شکست دیگری در آزمایش مأموریت اگزومارس و احتمال تعویق ارسال مریخ نورد

شکست دیگری در آزمایش مأموریت اگزومارس و احتمال تعویق ارسال مریخ نورد

همکاری مشترک آژانس های فضایی اروپا و روسیه برای آزمایش مأموریت مریخ نورد اگزومارس با یک شکست دیگر مواجه شد.

آژانس فضایی اروپا به همراه سازمان فضایی روسیه قصد دارند در مأموریت اگزومارس کاوشگرهایی را به فضا ارسال کنند. این مأموریت شامل دو فاز و ارسال چندین فضاپیما است تا در نهایت کاوشگرها به دنبال نشانه هایی از حیات فراتر از سیاره یا روی سطح آن بگردند. اولین فاز مأموریت در سال ۲۰۱۶ انجام شد و دو دستگاه به مریخ فرستاده شدند. یکی از این دستگاه ها مدار گردی برای بررسی گازهای متصاعد شده ناشی از حیات در اتمسفر مریخ بود. دیگری کاوشگری بود که به منظور آزمایش تکنولوژی های مورد نیاز برای قرار دادن تجهیزات سنگین روی سطح سیاره طراحی شد.

فاز دوم اما شامل ارسال کاوشگر رباتیکی خواهد بود که روزالیند فرانکلین (شیمی‌دان انگلیسی) نام گرفته است. این کاوشگر قرار است منطقه ای به نام Oxia Planum را بررسی کند که از گذشته به عنوان منبعی برای آب و احتمال وجود حیات شناخته می شود.

اما اخیراً آژانس فضایی اروپا تأیید کرده که چتر نجات مربوط به مریخ نورد اگزومارس که در هفته قبل آزمایش شد برای بار دوم با مشکل مواجه شده است. آزمایش قبلی در تیر ماه انجام شد که با شکست همراه بود. بر اساس یافته های محققان، در هر دو آزمایش آسیب هایی در بخش پارچه ای چتر مشاهده شده است.

اگزومارس
توالی باز شدن چتر نجات اگزومارس ۲۰۲۰

این چتر نجات قرار است کاوشگر اگزومارس را به آرامی روی سیاره سرخ فرود آورد و چنین نقص هایی پروژه را با مشکلات جدی مواجه می کند. به گفته «فرانسوا اسپوتو»، مدیر تیم مأموریت اگزومارس در آژانس فضایی اروپا، تیم در تلاش برای یافتن علت نقص هستند و همچنان امیدوارند بتوانند بر اساس برنامه ریزی از پیش تعیین شده ارسال را در سال آینده میلادی انجام دهند.

این آژانس فضایی قصد دارد تا پیش از انتهای سال جاری یک تست دیگر را در ارتفاع بالا انجام دهد. پرتاب اگزومارس ۲۰۲۰ برای یک بازه زمانی کوتاه بین ۴ تا ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ برنامه ریزی شده است. در صورتی که پرتاب بر اساس زمان بندی محقق نشود، تا سال ۲۰۲۲ به تعویق خواهد افتاد. ارسال اگزومارس ۲۰۲۰ همچنین تقریباً با زمان ارسال کاوشگرهای ایالات متحده و چین همزمان است. البته هر یک از این سه کاوشگر مأموریت های خاص خود را دارند که با دیگری متفاوت است.

برای جلوگیری از هر گونه مشکل دیگر آژانس فضایی اروپا قصد دارد از تبادل اطلاعات بین متخصصانی از دیگر آژانس ها و ناسا بهره ببرد.

نظرات ۰
وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

Digiato

رمزتان را گم کرده‌اید؟

Digiato