همه چیز درباره آیفون ۱۱

دفاع دوباره ایلان ماسک از ایده بمباران اتمی مریخ

ایلان ماسک روز پنجشنبه توییتی با این مضمون منتشر کرد: بمباران اتمی مریخ. چند ساعت بعد مجددا توییت دیگری منتشر کرد که در آن آمده بود: تیشرت به زودی!

البته توییت اول ماسک را میتوان پیرو سبک تهاجمی و همیشگی او در برقراری ارتباط با مخاطبانش در توییتر دانست با این حال این میلیاردر کارآفرین مدت هاست که ایده استفاده از تسلیحات اتمی روی مریخ با هدف زمینی سازی آن را مطرح می کند؛ منظور تغییر سطح سیاره سرخ به نحوی است که آن را برای انسان قابل سکونت کند.

ماسک که سال ۲۰۱۵ در برنامه Late Show با میزبانی استیون کولبرت حضور یافته بود مدعی شد که میتوان مریخ را با استفاده از تسلیحات هسته ای (بمب های هیدروژنی) در قطب های آن گرم کرد. در ادامه کولبرت با شنیدن این ایده از ماسک با عنوان ابرشرور یاد کرد.

خرید بلیط هواپیما

او چند هفته بعد و در جریان رویدادی که برای معرفی برنامه های خورشیدی شرکت سولار سیتی ترتیب داده شده بود، اظهار داشت که هدف نهایی ایجاد دو خورشید مصنوعی و کوچک است که با استفاده از تسلیحات هسته ای برفراز دو قطب مریخ ایجاد خواهند شد.

بمباران اتمی مریخ

هدف نهایی در واقع تبخیر آبی است که هم اکنون به شکل یخ در قطب های مریخ وجود دارد تا در نهایت با آزاد سازی CO2 به اتمسفر نوعی اثر گلخانه ای را روی این سیاره ایجاد کند.

ماسک همواره از برنامه هایش برای ایجاد سکونتگاه در سطح مریخ با جسارت و شهامت خاصی سخن به میان آورده است و این در واقع یکی از ماموریت های اصلی شرکت اکتشافات فضایی اسپیس ایکس به شمار می رود که ماسک بنیانگذارش است.

با این حال اما ایده بمباران هسته ای مریخ چندان هم خالی از ایراد نیست. در سال ۲۰۱۸ میلادی دو محقق از دانشگاه های کلورادو و آریزونای شمالی به بررسی امکان استفاده از CO2 برای زمینی سازی مریخ پرداختند و در نهایت به این نتیجه رسیدند که این کار با تکنولوژی های کنونی ممکن نیست.

نتایج این پژوهش که در نشریه اخترشناسی منتشر شد به تبیین دو مشکل اساسی برسر راه این کار می پرداخت: نخست اینکه CO2 کافی در مریخ وجود ندارد که بتواند اثر مورد نظر را ایجاد کند. دیگر اینکه ذرات موجود در جو مریخ مرتبا در اعماق فضا گم می شوند  و به همین خاطر CO2 تبخیر شده به تدریج از جو آن خارج خواهد شد.

حال اینکه اسپیس اکس به زودی تیشرتی با این مضمون به بازار عرضه میکند یا خیر مساله ایست که صرفا با گذر زمان مشخص میشود با این حال روشن است که شرکت های تحت نظر ماسک تاریخچه ای طولانی از فروش اقلام غیرمعمول و بعضا خطرناک دارند.

مطالب مرتبط

ژن درمانی: دریچه‌ای برای تحقق آرزوهای پژوهشگران عصر حاضر؟

ژن درمانی یکی از تکنیک‌های آزمایشگاهی به شمار می‌رود که پژوهشگران با استفاده از ژن‌های مشخصی قادرند بیماری خاصی را درمان یا حتی از به وقوع پیوستن عارضه‌های یک بیماری جلوگیری کنند. در آینده نزدیک این تکنیک ممکن است به پزشک‌ها اجازه دهد صرفا با تزریق ژن به بدن فرد بیمار، مریضی‌اش را شفا دهند... ادامه مطلب

سپر حرارتی فضاپیمای اسپیس اکس در یک قدمی فرود روی تور، در آب افتاد [تماشا کنید]

ایلان ماسک با تأسیس کمپانی اسپیس اکس و توسعه راکت های چندبار مصرف، از همان ابتدا به دنبال کاهش هزینه سفرهای فضایی بود و حالا با کامل کردن فرآیند بازیابی راکت ها، به دنبال استفاده مجدد از سایر بخش های فضاپیماهای خود از جمله سپر حرارتی گران قیمت آنها رفته است.یکی از قسمت هایی که... ادامه مطلب

خویشاوندان باستانی ما دیرتر از آنچه تصور می شد منقرض شده اند

بر اساس پژوهشی که به تازگی در ژورنال «Heliyon» منتشر شده، برخی نئاندرتال ها (که به نوعی خویشاوندان انسان امروزی هستند) حداقل 3 هزار سال بیشتر از سایر همنوعان خود در دیگر نقاط دنیا زنده مانده اند.طبق یافته های پژوهش مورد بحث که جمع آوری داده های مربوط به آن 10 سال طول کشیده، نئاندرتال... ادامه مطلب

با سختی های زندگی در فضا آشنا شوید

بالای یکی از درهای پایگاه فضایی که در ارتفاق 200 پا از زمین قرار دارد نوشته شده: «آخرین حمام روی زمین» آخرین حمام، و پس از آن فضانوردان سوار بر شاتل فضایی ناسا عازم ایستگاه فضایی بین المللی (International Space Station - ISS) می شوند.بدون شک، زندگی کردن در ایستگاه فضایی 1 میلیارد دلاری که 260 مایل... ادامه مطلب

چینی ها هم به صنعت گردشگری فضایی قدم گذاشتند

به گزارش New Scientist شرکتی چینی قصد دارد نوعی هواپیمای فضایی (spaceplane) بسازد که می تواند 20 گردشگر را با خود حمل نماید. آکادمی Launch Vehicle Technology که تحت حمایت دولت مرکزی این کشور قرار دارد، دو نمونه از این راکت بالدار یکپارچه را طراحی کرده که می تواند صرفاً با اتکا به نیروی موتورهایش... ادامه مطلب

نگاهی به ساختار نسل دوم فضاپیمای دراگون [اینفوگرافیک]

عرصه حمل و نقل فضایی با بازنشسته شدن شاتل ها فرصتی را برای شرکت های خصوصی نظیر اسپیس ایکس فراهم کرد تا به طراحی، توسعه و ساخت فضاپیماهایی با کاربردهای مختلفی از جمله حمل انسان دست بزنند.دراگون یک نمونه موفق از دستاوردهای کمپانی اسپیس ایکس محسوب می شود که در پرواز و ماموریت های آزمایشی... ادامه مطلب

ویجیاتو

نظرات ۱

وارد شوید

برای گفتگو با کاربران، وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود
x