه شود تا دقیقا مشخص شود چه محتوای صوتی و تصویری در این تعریف قرار می‌گیرد.«حامد سهرابی» در گفتگو با ایرنا ضمن اشاره به فرمان رهبری مبنی بر اینکه تمام دستگاه‌های کشور موظف به همکاری همه... ادامه مطلب

رییس سازمان فناوری از نیاز ایران به ایجاد زیرساخت برای «اقتصاد پلتفرمی» می‌گوید

«امیر ناظمی» در هفتمین همایش ملی مدیران فناوری اطلاعات به دوره‌های مختلف اقتصاد کشور اشاره کرد و تاکید داشت که دوران امروزی درگیر یک نوع اقتصاد پلتفرمی و نو است که برای ایجاد زیرساخت و توسعه آن، نیازمند بازتعریف کلیه مفاهیم در جامعه و اقتصاد است.معاون وزیر ارتباطات از دورانی که در آن اقتصاد حول... ادامه مطلب

ماهواره ظفر به زودی در مدار قرار می‌گیرد

دو ماهواره ظفر 1 و 2 توسط دانشگاه علم و صنعت به وزارت ارتباطات تحویل داده شدند و قرار است پس از انجام آزمایش‌های اولیه و تایید نهادهای امنیتی این ماهواره به زودی پرتاب شود. در این مراسم تاکید شد که ماهواره‌های ظفر قدرتمندترین ماهواره‌های ساخته شده به دست جوانان ایرانی هستند.در این مراسم اعلام... ادامه مطلب

ماجرای هک سایت وزارت ارتباطات چه بود؟

سایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز ۲۲ دی ماه مورد حمله سایبری قرار گرفت و هک شد و هکر که خودش را OP999 معرفی کرده در بخشی از این سایت نفوذ کرده و متنی اعتراض آمیز را منتشر ساخته است.دیروز ماهنامه پیوست خبر داد که سایت وزارت ارتباطات مورد حمله سایبری قرار گرفت و... ادامه مطلب

پیشنهاد شورای عالی فضای مجازی: ارائه پهنای باند رایگان به کاربران شبکه ملی اطلاعات

شورای عالی فضای مجازی در حال بررسی پیشنهادی مبنی بر رایگان کردن پهنای باند ترافیک شبکه ملی اطلاعات برای کاربران است و در حال بررسی ابعاد گوناگون این پیشنهاد برای اجرایی شدن یا نشدن آن است.عضو شورای عالی فضای مجازی در گفتگو با مهر اعلام کرده که مطابق با سند تحقق الزامات شبکه ملی اطلاعات، مردم... ادامه مطلب

راهکار ساده برای بهبود فرهنگ شرکت: احساس ارزشمند بودن را در کارمندان تقویت کنید

متعهد کردن کارمندان، یکی از عوامل مهم در موفقیت شرکت هاست. کارمندان متعهد، بیشتر کار کرده و حلال مشکلات هستند و احتمال وفادار ماندن طولانی مدت آنها بالا می رود. اما چطور می توان کارمندان را به شرکت متعهد کرد؟تحقیق جدیدی که در ژورنال Journal of Positive Psychology منتشر شده، نشان می دهد «حس ارزشمند... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟