واقعیت افزوده؛ شروع یک انقلاب در بهداشت و درمان

نگاهی به آینده ی واقعیت افزوده (Augmented Reality) و چگونگی کاربرد آن به خصوص در صنعت بهداشت و درمان،  برای شرکت هایی که در موضوع واقعیت افزوده فعال هستند فرصت های تجاری گسترده ای را فراهم کرده است تا بتوانند در این حوزه پیشرفت های چشمگیری داشته باشند.

واقعیت افزوده، با استفاده از نمایشگرها، دوربین ها و سنسورها، اطلاعات دیجیتال را در دنیای واقعی بازنمایی می کنند. واقعیت افزوده یک بار نمایی فیزیکی زنده، مستقیم یا غیرمستقیم (و معمولاً در تعامل با کاربر) است، که عناصری را پیرامون دنیای واقعی افراد اضافه می‌کند. در مقابل واقعیت مجازی (Virtual Reality) به فناوری هایی گفته می شود که با استفاده از ابزارهای خود، دنیای کاملاً جدیدی را می سازند. واقعیت افزوده اجازه می دهد تا ما بتوانیم آن دسته اطلاعاتی که برای درک محیط اطرافمان مفید هستند را از دنیای دیجیتال به جهان واقعیات بیاوریم.

در واقع وجه تمایز بین واقعیت مجازی و واقعیت افزوده این است که در واقعیت مجازی کلیه عناصر درک شده توسط کاربر، ساخته شده ی کامپیوتر هستند. اما در واقعیت افزوده بخشی از اطلاعاتی را که کاربر درک می‌کند، در دنیای واقعی وجود دارند و بخشی توسط کامپیوتر ساخته شده‌اند.

واقعیت افزوده یک مفهوم جدید نیست، اما در چند سال گذشته، پیشرفت های تکنولوژی در دوربین ها و سنسورها، همچنین تحقیقات بر روی نرم افزارهای پردازش داده های این تجهیزات سبب عملی شدن مفهوم واقعیت افزوده شده است. البته ما هنوز در مراحل اولیه انقلاب واقعیت افزوده هستیم، اما احتمالاً در سال های اخیر و در آینده ی بسیار نزدیک می توان انتظار داشت که انفجار دستگاه هایی با فناوری واقعیت افزوده و نرم افزار های مربوط به آن سهم بزرگی از بازار فناوری را به خود اختصاص خواهند داد.

در واقع مراکز بهداشتی و درمانی یکی از نخستین جایگاه هایی هستند که می توانند با استفاده از واقعیت افزوده تحول شگرفی در صنعت درمان حاصل کنند. در پیشرفت های اخیر حاصل شده در تجهیزات پزشکی بسیاری از پرستارها و پزشکان در حال تعامل با برنامه های کاربردی واقعیت افزوده هستند تا بتوانند در جهت بهبود روندهای تشخیصی و درمانی بیماران از این فناوری ها بهره گیرند.

عینک هوشمند گوگل، نخستین پلتفرم واقعیت افزوده بود که در معرض مخاطبان قرار گرفت. با این حال می توان گفت که این پلتفرم به دلیل هزینه های بالا، قابلیت  های محدود و مشکلاتی در درک داده ها، موفقیت بزرگی در بین مصرف کنندگان کسب نکرد.

عینک هوشمند گوگل در ظاهر جذاب بود، اما  عملکردی جذابی نداشت. فارغ از بازار مصرف کنندگان عادی، ایده ی عینک هوشمند گوگل جای خود را به سرعت در شرکت ها و تولیدکنندگان تجهیزات بهداشت و درمان باز کرد. این موضوع نشان می دهد که واقعیت افزوده اهمیت بسیاری حتی در مرحله اولیه توسعه و پیشرفت داشته است.

به غیر از گوگل در حال حاضر بسیاری از شرکت ها از جمله مایکروسافت نیز در حال کار بر پایه فناوری واقعیت افزوده هستند. به عنوان مثال، اختراع Hololens Microsoft بسیار الهام بخش بود و توانست در بهداشت و درمان نیز تأثیرات چشمگیری بگذارد.

واقعیت افزوده در بهداشت و درمان

صنایع سازنده ی تجهیزات بهداشت و درمان به سرعت از مزایای فن آوری های واقعیت افزوده با خبر شدند. واضح ترین کاربرد واقعیت افزوده در زمینه بهداشت و درمان، موضوع آموزش است. پزشکان و پرستاران و به طور کلی تمام کسانی که به نوعی با فرآیندهای مراقبت های بهداشتی از بدن انسان سر و کار دارند باید مقدار زیادی اطلاعات مربوط به آناتومی و نحوه عملکرد بدن را فرا بگیرند. برنامه های کاربردی واقعیت افزوده به این افراد توانایی تجسم و ارتباط برقرار کردن با بازنمایی ها یا شبیه سازی های سه بعدی از بدن را می دهد.

علاوه بر افراد مرتبط با فرآیندهای تشخیصی و درمانی که از واقعیت افزوده بهره مند می شوند، این فناوری ابزار بسیار مفیدی است برای آموزش و آگاهی به بیماران. تحقیقات اخیر نشان می دهد که آگاه سازی بیمار از میزان  و مراحل پیشرفت بیماری و چگونگی برخورد پزشکان با بیماری فرد در طول مراحل درمان، در کاهش استرس و نگرانی فرد بیمار بسیار مؤثر است و می تواند روند درمان را تسریع بخشد. تجهیزات واقعیت افزوده اجازه می دهند تا حرفه ی پزشکی برای کمک به بیماران در فهم روش های جراحی و چگونگی عملکرد داروها به کار بیاید.

امروز جراحان از تکنیک های متعددی برای تجسم کردن منطقه ای برای جراحی استفاده می کنند اما واقعیت افزوده می تواند نمایه های سه بعدی آناتومی بیمار را در اختیار پزشکان در مراحل مختلف درمان قرار دهد و احتمالاً دقت و نتایج جراحی را  بهبود می بخشد.

کاربرد عملی واقعیت افزوده که امروزه به طور انبوه در حال استفاده می شود تجسم و نمایان کردن رگ های بدن است. بسیاری از بیماران با تزریق یا خونریزی راحت نیستند. از آن گذشته در موارد متعدد هنگام آزمایش و یا خون گیری از مراجعین، رگ افراد به‌راحتی قابل مشاهده و خون گیری نیست. این امر باعث می شود پزشک یا پرستار چندین بار اقدام به خون گیری کند و به بافت های بدن آسیب برساند.

برای نمونه دستگاه AccuVein یا Vein Finder از جمله تجهیزاتی ست که با تکنولوژی نه چندان پیچیده، و از طریق مفهوم واقعیت افزوده ساخته شده و در حال حاضر در بیمارستان ها استفاده می شود. هدف اصلی این دستگاه، ردیابی و نمایان کردن رگ هاست.

این رگ یاب که نمونه های داخلی آن نیز در حال تولید و بهسازی ست با استفاده از امواج مادون قرمز می تواند تصویری از محل قرار گیری رگ ها را در اختیار کاربر بگذارد. در واقع این دستگاه اطلاعات دیجیتال درباره رگ ها را بر روی اندام واقعی بازنمایی می کند. در نتیجه امکان می دهد تا کارکنان بیمارستان یا درمانگاه  در فرآیند تزریق بتوانند در اولین  تلاش خود رگ را بیابند.

در واقع مولکول های اکسیژن ابتدا از طریق نفس کشیدن و سیستم تنفسی به خون داخل بدن منتقل می شوند. این انتقال توسط مولکول های هموگلوبین در خون صورت می پذیرد. مولکول های هموگلوبینی که اکسیژن را حمل می کنند و از طریق رگ ها به نقاط مختلف بدن می رسانند اکسی هموگلوبین نام دارند. مولکول های اکسی هموگلوبین پس از تحویل مولکول های اکسیژن به سلول های مورد نظر دوباره به شکل هموگلوبین در می آیند و از طریق رگ های برگشتی یا ورید ها به سیستم تنفسی متصل می شوند تا دوباره عملیات بارگیری  مولکول اکسیژن را انجام دهند و این چرخه ادامه یابد.

دستگاه رد یاب از خاصیت جذب امواج مادون قرمز توسط مولکول های هموگلوبین در رگ های بازگشتی یا ورید ها استفاده می کند. هموگلوبین امواج مادون قرمز و یا امواج نزدیک به مادون قرمز  را جذب می کند. که این مقدار جذب نسبت به بافت های اطراف که هموگلوبین ندارند متفاوت است.

بدین ترتیب با تاباندن امواجی با فرکانس نزدیک مادون قرمز (که در حوزه ی نور مرئی نیز قرار دارند) رگ های خونی ای که دارای هموگلوبین هستند نسبت به بافت های اطراف آن متمایز و قابل ردیابی می شوند. در نتیجه فرآیند خون گیری و تزریق با آسیب بسیار کمتری همراه خواهد بود.

مطالب مرتبط

اپل تولید آزمایشی لنزهای عینک واقعیت افزوده خود را آغاز کرده است

بر اساس شایعات، اپل از چندین سال پیش در حال توسعه عینک واقعیت افزوده خود است و حالا گزارشی جدید از شروع تولید آزمایشی لنزهای آن خبر می‌دهد.بر اساس گزارش The Information، اپل نمونه‌های اولیه لنزهای واقعیت افزوده را نزدیک به دو ماه پیش تایید کرده و هم اکنون در حال همکاری با فاکسکان برای تولید... ادامه مطلب

دایناسورهای واقعیت افزوده به سرچ گوگل می آیند

خواندن در مورد دایناسورهایی که زمانی روی زمین راه می رفته اند یک چیز است و تجسم شان در نزدیکی تان چیز دیگری؛ گوگل حالا به شما کمک می کند تا راحت تر این موجودات مربوط به ماقبل تاریخ را تجسم کنید. این شرکت ۱۰ دایناسور واقعیت افزوده را به سرچ گوگل اضافه کرده است؛... ادامه مطلب

چیپ U1 اپل می‌تواند آیفون را برای همیشه تغییر دهد

در تابستان گذشته چیپ U1 اپل همراه با گوشی‌های سری آیفون ۱۱ معرفی شد. این تراشه چندان موردتوجه رسانه‌ها قرار نگرفت که شاید دلیل چنین موضوعی، تنها استفاده از آن در سیستم اشتراک فایل اپل یعنی «ایردراپ» باشد.در حالی که شاید این تراشه چندان مهم به نظر نرسد، اما قطعات جدید زمانی به محصولات اپل اضافه... ادامه مطلب

سیگار الکترونیکی در چند ماه خطر ابتلا به بیماری‌های دهان را افزایش می‌دهد

استفاده از سیگار الکترونیکی حتی در کوتاه مدت با انتشار باکتری های خطرناک باعث ابتلای فرد به بیماری‌های دهان و حتی سرطان می شود.استفاده از این مخدرها به بهانه نیکوتین کمتر نسبتا به سیگارهای سنتی میان بسیاری از افراد و به ویژه جوانان رونق یافته است. با این حال بر اساس مطالعات دانشگاه «اوهایو» باکتری... ادامه مطلب

مینگ-چی کو: آیپد ۱۰.۸ اینچی و آیپد مینی جدید با نمایشگر بزرگتر در راه هستند

«مینگ-چی کو»، تحلیلگر مسائل مربوط به اپل پیش بینی کرده که اپل یک آیپد ۱۰.۸ اینچی جدید و آیپد مینی با نمایشگر بزرگتر را به بازار عرضه خواهد کرد. این تحلیلگر همچنین به تاریخ عرضه احتمالی عینک واقعیت افزوده اپل در سال ۲۰۲۲ اشاره می‌کند.طبق پیش بینی‌های «کو»، آیپد ۱۰.۸ اینچی جدید در نیمه دوم... ادامه مطلب

گوگل با مدل‌های سه بعدی به شما در یادگیری دروس کمک می‌کند

سال گذشته میلادی گوگل ویژگی واقعیت افزوده را به صفحه جستجو اضافه کرد که توسط آن می‌توان حیوانات مجازی را در دنیای واقعی قرار داد. حالا این شرکت اشیاء سه بعدی جدیدی را به این ویژگی اضافه کرده که می‌توانید در نتایج جستجوی خود در موبایل آن‌ها را مشاهده کنید.از این مدل‌های سه بعدی می‌توان... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟