کشف آسیب پذیری جدید در چیپ های اینتل

پژوهشگران آسیب پذیری جدیدی را کشف کرده اند که کلیه سیستم های ویندوزی بهره مند از پردازنده های اینتل ساخته شده از سال ۲۰۱۲ تاکنون را تحت تاثیر قرار می دهد و امکانی را برای هکرها فراهم میکند که مکانیزم های امنیتی و محافظتی این سیستم ها را دور زده به اطلاعات موجود درون حافظه هسته سیستم دسترسی پیدا کنند.

طبق گفته محققان حملات طراحی شده با کمک این آسیب پذیری میتوانند مکانیزم های حفاظتی سیستم ها در مقابل آسیب پذیری های اسپکتر و ملت داون را دور بزنند.

باگ جدید SWAPGSAttack خوانده شده چراکه از دستورالعملی به نام SWAPGS برای حمله استفاده میکند. این دستورالعمل برای پردازنده های x86/x64 نوشته شده و به سیستم فرمان می دهد که از حافظه حفاظت شده ای استفاده نماید که برای هسته سیستم کنار گذاشته شده است.

malltina

هکرها با استفاده از آسیب پذیری SWAPGSAttack میتوانند به صورت پنهانی روی اطلاعات حساس سیستم ها نظارت کرده و آنها را به سرقت ببرند و در این حین هیچ ردپایی در سخت افزار قربانی از خود باقی نمی گذارند.

چیپ های اینتل

این آسیب پذیر را محققان شرکتی به نام Bitdefender و در زمان بررسی معماری های مختلف CPU کشف کردند. محققان شرکت مورد بحث بعد از انجام هماهنگی های لازم با شرکت های اینتل و مایکروسافت و حصول اطمینان از بابت ارائه آپدیت برای پچ کردن باگ مذکور، در جریان کنفرانسی با نام Black Hat USA از کشفSWAPGSAttack خبر دادند.

BitDefender در بیانیه خود پیرامون این آسیب پذیری اعلام کرد که صرفا چیپ های اینتل تحت تاثیر آن قرار گرفته اند، در حالی که به گفته شرکت های نرم افزاری رد هت و مایکروسافت پردازنده های دیگر شرکت ها نیز این آسیب پذیری را دارند. مایکروسافت اعلام کرده که آسیب پذیری جدید نسخه ای از اسپکتر است که چیپ های Arm، AMD و اینتل را تحت تاثیر قرار داده، در حالی که رد هت معتقد است SWAPGSAttack صرفا چیپ های اینتل و AMD را مستعد حمله کرده است. گفتنی است سیستم های مبتنی بر توزیع ای مختلف لینوکس از این بدافزار در امان هستند.

سیستم های مبتنی بر لینوکس از این حمله در امان هستند

مکانیزم حمله از تکنیکی به نام ارزیابی- اجرا بهره می گیرد؛ در این تکنیک پردازنده ها تلاش می کنند حدس بزنند که عملیات های بعدی اجرا شونده چه هستند و بر همین اساس دستورالعمل ها را روی مموری کش چیپ بارگذاری میکنند. کلیه سیستم های ویندوزی که از پردازنده اینتل سال ۲۰۱۲ به بعد بهره می گیرند این تکنیک را برای تسریع فرایندهای ویندوز به کار می برند.

با این حال اما تکنیک مذکور میتواند نشانه هایی را از خود در کش باقی بگذارد و امکانی را برای هکرها فراهم کند که حمله ای را علیه ضعف های سخت افزاری سیستم ترتیب دهند و از این روش برای جمع آوری اطلاعات حساس پیرامون دیتای موجود در مموری هسته سیستم هدف کمک بگیرند.

در ادامه هکر ها میتوانند با تحلیل رفتار سیستم در واکنش به درخواست های طراحی شده برای بارگذاری دیتا، به درک خوبی از اطلاعات موجود در مموری سیستم دست پیدا کنند.

malltina hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

بدافزار Agent Tesla نام‌کاربری و رمز عبور را از VPN و مرورگرها سرقت می‌کند

محققان امنیتی نسخه‌های جدیدی از بدافزار Agent Tesla کشف کرده‌اند که توانایی سرقت نام‌کاربری و رمزعبور بسیاری از اپلیکیشن‌ها از جمله مرورگرها، VPNها و کلاینت‌های ایمیل و FTP را دارند.بدافزار Agent Tesla اولین بار سال ۲۰۱۴ کشف شد و نوعی کی‌لاگر (Keylogger) است که در دو سال گذشته بین هکرها محبوب‌تر شده است. با خرید... ادامه مطلب

حمله سایبری هکرها به کاربران Tor از طریق سرورهای خروجی مخرب

یک گروه هک ناشناس از دی ماه سال قبل با اضافه کردن سرور به شبکه Tor در حال انجام حمله SSL stripping علیه کاربرانی است که با استفاده از مرورگر Tor به سایت‌های ارز دیجیتال دسترسی پیدا کرده‌اند.گروه مورد بحث تا اردیبهشت ماه امسال کنترل یک چهارم سرورهای موسوم به Tor exit relays که ترافیک کاربران از... ادامه مطلب

تپسی: امنیت سفرها از اولویت‌های اصلی ماست

معاون عملیات تپسی، تامین امنیت سفرهای شهری را یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های‌ این شرکت معرفی و تاکید کرد با توجه به اهمیت امنیت کاربران، سرمایه گذاری زیادی در این حوزه انجام شده و گزینه‌های امنیتی مختلفی برای مردم فراهم شده است.«هومن دمیرچی» با اشاره به نحوه جذب رانندگان تپسی تصریح کرده که تایید صلاحیت رانندگان... ادامه مطلب

هشدار کارشناسان درباره جاسوسی از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای با تجهیزات ساده

آسیب‌پذیری‌های امنیتی در ارتباطات پهن‌باند ماهواره‌ای به مهاجمان اجازه می‌دهند که تنها با تجهیزات خانگی چند صد دلاری از ترافیک اینترنت ماهواره‌ای جاسوسی کنند.هکرها با سوءاستفاده از این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند بدون خطر شناسایی شدن، هزاران کیلومتر دورتر از اهداف خود از آن‌ها جاسوسی کنند. اخیرا یک محقق امنیت سایبری در دانشگاه آکسفورد، «جیمز پاور» نحوه... ادامه مطلب

باگ امنیتی ویندوز امکان نفوذ به پرینتر را فراهم می‌کند

اخیرا یک باگ امنیتی در ویندوز شناسایی شده که روی پرینتر تاثیر می‌گذارد. مایکروسافت اعلام کرده که با انتشار یک پچ امنیتی این مشکل را برطرف خواهد کرد.محققان توانسته‌اند پچ‌های امنیتی را دور بزنند و از این باگ سوءاستفاده کنند که نتیجه آن، امکان نفوذ به هر یک از دستگاه‌های پرینت و کنترل شبکه خصوصی... ادامه مطلب

FBI مدعی حمله هکرهای ایرانی به تجهیزات شبکه F5 شد

FBI اخیرا ادعا کرده گروهی از هکرهای منتسب به ایران به بخش‌های خصوصی و دولتی ایالات متحده آمریکا حمله کرده‌اند.در حالی FBI چنین ادعایی را مطرح کرده که نام این هکرهای ایرانی را مشخص نکرده، البته منابع به اسم رمز این گروه، «Fox Kitten» یا «Parasite» اشاره کرده‌اند. یکی از تحلیلگران سابق دولت ایالات متحده... ادامه مطلب

نظرات ۲

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟