دفاع دوباره ایلان ماسک از ایده بمباران اتمی مریخ

ایلان ماسک روز پنجشنبه توییتی با این مضمون منتشر کرد: بمباران اتمی مریخ. چند ساعت بعد مجددا توییت دیگری منتشر کرد که در آن آمده بود: تیشرت به زودی!

البته توییت اول ماسک را میتوان پیرو سبک تهاجمی و همیشگی او در برقراری ارتباط با مخاطبانش در توییتر دانست با این حال این میلیاردر کارآفرین مدت هاست که ایده استفاده از تسلیحات اتمی روی مریخ با هدف زمینی سازی آن را مطرح می کند؛ منظور تغییر سطح سیاره سرخ به نحوی است که آن را برای انسان قابل سکونت کند.

ماسک که سال ۲۰۱۵ در برنامه Late Show با میزبانی استیون کولبرت حضور یافته بود مدعی شد که میتوان مریخ را با استفاده از تسلیحات هسته ای (بمب های هیدروژنی) در قطب های آن گرم کرد. در ادامه کولبرت با شنیدن این ایده از ماسک با عنوان ابرشرور یاد کرد.

او چند هفته بعد و در جریان رویدادی که برای معرفی برنامه های خورشیدی شرکت سولار سیتی ترتیب داده شده بود، اظهار داشت که هدف نهایی ایجاد دو خورشید مصنوعی و کوچک است که با استفاده از تسلیحات هسته ای برفراز دو قطب مریخ ایجاد خواهند شد.

بمباران اتمی مریخ

هدف نهایی در واقع تبخیر آبی است که هم اکنون به شکل یخ در قطب های مریخ وجود دارد تا در نهایت با آزاد سازی CO2 به اتمسفر نوعی اثر گلخانه ای را روی این سیاره ایجاد کند.

ماسک همواره از برنامه هایش برای ایجاد سکونتگاه در سطح مریخ با جسارت و شهامت خاصی سخن به میان آورده است و این در واقع یکی از ماموریت های اصلی شرکت اکتشافات فضایی اسپیس ایکس به شمار می رود که ماسک بنیانگذارش است.

با این حال اما ایده بمباران هسته ای مریخ چندان هم خالی از ایراد نیست. در سال ۲۰۱۸ میلادی دو محقق از دانشگاه های کلورادو و آریزونای شمالی به بررسی امکان استفاده از CO2 برای زمینی سازی مریخ پرداختند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که این کار با تکنولوژی های کنونی ممکن نیست.

نتایج این پژوهش که در نشریه اخترشناسی منتشر شد به تبیین دو مشکل اساسی برسر راه این کار می پرداخت: نخست اینکه CO2 کافی در مریخ وجود ندارد که بتواند اثر مورد نظر را ایجاد کند. دیگر اینکه ذرات موجود در جو مریخ مرتبا در اعماق فضا گم می شوند  و به همین خاطر CO2 تبخیر شده به تدریج از جو آن خارج خواهد شد.

حال اینکه اسپیس اکس به زودی تیشرتی با این مضمون به بازار عرضه میکند یا خیر مساله ایست که صرفا با گذر زمان مشخص میشود با این حال روشن است که شرکت های تحت نظر ماسک تاریخچه ای طولانی از فروش اقلام غیرمعمول و بعضا خطرناک دارند.

hamrah-mechanic

مطالب مرتبط

دو ماژول روسی احتمالا باعث نشتی در ایستگاه فضایی بین‌المللی شده‌اند

ایستگاه فضایی بین‌المللی بیش از یکسال است که با مشکل نشتی دست و پنجه نرم می‌کند که احتمالا مربوط به دو ماژول روسی می‌شود.در حالی که این ایستگاه به طور مداوم مقداری هوا از دست می‌دهد، مقامات برای اولین بار در سپتامبر سال گذشته میلادی متوجه افزایش نرخ نشتی هوا شدند. در حالی که این... ادامه مطلب

ماه‌نورد رباتیک ناسا سال آینده برای کشف آب به قمر زمین می‌رود

ناسا دانشگاه «کارنگی ملون» و شرکت Astrobotic را مأمور ساخت یک ماه نورد خودران برای جستجوی آب در قمر زمین کرد. این ماه نورد که MoonRanger نام دارد، سال آینده میلادی برای کشف یخ و غارها به ماه خواهد رفت.ناسا با برنامه «آرتمیس» قصد دارد سال ۲۰۲۴ فضانوردان را به ماه ارسال کرده و یک... ادامه مطلب

ایستگاه فضایی بین‌المللی از برخورد با بقایای راکت ژاپنی در امان ماند

«ایستگاه بین المللی فضایی» موسوم به «ISS» که در معرض برخورد با بقایای یک راکت ژاپنی قرار داشت، مجبور شد طی مانوری، مدار خود را تغییر دهد و در نهایت جان سالم به در برد.براساس اعلام ناسا، روز سه شنبه ساعت 12:49 دقیقه به وقت تهران، مانوری با همکاری مرکز «Mission Control» آمریکا و «Russian... ادامه مطلب

ناسا از نقشه راه خود برای بازگشت انسان روی ماه پرده برداشت

ناسا در گذشته رسما پروژه «آرتمیس» را معرفی کرده بود که طی آن اولین زن روی ماه پا می‌گذارد، با این حال اخیرا این آژانس فضایی جزئیات آن را منتشر کرده است.ناسا اعلام کرده تا سال ۲۰۲۴ دوباره بشر پا روی ماه می‌گذارد، با این حال برخی از متخصصان هوا و فضا این بازه زمانی... ادامه مطلب

با کشف حیات در زهره، آینده اکتشافات فضایی در این سیاره چه خواهد بود؟

با کشفی که اخیرا در زمینه وجود نشانه‌های حیات روی سیاره زهره صورت گرفت، این احتمال وجود دارد که در آینده شاهد افزایش ماموریت‌های فضایی به سمت این سیاره  باشیم. و ربات‌های اکتشاف‌گر آتی هم باید تدابیر بیشتر و گسترده‌تری را نسبت به اکتشاف‌گرهای قبلی زهره به کار بگیرند.در طول زمان، بی‌شمار ماموریت مختلف در... ادامه مطلب

ناسا شواهدی مستحکم از وجود یخ در قمر زحل کشف کرد

ناسا با تحلیل داده‌‌های دریافتی از فضاپیمای «کاسینی» به شواهد بسیار محکمی از وجود یخ تازه در قمر «انسلادوس»، زحل دست یافته است.«انسلادوس»، ششمین قمر زحل است که تاکنون اسرار سر به مهر بسیاری برای دانشمندان داشته است. سالهاست دانشمندان در تلاش برای کشف نشانه‌های حیات و بررسی وجود آب و یخ در این قمر زحل... ادامه مطلب

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود

رمزتان را گم کرده‌اید؟