دبیر هیات مقررات‌ زدایی در سازمان نصر: ساماندهی کسب‌وکارها نیاز به رهبری واحد دارد

نشست مشترک اعضای کمیسیون تجارت الکترونیکی در سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و دبیر هیات مقررات‌زدایی دولت برگزار شد. در این نشست تاکید شد که برای ساماندهی کسب‌وکارهای فضای مجازی باید به یک رهبری واحد دست یافت و همچنین باید رویه‌های دست و پاگیر جلوی کسب‌وکارها را حل و فصل کرد. در این مراسم از سوی دبیر هیات مقررات زدایی اعلام شد که مقررات باید همپا با تکنولوژی بوجود بیایند.

در این نشست، اعضای کمیسیون تجارت الکترونیکی مشکلات و تجارب کسب‌وکارهای این حوزه را از اعمال رویه‌های دست و پا گیر و مشکل‌ساز بیان کرده و از هیات مقررات‌زدایی درخواست داشتند تا نسبت به رفع این مشکلات اقدام کند.

هیات مقررات‌زدایی دولت

«علی فیروزی» ضمن اشاره به اقدامات در حال انجام برای تسهیل فضای کسب‌وکارهای اینترنتی،‌ با تایید برخی از مشکلات مطرح شده تاکید کرد که برای حل این مشکلات تلاش‌های زیادی از سوی آنها انجام می‌شود:

«برخی از قوانین از زمانی که فضای مجازی وجود نداشت برجا مانده‌اند و تهدیدات و مشکلات را از دیدگاهی می‌بینند که متعلق به دوره‌ای است که دیگر وجود ندارد. مقررات باید همپا با تکنولوژی بوجود بیایند و نمی‌توان این همه تغییر و مدرن‌سازی را ندید و از آن آگاه نبود. اما خاصیت دولت این است که همیشه از استارت‌آپ‌ها عقب است. مساله‌ای که استارت‌آپ‌ها در لحظه با آن مواجه هستند از سیستم دولتی زمان زیادی برای شناسایی و رفع می‌گیرد.»

دبیر هیات مقررات‌زدایی همچنین با اشاره به مشکلات پیش روی برای حل این رویه‌های دردسرساز، اعلام کرد که تلاش‌های زیادی برای حل و فصل این موارد انجام شده اما راه طولانی است و همچنان ادامه دارد. فیروزی باور دارد که نقص‌هایی در این میان وجود دارد که مانع از تحقق رفع مشکلات به طور کامل می‌شود:

«مثلا با شکایت به دیوان عدالت اداری و در شرایط خاصی، برخی از مقرراتی را که ما برداشته‌ایم،‌ تا زمان صدور حکم نهایی به صورت موقت برگردانده می‌شوند. یا اینکه نسبت مقررات زایدی که برداشته می‌شوند به نسبت مقررات جدیدی که وضع می‌شوند و حتی بسیاری از آنها مورد تائید هیات مقررات‌زدایی هم نیستند، دارای حجم کمتری هستند. در نتیجه دائما در حال مشاهده ازدیاد مقررات و دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌ها در کشور هستیم.»

فیروزی اضافه کرد که قوانین را می‌تواند تغییر داد اما گاهی مواقع مواردی وجود دارد که سلیقه‌ای عمل می‌شود و برخورد با آنها نیازمند فعالیت بیشتری است.

هیات مقررات‌زدایی دولت

«جعفر محمدی» دبیر کمیسیون تجارت الکترونیکی سازمان نیز به مواردی اشاره کرد که دستگاه‌های دولتی با طرح ادعاهای بدون مستندات کافی مشکلات عدیده‌ای را برای کسب‌وکارها ایجاد می‌کنند و اثبات درست نبودن مدعا زمان و هزینه زیادی را به کسب‌وکارها تحمیل می‌کند:

«موارد بسیاری پیش می‌آید که ادارات امور مالیاتی و بیمه شرکت‌ها را به دلیل ادعای تخلف‌، درگیر پرونده‌های تخلفاتی می‌کنند و شرکت‌ها هم پس از صرف وقت و هزینه زیاد تبرئه می‌شوند، اما خسارت این زمان و هزینه صرف شده هرگز جبران نمی‌شود و چون قانونی هم برای آن وجود ندارد، حجم این مدام در حال افزایش است.»

در انتهای این جلسه، محمدباقر اثنی عشری از کسب‌وکارها خواست تا قوانین و مقرراتی که مانع راه‌اندازی یا توسعه کسب‌وکارشان شده است را به همراه پیشنهادهای مشخص برای بهبود آنها را به سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اعلام کنند تا توسط این کمیسیون از هیات مقررات‌زدایی پیگیری شود.

مطالب مرتبط

عضو کمیسیون شبکه: رگولاتوری ناخواسته باعث قاچاق کالا می‌شود

اعضای کمیسیون شبکه در نشست خبری خود در نمایشگاه الکامپ ضمن انتقاد از عدم حضور مسئولان رگولاتوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت علی رغم دعوت‌شان به این نشست برای پاسخگویی، اعلام کردند که نوک پیکان مشکلان این صنف به سمت سازمان نصر و سازمان صمت است.«آزاد معروفی» رییس کمیسیون شبکه اعلام کرد که امسال... ادامه مطلب

تغییر در شرایط ارائه درگاه پرداخت اینترنتی؛ موقعیت طلایی نامطلوب

در ایران برای راه‌اندازی کسب‌وکار بیشتر از ۱۵۰۰ مجوز رسمی وجود دارد. کافیست یکی از این مجوزها را داشته باشید تا بتوانید درگاه پرداخت بانکی داشته باشید. اما مثل همیشه، مسئله به همین سادگی هم نیست و در پشت پرده، پیچیدگی‌های قانونی بسیاری وجود دارد.ماجرا به کلامی ساده از این قرار است که تا کنون... ادامه مطلب

راهکار ایجاد انگیزه دائمی در کارکنان

نیروی انسانی موتور محرک سازمان ها است و با استفاده صحیح از این منبع ارزشمند می توان بازدهی سازمان را به مراتب افزایش داد. سوخت این موتور محرک چیزی جز افزایش انگیزه کارکنان نیست.برای مثال فرض کنید که فردی را برای مدیریت شبکه های اجتماعی استخدام می کنید. این کار کمی کسل کننده بوده و... ادامه مطلب

شروع دور جدید اختلافات سازمان نصر و اتحادیه کسب‌وکارهای مجازی

در یک سمت ماجرا «سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور» با سن ۱۴ ساله‌اش قرار گرفته و در سوی دیگر «اتحادیه کشوری کسب‌وکارهای مجازی» با سن کمتر از یک سال. اما آنچه فعلاً در میان این دو قرار گرفته، فعالین حوزه IT، کسب‌وکارهای اینترنتی و کامپیوتری هستند. این وضعیت پس از یک دوره جنجال در سال... ادامه مطلب

سازمان نصر: ایران قصد همکاری‌های فناورانه با کشورهای منطقه را دارد

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نشست خبری امروز خود از ره نگاشت تحول راهبردی بیستون رونمایی کرد که به موجب آن برنامه‌های سازمان تا سال ۱۴۰۱ تدوین خواهند شد. این ره نگاشت متشکل از بیست فعالیت گوناگون خواهد بود و تمامی این فعالیت‌ها برای بهبود فعالیت اعضای این صنف خواهند بود.«رسول سراییان» دبیر کل سازمان... ادامه مطلب

برنامه «اتحاد ۹۹» برای توسعه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران اعلام شد

در آستانه انتخابات پنجمین دوره هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای‌ تهران، «اتحاد ۹۹» نشست خبری را با تاکید بر اصلاح و توسعه ساختار این سازمان برگزار نمود. اتحاد ۹۹ با حضور ۲۱ عضو با ترکیبی از سه شاخه شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و مشاورین سازمان نظام صنفی رایانه‌ای با شعار «صنف متحد، سازمان مطالبه‌گر، پیش به سوی... ادامه مطلب

نظرات ۰

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x